Norwegian Orienteering Federation

Official results for Tour de Orientering, dag 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Tour de Orientering
Organiser: Ålgård Orientering
Date: Saturday 9 April 2016 - Sunday 10 April 2016

Dag 1Dag 2Dag 2 (overall)Dag 3Dag 3 (overall)

N-åpen

1 330 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Nina AkslandSandnes IL (Rogaland)2:542:10
Alva ChristiansenSandnes IL (Rogaland)2:422:01
Oda Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)3:032:17
Julie GiljeÅlgård Orientering4:093:07
Stine GiljeÅlgård Orientering2:181:43
Jomar Halvorsen SætreSandnes IL (Rogaland)3:182:28
Tuva Halvorsen SætreSandnes IL (Rogaland)4:183:13
Julie M HellandEgersund OK3:012:16
Kristina KleppaÅlgård Orientering2:231:47
Stine KleppaÅlgård Orientering4:003:00
Brage LaugalandÅlgård Orientering2:582:13
Vetle LaugalandÅlgård Orientering5:304:08
Ane Byrkjedal LevangÅlgård Orientering2:331:55
Kristoffer LevangSandnes IL (Rogaland)3:312:38
Ina Odland PaulsenBjerkreim2:191:44
Sigrid Odland PaulsenBjerkreim2:181:43
Livar OftedalÅlgård Orientering2:381:58
Maren OftedalÅlgård Orientering3:062:19
Synne Skeie PettersonEgersund OK2:261:49
Helene Pfluger HundeideSandnes IL (Rogaland)3:072:20
Marius RøddeGanddal IL2:542:10
Ihne RodeÅlgård Orientering4:313:23
Maiken RodeÅlgård Orientering4:223:16
Ada C StokkelandÅlgård Orientering2:442:03
Lea StokkelandÅlgård Orientering4:533:40
Sjur UndheimÅlgård Orientering4:523:39
Dirk Einar van ZantenSandnes IL (Rogaland)2:502:07
Mari VølstadÅlgård Orientering4:033:02
Amalie Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)2:422:01
Emil Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)2:532:10
Odne van ZantenSandnes IL (Rogaland)disqualified

D -10

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ida Sofie NevlandÅlgård Orientering2:141:07
Mari Solheim VoldenÅlgård Orientering3:031:31

D 11-12

2 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Julie AkslandSandnes IL (Rogaland)2:191:09
Nora Byrkjedal LevangÅlgård Orientering2:151:07
Ane NevlandÅlgård Orientering2:261:13
Alida OftedalÅlgård Orientering2:211:10
Kaja PeikliSandnes IL (Rogaland)2:001:00
Thea Beate PuntervoldEgersund OK2:411:20
Anna TaksdalGanddal IL2:251:12
Karine Aarstad TorgersenEgersund OK2:351:17

D 11-12N

2 030 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Marte Roth AarskogSandnes IL (Rogaland)2:591:28
Emma GiljeÅlgård Orientering2:181:07
Helene Solheim VoldenÅlgård Orientering2:481:22

D 13-16B

2 360 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Celina Iversen ÅseEgersund OK2:321:04
2Tiril OlaussenHaugesund IL Orientering2:51+0:191:12

D 17-A kort

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brit Vivian MelingStavanger Orienteringsklubb3:571:19

D 17-B

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild RichterSandnes IL (Rogaland)4:00+4:001:20

C-Åpen

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ole GiljeÅlgård Orientering2:081:04
1Aina SolheimÅlgård Orientering3:00+0:521:30

D 50-

3 050 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Randi L.H. BirkelandEgersund OK4:00+1:351:18
1Inger Tone NygårdEgersund OK2:250:47
2Mette M NødlandÅlgård Orientering2:30+0:050:49
3Elisabeth Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb2:31+0:060:49
4May MelingStavanger Orienteringsklubb2:39+0:140:52
5Ann Karin TjørhomGanddal IL2:45+0:200:54
6Kristin SkadsemGanddal IL3:19+0:541:05
7Jorunn JohannesenSandnes IL (Rogaland)34:00+31:3511:08

D 60-

3 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger Skretting OpstadEgersund OK3:481:14

D 70-

3 050 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helga AaslidEgersund OK3:101:02
1Synnøve FuglestadÅlgård Orientering4:00+0:501:18
2Haldis GlendrangeStavanger Orienteringsklubb3:28+0:181:08

H 11-12

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Edvin AakreEgersund OK2:131:06
Magnus BjerkreimÅlgård Orientering2:141:07
Ole Andre BrandsbergEgersund OK3:021:31
Simon Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)2:311:15
Øyvind LamarkGanddal IL2:211:10
Arne Jacob Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb2:101:05
Bjørnar PeikliSandnes IL (Rogaland)2:221:11
Markus RichterSandnes IL (Rogaland)2:041:02
Samuel A StokkelandÅlgård Orientering2:251:12

H 11-12N

2 030 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Morten EspedalÅlgård Orientering2:241:10
Simen EspedalÅlgård Orientering2:171:07
Gustav LevangSandnes IL (Rogaland)3:221:39
Ola Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)2:341:15
Adrian UelandÅlgård Orientering2:181:07
Marius UelandÅlgård Orientering2:311:14

H 13-16B

2 360 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alexander HorpestadEgersund OK2:030:52
2Sindre Skeie PettersonEgersund OK2:10+0:070:55
3Thomas ValdalSandnes IL (Rogaland)2:17+0:140:58
4Thomas Barvik MælandGanddal IL2:18+0:150:58
5Jakob Hovland WadelGanddal IL2:21+0:180:59
6Elias EidsvågGanddal IL2:23+0:201:00
7Vegard Wiig NystadHaugesund IL Orientering2:29+0:261:03

H 17-A kort

3 420 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunnar PettersonEgersund OK2:070:37
1Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb4:00+1:531:10
2Jørgen NilsenStavanger Orienteringsklubb2:28+0:210:43

H 17-B

3 420 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geir HaugvaldstadSandnes IL (Rogaland)4:001:10

H 17-N

520 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild OpstadEgersund OK3:567:33

H 50-

3 830 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sveinung SvebestadSandnes IL (Rogaland)4:00+2:071:02
1Svein-Erik KvameGanddal IL4:00+2:071:02
1Kjell DaleSandnes IL (Rogaland)4:00+2:071:02
1Paul Terje HaarrGanddal IL4:00+2:071:02
1Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb1:530:29
1Kjetil WirakStavanger Orienteringsklubb4:00+2:071:02
1Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)4:00+2:071:02
2Njål F. VadlaSandnes IL (Rogaland)1:58+0:050:30
3Otte OmdalGanddal IL2:06+0:130:32
4Tor BrekkenGanddal IL2:09+0:160:33
5Arild AasheimGanddal IL2:16+0:230:35
6Gisle WathneSandnes IL (Rogaland)2:18+0:250:36
7Per Ingar HadlandGanddal IL2:41+0:480:42

H 60-

3 050 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terje StokkelandÅlgård Orientering2:290:48
1Bjørn AlsakerStavanger Orienteringsklubb4:00+1:311:18
1Ove OalandGanddal IL4:00+1:311:18
2Kjell SvihusGanddal IL2:55+0:260:57
3Svein EliassenStavanger Orienteringsklubb3:07+0:381:01
4Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubb3:14+0:451:03

H 70-

3 050 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tormod AaslidEgersund OK2:310:49
1Arnulf FuglestadÅlgård Orientering4:00+1:291:18
1Hermann SkogsholmSandnes IL (Rogaland)4:00+1:291:18
2Svein GlendrangeStavanger Orienteringsklubb2:49+0:180:55
3Øyvind EgeskogStavanger Orienteringsklubb3:04+0:331:00
4Magnar NerheimSuldal Orienteringslag3:12+0:411:02

H 13-16

3 420 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin NevlandÅlgård Orientering1:450:30
2Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb1:48+0:030:31
3Henrik Haga NesseHaugesund IL Orientering1:49+0:040:31
4Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering1:51+0:060:32
5Eivind EngløkkHaugesund IL Orientering1:55+0:100:33
6Samuel KleppaÅlgård Orientering1:57+0:120:34
7Ole Kristian TaksdalGanddal IL1:59+0:140:34
7Jonas AkslandSandnes IL (Rogaland)1:59+0:140:34
9Magnus EngløkkHaugesund IL Orientering2:00+0:150:35
10Tobias RøddeGanddal IL2:04+0:190:36
11Aleksander JørgensenHaugesund IL Orientering2:05+0:200:36
12Andreas Nybak UrdalGanddal IL2:20+0:350:40
13Tor Eirik Eckhoff GjermestadEgersund OK2:25+0:400:42

D 13-16

3 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pippa CarcasInterlopers1:560:38
2Janne Tjørhom AasheimGanddal IL2:05+0:090:41
3Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb2:06+0:100:42
4Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb2:11+0:150:43
5Marie WathneSandnes IL (Rogaland)2:14+0:180:44
6Ingrid LamarkGanddal IL2:19+0:230:46
7Julie PuntervoldEgersund OK3:08+1:121:02

H 17-

4 640 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb4:00+2:230:51
1Ørjan RavndalÅlgård Orientering1:370:20
1Trond LamarkGanddal IL4:00+2:230:51
2Torgeir NevlandÅlgård Orientering1:39+0:020:21
3Sondre Taugbøl LomelandÅlgård Orientering1:40+0:030:21
3Ola Magnus LaugalandÅlgård Orientering1:40+0:030:21
5Vegard PeikliSandnes IL (Rogaland)1:44+0:070:22
6Kenneth MydlandEgersund OK1:47+0:100:23
7Johannes DjupeslandHaugesund IL Orientering1:48+0:110:23
8Per Ivar StoklandGanddal IL1:52+0:150:24
9Alf Johan Walgermo LimaGanddal IL1:55+0:180:24
10Kim RichterSandnes IL (Rogaland)1:58+0:210:25
11Fredrik SandalGanddal IL2:02+0:250:26
12Sigurd R. OftedalÅlgård Orientering2:03+0:260:26
13Tor Gunnar AkslandSandnes IL (Rogaland)2:05+0:280:26
13Oddvar TaksdalGanddal IL2:05+0:280:26
15Nils Tore PuntervoldEgersund OK2:06+0:290:27
15Sturla StokkelandÅlgård Orientering2:06+0:290:27
17Morten Bjerga SundliGanddal IL2:07+0:300:27
18Espen KarlsenStavanger Orienteringsklubb2:08+0:310:27
19Rune ChristiansenSandnes IL (Rogaland)2:09+0:320:27

D 17-

3 830 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vilde MalmeiSandnes IL (Rogaland)1:580:30
2Aud Hognestad TaksdalGanddal IL2:00+0:020:31
3Jorunn HadlandEgersund OK2:06+0:080:32
4Kristina VollHaugesund IL Orientering2:07+0:090:33
5Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering2:22+0:240:37
6Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb2:36+0:380:40
6Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL2:36+0:380:40
8Trine BolstadGanddal IL2:37+0:390:40
9Randi EngløkkHaugesund IL Orientering2:38+0:400:41
10Vibeke LamarkGanddal IL2:42+0:440:42
11Ane Klepsvik VinsjansenGanddal IL2:46+0:480:43
12Grethe Paulsen VieHaugesund IL Orientering2:47+0:490:43
13Tone Cecilie NystrømStavanger Orienteringsklubb2:49+0:510:44

B åpen

2 360 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rune LodeÅlgård Orientering1:520:47
2Kjetil TorgersenEgersund OK2:03+0:110:52
3Per Inge EspedalÅlgård Orientering2:18+0:260:58
4Tore RøddeGanddal IL2:24+0:321:01
5Olav HellandEgersund OK2:27+0:351:02
6Frode Halvor LundÅlgård Orientering2:56+1:041:14
7Maria NilssonGanddal IL3:06+1:141:18
8Arild SvihusGanddal IL3:18+1:261:23

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival