Norwegian Orienteering Federation

Official results for Nydalten med Testløp Junior VM - mellom

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nydalten med Testløp Junior VM - mellom
Organiser: Nydalens SK
Date: Saturday 4 June 2016

D17-20E

3 580 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg EideByåsen IL27:507:46
2Ragnhild HjermstadFossum IF28:21+0:317:55
3Tonje VassendFossum IF28:37+0:477:59
4Ella Arentz HagenSandefjord OK30:22+2:328:28
5Anine AhlsandNydalens SK30:25+2:358:29
6Anine LomeHamar OK30:30+2:408:31
7Synne StrandAsker Skiklubb30:40+2:508:33
8Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF30:52+3:028:37
9Ingrid LundanesEmblem IL31:04+3:148:40
10Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb31:07+3:178:41
11Vilde MalmeiSandnes IL (Rogaland)31:34+3:448:49
12Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb31:40+3:508:50
13Malin SandstadFreidig32:00+4:108:56
14Emma ArnesenByåsen IL32:20+4:309:01
15Maiken Økern HågårdKonnerud IL32:53+5:039:11
16Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)33:00+5:109:13
17Marte Hoff HagenNTNUI33:02+5:129:13
18Åsne Skram TrømborgKongsberg OL33:07+5:179:15
19Åse BerganNydalens SK33:28+5:389:20
20Kristin Helland-HansenFossum IF33:42+5:529:24
21Ingvil AhlsandNydalens SK33:57+6:079:28
22Ragnhild EideByåsen IL33:59+6:099:29
23Margrethe WisløffAsker Skiklubb34:15+6:259:34
24Ane DyrkornEiker OL34:44+6:549:42
25Maria PrestbøenSandefjord OK34:56+7:069:45
26Evine Westli AndersenLøten o-lag34:57+7:079:45
27Kaja Bråten LøvaldAsker Skiklubb34:58+7:089:46
28Tonje Aasheim NymarkAskøy OL35:26+7:369:53
29Ingvild C. FleisjeLillomarka OL35:32+7:429:55
30Frida SætherFreidig35:43+7:539:58
31Emilie WestinPorsgrunn OL35:47+7:579:59
32Anniken Helland-HansenIL Tyrving36:19+8:2910:08
33Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL36:36+8:4610:13
34Aurora MoholthKongsberg OL36:37+8:4710:13
35Åshild KolstadFreidig37:39+9:4910:31
36Ane Holm GrønengLillehammer OK37:51+10:0110:34
37Siri MoholthKongsberg OL37:53+10:0310:34
38Nora Marie wedege IrgensBodø og Omegn IF Orientering38:09+10:1910:39
39Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering38:14+10:2410:40
40Silje HaugeHisøy OK38:15+10:2510:41
41Anne Willkommen EikenKongsberg OL38:37+10:4710:47
42Nanna NorderudIL Tyrving38:38+10:4810:47
43Nina Asheim BirkelandHalden SK38:50+11:0010:50
44Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)38:56+11:0610:52
45Signe Bredholt JørgensenSandefjord OK39:27+11:3711:01
46Emma Eithun PaulsenLillomarka OL40:03+12:1311:11
47Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss40:04+12:1411:11
48Thea Sildnes BaklidKonnerud IL40:22+12:3211:16
49Karoline AuneHalden SK40:25+12:3511:17
50Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering40:28+12:3811:18
51Martine TopstadLarvik OK40:59+13:0911:26
52Thea DyrkornEiker OL41:26+13:3611:34
53Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett41:38+13:4811:37
54Åshild Faller RåheimFet OL41:57+14:0711:43
55Nora TorgersenHalden SK42:23+14:3311:50
56Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering42:29+14:3911:52
57Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)42:39+14:4911:54
58Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)42:59+15:0912:00
59Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK43:01+15:1112:00
60Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SK43:34+15:4412:10
61Synne SkjærsteinIL Tyrving43:39+15:4912:11
62Ellen Marie AriansenLillomarka OL44:01+16:1112:17
63Marit Melby JacobsenLardal OL44:35+16:4512:27
64Kornelia Lønning BrurbergSturla, IF46:39+18:4913:01
65Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK49:34+21:4413:50
66Maren GrandeFrol IL50:12+22:2214:01
67Stine Frogner TømmervoldHamar OK50:57+23:0714:13
68Marie UllevålseterNydalens SK53:23+25:3314:54
69Kristine AusenNTNUI54:24+26:3415:11
70Maria Ulseth SylteFreidig54:43+26:5315:17
71Elise UllernIL Tyrving58:01+30:1116:12
72Ingrid Nytun NergårdLillomarka OL58:54+31:0416:27
73Johanne Øderud VatneBækkelagets SK1:06:13+38:2318:29
0Thea Feiring HaltiaIL Tyrvingdisqualified
0Mia Mathisen BekhusFredrikstad SKdisqualified
0Anine HallénNydalens SKdisqualified
0Ida AurebekkKristiansand OKdisqualified
0Vera MelkildFreidigdisqualified
0Julie HjortlandLarvik OKdisqualified
Maiken SandbergNydalens SKdisqualified
Kristina VollHaugesund IL Orienteringdisqualified
Sofie Skyttersæter IversenHeming Orienteringdisqualified

H17-20E

4 270 m, 104 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Audun HeimdalKonnerud IL25:496:02
2Olai Stensland LillevoldFossum IF26:16+0:276:09
3Vegard Jarvis WestergårdHalden SK26:58+1:096:18
4Elias T. MølnvikFossum IF27:05+1:166:20
5Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb27:17+1:286:23
6Oskar StørmerFossum IF27:53+2:046:31
7Eirik Langedal BreivikNydalens SK28:05+2:166:34
8Dag BlandkjennKristiansand OK28:06+2:176:34
9Håkon Raadal BjørloHalden SK28:16+2:276:37
10Jørgen BaklidKonnerud IL28:33+2:446:41
11Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK28:54+3:056:46
12Håvard IrgensKristiansand OK29:01+3:126:47
13Kasper FosserHeming Orientering29:03+3:146:48
14Steinar KollerudLillomarka OL29:16+3:276:51
15Stian SundsvikFrol IL29:19+3:306:51
16Lukas LilandNydalens SK29:29+3:406:54
17Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering29:53+4:046:59
18Håkon Østraat SævareidHalden SK30:15+4:267:05
19Karl FremstadHalden SK30:18+4:297:05
20Herman Ryen MartinsenFredrikstad SK30:29+4:407:08
21Erling HjermstadFossum IF30:35+4:467:09
22Anders HagaRaumar Orientering30:44+4:557:11
23Oscar LyngenFrol IL31:11+5:227:18
24Elias JonssonNydalens SK31:24+5:357:21
25Henrik EijsinkNydalens SK31:42+5:537:25
26Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn32:36+6:477:38
27August Asheim BirkelandHalden SK32:54+7:057:42
28Hallvard Seim GrøvlenOL Trollelg33:05+7:167:44
29Bjørn Anders FlågenHeming Orientering33:30+7:417:50
30Jørgen WulfsbergNydalens SK33:37+7:487:52
31Marius PyttenKristiansand OK33:47+7:587:54
32Oskar Spets StorhovFreidig33:55+8:067:56
33Martin Borge HeirFossum IF33:59+8:107:57
34Kjetil MølnvikFreidig34:24+8:358:03
35Styrk Hundseid KamsvågFossum IF34:27+8:388:04
36Knut AasheimOppsal Orientering34:30+8:418:04
37Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF34:33+8:448:05
38Peter NordbrødenHalden SK34:38+8:498:06
39Vegard MyklemyrEiker OL34:46+8:578:08
40Erlend Nilsen SandnesEmblem IL34:53+9:048:10
41Linus OlhansÅs-NMBU Orientering34:54+9:058:10
42Eivind Øfsthus GravirAsker Skiklubb34:59+9:108:11
43Lars SolliMo OK35:03+9:148:12
43Trygve Kristoffer LøvliHalden SK35:03+9:148:12
45Olav Milian Schmitt GranHalden SK35:04+9:158:12
46Matias Hodne HanischKristiansand OK35:11+9:228:14
47Sturla FrydenlundSturla, IF35:12+9:238:14
47Torkel ReinhartsenKristiansand OK35:12+9:238:14
49Aksel MadslienNydalens SK35:21+9:328:16
50Johannes Bakke AashamarKristiansand OK35:25+9:368:17
51Sindre R HoltHedrum OL35:30+9:418:18
51Tord StrandKongsberg OL35:30+9:418:18
53Hallvard Arntzen FossSandefjord OK35:35+9:468:20
54Tobias KristensenLarvik OK35:36+9:478:20
55Ludvig RødnesOppsal Orientering36:11+10:228:28
56Rein Helle MårdalenFreidig36:16+10:278:29
57Øyvind WiggenByåsen IL36:18+10:298:30
58Tarjei HoloFossum IF36:27+10:388:32
59Ole Wanvik HaugenFreidig36:52+11:038:38
60Even-Johan KaspersenMo OK36:58+11:098:39
60Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett36:58+11:098:39
62Øyvind HjermstadFossum IF37:05+11:168:41
63Are WigaardOppsal Orientering37:15+11:268:43
64Vebjørn TandbergNydalens SK37:16+11:278:43
65Audun Rognerud BøeFossum IF37:22+11:338:45
66Mathias VindalFreidig37:29+11:408:46
67Erlend BrendstuenHalden SK37:52+12:038:52
68Einar EkelandOddersjaa SSK37:58+12:098:53
69Anders HaugskottOL Trollelg38:02+12:138:54
70Sigurd MelsomFossum IF38:39+12:509:03
71Jostein TandbergNydalens SK39:08+13:199:09
72Mathias HermstadFreidig39:10+13:219:10
73Adrian OpheimFreidig39:32+13:439:15
74Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering39:56+14:079:21
75Sverre Bang StøengHamar OK40:00+14:119:22
76Joar GjerdahlKonnerud IL41:09+15:209:38
77Sam LunøeNydalens SK41:11+15:229:38
78Mathias GløersenOL Tønsberg og omegn41:18+15:299:40
79Trygve HeggedalKongsberg OL41:41+15:529:45
80Lavran ThorstensenOppsal Orientering42:12+16:239:52
81Johannes DjupeslandHaugesund IL Orientering43:09+17:2010:06
82Ole Jakob OlsrødStokke IL43:19+17:3010:08
83Per Ivar StoklandGanddal IL43:36+17:4710:12
84Håkon KornmoPorsgrunn OL43:39+17:5010:13
85Håvard SolbakkenBodø og Omegn IF Orientering43:47+17:5810:15
86Anders Krona HaflanOL Tønsberg og omegn44:11+18:2210:20
87Bjørnar LøvliAsker Skiklubb45:52+20:0310:44
88Vetle Elias LynnebakkenKristiansand OK46:45+20:5610:56
89Axel HoveidAsker Skiklubb47:12+21:2311:03
90Sander Hildebrand RogndokkenFet OL47:55+22:0611:13
91Herman Aarstrand KirsteSkien OK49:21+23:3211:33
92Alexander Skaug YtterbølHalden SK49:46+23:5711:39
93Albin LarssonKatrineholms OK51:24+25:3512:02
94Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrett51:34+25:4512:04
95Jørgen Kjos BarkenæsFet OL57:27+31:3813:27
96Sverre NarumOL Vallset/Stange58:22+32:3313:40
97Styrk Almeland BleieVaregg Fleridrett58:43+32:5413:45
98Håkon GrandeVerdal OK1:01:23+35:3414:22
99Ole Martin EdstrømOppsal Orientering1:01:42+35:5314:26
100Johan Teodor WestlyAsker Skiklubb1:05:15+39:2615:16
0Håvard EidsmoFreidigdisqualified
0Einar MelsomFossum IFdisqualified
Alex CarcasHalden SKdisqualified
Jørgen VisterHalden SKdisqualified

N-├ąpen

1 860 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Johannes AarreIL Koll28:0815:07
Iver AarsethNydalens SK39:3021:14
Ludvig Balchen LudvigsenIL Koll49:3326:38
Aksel EideBækkelagets SK25:5213:54
Juni Helen EidsaaIL Koll28:0715:06
Jonathan FodstadIL Koll27:0714:34
Fredrik GrønsethFossum IF46:2524:57
Sondre HafskjoldNydalens SK25:0413:28
Hans Mathias Økern HågårdKonnerud IL34:2118:28
Ingrid HauglandLillomarka OL38:2420:38
Nora HauglandLillomarka OL44:0523:42
Anders HeitmannFossum IF25:2013:37
Emma Aune JakobsenOK Moss21:1611:26
Tuva Wilkens JernbergNydalens SK45:3024:27
Benjamib KøberNydalens SK35:0818:53
sondre KøberNydalens SK35:1118:54
Natalie KollerudLillomarka OL37:3020:09
Alexander KopaasIL Koll21:0911:22
Nicolay KopaasIL Koll19:3210:30
Mathilde Rekkertbø KorenNydalens SK38:2020:36
Ruben LangerødFossum IF33:2217:56
Simen LianIL Koll49:2726:35
Ulla Lunøe AkselsenNydalens SK31:1816:49
Henrik MathisenOL Tønsberg og omegn26:3314:16
Sofie Nerigård SandvikNOTEAM49:3026:36
Max Alexander NybråtenIL Tyrving20:0210:46
Hermine Dirro OddenMåren OK1:00:1032:20
Paul OpheimIL Koll21:0611:20
Mikkel RastadAsker Skiklubb1:07:2836:16
Astrid ReuschHeming Orientering30:5616:37
Eskil Bergseng RindenLøten o-lag33:3718:04
Silje Ruud FossheimAsker Skiklubb31:5317:08
alma Rygh HoltenNydalens SK30:4816:33
Josefine RyghNydalens SK19:4110:34
Ask Felland SætnanFossum IF24:0412:56
Helene ScheeleNydalens SK20:3111:01
Silje Andresen SkotteFossum IF38:1220:32
Erlend SommerheinOK Horten29:1515:43
august StartnrMyklebustIL Koll27:1114:36
Selma Størmer AntonsenNydalens SK18:3810:01
Sigurd Størmer AntonsenNydalens SK18:3710:00
Odin Vie StrislandFossum IF51:0427:27
Alfred SvensonBækkelagets SK25:3213:43
Jonatan SvensonBækkelagets SK21:3211:34
Aina Elisabeth Tirkkonen ToftNydalens SK29:1315:42
Fabian UlfsbyIndre Østfold OK31:3216:57
Maja WangNydalens SK38:0520:28
Ville Emil WingstedtHalden SK21:2811:32
Felix HerlandIndre Østfold OKdisqualified

D -10

2 220 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Elise Nilsen BergFossum IF44:5220:12
Ida GammelmoHadeland OL43:5219:45
Hanne Wærp HaugeNydalens SK47:1421:16
Ellen Margrete Stubban HygenØstmarka OK36:2216:22
Malin MichelsenFossum IF30:5313:54
Sofia ØhlckersIL Tyrving28:2412:47
Johanna WidmaierFossum IF47:3721:26
Eira Skaarer WiklundNydalens SK25:3911:33

H -10

2 220 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Andreas AspelundNydalens SK45:5920:42
Lauritz BrunborgNittedal OL34:4015:36
Jonas Ingierd FenneBækkelagets SK29:2913:16
Eskil HafskjoldNydalens SK46:4421:03
Eivind Jenssen JahrIL Koll50:1922:39
Åse Marit  KorenNydalens SK39:4317:53
Mathias LinløkkenØstmarka OK48:1921:45
Mikkel MichelsenFossum IF30:1913:39
Vetle Frydenlund NorlingNydalens SK34:4215:37
Erlend Hellerud ØpstadAsker Skiklubb42:5019:17
Per Noah SommerheinNydalens SK53:0423:54

D 11-12

2 580 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Penelope LeaNydalens SK28:2210:59
2Mari AarsethNydalens SK31:48+3:2612:19
3Marie SaugestadNydalens SK33:11+4:4912:51
4Marie ScheeleNydalens SK34:21+5:5913:18
5Inga Skaarer WiklundNydalens SK34:23+6:0113:19
6Marielle MichelsenFossum IF34:51+6:2913:30
7Mathea Spets StorhovFreidig36:17+7:5514:03
8Aurora Wilkens JernbergNydalens SK38:23+10:0114:52
9Lene HaugeHisøy OK38:41+10:1914:59
10Josefine LydersenNydalens SK41:43+13:2116:10
11Marte Sofie SkroveRingerike OL49:38+21:1619:14
12Anna Tysse NakkimBækkelagets SK59:51+31:2923:11
13Malin SveenBækkelagets SK1:14:48+46:2628:59

H 11-12

2 580 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Størmer-AntonsenNydalens SK22:238:40
2Axel AaldeNydalens SK23:07+0:448:57
3Jakob RastadAsker Skiklubb25:08+2:459:44
4Martin Johannessen LinneboAsker Skiklubb25:13+2:509:46
5Jonas KroghOppsal Orientering27:05+4:4210:29
6Sindre Vie StrislandFossum IF27:35+5:1210:41
7Børge Nilsen BergFossum IF29:28+7:0511:25
8Tarje EspelinAsker Skiklubb30:24+8:0111:46
9Eirik Frydenlund NorlingNydalens SK30:35+8:1211:51
10Emil Ruud FossheimAsker Skiklubb33:52+11:2913:07
11Liam Viggo WingstedtHalden SK34:34+12:1113:23
12Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn38:27+16:0414:54
13Mathias NyhaugAsker Skiklubb41:16+18:5315:59
14Christian Fredrik BorgIL Koll42:55+20:3216:38
15Eirik Vie StrislandFossum IF44:54+22:3117:24
0Kristoffer ØhlckersIL Tyrvingdisqualified

D 11-12N

1 860 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering16:038:37
2Ane HustvedtOppsal Orientering19:19+3:1610:23
3Christina LindsethNydalens SK23:07+7:0412:25

H 11-12N

1 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Christoffer BorgIL Koll15:568:33
2Iver Herberg-AasNydalens SK16:51+0:559:03
3Shameel Saheer TennegedaraIL Koll23:18+7:2212:31
4Gard Møller-JohansenNydalens SK26:57+11:0114:29
5Tobias Tronbøl LiumFet OL28:49+12:5315:29
6Johannes Salvesen-LundeIL Koll28:56+13:0015:33
7Jonas Johansen HickenIL Koll37:09+21:1319:58
8Oskar Emil NeumanNydalens SK50:17+34:2127:02
0Nikolai Sundt LarsenNydalens SKdisqualified

D 13-14

2 850 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oda ScheeleNydalens SK23:438:19
2Pia Young VikNydalens SK25:01+1:188:46
3Kristine KravdalGjø-Vard OL28:47+5:0410:05
4Maya Jones ArnesenHeming Orientering29:11+5:2810:14
5Yngvild Langedal BreivikNydalens SK30:14+6:3110:36
6Marte Madslien BakkenNydalens SK31:13+7:3010:57
7Noor Dirro-HeluMåren OK36:48+13:0512:54
8Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK38:03+14:2013:21
9Ea LunøeNydalens SK39:50+16:0713:58
10Ida Marie FlågenHeming Orientering40:57+17:1414:22
11Ella BerstadHeming Orientering44:49+21:0615:43
12Ida Sofie HjortlandLarvik OK45:02+21:1915:48
13Petra HoveidAsker Skiklubb46:27+22:4416:17
14Helene Bjørkvold JendalFossum IF48:04+24:2116:51
15Diane Ninauve-JutulstadBækkelagets SK50:41+26:5817:47
16Frida SolsrudNydalens SK52:12+28:2918:18
17Ida SolliMo OK55:55+32:1219:37
18Mari BrendeFossum IF56:01+32:1819:39
19Hilde Sogn HaugFossum IF58:25+34:4220:29
20Elise Wærp HaugeNydalens SK58:52+35:0920:39
21Hannah MansNydalens SK1:01:28+37:4521:34

H 13-14

3 460 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Teodor Mo HjelsethNydalens SK27:397:59
2Tobias Mikael EspedalNydalens SK29:14+1:358:26
3Ole Jakob FrankrigNydalens SK30:08+2:298:42
4Henrik ReuschHeming Orientering30:31+2:528:49
5Ådne SkjærsteinIL Tyrving31:28+3:499:05
6Kasper Bakken UlsethNydalens SK31:36+3:579:07
7Atle Nikolai WølloKongsberg OL31:58+4:199:14
8Adam ConwayKongsberg OL33:09+5:309:34
9Bram LangerødFossum IF35:27+7:4810:14
10Joakim Wilkens JernbergNydalens SK38:22+10:4311:05
11Elia ThorvikNydalens SK40:28+12:4911:41
12Anders Håvard LarsenNydalens SK40:36+12:5711:44
13Ferdinand FremmingHeming Orientering41:44+14:0512:03
14Stian Måseide SørlieRaumar Orientering43:05+15:2612:27
15Frikk Alvaro EmbergsrudAsker Skiklubb43:10+15:3112:28
16Halvard KornmoPorsgrunn OL43:30+15:5112:34
17Eirik ØvstedalNydalens SK46:49+19:1013:31
18Birk Felland SætnanFossum IF47:14+19:3513:39
19Birk ThorstensenOppsal Orientering48:50+21:1114:06
20Arthur BrunborgNittedal OL54:00+26:2115:36
21Kåre Peter Krohn GjessingHeming Orientering54:35+26:5615:46
22Rolf Andreas BergNydalens SK59:09+31:3017:05
23Lars Øderud VatneBækkelagets SK1:03:27+35:4818:20
24Elias StubberudNydalens SK1:07:09+39:3019:24
25Jonas AarsethNydalens SK1:11:18+43:3920:36
0Gustav Andresen SkotteFossum IFdisqualified

D 13-16C

2 220 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lita Lerke Leodine HjelsethOL Tønsberg og omegn34:5015:41
2Ingrid Bratland TjernshaugenOK Moss35:26+0:3615:57
3Anny RogneOL Tønsberg og omegn39:33+4:4317:48

D 13-16N

2 310 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sille HustvedtOppsal Orientering25:0010:49
2Nora GrønsethFossum IF1:10:41+45:4130:35

D 15-16

3 870 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BaklidKonnerud IL35:389:12
2Åsne HoloFossum IF39:48+4:1010:17
3Tale StrandKongsberg OL41:52+6:1410:49
4Maren NorderudIL Tyrving43:26+7:4811:13
5Hedda SkatvedtRaumar Orientering44:59+9:2111:37
6Frida Bakken UlsethNydalens SK45:37+9:5911:47
7Ane Sofie KroghOppsal Orientering45:43+10:0511:48
8Hedda Raadal BjørloHalden SK45:53+10:1511:51
9Linn Mei WaalerMåren OK46:32+10:5412:01
10Andrea RanvikKonnerud IL48:25+12:4712:30
11Karianne Olsvik DengerudNydalens SK49:07+13:2912:41
12Kristine Eide RappRaumar Orientering49:09+13:3112:42
13Kjersti Tønnessen BergstølKongsberg OL49:42+14:0412:50
14Mari Landro SvingheimKonnerud IL51:00+15:2213:10
15Hanne Eide RappRaumar Orientering51:54+16:1613:24
16Malin HaugeHisøy OK52:49+17:1113:38
17Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)53:31+17:5313:49
18Anniken RanvikKonnerud IL56:33+20:5514:36
19Ada WulfsbergNydalens SK57:21+21:4314:49
20Solveig LetmolieEiker OL59:05+23:2715:16
21Ida Aabogen HaugaardIndre Østfold OK1:00:22+24:4415:35
22Sarah WølloKongsberg OL1:01:04+25:2615:46
23Lotte MyklemyrEiker OL1:06:58+31:2017:18
24Carmen DirroMåren OK1:33:47+58:0924:14

H 15-16

4 360 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SK32:337:27
2Lars Young VikNydalens SK34:10+1:377:50
3Sander ArntzenAsker Skiklubb34:54+2:218:00
4Simen Spets StorhovFreidig35:23+2:508:06
5Petter Astrup ArnesenHeming Orientering37:03+4:308:29
6Elias Skjolden SørensenLillomarka OL37:32+4:598:36
7Aslak HeimdalKonnerud IL38:34+6:018:50
8Emil StørmerFossum IF40:43+8:109:20
9Sivert Sande KvermeFossum IF42:23+9:509:43
10Alexander SmebyNydalens SK42:40+10:079:47
11Vegard LøvliAsker Skiklubb46:00+13:2710:33
12Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn54:02+21:2912:23
13Herman BrunborgNittedal OL58:25+25:5213:23
14Wilhelm H. MedhusNydalens SK1:11:27+38:5416:23
0Peter GisholtFossum IFdisqualified

D 15-16B

2 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tilde EineFossum IF45:2515:56
2Ingvild Pedersen BerganAsker Skiklubb47:11+1:4616:33

D 17-A K

3 870 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassie TrewinIL Tyrving42:2010:56
2Julie Hilland AndersenHalden SK56:23+14:0314:34
3Åsa FranzenIL Tyrving1:02:59+20:3916:16
4Lovise FremstadLarvik OK1:14:48+32:2819:19

H 17-AK

4 360 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten MoslandOppsal Orientering41:509:35
2Øyvind HauglandLillomarka OL46:30+4:4010:39
3Espen BekhusFredrikstad SK48:49+6:5911:11
4Pål Chr IngierdNydalens SK48:58+7:0811:13
5Ole IngesenSarpsborg OL52:25+10:3512:01
6Bent Ove Barmoen RindenLøten o-lag52:50+11:0012:07
7Rolf HustvedtOppsal Orientering53:46+11:5612:19
8Inge HaugeHisøy OK1:00:07+18:1713:47
9Arild NyhaugAsker Skiklubb1:16:24+34:3417:31
10Petter FureOppsal Orientering1:19:29+37:3918:13
0Per-Ivar NikolaisenOppsal Orienteringdisqualified

D 17-B

2 850 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hege WangLillomarka OL37:0713:01
2Marte Vik EdvardsenIL Koll43:53+6:4615:23
3Kristin HjortlandLarvik OK44:33+7:2615:37
4Elin BergsengLøten o-lag47:53+10:4616:48
5Anne Karin ThorstensenOppsal Orientering49:28+12:2117:21
6Nora HelgelandIL Koll55:51+18:4419:35
7Annemarie RanvikKonnerud IL1:38:02+1:00:5534:23

H 17-B

3 460 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjetil JacobsenHamar OK40:2311:40
2Viggo EriksenFossum IF42:56+2:3312:24
3Thor VollsetHeming Orientering50:13+9:5014:30
4Tom RådahlIL Tyrving53:54+13:3115:34
5Thor NorderudIL Tyrving1:01:13+20:5017:41
6Jarle RogndokkenFet OL1:05:58+25:3519:03
7Torbjørn BarikmoKongsberg OL1:06:40+26:1719:16

D 17-C

2 580 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cecilie Christin KvermeFossum IF31:2912:12
2Vilde Frydenlund NorlingNydalens SK34:16+2:4713:16
3Anne SørlienGjø-Vard OL44:13+12:4417:08
4Grete SkotteFossum IF58:26+26:5722:38
5Anne SkjærsteinIL Tyrving1:00:00+28:3123:15
0Tanja AppenzellerFossum IFdisqualified

H 17-C

2 580 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond LangerødFossum IF29:0811:17
2Jan MolstadGjø-Vard OL29:31+0:2311:26
3Dag Otter JohansenAsker Skiklubb30:32+1:2411:50
4Harald AulieIL Koll41:52+12:4416:13
5Stig HjelsethOL Tønsberg og omegn59:51+30:4323:11

D 17-N

2 310 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger Helen EidsaaIL Koll20:288:51
2Anne Kathrine AkselsenNydalens SK33:55+13:2714:40

H 17-N

2 310 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stian LillegårdLillomarka OL19:238:23
2Hans AarreIL Koll20:22+0:598:49

D 17-

5 040 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthHalden SK38:507:42
2Kine Hallan SteiwerHalden SK40:17+1:277:59
3Synnøve BråtenVegårshei IL40:56+2:068:07
4Vendula HaldinHalden SK41:03+2:138:08
5Tone E LyeNydalens SK42:18+3:288:23
6Kine GulliksenBækkelagets SK42:59+4:098:31
7Louise OramBækkelagets SK43:17+4:278:35
7Hanna Haugen NordbrødenHalden SK43:17+4:278:35
9Ingunn WeltzienIL Tyrving43:26+4:368:37
10Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering44:56+6:068:54
11Lone BrochmannBækkelagets SK45:16+6:268:58
12Lizzie InghamHalden SK45:20+6:308:59
13Lone MalmgrenGjø-Vard OL46:21+7:319:11
14Guro VassendFossum IF47:16+8:269:22
15Siri StørmerHeming Orientering47:46+8:569:28
16Hanne NøvikNydalens SK51:47+12:5710:16
17Hannele TonnaHankasalmen Hanka52:11+13:2110:21
18Ida HopeOslostudentenes IK53:28+14:3810:36
19Jo ShepherdHalden SK56:21+17:3111:10
20Joanna ErikssonNydalens SK59:56+21:0611:53
21Anne Marthe PeveriEiker OL1:03:36+24:4612:37
22Karoline AndersenAsker Skiklubb1:05:55+27:0513:04
0Hanne Maria VisterOslostudentenes IKdisqualified
0Marthe GløersenBækkelagets SKdisqualified

H 17-

5 660 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torgeir NørbechIL Tyrving36:146:24
2Borger MelsomFossum IF36:21+0:076:25
3Audun WeltzienIL Tyrving36:30+0:166:26
4Eirik Kamstrup HovindHalden SK37:43+1:296:39
5Emil WingstedtHalden SK38:11+1:576:44
6Luis Nogueira de la MuelaKristiansand OK38:58+2:446:53
7Morten Jarvis WestergårdHalden SK39:09+2:556:55
8Anders Felde OlaussenHalden SK39:12+2:586:55
9Sindre SandvenFossum IF39:16+3:026:56
10Fredrik EliassonHalden SK39:22+3:086:57
11Magne JutulstadNTNUI41:23+5:097:18
12Erik ThorssonTurun Metsänkävijät41:58+5:447:24
13Trond KortnerØstmarka OK42:21+6:077:28
14Sindre RønningFossum IF42:36+6:227:31
15Jim Øystein NybråtenIL Tyrving42:38+6:247:31
16Espen FiskumHalden SK42:59+6:457:35
17Pål SkogedalAsker Skiklubb43:03+6:497:36
18Øyvind HelgerudHalden SK43:26+7:127:40
19Christian Faruga KarldénKvillebyns SK44:17+8:037:49
20Gunnar A FiskumNTNUI45:06+8:527:58
21Sverre Turter SandvoldNTNUI46:48+10:348:16
22Martin SchälliBækkelagets SK47:00+10:468:18
23Lacho IlievHalden SK47:21+11:078:21
24Harald Astrup ArnesenHeming Orientering48:03+11:498:29
25Erik PerssonOppsal Orientering48:23+12:098:32
26Eivind TonnaLillomarka OL49:03+12:498:39
27Anders StorbratenBækkelagets SK50:56+14:428:59
28Mikael OlaussonOslostudentenes IK51:47+15:339:08
29Halvor LundFreidig52:32+16:189:16
30Eirik WatterdalBækkelagets SK55:28+19:149:47
31Sindre LangaasNydalens SK56:11+19:579:55
32Steinar KvaaleBø OL56:16+20:029:56
33Jan Fredrik HelgakerFossum IF57:05+20:5110:05
34Vegard LineOslostudentenes IK1:11:40+35:2612:39
35Magnus Barth GustavsenOslostudentenes IK1:12:14+36:0012:45
0Ingve LøkkenNydalens SKdisqualified
0Fredrik RosenqvistIL Tyrvingdisqualified
0Markus HolterHalden SKdisqualified

H 35-

5 040 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erik Rytter JakobsenOK Moss51:4210:15
2Stefan KernstockOslostudentenes IK1:07:48+16:0613:27

D 40-

4 360 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin HaugskottOL Trollelg42:319:45
2Birgit Økern JensenKonnerud IL44:51+2:2010:17
3Audrun UtskarpenOslostudentenes IK46:46+4:1510:43
4Heidi TronbølFet OL47:21+4:5010:51
5Astrid KravdalGjø-Vard OL49:23+6:5211:19
6Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OK56:12+13:4112:53
7Sigrid Melander VieFossum IF1:16:43+34:1217:35
8Elise HafskjoldNydalens SK1:28:47+46:1620:21
0Milda ØhlckersIL Tyrvingdisqualified

H 40-

5 040 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charles HalaasFossum IF42:108:21
2Erik PaulsrudIL Koll42:36+0:268:27
3Petter HalvorsenNydalens SK47:44+5:349:28
4Henning SpjelkavikIL Tyrving47:50+5:409:29
5Øystein RastadAsker Skiklubb48:31+6:219:37
6Inge LindsethNydalens SK49:28+7:189:48
7Knut Jostein SætnanFossum IF51:06+8:5610:08
8Fredrik LarsenIndre Østfold OK51:24+9:1410:11

D 45-

4 360 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Signe Astrup ArnesenHeming Orientering44:5210:17
2Marit B. EithunNittedal OL47:32+2:4010:54
3Torunn Spets StorhovFreidig47:37+2:4510:55
4Torunn Økern JensenRingerike OL47:45+2:5310:57
5Jorun RuudAsker Skiklubb47:52+3:0010:58
6Hege FeiringIL Tyrving49:19+4:2711:18
7Arnhild KroghOppsal Orientering54:30+9:3812:29
8Marianne HaugeHisøy OK1:00:07+15:1513:47
9Astrid RuudNittedal OL1:00:49+15:5713:56
10Elisabet KongsbakkBodø og Omegn IF Orientering1:04:25+19:3314:46
11Paula BerstadHeming Orientering1:11:09+26:1716:19
12Marianne ReuschHeming Orientering1:20:26+35:3418:26
0Isa HeggedalKonnerud ILdisqualified
0Barbara Willkommen EikenKongsberg OLdisqualified

H 45-

5 040 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thore KornmoPorsgrunn OL37:447:29
2Tomas EidsmoFreidig38:20+0:367:36
3Ivar MølnvikFossum IF44:54+7:108:54
4Tommy JauhojärviAsker Skiklubb46:15+8:319:10
5Gjermund GravirAsker Skiklubb46:50+9:069:17
6Anders Kristian HoltHedrum OL47:49+10:059:29
7Odd StrandKongsberg OL48:42+10:589:39
8Claes-Tommy HerlandIndre Østfold OK49:58+12:149:54
9Hallvard KorenOK Moss52:49+15:0510:28
10Sverre WisløffAsker Skiklubb54:30+16:4610:48
11Jan Erik AalbergBækkelagets SK54:44+17:0010:51
12Ståle HeitmannFossum IF54:51+17:0710:52
13Pål SommerheinOK Horten56:08+18:2411:08
14Morten RannemFossum IF56:29+18:4511:12
15Dag WangLillomarka OL57:48+20:0411:28
16Anders FlågenHeming Orientering58:13+20:2911:33
17Roar MathisenOL Tønsberg og omegn59:01+21:1711:42
18Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL59:07+21:2311:43
19Bård Øyvind SolbergStjørdals-Blink Orientering1:04:04+26:2012:42
20Atle WølloKongsberg OL1:06:11+28:2713:07
21Christian ReuschHeming Orientering1:07:53+30:0913:28
22Einar GisholtFossum IF1:11:59+34:1514:16
23Ola Peter Krohn GjessingHeming Orientering1:19:44+42:0015:49
0Tom KristensenLarvik OKdisqualified
0Olav EideBækkelagets SKdisqualified
0Tore NymarkAskøy OLdisqualified

D 50-

3 740 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)38:4910:22
2Dagrun MelkildHeming Orientering42:02+3:1311:14
3Marianne NjåsteinIL Tyrving42:35+3:4611:23
4Kjersti HovFossum IF43:32+4:4311:38
5Helle Egeberg VáriSturla, IF46:22+7:3312:23
6Ingvild MulenKristiansand OK46:35+7:4612:27
7Tove HeimdalKonnerud IL47:47+8:5812:46
8Trude FixdalIL Koll48:22+9:3312:55
9Grethe K. LøvaldAsker Skiklubb48:55+10:0613:04
10Veslemøy SolbergKonnerud IL49:24+10:3513:12
11Ann Katrin OlsenAsker Skiklubb50:39+11:5013:32
12Else GrandalIL Tyrving53:23+14:3414:16
13Margrete EngzeliusAsker Skiklubb56:52+18:0315:12
14Magnhild T. MølnvikFossum IF1:00:20+21:3116:07
15Anne Kristine NorderudIL Tyrving1:04:24+25:3517:13
16Ingrid M. TengeÅs-NMBU Orientering1:04:58+26:0917:22
17Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)1:16:44+37:5520:31
18Jane RødderKongsberg OL1:39:14+1:00:2526:31

H 50-

4 620 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan Richard EriksenAsker Skiklubb36:237:52
2Jens Even StorhovFreidig36:53+0:307:59
3Knut Edvard HellandØstmarka OK37:43+1:208:09
4Arild AndresenFossum IF38:24+2:018:18
5Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)39:27+3:048:32
6Christian GrotnesIL Tyrving39:28+3:058:32
7Bjørn Henning GrandalIL Tyrving40:22+3:598:44
8Gunnar TengeÅs-NMBU Orientering40:34+4:118:46
9Tibor VáriSturla, IF42:41+6:189:14
10Knut Erling ØenHeming Orientering43:25+7:029:23
11Rolv Anders SystadLyn Ski43:30+7:079:24
12Håkon LøvliAsker Skiklubb44:42+8:199:40
13Lars-Ivar AarsethNydalens SK46:38+10:1510:05
14Rune MalmeiSandnes IL (Rogaland)47:02+10:3910:10
15Arne Håkon JørgensenSandefjord OK47:29+11:0610:16
16Haakon ArnesenByåsen IL50:28+14:0510:55
17Øystein WiggenByåsen IL50:59+14:3611:02
18Øyvind Johannessen LinneboAsker Skiklubb51:01+14:3811:02
19Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)53:30+17:0711:34
20Terje LinløkkenØstmarka OK55:14+18:5111:57
21Sven OhrvikKonnerud IL57:25+21:0212:25
22Phil ConwayKongsberg OL1:05:32+29:0914:11
0Guttorm L EggeOslostudentenes IKdisqualified
0Kjetil EspedalNydalens SKdisqualified
Erlend RåheimOK Østdisqualified

D 55-

3 740 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toril HallanLillomarka OL41:1211:00
2Runa SkyttersæterHeming Orientering42:12+1:0011:17
3Berit DanielsenIL Tyrving43:03+1:5111:30
4Gunhild HennumLierbygda OL43:32+2:2011:38
5Bente LineIndre Østfold OK44:05+2:5311:47
6Liv Inger PrangerødTistedalen FL44:26+3:1411:52
7Berit BergeIL Tyrving49:10+7:5813:08
8Lena GottfridssonNittedal OL49:35+8:2313:15
9Anne Julsrud HaugenHalden SK49:50+8:3813:19
10Åshild BergstølKongsberg OL51:23+10:1113:44
11Kjersti SkantzeIL Tyrving52:33+11:2114:03
12Bente LandmarkFossum IF53:29+12:1714:18
13Grete BerntsenMåren OK1:07:47+26:3518:07

H 55-

4 620 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nils HæstadFossum IF37:298:06
2Jan BlandkjennKristiansand OK40:13+2:448:42
3Jens Olav KløvrudLillomarka OL40:46+3:178:49
4Hallvard FjærLillomarka OL41:54+4:259:04
5Jack BjørnsenKristiansand OK42:08+4:399:07
6Johan LundeIL Koll42:25+4:569:10
7Egil Wickstrand IversenHeming Orientering43:26+5:579:24
8Trond BaklidKonnerud IL44:32+7:039:38
9Richard Zeiner-GundersenFossum IF44:35+7:069:39
10Lars-Erik FiskumIL Tyrving45:33+8:049:51
11Per SchancheAsker Skiklubb46:39+9:1010:05
12Eirik NordhagenÅs-NMBU Orientering46:41+9:1210:06
13Lars HjermstadFossum IF47:14+9:4510:13
14Erik NæssØstmarka OK47:58+10:2910:22
15Arne FossheimAsker Skiklubb48:10+10:4110:25
16Tor LahlumKolbotn og Skimt OL51:49+14:2011:12
17Christopher SchiveOK Moss52:18+14:4911:19
18Peer StiansenNydalens SK52:56+15:2711:27
19Halvor JutulstadBækkelagets SK53:38+16:0911:36
20Jon LahlumFossum IF53:47+16:1811:38
21Terje BrendeFossum IF58:53+21:2412:44
22Roy GjerdingOK Moss1:00:05+22:3613:00
23Tov Arne BondalNotodden OL1:06:31+29:0214:23
0Donald SkantzeIL Tyrvingdisqualified

D 60-

2 970 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wenche HultgreenIL Tyrving32:1410:51
2Toril EineFossum IF55:30+23:1618:41
3Aud KjemperudEiker OL57:41+25:2719:25
4Helga PeveriEiker OL1:07:03+34:4922:34

H 60-

3 740 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torgeir StrandhagenRøyken OL36:549:51
2Are EriksenOslostudentenes IK39:01+2:0710:25
3Geir Holm GundersenSturla, IF39:50+2:5610:39
4Øyvind GylverAsker Skiklubb41:52+4:5811:11
5Per OsenNOTEAM42:23+5:2911:19
6Tor Ragnar AndersenHalden SK43:03+6:0911:30
7Mathias MartinsenHeming Orientering43:46+6:5211:42
8Odd Harald NilsenOL Tønsberg og omegn1:25:56+49:0222:58
0Per Kristian EkebergIL Tyrvingdisqualified

D 65-

2 970 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Berit MoeRaumar Orientering43:3314:39
2Aud I SpjelkavikIL Tyrving1:00:31+16:5820:22
3Berit GrosvoldEiker OL1:05:31+21:5822:03
4Marit VågsnesKolbotn og Skimt OL1:07:16+23:4322:38

H 65-

3 740 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eldar BørsumBækkelagets SK38:0010:09
2Per ØhlckersIL Tyrving45:27+7:2712:09
3Ove Gunnar JacobsenStokke IL52:23+14:2314:00
4Fridulv SagbergIL Koll54:32+16:3214:34
5Helge LyeIL Tyrving58:54+20:5415:44
0A NæssOppsal Orienteringdisqualified

D 70-

2 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Birgitte BekkelundRøyken OL41:3319:19
2Sissel OlaisenKolbotn og Skimt OL42:58+1:2519:59
3Hjørdis ØvreåsBotne SK49:54+8:2123:12

H 70-

2 970 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Thomas PetersenNittedal OL34:3811:39
2Ingar HåkonsenKongsberg OL38:26+3:4812:56
3Hasse BergstrømIL Tyrving42:57+8:1914:27
4Bjørn SpjelkavikIL Tyrving43:30+8:5214:38
5Henning GaarderKonnerud IL46:08+11:3015:31
6Bjørn W. LudvigsenSturla, IF48:29+13:5116:19
7Magnar ØvreåsBotne SK1:05:35+30:5722:04
Tore LangaardOppsal Orienteringdid not finish

D 75-

2 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Lise ØfsthusAsker Skiklubb39:2818:21
2Unni DrageHaugerud IF50:45+11:1723:36
3Hjørdis EgnerHeming Orientering1:51:13+1:11:4551:43

H 75-

2 970 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Harald LundhaugOK Moss40:4013:41
2Bjørn EgnerHeming Orientering44:28+3:4814:58
3Sturle HånesIL GeoForm45:05+4:2515:10
4Erling TidemannLommedalens IL47:06+6:2615:51
5Steinar RuudKonnerud IL51:53+11:1317:28
6Jon C. FougnerHeming Orientering51:57+11:1717:29

H 80-

2 150 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tor DrageHaugerud IF35:4216:36
2Hans LarsenRaumar Orientering38:21+2:3917:50
3Erland LjungströmIL Tyrving41:40+5:5819:22
4Ole SannesLillomarka OL52:37+16:5524:28
5Stein KorenOK Moss55:44+20:0225:55
6Dagfinn FøllesdalOslostudentenes IK56:02+20:2026:03
7Tor E. HenriksenLillomarka OL1:07:31+31:4931:24

Direkte N

2 310 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Theo Winsents SæterMåren OK33:2914:29
2A GjellestadNydalens SK39:15+5:4616:59
0Margareta NeumanNydalens SKdisqualified

Direkte C

2 220 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malene NordbrødenHalden SK43:0219:23
2Sharon BroadwellNOTEAM48:14+5:1221:43
0Anne Gro StyrvoldLarvik OKdisqualified

Direkte B

2 850 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vidar BerteigFossum IF30:0110:31
2Jon SollsrudNydalens SK32:25+2:2411:22
3Trond Ivar TømmervoldHamar OK37:59+7:5813:19
4Ingrid Holm -Oppsal Orientering41:31+11:3014:34
5Kamilla LomeHamar OK41:52+11:5114:41
6Elena GrandNydalens SK42:46+12:4515:00
7Pernilla SønsterudbråtenRaumar Orientering42:48+12:4715:01
8Ragnhild skogsrudOL Vallset/Stange50:21+20:2017:40
9Martin KaspersenMo OK1:00:09+30:0821:06
10Elise GisholtFossum IF1:03:01+33:0022:06
11Sindre GisholtFossum IF1:03:16+33:1522:11
0Dennis TrewinBushflyersdisqualified

Direkte A

3 870 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leif StørmerFossum IF34:398:57
2Lars FremstadLarvik OK38:12+3:339:52
3Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering38:16+3:379:53
4Øystein RodemNydalens SK39:41+5:0210:15
5Bjørn GrindeOslostudentenes IK40:19+5:4010:25
6Ida TiltnesIL Tyrving41:29+6:5010:43
7Jan GranstedHalden SK41:53+7:1410:49
8Dana SteneNydalens SK42:00+7:2110:51
9Daniel FløtreNOTEAM42:56+8:1711:05
10Tone SundtjønnLillomarka OL43:12+8:3311:09
11Geir SommerheimOK Horten43:13+8:3411:10
12Tor Ivar ChristiansenOL Tønsberg og omegn43:15+8:3611:10
13Iliana IlievaHalden SK44:11+9:3211:25
14Andreas HuberHamar OK44:42+10:0311:33
15Anja WingstedtHalden SK45:08+10:2911:39
16Anders ØpstadAsker Skiklubb45:35+10:5611:46
17tore SundtjørnÅs-NMBU Orientering47:21+12:4212:14
18Kjell BlomsethÅs-NMBU Orientering48:15+13:3612:28
19Pål Tore SvendsenNydalens SK49:05+14:2612:40
20Trond BrevikFossum IF49:18+14:3912:44
21Marie Rygh HoltenNydalens SK50:14+15:3512:58
22Aleksander Rygh HoltenNydalens SK50:57+16:1813:09
23Bjørn Axel GranHalden SK51:18+16:3913:15
24Gina GranstedtHalden SK53:37+18:5813:51
25Knut HagenByåsen IL54:48+20:0914:09
26Marit NerstenFossum IF56:21+21:4214:33
27May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering56:52+22:1314:41
28Frode KamsvågIL Tyrving1:03:47+29:0816:28
29Øyvind HoveidAsker Skiklubb1:04:53+30:1416:45
30Vinunt EijsinkÅs-NMBU Orientering1:06:41+32:0217:13
31Astrid WangensteenNydalens SK1:07:34+32:5517:27
32Ole Edvard HjortlandLarvik OK1:11:31+36:5218:28
33Hilde VassendPorsgrunn OL1:11:52+37:1318:34
34Stine ArntzenSandefjord OK1:12:48+38:0918:48
35Ole Christian BangHamar OK1:18:24+43:4520:15
36Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL1:18:38+43:5920:19
37Anders Emil OlsenNydalens SK1:41:04+1:06:2526:06
0Trond FossSandefjord OKdisqualified
0Kristian Bernhard NilsenFossum IFdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival