Norwegian Orienteering Federation

Official results for Tour de Orientering, dag 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Tour de Orientering
Organiser: Ålgård Orientering
Date: Saturday 9 April 2016 - Sunday 10 April 2016

Dag 1Dag 2Dag 2 (overall)Dag 3Dag 3 (overall)

D 13-16B

2 430 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Celina Iversen ÅseEgersund OK50:2520:44
2Tiril OlaussenHaugesund IL Orientering1:12:04+21:3929:39

D 17-A kort

2 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brit Vivian MelingStavanger Orienteringsklubb1:39:3834:21

D 50-

2 880 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mette M NødlandÅlgård Orientering35:4712:25
2Inger Tone NygårdEgersund OK37:30+1:4313:01
3Jorunn JohannesenSandnes IL (Rogaland)40:04+4:1713:54
4Ann Karin TjørhomGanddal IL40:48+5:0114:10
5May MelingStavanger Orienteringsklubb52:23+16:3618:11
6Elisabeth Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb58:42+22:5520:22
7Kristin SkadsemGanddal IL1:10:33+34:4624:29

D 60-

2 880 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger Skretting OpstadEgersund OK1:03:1821:58

D 70-

2 880 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Haldis GlendrangeStavanger Orienteringsklubb1:06:1322:59
2Helga AaslidEgersund OK1:12:34+6:2125:11

H 13-16B

2 430 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samuel KleppaÅlgård Orientering39:5716:26
2Elias EidsvågGanddal IL1:02:28+22:3125:42
3Sindre Skeie PettersonEgersund OK1:05:34+25:3726:58
4Thomas Barvik MælandGanddal IL1:08:24+28:2728:08
5Jakob Hovland WadelGanddal IL1:14:27+34:3030:38
6Vegard Wiig NystadHaugesund IL Orientering1:18:36+38:3932:20
Alexander HorpestadEgersund OKdisqualified

H 17-A kort

3 480 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunnar PettersonEgersund OK45:3313:05
2Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb50:25+4:5214:29
3Jørgen NilsenStavanger Orienteringsklubb1:01:55+16:2217:47

H 17-B

3 480 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Geir HaugvaldstadSandnes IL (Rogaland)disqualified

H 50-

3 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild AasheimGanddal IL32:468:44
2Njål F. VadlaSandnes IL (Rogaland)36:43+3:579:47
3Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb37:26+4:409:58
4Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)38:22+5:3610:13
5Gisle WathneSandnes IL (Rogaland)39:31+6:4510:32
6Otte OmdalGanddal IL40:32+7:4610:48
7Kjell DaleSandnes IL (Rogaland)41:00+8:1410:56
8Kjetil WirakStavanger Orienteringsklubb41:26+8:4011:02
9Svein-Erik KvameGanddal IL48:00+15:1412:48
10Per Ingar HadlandGanddal IL48:49+16:0313:01
11Sveinung SvebestadSandnes IL (Rogaland)50:56+18:1013:34
12Tor BrekkenGanddal IL53:16+20:3014:12

H 60-

2 880 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørn AlsakerStavanger Orienteringsklubb33:2911:37
2Kjell SvihusGanddal IL39:32+6:0313:43
3Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubb43:04+9:3514:57
4Terje StokkelandÅlgård Orientering49:26+15:5717:09
5Ove OalandGanddal IL50:00+16:3117:21
6Svein EliassenStavanger Orienteringsklubb59:42+26:1320:43

H 70-

2 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Svein GlendrangeStavanger Orienteringsklubb47:1116:22
2Magnar NerheimSuldal Orienteringslag51:05+3:5417:44
3Hermann SkogsholmSandnes IL (Rogaland)55:26+8:1519:14
4Øyvind EgeskogStavanger Orienteringsklubb55:40+8:2919:19
Tormod AaslidEgersund OKdisqualified

H 13-16

3 480 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin NevlandÅlgård Orientering30:078:39
1Andreas Nybak UrdalGanddal IL1:38:57+1:08:5028:26
2Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb34:26+4:199:53
2Tor Eirik Eckhoff GjermestadEgersund OK1:56:57+1:26:5033:36
3Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering36:28+6:2110:28
4Jonas AkslandSandnes IL (Rogaland)46:59+16:5213:30
5Ole Kristian TaksdalGanddal IL47:32+17:2513:39
6Eivind EngløkkHaugesund IL Orientering1:08:19+38:1219:37
7Magnus EngløkkHaugesund IL Orientering1:14:29+44:2221:24
8Henrik Haga NesseHaugesund IL Orientering1:25:26+55:1924:32
Tobias RøddeGanddal ILdisqualified

D 13-16

2 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janne Tjørhom AasheimGanddal IL29:0810:02
2Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb40:00+10:5213:47
3Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb45:29+16:2115:41
4Ingrid LamarkGanddal IL47:56+18:4816:31
5Pippa CarcasInterlopers49:12+20:0416:57
6Julie PuntervoldEgersund OK1:05:30+36:2222:35
Marie WathneSandnes IL (Rogaland)disqualified

H 17-

4 630 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ørjan RavndalÅlgård Orientering38:068:13
2Torgeir NevlandÅlgård Orientering41:15+3:098:54
3Ola Magnus LaugalandÅlgård Orientering42:23+4:179:09
4Sigurd R. OftedalÅlgård Orientering42:50+4:449:15
5Vegard PeikliSandnes IL (Rogaland)43:38+5:329:25
6Lars Sigve OftedalÅlgård Orientering44:44+6:389:39
7Tor Gunnar AkslandSandnes IL (Rogaland)44:54+6:489:41
8Alf Johan Walgermo LimaGanddal IL45:42+7:369:52
9Fredrik SandalGanddal IL47:12+9:0610:11
10Morten Bjerga SundliGanddal IL49:20+11:1410:39
11Oddvar TaksdalGanddal IL50:08+12:0210:49
12Kenneth MydlandEgersund OK51:30+13:2411:07
13Kim RichterSandnes IL (Rogaland)51:32+13:2611:07
14Per Ivar StoklandGanddal IL51:48+13:4211:11
15Johannes DjupeslandHaugesund IL Orientering54:55+16:4911:51
16Sondre Taugbøl LomelandÅlgård Orientering55:36+17:3012:00
17Sturla StokkelandÅlgård Orientering56:16+18:1012:09
18Rune ChristiansenSandnes IL (Rogaland)1:02:37+24:3113:31
19Nils Tore PuntervoldEgersund OK1:04:54+26:4814:01
20Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb1:09:57+31:5115:06
21Espen KarlsenStavanger Orienteringsklubb1:11:19+33:1315:24

D 17-

3 750 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalGanddal IL37:049:53
2Jorunn HadlandEgersund OK38:39+1:3510:18
3Vilde MalmeiSandnes IL (Rogaland)41:22+4:1811:01
4Trine BolstadGanddal IL48:45+11:4113:00
5Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering51:24+14:2013:42
6Randi EngløkkHaugesund IL Orientering53:52+16:4814:21
7Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL55:15+18:1114:44
8Kristina VollHaugesund IL Orientering55:27+18:2314:47
9Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb58:33+21:2915:36
10Vibeke LamarkGanddal IL1:01:44+24:4016:27
11Grethe Paulsen VieHaugesund IL Orientering1:07:08+30:0417:54
12Ane Klepsvik VinsjansenGanddal IL1:17:38+40:3420:42
Tone Cecilie NystrømStavanger Orienteringsklubbdisqualified

B åpen

2 430 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per Inge EspedalÅlgård Orientering25:4510:35
2Kjetil TorgersenEgersund OK34:28+8:4314:11
3Tor Sverre SkåraEgersund OK37:39+11:5415:29
4Olav HellandEgersund OK40:08+14:2316:30
5Frode Halvor LundÅlgård Orientering42:46+17:0117:35
6Arild SvihusGanddal IL48:32+22:4719:58
7Torbjørn RavndalÅlgård Orientering49:14+23:2920:15
8Rune LodeÅlgård Orientering1:01:26+35:4125:16
9Maria NilssonGanddal IL1:13:09+47:2430:06
10Tore RøddeGanddal IL1:21:03+55:1833:21

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor