Norwegian Orienteering Federation

Official results for GNEIST 2-dagers (HOK-Rankingløp 1/2016 (Sammenlagtresultat)), dag 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: GNEIST 2-dagers (HOK-Rankingløp 1/2016 (Sammenlagtresultat))
Organiser: Gneist, IL
Date: Saturday 9 April 2016 - Sunday 10 April 2016

Dag 1Dag 2Dag 2 (overall)

H17-

24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rune NygaardIL Gular44:46
2Alan CherryVaregg Fleridrett45:16+0:30
3Per Harald Havnen JohansenVaregg Fleridrett46:52+2:06
4Per Arne AadlandSamnanger IL53:56+9:10
5Petter Marki ErichsenVaregg Fleridrett55:58+11:12
6Sveinung RykkjeStord Orientering56:12+11:26
7Ronny RykkjeVaregg Fleridrett56:47+12:01
8Oskar RøenVaregg Fleridrett58:14+13:28
9Øyvind Macody LundVaregg Fleridrett1:02:45+17:59
10Tore NymarkAskøy OL1:04:36+19:50
11Arne KnudsenGneist, IL1:09:21+24:35
12Knut KyrkjebøTIF Viking1:11:16+26:30
13Espen RognsvågOs Orienteringsklubb1:11:35+26:49
14Ørjan Svaland AasVaregg Fleridrett1:17:32+32:46
15Sverre Johan NærheimIL Gular1:20:14+35:28
16Ross JuvikIL Gular1:25:02+40:16
17Andreas GrønbechAskøy OL1:25:10+40:24
18Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett1:26:12+41:26
19Kjetil DammTIF Viking1:26:19+41:33
20Petter Oen-SivertsenTIF Viking1:29:24+44:38
21Knut UtneFana IL1:29:30+44:44
22Harald SodemannUniversitets BIL1:44:17+59:31
Trygve BuanesTIF Vikingdisqualified
Ketil DøskelandFana ILdisqualified

D17-

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Helen MartinsenIL Gular44:41
2Tonje Aasheim NymarkAskøy OL45:42+1:01
3Randi HoleBergens TF46:04+1:23
4Ida Johanne AadlandSamnanger IL52:15+7:34
5Karianne StrømmeTIF Viking52:52+8:11
6Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett53:04+8:23
7Tove AasheimAskøy OL1:01:33+16:52
8Kirsti LysakerFana IL1:04:29+19:48
9Ragnhild BalsvikOsterøy IL1:06:28+21:47
10Marianne NummedalFana IL1:10:24+25:43

H17-AK

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vemund HansenTIF Viking53:11
2Magnus ErdalSamnanger IL53:28+0:17

H15-16

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kristian RykkjeVaregg Fleridrett42:08
2Scott JuvikIL Gular44:34+2:26
3Mathias RosenlundVaregg Fleridrett45:49+3:41
4Magnus GjerstadOsterøy IL51:36+9:28
5Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular51:49+9:41
6Johan EikangerIL Gular52:27+10:19
7Stian RykkjeStord Orientering53:33+11:25
8Andreas NysæterBergens TF1:17:51+35:43

H50-

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bjørn HøllelandFana IL39:40
2Tom Eirik EikangerIL Gular40:52+1:12
3Tore JuvikIL Gular45:03+5:23
4Arne JohannesenIL Gular45:23+5:43
5Sigurd EiknerFana IL49:13+9:33
6Jan Kjærner-SembVaregg Fleridrett50:51+11:11
7Owen Jarvis WestergårdVaregg Fleridrett50:54+11:14
8Ole TørnquistFana IL52:40+13:00
9Tord MykingFana IL52:49+13:09
10Øistein BøeFana IL52:58+13:18
11Sverre OttesenVaregg Fleridrett53:21+13:41
12Rune ErdalSamnanger IL54:23+14:43
13Roald LauransenGneist, IL58:57+19:17
14Tommy SævareidOs Orienteringsklubb1:01:39+21:59
15Peter StoykovSamnanger IL1:02:51+23:11
16Knut A MolvikGneist, IL1:09:00+29:20
17Matti TorgersenBergens TF1:16:49+37:09

D15-16

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular34:02
2Mari Strømme LidTIF Viking34:26+0:24
3Tora Aasheim NymarkTIF Viking34:34+0:32
4Marie Oen-SivertsenTIF Viking34:49+0:47
5Ingunn Torød BusetGneist, IL53:38+19:36

D50-

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ingrid SandvollGneist, IL34:56
2Hege FjellbirkelandIL Gular36:10+1:14
3Lise ChristensenTIF Viking41:11+6:15
4Mai Helen LingaIL Gular1:09:14+34:18

D60-

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Siren GreveBergens TF34:42
2Astrid OrmbergFana IL1:04:22+29:40
Berit HegdalBergens TFdisqualified

H60-

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Svein LingaIL Gular30:16
2Erling StrandBergens TF47:49+17:33
3Ørjan Eirik ValestrandFana IL51:42+21:26
4Jan Olav OrmbergFana IL55:22+25:06
5Per Øivind HusbyVaregg Fleridrett57:06+26:50

H70-

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dagfinn HoleBergens TF41:04
2Sigvald RobberstadHalsnøy OL43:00+1:56
3Ingolf DybvikStord Orientering43:36+2:32
4Magne RaadalFana IL50:10+9:06
5Per VikaneFana IL51:27+10:23
6Egill KnudsenTIF Viking52:06+11:02
7Jan Harald Helmich PedersenTIF Viking56:18+15:14
8Axel IngvaldsenTIF Viking57:42+16:38
9Per VoldFana IL1:22:42+41:38
Harald LyngtunFana ILdisqualified

D13-14

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular27:21
2Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrett29:50+2:29
3Mathea Patterson MøklebustGneist, IL31:14+3:53
4Marie Roll-TørnqvistFana IL32:59+5:38
5Anny Patterson MøklebustGneist, IL33:26+6:05
6Kristine VikaneFana IL33:50+6:29
Oda Kjellevold MaldeIL Gulardid not finish

D70-

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bjørg KocbachBergens TF28:50

D35-K

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marie PontoppidanOs Orienteringsklubb29:04
2Lise Balestrand GrønbechAskøy OL30:30+1:26
3Trude KyrkjebøTIF Viking32:54+3:50
4Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett33:05+4:01
5Birte NordeideGneist, IL33:19+4:15
6Gro Birkeland SøvikGneist, IL35:09+6:05
7Astri Ese HoleBergens TF49:36+20:32
8Anita Lindvik-SævareidOs Orienteringsklubb1:09:33+40:29
May-lill DammTIF Vikingdisqualified

H13-14

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Birk Bell LysakerFana IL18:03
2Andreas DaleBergens TF18:08+0:05
3Sindre Haaland WesterbøGneist, IL28:29+10:26
4Matias Døsen PontoppidanOs Orienteringsklubb31:22+13:19
5Lars EvensenGneist, IL32:37+14:34
6Jens Øien KlosterFitjar IL32:49+14:46
7Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett42:28+24:25
8Magnus Strømme LidTIF Viking48:05+30:02

B-åpen

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jan HauglandÅrstad IL29:44
2Ketil NummedalFana IL32:43+2:59
3Sindre EkrheimBergens TF33:13+3:29
4Inger BjergaVaregg Fleridrett35:02+5:18
5Anne WestergårdVaregg Fleridrett35:07+5:23
6Vibeke NymoVaregg Fleridrett35:15+5:31
7Tore LidTIF Viking56:24+26:40

D11-12

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hedda Erica EikangerGneist, IL19:37

D/H17-C

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kjell SkageGneist, IL17:58
2Nina GogaBergens TF23:30+5:32
3Ina Hopland SkageGneist, IL27:42+9:44
4Ingvar Lindvik AuflemOs Orienteringsklubb36:46+18:48

N-åpen lang

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bodil HåheimIL Gular51:45

D/H11-12N

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mariell SkageGneist, IL17:15
2Iris SkageGneist, IL22:31+5:16
3Ane Sofie NærheimIL Gular33:20+16:05

N-åpen kort

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andreas Strømme LidTIF Viking14:01
2Kiril EikangerGneist, IL14:44+0:43
3Sverre Stuland TysværVaregg Fleridrett26:32+12:31
4Marie Egeland StoroGneist, IL27:03+13:02
5Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett28:52+14:51
6Samuel Elias NærheimIL Gular33:30+19:29
7Josefine BlomquistBergens TF33:55+19:54
8Lasse SkageGneist, IL34:16+20:15
9Iris Popsueva BuanesTIF Viking34:52+20:51
10Benedicte FleslandGneist, IL34:54+20:53
11Magnus DøskelandFana IL39:13+25:12
12Ingrid DøskelandFana IL39:44+25:43

H11-12

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brage Bell LysakerFana IL19:45

D17-AK

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sigrid SøvikGneist, IL34:21
2Marian KjellevoldIL Gular1:09:26+35:05

D15-20B

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ragnhild BohneVaregg Fleridrett32:33

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor