Norwegian Orienteering Federation

Official results for Hovedløpet lang

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hovedløpet lang
Organiser: Øystre Slidre IL
Date: Saturday 12 August 2017

H14

3 930 m, 72 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teodor Mo HjelsethNydalens SK24:486:18
2Hans UrsetIL BUL-Tromsø25:04+0:166:22
3Andreas DaleBergens TF25:59+1:116:36
4Kasper Bakken UlsethNydalens SK26:58+2:106:51
5Martin Vehus SkjerveVerdal OK26:59+2:116:51
6Sondre EvensenOL Tønsberg og omegn27:13+2:256:55
7Tobias MathisenPorsgrunn OL27:15+2:276:56
8Sander Tonjer FingarsenElverum OK27:24+2:366:58
9Gaute BerganNydalens SK27:59+3:117:07
10Vegard RanestadHamar OK28:11+3:237:10
11Atle Nikolai WølloKongsberg OL28:20+3:327:12
12Jonas MyhrAsker Skiklubb28:24+3:367:13
13Sigurd Saxe SandvikHalden SK28:30+3:427:15
14Petter Andreas LonaWing OK29:11+4:237:25
15Sebastian Rød FeragenTynset IF29:14+4:267:26
16Trygve Børte NomelandKristiansand OK29:29+4:417:30
17Tord SølvbergIL Veten29:48+5:007:34
18Aleksander JørgensenHaugesund IL Orientering30:09+5:217:40
19Øyvind Johan OlsenBodø og Omegn IF Orientering30:57+6:097:52
20Magnus Strømme LidTIF Viking31:07+6:197:55
21Kristoffer HalsnesIndre Østfold OK31:11+6:237:56
22Tor Erling GjølsjøOK Moss31:25+6:377:59
23Anselm ReichenbachOppsal Orientering31:31+6:438:01
24Sivert PoppeFredrikstad SK31:36+6:488:02
25Niklas Landsem MelhusSteinkjer OK31:37+6:498:02
26Mikkel BerglundRingerike OL31:56+7:088:07
27Fredrik MøllerSteinkjer OK32:03+7:158:09
28Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK32:11+7:238:11
29Brage TakleKristiansand OK32:13+7:258:11
30Vegard Ulseth SylteFreidig32:16+7:288:12
31Anders Håvard LarsenNydalens SK32:37+7:498:17
32Johan EgerKongsberg OL33:01+8:138:24
33August MaskeFreidig33:02+8:148:24
34Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL34:12+9:248:42
35Vegard Holm JohannesenKongsberg OL34:14+9:268:42
36Erlend LangeggenKongsberg OL34:23+9:358:44
37Arthur BrunborgNittedal OL35:44+10:569:05
38Sindre UlsakerHemsedal IL35:48+11:009:06
39Andreas Nybak UrdalGanddal IL35:53+11:059:07
40Jonas AarsethNydalens SK36:01+11:139:09
41Vetle Grønvik EkraFreidig36:20+11:329:14
42Birk Felland SætnanFossum IF36:54+12:069:23
43Eivind EngløkkHaugesund IL Orientering37:29+12:419:32
44Rolf Andreas BergNydalens SK37:53+13:059:38
45Mats LindaasElverum OK38:03+13:159:40
46Daniel Azagra NæssNydalens SK38:18+13:309:44
47Elias StubberudNydalens SK38:47+13:599:52
48Vegard JermstadSteinkjer OK39:08+14:209:57
49Kasper Sæterhaug KnudsenFreidig40:17+15:2910:15
50Thomas BlomkvistFredrikstad SK42:41+17:5310:51
51Henning StrandIL BUL-Tromsø42:48+18:0010:53
52Erlend AuneByåsen IL43:55+19:0711:10
53Amund Øiseth BedinIndre Østfold OK45:01+20:1311:27
54Sindre Skeie PettersonEgersund OK45:47+20:5911:38
55Vetle Lysaker NorbomKonnerud IL46:03+21:1511:43
56Vegard Wiig NystadHaugesund IL Orientering46:50+22:0211:55
57Kristian Fredriksen AasAsker Skiklubb47:06+22:1811:59
58Oskar StorlerMelhus IL52:24+27:3613:20
59Gaute LindaasElverum OK53:00+28:1213:29
60Lars Erik UglemsmoSelbu OK55:03+30:1514:00
61Paul Johan SlungaardHeming Orientering57:09+32:2114:32
62Hallgeir BrevikStokke IL57:40+32:5214:40
63Erik Tofte jrMelhus IL58:49+34:0114:57
64Per Ingvar TollehaugEiker OL1:00:55+36:0715:30
65Olav MelheimSturla, IF1:04:52+40:0416:30
66Fredrik Berning BorchseniusHeming Orientering1:05:55+41:0716:46
67Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett1:06:45+41:5716:59
68Magnus JystadØstmarka OK1:08:27+43:3917:25
69Sondre BataldenFana IL1:12:00+47:1218:19
Lars-Børge StrømsvikMeløy OKdisqualified
Lukas KlausenSturla, IFdisqualified
Gustav Andresen SkotteFossum IFdisqualified
Vemund MølnvikFreidigdid not start

D14

3 670 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pia Young VikNydalens SK25:457:00
2Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb28:55+3:107:52
3Une HoltermannPorsgrunn OL29:05+3:207:55
4Mille Vasshaug JægtvikKonnerud IL29:36+3:518:03
5Mari EidsmoFreidig30:02+4:178:11
6Eline SchjervenLardal OL30:07+4:228:12
7Kristin Melby JacobsenLardal OL30:13+4:288:14
8Birgit Kleppa MadslienLillehammer OK30:47+5:028:23
9Martine SkjelsvikLillehammer OK30:57+5:128:25
10Selma HøivoldKongsberg OL31:40+5:558:37
10Johanna Sofie LongfjeldModum OL31:40+5:558:37
12Serine Skogeng ReitenEmblem IL32:24+6:398:49
13Ane Malene KolstadFreidig32:37+6:528:53
14Emma Bangstad BergersenHamar OK32:45+7:008:55
15Konstanse MoholthKongsberg OL33:21+7:369:05
16Elida Sagli GudimIndre Østfold OK33:34+7:499:08
17Marie Roll-TørnqvistFana IL34:34+8:499:25
18Kristin LundanesEmblem IL34:50+9:059:29
19Ida SolliMo OK35:32+9:479:40
20Marie Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering35:39+9:549:42
21Ragnhild Mathea HelmersenFet OL35:44+9:599:44
22Astrid RognstadHadeland OL35:52+10:079:46
23Silje Marie NissenFreidig36:04+10:199:49
24Mari BrendeFossum IF36:10+10:259:51
25Netta Bar-NathanLillomarka OL36:15+10:309:52
26Janna Sofie TellesbøØstmarka OK36:37+10:529:58
27Emma EngehultNotodden OL36:48+11:0310:01
28June MunkebyFrol IL36:50+11:0510:02
29Ingeborg Rygg EikelandBergens TF37:29+11:4410:12
30Kristine Bog VikaneFana IL37:52+12:0710:19
31Linnea MunkebyFrol IL37:53+12:0810:19
32Anna ChristensenFreidig38:05+12:2010:22
33Maren Hjelmeset KirkeeideMarkane IL38:17+12:3210:25
34Elise Wærp HaugeNydalens SK38:20+12:3510:26
35Noor Dirro-HeluMåren OK38:21+12:3610:26
36Lise MikkelsenIK Grane Arendal Orientering38:29+12:4410:29
37Ida Marie FlågenHeming Orientering38:36+12:5110:31
38Ine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering39:13+13:2810:41
39Helene Bjørkvold JendalFossum IF39:20+13:3510:43
40Hedda SpangbergKonnerud IL40:25+14:4011:00
41Signe Strand GulbrandsenFredrikstad SK42:45+17:0011:38
42Ingrid MobråthenBotne SK42:48+17:0311:39
43Mari Grøtli SvergjaKvikne IL44:23+18:3812:05
44Lita Lerke Leodine HjelsethOL Tønsberg og omegn45:17+19:3212:20
45Ella BerstadHeming Orientering45:58+20:1312:31
46Anine Kjørholt LiePorsgrunn OL46:31+20:4612:40
47Luciana Maria SvadsMåren OK47:27+21:4212:55
48Dina Falkenberg TorgersenStavanger Orienteringsklubb49:03+23:1813:21
49Nora Marie EnerhaugenRingerike OL49:41+23:5613:32
50Frida SolsrudNydalens SK51:32+25:4714:02
51Mari Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn1:10:31+44:4619:12
52Emilie SchärerKvikne IL1:17:40+51:5521:09
Embla ØvretveitFredrikstad SKdisqualified
Mari ØverbyKongsberg OLdisqualified
Alva Marika NiklassonKolbotn og Skimt OLdisqualified
Trude MarkhusVerdal OKdid not finish
Mina Borgejordet SimonesNotodden OLdid not finish

H15

5 350 m, 91 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sondre YtterbøAsker Skiklubb35:516:42
2Ådne SkjærsteinIL Tyrving37:51+2:007:04
3Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK38:14+2:237:08
4Vebjørn Blom-HagenFossum IF39:42+3:517:25
5Nils TveiteÅs-NMBU Orientering40:01+4:107:28
6Jørgen SchjølbergTynset IF41:53+6:027:49
7Simen FritznerNittedal OL42:37+6:467:57
8Trym Nergård RønningOK Skøynar42:38+6:477:58
9Mikkel HoltFreidig42:43+6:527:59
10Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering42:50+6:598:00
11Grunde IsaksætreGrue IL43:19+7:288:05
12Viljan van RaaijHedrum OL43:33+7:428:08
13Ole Jakob FrankrigNydalens SK43:48+7:578:11
14Tobias EspedalNydalens SK43:53+8:028:12
15Iver RingheimLarvik OK44:01+8:108:13
16Vetle DrageKongsberg OL44:14+8:238:16
17Birk Bell LysakerFana IL45:03+9:128:25
18Cornelius BjørkSandefjord OK45:09+9:188:26
19Einar EideByåsen IL45:11+9:208:26
20Rolf Trygve HaugKongsberg OL45:43+9:528:32
21Ferdinand FremmingHeming Orientering45:47+9:568:33
22Gard FrostAlta OL46:03+10:128:36
22Henrik ReuschHeming Orientering46:03+10:128:36
24Vegard AarstadÅs-NMBU Orientering46:47+10:568:44
25Erik BohneVaregg Fleridrett47:04+11:138:47
26August Syrdal ØenHeming Orientering47:05+11:148:48
27Eskil FrischknechtAlta OL47:09+11:188:48
28Halvor RudningenHemsedal IL47:48+11:578:56
29Felix FinsrudAsker Skiklubb47:50+11:598:56
30Aksel VeskeOK Skøynar48:07+12:168:59
31Mikkel KatlaFossum IF48:08+12:178:59
32Åsmund SlokvikNotodden OL48:14+12:239:00
33Sven Bergset LangvikIL Veten48:38+12:479:05
34Even BordalRingsaker OK49:45+13:549:17
35Oskar Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett50:07+14:169:22
36Kristoffer B. HelminsenFredrikstad SK51:02+15:119:32
37Kristian ØstermannHeming Orientering51:26+15:359:36
38Henrik R HoltHedrum OL52:07+16:169:44
39Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn52:18+16:279:46
40Jon MarcussenHarstad OL52:26+16:359:48
41Frikk Alvaro EmbergsrudAsker Skiklubb53:06+17:159:55
42Sondre Zahl HagenFossum IF53:21+17:309:58
43Halvard KornmoPorsgrunn OL53:28+17:379:59
44Christopher LadimOK Moss53:34+17:4310:00
45Tore Herman KirkebøenHalden SK53:40+17:4910:01
46Erlend BørliFossum IF53:48+17:5710:03
46Kristoffer Kjenes HauglandVaregg Fleridrett53:48+17:5710:03
48Markus Andreas BreivoldGanddal IL54:16+18:2510:08
49Sigurd KvammeOL Toten-Troll54:41+18:5010:13
50Tage RosenlundVaregg Fleridrett55:23+19:3210:21
51Tobias RøddeGanddal IL55:39+19:4810:24
52Håkon SæternesByåsen IL56:47+20:5610:36
53Magnus FossumIK Grane Arendal Orientering57:49+21:5810:48
54Håvard VeieOK Skøynar58:06+22:1510:51
55Olav Kristian LundKongsberg OL58:07+22:1610:51
56Jens Øien KlosterFitjar IL58:14+22:2310:53
57Odin SætherFredrikstad SK59:05+23:1411:02
58Jostein RøFreidig59:08+23:1711:03
59Tobias AlstadFrol IL59:55+24:0411:11
60Ulrik HellenTIF Viking1:00:27+24:3611:17
61Gaute FosstveitRaumar Orientering1:01:30+25:3911:29
62Mathias Skourup RognebakkeSturla, IF1:01:37+25:4611:31
63Ole Henrik WoxholthAsker Skiklubb1:01:49+25:5811:33
64Leif-Inge JevnlidIL Veten1:02:03+26:1211:35
65Sigurd Amundsen BjørkliRingerike OL1:03:00+27:0911:46
66Hallvar HallanOK Skøynar1:03:40+27:4911:54
67Theodor LierIndre Østfold OK1:03:47+27:5611:55
68Emil Wilfred JensenAlta OL1:04:30+28:3912:03
69Jørgen Nøkleby MellingRingerike OL1:05:36+29:4512:15
70Henrik BraathenWing OK1:05:54+30:0312:19 Download route in GPX format
71Ole Kristian TaksdalGanddal IL1:09:17+33:2612:57
72Nikolai RenolenWing OK1:09:36+33:4513:00
73Tom Einar Flermoen PaulsenAlta OL1:09:37+33:4613:00
74Marius BakkeFossum IF1:11:57+36:0613:26
75Eilev KvaaleAsker Skiklubb1:12:18+36:2713:30
76Abel Gangeskar HornelandMolde og Omegn IF1:12:45+36:5413:35
77Gabriel CallananWing OK1:14:07+38:1613:51
78Olaf Halsaa DolvenAsker Skiklubb1:14:26+38:3513:54
79John OtterleiØstmarka OK1:14:37+38:4613:56
80Erling Eide HustvedtWing OK1:15:51+40:0014:10
81Henrik GudimØstmarka OK1:17:27+41:3614:28
82Jonas EikåsSandefjord OK1:20:02+44:1114:57
83Jakob TorgersenHalden SK1:20:16+44:2515:00
84Vetle MathisenOL Tønsberg og omegn1:20:33+44:4215:03
85Kåre Peter Krohn GjessingHeming Orientering1:23:19+47:2815:34
86Kristoffer FjæreHedrum OL1:26:36+50:4516:11
87Erlend Odd BergeKristiansand OK1:30:56+55:0516:59
88Adam KristiansenOK Moss1:33:04+57:1317:23
89Lars Øderud VatneBækkelagets SK1:38:11+1:02:2018:21
Martin BrækkeHalden SKdisqualified
Ole Sofus HaakaasIndre Østfold OKdisqualified
Joachim Sandor KnudsenSturla, IFdid not start

D15

4 140 m, 56 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristine KravdalGjø-Vard OL31:357:37
2Oda ScheeleNydalens SK31:43+0:087:39
3Marte Madslien BakkenNydalens SK32:52+1:177:56
4Frida HaugskottOL Trollelg32:54+1:197:56
5Tale Tannvik SkeiFreidig34:55+3:208:26
6Åsne HaavengenKongsberg OL36:05+4:308:42
7Yngvild Langedal BreivikNydalens SK36:55+5:208:55
8Alexandra LinløkkenØstmarka OK38:45+7:109:21
9Vilde Lereim StorliFreidig38:56+7:219:24
10Marieluise Schmitt GranHalden SK39:09+7:349:27
11Live ØstvoldHeming Orientering40:07+8:329:41
12Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular40:09+8:349:41
13Ina MartiniAsker Skiklubb41:22+9:479:59
14Tina KallesonOppsal Orientering41:44+10:0910:04
15Hanna Eckhardt AndersenHeming Orientering42:08+10:3310:10
16Mathilde Sæter FlessebergKongsberg OL42:55+11:2010:21
17Malene JebsenHeming Orientering43:00+11:2510:23
18Amélie AamodtOppsal Orientering43:29+11:5410:30
19Anna Jacobsen-GaskiBardu IL43:30+11:5510:30
20Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb44:27+12:5210:44
21Ingrid BlindheimLillomarka OL44:44+13:0910:48
22Maya ArnesenHeming Orientering45:47+14:1211:03
23Mina SchjervenLardal OL46:07+14:3211:08
24Ingrid LamarkGanddal IL46:14+14:3911:10
25Ea LunøeNydalens SK46:32+14:5711:14
26Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering46:34+14:5911:14
27Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orientering47:02+15:2711:21
28Karoline TorøKongsberg OL47:37+16:0211:30
29Louise RonglanOK Skøynar49:01+17:2611:50
30Ida Sofie HjortlandLarvik OK50:44+19:0912:15
31Ine InstanesSturla, IF50:58+19:2312:18
32Malene InstanesSturla, IF52:37+21:0212:42
33Iselin SørensenSturla, IF53:32+21:5712:55
34Stella HolmboeIL Tyrving55:26+23:5113:23
35Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OL57:15+25:4013:49
36Anny Horge RogneOL Tønsberg og omegn57:46+26:1113:57
37Maren VikenByåsen IL59:16+27:4114:18
38Elisabeth Brandal SøftingKongsberg OL59:17+27:4214:19
39Nina PedersenSarpsborg OL59:19+27:4414:19
40Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrett1:00:52+29:1714:42
41Maria Gammelsæter MehammerPorsgrunn OL1:02:24+30:4915:04
42Petra HoveidAsker Skiklubb1:03:04+31:2915:14
43Berthe TesloHadeland OL1:08:39+37:0416:34
44Alexandra AngvollFredrikstad SK1:08:41+37:0616:35
45Silje SlungaardIL Tyrving1:09:31+37:5616:47
46Iris HolstIL Tyrving1:10:15+38:4016:58
47Caroline EideGjø-Vard OL1:10:22+38:4716:59
48Oda Isnes TyseEiker OL1:10:39+39:0417:03
49Jenny Emilie Brenni HerredsvelaØstmarka OK1:10:43+39:0817:04
50Alvilde Lysaker SandenEiker OL1:14:15+42:4017:56
51Hedda Johanne Slang-SundsetvikHalden SK1:15:58+44:2318:20
52Synne Marie JenssenHalden SK1:38:38+1:07:0323:49
53Nora Småge HilsenKonnerud IL1:44:26+1:12:5125:13
54Inga Cathrin WinsvoldØstmarka OK1:45:54+1:14:1925:34
Stine AuneNidarøst OKdisqualified
Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OKdid not finish

H16

6 670 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vegard KittilsenFreidig41:386:14
2David RundeKristiansand OK42:53+1:156:25
3Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SK43:56+2:186:35
4Simen Spets StorhovFreidig44:40+3:026:41
5Isak JonssonNydalens SK45:03+3:256:45
6Lars Young VikNydalens SK45:39+4:016:50
7Gaute Kvittum NytrøenTynset IF46:20+4:426:56
8Petter Liabakk EriksenByåsen IL47:47+6:097:09
9Lars SandstadFreidig49:23+7:457:24
9Bendik EliassenFredrikstad SK49:23+7:457:24
11Jo Even KolstadFreidig49:43+8:057:27
12Fredrik Vehus SkjerveVerdal OK49:48+8:107:27
13Eirik BlågestadIndre Østfold OK50:16+8:387:32
14Johan Kristian UndelandSturla, IF51:42+10:047:45
15Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering52:01+10:237:47
16Matias NissenFreidig52:09+10:317:49
17Anders VestølVegårshei IL52:39+11:017:53
18Jonatan GraversenIL BUL-Tromsø53:34+11:568:01
19Marius MøllerSteinkjer OK54:19+12:418:08
20Sivert Sande KvermeFossum IF54:20+12:428:08
20Eirik ImrikFredrikstad SK54:20+12:428:08
22Eivind Berner MyhreFossum IF55:09+13:318:16
23Øistein Fagerli NæssRaumar Orientering55:54+14:168:22
24Håkon HolstadFreidig56:03+14:258:24
25Jonas GrønliFreidig56:17+14:398:26
26Clemens Sundby ØxnevadGanddal IL56:46+15:088:30
27Sondre OttesenFredrikstad SK57:27+15:498:36
28Anders HorveiRaumar Orientering57:59+16:218:41
29Henrik KraftStjørdals-Blink Orientering58:10+16:328:43
30Vegard StangnesOK Silsand59:07+17:298:51
31Andreas NysæterBergens TF59:53+18:158:58
32Runar Saur ModahlFredrikstad SK1:00:14+18:369:01
33Elias BergsetIL Veten1:01:03+19:259:09
34Jakob MoOL Toten-Troll1:01:05+19:279:09
35Jonatan AuneHalden SK1:01:13+19:359:10
36Jonas VindalWing OK1:01:44+20:069:15
37Magnus MosfjellBirkenes IL1:02:07+20:299:18
38Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrett1:03:56+22:189:35
39Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn1:04:02+22:249:36
40Sigve Rygg EikelandBergens TF1:05:43+24:059:51
41Even GravningenStokke IL1:05:48+24:109:51
42Nicolai HarvikKonnerud IL1:06:47+25:0910:00
43Audun BrevikStokke IL1:07:44+26:0610:09
44Morten Krona HaflanOL Tønsberg og omegn1:07:52+26:1410:10
45Herman BrunborgNittedal OL1:07:59+26:2110:11
46Egil FrydenlundSturla, IF1:08:36+26:5810:17
47Mads Jørgen SkageGneist, IL1:10:41+29:0310:35
48Even Nygaard ØstrengRaumar Orientering1:10:57+29:1910:38
49Morten Aleksander HarkinnRingsaker OK1:13:22+31:4410:59
50Olav Hammersland GarnesGneist, IL1:13:55+32:1711:04
51Mathias Pedersen VoldLillomarka OL1:15:01+33:2311:14
52Tore Ruset AlneHaugesund IL Orientering1:17:46+36:0811:39
53Tor Magnus GrøstadØstmarka OK1:23:22+41:4412:29
54Odd-Anton HermansenKristiansand OK1:25:26+43:4812:48
55Jon William HammerBergens TF1:26:58+45:2013:02
56Kristian Juel JohannessenHedrum OL1:44:16+1:02:3815:37
57Christian BrynildsenHalden SK1:55:55+1:14:1717:22
Brage IversenBergens TFdisqualified
Ole Øivind NorstedHalden SKdisqualified
Trygve Nummedal OsFørde ILdisqualified
Asgeir Reiersen JensenBirkenes ILdisqualified
Tore MarkhusVerdal OKdid not finish
Halvor Fetveit SundalFana ILdid not finish
Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrettdid not start
Jakob Schia LøeNotodden OLdid not start

D16

5 440 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BaklidKonnerud IL42:397:50
2Malin HaugeHisøy OK45:40+3:018:23
3Janne Tjørhom AasheimGanddal IL46:42+4:038:35
4Mari Kilskar GrevskottFrol IL47:43+5:048:46
5Tuva Aas StræteRingerike OL48:33+5:548:55
6Ane Sofie KroghOppsal Orientering48:52+6:138:58
7Marie LilandNydalens SK49:30+6:519:05
8Mari Landro SvingheimKonnerud IL49:37+6:589:07
9Kristine Eide RappRaumar Orientering49:42+7:039:08
10Karen Hoel JomaasFossum IF50:21+7:429:15
11Anna Vangen LunåsmoTynset IF50:39+8:009:18
12Tale StrandKongsberg OL50:50+8:119:20
13Ingvild LangeggenKongsberg OL50:56+8:179:21
14Hanne Eide RappRaumar Orientering51:26+8:479:27
15Mari Strømme LidTIF Viking51:56+9:179:32
16Matilde MunkebyFrol IL52:43+10:049:41
17Kaja Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering52:44+10:059:41
18Christiane Ruud BøckmanKristiansand OK52:48+10:099:42
19Ida MonsenEgersund OK52:55+10:169:43
20Ragnhild Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett53:51+11:129:53
21Ada WulfsbergNydalens SK53:55+11:169:54
22Mina JørgensenIL Tyrving54:16+11:379:58
23Andrea RanvikKonnerud IL55:13+12:3410:09
24Elise AusenPorsgrunn OL55:33+12:5410:12
25Tora Aasheim NymarkTIF Viking57:16+14:3710:31
26Anna Øfsthus GravirAsker Skiklubb58:29+15:5010:45
27Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)59:31+16:5210:56
28Emma DanevadFredrikstad SK59:32+16:5310:56
29Silje MorlandstøEiker OL1:00:16+17:3711:04
30Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL1:00:18+17:3911:05
31Hedda Hoff HagenByåsen IL1:01:22+18:4311:16
32Ingeborg RognstadHadeland OL1:01:46+19:0711:21
33Kaisa AntonsenFredrikstad SK1:01:47+19:0811:21
34Christine HoenEiker OL1:02:01+19:2211:24
35Ida Bolette EnerhaugenRingerike OL1:02:15+19:3611:26
36Karoline BjørnerødOK Moss1:02:28+19:4911:28
37Kamilla LomeHamar OK1:03:45+21:0611:43
38Carmen DirroMåren OK1:04:31+21:5211:51
39Gea Øiseth BedinIndre Østfold OK1:06:27+23:4812:12
40Silje Marie VågeAsker Skiklubb1:08:50+26:1112:39
41Marie F. Lindløv JensenSarpsborg OL1:09:20+26:4112:44
42Annie MyhreStord Orientering1:09:58+27:1912:51
43Ingeborg KvarmeSturla, IF1:10:00+27:2112:52
44Tomine Lysaker SandenEiker OL1:12:28+29:4913:19
45Ane Hagset StavnesliMolde og Omegn IF1:13:36+30:5713:31
46Silje CarlsenSturla, IF1:13:42+31:0313:32
47Thea LandKonnerud IL1:17:42+35:0314:16
48Monica BrevikØstmarka OK1:19:06+36:2714:32
49Sigrid Kinck RannemFossum IF1:21:36+38:5715:00
50Julie EikelandOL Tønsberg og omegn1:21:51+39:1215:02
51Oda GjerdahlBerger og Svelvik OL1:32:02+49:2316:55
52Hanne Helmine RogstadNidarøst OK1:40:49+58:1018:31
Ingrid Lund HovdenIL Tyrvingdisqualified
Marte Karine LarsenKongsberg OLdisqualified
Solveig LetmolieEiker OLdisqualified
Sigrid EkelandOddersjaa SSKdisqualified
Anniken RanvikKonnerud ILdisqualified
Idunn StrandIL BUL-Tromsødisqualified
Tonje-Malin RhrichKonnerud ILdisqualified
Emma Meyer LarssonIL Tyrvingdid not start
Frida DalerStokke ILdid not start
Silje KregnesKristiansand OKdid not start

H14-16 C

3 610 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henrik BelboSteinkjer OK33:349:17
2Even Amundsen BjørkliRingerike OL36:26+2:5210:05
3Iver Gjedrem LundVerdal OK47:29+13:5513:09
4Sindre TusetSteinkjer OK50:34+17:0014:00
5Martin AusenPorsgrunn OL1:00:02+26:2816:37
6Kristoffer JørgensenHaugesund IL Orientering1:07:36+34:0218:43
7Theo Ring GiskeNydalens SK1:08:34+35:0018:59
8Alexander HorpestadEgersund OK1:09:24+35:5019:13
Johan Daniel Holm UndhjemSteinkjer OKdid not finish
Håvard GjestvangOL Toten-Trolldid not start

D14-16 C

3 610 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martine JægtvikKonnerud IL33:449:20
2Julie BerntzenFet OL35:02+1:189:42
3Hanna RehnKolbotn og Skimt OL35:41+1:579:53
4Hedda Sofie IrgensBodø og Omegn IF Orientering37:36+3:5210:24
5Hege HallanOK Skøynar38:19+4:3510:36
6Oda Kjellevold MaldeIL Gular46:12+12:2812:47
7Julie PuntervoldEgersund OK48:41+14:5713:29
8Guro HjerpaasenAsker Skiklubb50:35+16:5114:00
9Andrea H. RogndokkenFet OL52:41+18:5714:35
10Celina Iversen ÅseEgersund OK56:03+22:1915:31
11Tiril OlaussenHaugesund IL Orientering1:00:34+26:5016:46
12Johanna Lovise HunstadBodø og Omegn IF Orientering1:03:32+29:4817:35
13Vilde Wikevand NormannTverlandet IL1:16:31+42:4721:11
Tiril KihleKonnerud ILdisqualified
Lise BakkejordIL Gulardid not finish
Selma Tørudbakken JendalFossum IFdid not start
Tiril HolenKonnerud ILdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor