Norwegian Orienteering Federation

Official results for Kristtornløpet (HOK-Ranking 2/2016)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Kristtornløpet (HOK-Ranking 2/2016)
Organiser: Stord Orientering
Date: Sunday 17 April 2016

N-Åpen

1 300 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dagfinn GjerstadOsterøy IL11:469:03
2Hildegunn Olsen AadlandFitjar IL14:00+2:1410:46
3Selma AndresenStord Orientering14:17+2:3110:59
4Klara Olsen AadlandFitjar IL14:25+2:3911:05
5Tori TorbjørnsenFitjar IL14:29+2:4311:08
6Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett15:06+3:2011:36
7Erika JægerStord Orientering15:20+3:3411:47
8Triana K. NerhusStrand-Ulv20:00+8:1415:23
9Eldrid FitjarFitjar IL20:48+9:0216:00
10Nikolai OlsenFitjar IL22:02+10:1616:56
11Hanna Eline EngløkkHaugesund IL Orientering22:21+10:3517:11
12Sebastian OlsenFitjar IL23:30+11:4418:04
13Josefine BlomquistBergens TF28:52+17:0622:12
14Olav Olsen AadlandFitjar IL45:28+33:4234:58
15Olve TorbjørnsenFitjar IL51:09+39:2339:20

N-Åpen Lang

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nora RykkjeStord Orientering21:3311:58
2Jon Fitjar HjelleFitjar IL27:21+5:4815:11
2Anna Fitjar HjelleFitjar IL27:21+5:4815:11
4Ola Fitjar HjelleFitjar IL27:29+5:5615:16
5Emma Fitjar HjelleFitjar IL34:24+12:5119:06

D/H-10

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tonje RykkjeStord Orientering31:4815:54

D11-12

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mari Fitjar HjelleFitjar IL31:1515:37

D/H11-12N

1 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helene NysæterBergens TF14:5011:24

D13-14

2 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrett32:2315:25
2Marie Roll-TørnqvistFana IL34:59+2:3616:39
3Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular37:46+5:2317:59
4Andrea SkageGneist, IL40:24+8:0119:14

D15-16

3 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janne Tjørhom AasheimGanddal IL39:0011:28
2Tora Aasheim NymarkTIF Viking40:31+1:3111:55
3Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular42:01+3:0112:21
4Mari Strømme LidTIF Viking43:31+4:3112:47
5Ingunn Torød BusetGneist, IL45:32+6:3213:23
6Marie Oen-SivertsenTIF Viking45:57+6:5713:30
7Annie MyhreStord Orientering58:56+19:5617:20
8Sofie YstebøTIF Viking1:09:16+30:1620:22

D15-16B

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild BohneVaregg Fleridrett55:1526:18

D17-AK

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingunn Moss RognsvågVaregg Fleridrett36:5010:50
0Ina Hopland SkageGneist, ILdisqualified

D17-18

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tonje Aasheim NymarkAskøy OL46:3710:35
2Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering53:48+7:1112:13
3Kristina VollHaugesund IL Orientering57:50+11:1313:08
4Ida Johanne AadlandSamnanger IL1:00:19+13:4213:42
5Ida LehmannVaregg Fleridrett1:24:48+38:1119:16

D19-

5 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin LöfgrenVaregg Fleridrett48:228:57
2Helen MartinsenIL Gular54:38+6:1610:07
3Malene ØenStord Orientering1:12:09+23:4713:21
4Line Drange RuudRøyken OL1:13:19+24:5713:34
5Mariell ArntzenGneist, IL1:16:32+28:1014:10
6Vilde Hopland SkageGneist, IL1:22:24+34:0215:15
7Kristine VadStord Orientering1:34:41+46:1917:32

D35-K

2 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda RykkjeStord Orientering25:3712:11
2Trude KyrkjebøTIF Viking49:28+23:5123:33
3May Lill DammTIF Viking51:19+25:4224:26
4Tone RosenlundVaregg Fleridrett52:32+26:5525:00
5Siren HoplandGneist, IL53:34+27:5725:30
6Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett54:30+28:5325:57
7Astri Ese HoleBergens TF1:03:37+38:0030:17
8Anita Lindvik-SævareidOs Orienteringsklubb1:20:53+55:1638:30

D40-

4 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Randi HoleBergens TF46:4010:36
2Karianne StrømmeTIF Viking51:42+5:0211:44
3Randi EngløkkHaugesund IL Orientering56:54+10:1412:55
4Kirsti LysakerFana IL57:37+10:5713:05
5Ragnhild BalsvikOsterøy IL1:00:42+14:0213:47
6Birgitte TorbjørnsenIL Gular1:03:55+17:1514:31
7Tove AasheimAskøy OL1:04:15+17:3514:36

D50-

3 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lise ChristensenTIF Viking44:4713:10
2Hege FjellbirkelandIL Gular46:24+1:3713:38
3Turid RognsvågOs Orienteringsklubb46:26+1:3913:39
4Ann Karin TjørhomGanddal IL49:48+5:0114:38
5Mai Helen LingaIL Gular53:35+8:4815:45
6Ingrid SandvollGneist, IL54:46+9:5916:06
7Elin Sjødin DrangeVaregg Fleridrett1:17:22+32:3522:45
8Torild MyrliTIF Viking1:40:57+56:1029:41

D60-

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Siren GreveBergens TF45:5813:31
2Nina SoligardBergens TF47:02+1:0413:50
3Berit HegdalBergens TF49:01+3:0314:25

D70-

2 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørg KocbachBergens TF35:3016:54
2Ingrid RollFana IL1:04:05+28:3530:30

H11-12

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brage Bell LysakerFana IL25:4212:51
2Jørgen Skram IsdahlFitjar IL34:10+8:2817:05

H13-14

2 100 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ulrik HellenTIF Viking20:039:32
2Birk Bell LysakerFana IL21:00+0:5710:00
3Andreas DaleBergens TF21:04+1:0110:01
4Erik BohneVaregg Fleridrett21:40+1:3710:19
5Martin StautlandStord Orientering24:13+4:1011:31
6Magnus EngløkkHaugesund IL Orientering27:48+7:4513:14
7Ivan KrutikovStord Orientering29:35+9:3214:05
8Aleksander JørgensenHaugesund IL Orientering31:09+11:0614:50
9Eivind EngløkkHaugesund IL Orientering31:47+11:4415:08
10Kristoffer Kjenes HauglandVaregg Fleridrett34:24+14:2116:22
11Magnus LehmannVaregg Fleridrett36:23+16:2017:19
12Jørgen WesterheimStord Orientering38:27+18:2418:18
13Lars EvensenGneist, IL52:02+31:5924:46
14Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett1:01:51+41:4829:27
0Sindre Haaland WesterbøGneist, ILdisqualified
0Magnus Strømme LidTIF Vikingdisqualified

H15-16

4 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stian RykkjeStord Orientering39:559:04
2Mathias RosenlundVaregg Fleridrett48:38+8:4311:03
3Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering51:53+11:5811:47
4Johan EikangerIL Gular53:48+13:5312:13
5Magnus GjerstadOsterøy IL55:22+15:2712:34
6Andreas NysæterBergens TF55:58+16:0312:43
7Scott JuvikIL Gular56:36+16:4112:51
8Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrett1:00:35+20:4013:46
9Aune DørmænenVaregg Fleridrett1:06:31+26:3615:07
10Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrett1:09:15+29:2015:44
11Mads Jørgen SkageGneist, IL1:09:22+29:2715:45
0Kristian RykkjeVaregg Fleridrettdisqualified
0Sigve Rygg EikelandBergens TFdisqualified

H15-16B

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magnus AarbøStord Orientering31:0614:48

H17-18

5 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Johannes DjupeslandHaugesund IL Orientering53:339:55
2Knut KyrkjebøTIF Viking57:04+3:3110:34

H19-

8 100 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjarthe WesterheimStord Orientering1:00:537:30
2Alan CherryVaregg Fleridrett1:00:56+0:037:31
3Vyacheslav MukhidinovVaregg Fleridrett1:04:37+3:447:58
4Per Harald Havnen JohansenVaregg Fleridrett1:05:03+4:108:01
5Oskar RøenVaregg Fleridrett1:06:27+5:348:12
6Andreas G. PoldenGneist, IL1:07:02+6:098:16
7Helge NysæterBergens TF1:17:14+16:219:32
8Ørjan Svaland AasVaregg Fleridrett1:20:21+19:289:55
9Robert FredriksenNotodden OL1:45:19+44:2613:00
10Øyvind JohannessenGneist, IL1:49:19+48:2613:29
0Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrettdisqualified
0Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrettdisqualified

H40-

5 400 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per Arne AadlandSamnanger IL44:028:09
2Tore NymarkAskøy OL47:25+3:238:46
3Jon Magne SvendsbøeVikebygd IL55:10+11:0810:12
4Sveinung RykkjeStord Orientering56:47+12:4510:30
5Jarle HauglandStord Orientering57:34+13:3210:39
6John Arvid DjupeslandHaugesund IL Orientering1:00:33+16:3111:12
7Tom JohannessenGneist, IL1:01:24+17:2211:22
8Kjetil DammTIF Viking1:02:10+18:0811:30
9Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb1:03:42+19:4011:47
10Rune VassendenHalsnøy OL1:09:34+25:3212:52
11Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett1:09:57+25:5512:57
12Bjart Are HellenTIF Viking1:10:10+26:0812:59
13Petter Oen-SivertsenTIF Viking1:11:05+27:0313:09
14Alf Inge LindtnerHaugesund IL Orientering1:56:57+1:12:5521:39
0Ronny RykkjeVaregg Fleridrettdisqualified

H50-

4 400 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild AasheimGanddal IL37:138:27
2Tom Eirik EikangerIL Gular38:28+1:158:44
3Tore JuvikIL Gular45:15+8:0210:17
4Arne Henrik HovdenStord Orientering45:46+8:3310:24
5Ole TørnqvistFana IL47:05+9:5210:42
6Jan Kjærner-SembVaregg Fleridrett49:50+12:3711:19
7Jan Petter HansenIL Gular50:13+13:0011:24
8Bjørn-Inge SkageGneist, IL50:48+13:3511:32
9Rolf Atle RolfsnesFitjar IL51:52+14:3911:47
10Stein Jarle HelgelandHaugesund IL Orientering53:16+16:0312:06
11Helge Tiger HauglandVaregg Fleridrett57:24+20:1113:02
12Tommy SævareidOs Orienteringsklubb58:17+21:0413:14
13Torgeir StrandFana IL1:01:25+24:1213:57
14Knut A MolvikGneist, IL1:06:44+29:3115:10

H60-

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørn AlsakerStavanger Orienteringsklubb38:1011:13
2Gunnar SakseidStavanger Orienteringsklubb38:58+0:4811:27
3Atle AlvheimFana IL41:29+3:1912:12
4Ørjan Eirik ValestrandFana IL43:21+5:1112:45
5Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubb47:18+9:0813:54

H70-

3 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dagfinn HoleBergens TF49:2414:31
2Jonny HuseStord Orientering50:48+1:2414:56
3Ingolf DybvikStord Orientering51:23+1:5915:06
4Per VoldFana IL53:34+4:1015:45
5Sigvald RobberstadHalsnøy OL1:01:13+11:4918:00
6Jan Harald Helmich PedersenTIF Viking1:03:41+14:1718:43
7Harald HaugenStord Orientering1:04:08+14:4418:51
8Harald WesterheimFitjar IL1:11:36+22:1221:03
9Geir HusdalTIF Viking1:18:25+29:0123:03

H19-AK

5 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Espen RognsvågOs Orienteringsklubb51:279:31
2Håkon RykkjeStord Orientering51:33+0:069:32

A-ÅpenL3

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ove VedøyStord Orientering54:4912:27
2Erik EngløkkHaugesund IL Orientering1:09:22+14:3315:45

A-ÅpenL4

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan HauglandÅrstad IL45:5413:30

B-Åpen

2 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helge JørgensenHaugesund IL Orientering31:2314:56
2Geir Arne IsdahlFitjar IL32:07+0:4415:17
3Frode FitjarFitjar IL33:08+1:4515:46
4Helge RosenlundVaregg Fleridrett33:15+1:5215:50
5Inger BjergaVaregg Fleridrett49:39+18:1623:38

D/H13-16C

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jakob RolfsnesFitjar IL18:269:13
2Johannes AndersenStord Orientering25:02+6:3612:31
3Oda Volden de FineFitjar IL27:19+8:5313:39
4Eline Fitjar HjelleFitjar IL47:09+28:4323:34

D/H17-C

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mette FitjarFitjar IL20:5610:28
2Kjetil HjelleFitjar IL21:30+0:3410:45
3Vibeke NymoVaregg Fleridrett21:32+0:3610:46
4Torill Kjenes HauglandVaregg Fleridrett26:31+5:3513:15
5Oddvar de FineFitjar IL32:29+11:3316:14

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor