Norwegian Orienteering Federation

Official results for Heming 100 år - KM Mellom - Trimtex-cup

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Heming 100 år - KM Mellom - Trimtex-cup
Organiser: Heming Orientering
Date: Sunday 4 September 2016

N-├ąpen

1 640 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ingrid BakkehøiØstmarka OK32:2719:47
Silja BerstadHeming Orientering35:2221:33
Olaf Blom-HagenFossum IF21:4213:13
Jo Bogstrand IngvaldsenNydalens SK31:4619:22
Martin Amlie BrennaBækkelagets SK33:0720:11
August BuljoMåren OK29:0717:45
David EngelvoornHeming Orientering43:5126:44
Stella EngelvoornHeming Orientering44:0226:50
Selma FeylingKolbotn og Skimt OL40:0924:28
Erle FosstveitRaumar Orientering49:4230:18
Christian Berge GjellestadNydalens SK28:5717:39
Ida Berge GjellestadNydalens SK46:4328:29
Trygve GrønstadHeming Orientering28:0517:07
Kajsa Harstad ArntsenHeming Orientering34:5621:18
Aksel Nissen HellerudIL Koll45:5227:58
Charlotte HopsnesFossum IF28:0717:08
Martin JystadØstmarka OK30:0118:18
August Myklebust LeopolderIL Koll33:1420:15
Elias MolundIL Tyrving28:5117:35
Eirik NastadNOTEAM30:5018:48
Erlend Hellerud ØpstadAsker Skiklubb27:0916:33
Astrid ReuschHeming Orientering23:3714:24
Anna Elisabeth RyghHeming Orientering25:4215:40
Emma Johanne RyghHeming Orientering31:2619:10
Amund SaugestadNydalens SK28:1917:15
Synne Schei DanevadNOTEAM30:2218:30
Silje Andresen SkotteFossum IF34:3521:05
Selma Størmer AntonsenNydalens SK21:0612:51
Sigurd Størmer AntonsenNydalens SK20:5912:47
Silje StrandLierbygda OL1:04:3739:24
Marie Trøan HvamstadHadeland OL46:3628:24
Åsve UrnesNOTEAM30:4918:47
Eivind VågsnesOppsal Orientering32:1219:38
Ida VatlandHadeland OL46:3328:23
Karoline Marie RyghHeming Orienteringdid not finish

D -10

1 890 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Mari KallesonOppsal Orientering32:3617:14
Anna Øvrebø MyrvoldHeming Orientering26:4414:08
Una NastadAsker Skiklubb31:2716:38
Silje Ruud FossheimAsker Skiklubb31:4116:45
Helene ScheeleNydalens SK21:4011:27
Marie Bjordal VegganOppsal Orientering33:4117:49
Eira Skaarer WiklundNydalens SK23:5012:36
Astrid YtterbøAsker Skiklubb35:2618:44
Vivian ZwickHeming Orientering27:1014:22
Ellen Margrete Stubban HygenØstmarka OKdid not finish

D 11-12

2 230 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maja Mo HjelsethNydalens SK19:278:43
2Guro LinneboHeming Orientering21:49+2:229:46
3Marie SaugestadNydalens SK21:53+2:269:48
4Linnea HolstIL Tyrving23:40+4:1310:36
5Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering24:24+4:5710:56
6Inga Skaarer WiklundNydalens SK24:50+5:2311:08
7Sigrid NermoenØstmarka OK25:37+6:1011:29
8Kathinka Zahl HagenFossum IF26:27+7:0011:51
9Marie ScheeleNydalens SK27:29+8:0212:19
10Ragnhild Blom-HagenFossum IF27:39+8:1212:23
11Katrine Bjordal VegganOppsal Orientering28:02+8:3512:34
12Maren Aure SkogedalAsker Skiklubb28:09+8:4212:37
13Helene Margarethe KristensenHeming Orientering31:57+12:3014:19
14Mari AarsethNydalens SK32:35+13:0814:36
15Julie Heyerdahl RødstenHeming Orientering34:36+15:0915:30
16Martha WisløffAsker Skiklubb36:05+16:3816:10
17Marie FinkenhavnNittedal OL36:07+16:4016:11
18Hannah Syrdal ØenHeming Orientering36:38+17:1116:25
19Karin Halsaa DolvenAsker Skiklubb40:28+21:0118:08
20Anette MarkussenAsker Skiklubb1:16:04+56:3734:06

D 11-12N

1 650 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pauline MyklebustIL Koll18:3111:13
2Sigrid Aaby MøretrøKolbotn og Skimt OL24:23+5:5214:46

D 13-14

3 490 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristine KravdalGjø-Vard OL33:319:36
2Pia Young VikNydalens SK37:26+3:5510:43
3Netta Bar-NathanLillomarka OL40:18+6:4711:32
4Oda ScheeleNydalens SK40:19+6:4811:33
5Marte Madslien BakkenNydalens SK41:14+7:4311:48
6Tina KallesonOppsal Orientering42:41+9:1012:13
7Maya ArnesenHeming Orientering42:49+9:1812:16
8Yngvild Langedal BreivikNydalens SK43:11+9:4012:22
9Janna Sofie TellesbøØstmarka OK44:29+10:5812:44
10Ida Marie FlågenHeming Orientering45:25+11:5413:00
11Amélie AamodtOppsal Orientering45:39+12:0813:04
12Malene JebsenHeming Orientering46:26+12:5513:18
13Mari BrendeFossum IF46:51+13:2013:25
14Ea LunøeNydalens SK47:28+13:5713:36
15Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK48:29+14:5813:53
16Hanna AndersenHeming Orientering50:03+16:3214:20
16Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering50:03+16:3214:20
18Live ØstvoldHeming Orientering50:58+17:2714:36
19Petra HoveidAsker Skiklubb52:15+18:4414:58
19Elise Wærp HaugeNydalens SK52:15+18:4414:58
21Diane Ninauve-JutulstadBækkelagets SK52:24+18:5315:00
22Iris HolstIL Tyrving53:43+20:1215:23
23Helene Bjørkvold JendalFossum IF54:29+20:5815:36
24Ingrid BlindheimLillomarka OL55:50+22:1915:59
25Sofie GammelsæterKolbotn og Skimt OL59:32+26:0117:03
26Jenny Emilie Brenni HerredsvelaØstmarka OK1:01:00+27:2917:28
27Luciana Maria SvadsMåren OK1:07:09+33:3819:14
28Hilde Sogn HaugFossum IF1:08:40+35:0919:40
29Noor Dirro-HeluMåren OK1:12:10+38:3920:40
30Isabel HandstangerKolbotn og Skimt OL1:13:09+39:3820:57
31Ella BerstadHeming Orientering1:14:27+40:5621:19
32Ragnhild Mathea HelmersenFet OL1:14:36+41:0521:22
33Mina Espolin JohnsonBækkelagets SK1:37:10+1:03:3927:50

D 13-16N

1 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrea H. RogndokkenFet OL27:2716:38

D 15-16

3 490 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragne WiklundNydalens SK38:5911:10
2Åsne Naadland HoloFossum IF40:07+1:0811:29
3Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb40:33+1:3411:37
4Ingrid G. KvålsgardFossum IF41:39+2:4011:56
5Maria Rørvik HaverLillomarka OL42:40+3:4112:13
6Pernille KatlaFossum IF43:50+4:5112:33
7Karen Hoel JomaasFossum IF44:32+5:3312:45
8Oda Marie ColquhounLillomarka OL45:12+6:1312:57
9Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK48:28+9:2913:53
10Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL51:16+12:1714:41
11Linn Mei WaalerMåren OK54:07+15:0815:30
12Mina JørgensenIL Tyrving54:58+15:5915:44
13Hedda SkatvedtRaumar Orientering55:11+16:1215:48
14Kristine Eide RappRaumar Orientering55:16+16:1715:50
15Ane Sofie KroghOppsal Orientering55:27+16:2815:53
16Solveig Eline BergIL Tyrving56:21+17:2216:08
17Ingrid HasaasFossum IF57:29+18:3016:28
18Inger RødnesOppsal Orientering1:00:19+21:2017:16
19Carmen DirroMåren OK1:18:24+39:2522:27
0Eline BryneHeming Orienteringdisqualified
0Maren NorderudIL Tyrvingdisqualified
0Idunn Cecilie RolfsenHeming Orienteringdisqualified
0Ada WulfsbergNydalens SKdid not finish

D 17-C

2 990 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Camilla FosstveitRaumar Orientering57:4919:20
0Hege AndersenIL Kolldid not finish

D 17-N

1 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Lena Cappelen EndresenIL Kolldisqualified

D 17-18

3 570 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb38:1410:42
2Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF40:10+1:5611:15
3Synne StrandAsker Skiklubb41:32+3:1811:38
4Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb43:14+5:0012:06
5Marit Melby JacobsenLardal OL43:43+5:2912:14
6Margrethe WisløffAsker Skiklubb45:25+7:1112:43
7Åse BerganNydalens SK46:20+8:0612:58
8Synne SkjærsteinIL Tyrving50:09+11:5514:02
9Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering52:48+14:3414:47
10Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SK57:04+18:5015:59
11Marie UllevålseterNydalens SK58:19+20:0516:20
12Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering1:32:48+54:3425:59
13Maiken SandbergNydalens SK1:35:14+57:0026:40
0Ingvil AhlsandNydalens SKdisqualified

D 19-20

3 570 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild HjermstadFossum IF47:3313:19
2Sigrid BjørgenHamar OK56:40+9:0715:52
3Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL1:05:50+18:1718:26

D 21-

4 040 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marte NarumNydalens SK42:1310:26
2Siri UlvestadNydalens SK50:53+8:4012:35
3Maria JonssonNydalens SK52:20+10:0712:57
4Louise OeramBækkelagets SK52:33+10:2013:00
5Guro VassendFossum IF53:16+11:0313:11
6Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering55:04+12:5113:37
7Hanne NøvikNydalens SK55:52+13:3913:49
8Marthe GløersenBækkelagets SK56:21+14:0813:56
9Audrun UtskarpenOslostudentenes IK1:03:23+21:1015:41
9Delphine PoirotHalden SK1:03:23+21:1015:41
11Laura LeibomaNydalens SK1:06:53+24:4016:33
12Mari Brøndbo DahlÅs-NMBU Orientering1:07:03+24:5016:35
13Cristina LuisNydalens SK1:07:59+25:4616:49
14Ina Catharina StorrønningÅs-NMBU Orientering1:10:13+28:0017:22
15Marie Hammer IversenØstmarka OK1:14:22+32:0918:24
16Nina KarlsenNydalens SK1:17:15+35:0219:07
0Guro HarstadHeming Orienteringdisqualified
0Lisa NäsholmNydalens SKdisqualified
0Dorthe Kühl PetersenLillomarka OLdisqualified

D 21B

3 610 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Monica Renate TrøanNittedal OL1:17:0421:20
2Laila Eriksen BlomFet OL1:18:18+1:1421:41
0Heidi BjordalOppsal Orienteringdisqualified

D 35-

3 570 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anja Berge GjellestadNydalens SK53:0614:52
2Mila ZaharinovaOppsal Orientering1:02:41+9:3517:33
0Kari LundNittedal OLdid not finish

D 40-

3 570 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Astrid KravdalGjø-Vard OL48:1013:29
2Elisabeth holmboe EggenNydalens SK50:42+2:3214:12
3Mone NastadNotodden OL51:45+3:3514:29
4Kari StrandLierbygda OL56:26+8:1615:48
5Maiken Skirstad MoNydalens SK1:10:04+21:5419:37
6Elin KallesonOppsal Orientering1:23:08+34:5823:17
7Linda FredhMåren OK2:30:09+1:41:5942:03

D 45-

3 390 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jorun RuudAsker Skiklubb42:0712:25
2Berit Sofie WiklundNydalens SK49:28+7:2114:35
3Arnhild KroghOppsal Orientering52:20+10:1315:26
4Else Kari ScheeleNydalens SK54:26+12:1916:03
5Kjersti Holt HanssenMåren OK55:04+12:5716:14
6Ellen Aure SkogedalAsker Skiklubb55:17+13:1016:18
7Sigrun Hernes YtterbøAsker Skiklubb1:00:48+18:4117:56
8Nora SkauenIL Tyrving1:04:32+22:2519:02
9Monica FeylingKolbotn og Skimt OL1:12:30+30:2321:23
10Heidi ØstliRaumar Orientering1:24:37+42:3024:57
11Anne Karin ThorstensenOppsal Orientering1:26:26+44:1925:29
12Solveig BerganNydalens SK1:27:03+44:5625:40
13Kathrine LunøeNydalens SK1:33:17+51:1027:31
14Kristin FalkFossum IF2:02:11+1:20:0436:02
0Hege FeiringIL Tyrvingdisqualified
0Toril Fougner WisløffAsker Skiklubbdisqualified
0Anne Borgen SturødNydalens SKdid not start

D 50-

3 390 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marianne NjåsteinIL Tyrving56:5516:47
2Anne DanielsenNydalens SK58:21+1:2617:12
3Anne Kristine NorderudIL Tyrving1:01:32+4:3718:09
4Synnøve Lyssand SandbergNydalens SK1:01:53+4:5818:15
5May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering1:04:04+7:0918:53
6Alix Young VikNydalens SK1:05:14+8:1919:14
7Trude FixdalIL Koll1:06:26+9:3119:35
8Ann Katrin OlsenAsker Skiklubb1:07:18+10:2319:51
9Margrete EngzeliusAsker Skiklubb1:09:13+12:1820:25
10Tone BakkenLillomarka OL1:11:04+14:0920:57
11Anne-Kristin Eriksrud KarlsenOppsal Orientering1:19:25+22:3023:25
12Marianne HjermstadFossum IF1:20:45+23:5023:49
13Marianne ArnesenAsker Skiklubb1:24:07+27:1224:48
14Maria PerssonAsker Skiklubb1:24:10+27:1524:49
15Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL1:35:17+38:2228:06
16Helena StubberudNydalens SK1:41:20+44:2529:53
17Anne DahlNydalens SK1:41:51+44:5630:02

D 55-

2 790 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toril HallanLillomarka OL37:0413:17
2Anne Grethe RustadRaumar Orientering42:22+5:1815:11
3Berit BergeIL Tyrving50:10+13:0617:58
4Kirsti Grundnes BergIL Tyrving58:06+21:0220:49
5Unni RyeAsker Skiklubb58:23+21:1920:55
6Anne-Elise EdstrømOppsal Orientering1:05:12+28:0823:22
7Elisabeth Holth JohannessenRøyken OL1:15:33+38:2927:04
8Heidi FalckIL Tyrving1:25:46+48:4230:44
9Grete BerntsenMåren OK1:26:51+49:4731:07

D 60-

2 790 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wenche HultgreenIL Tyrving53:0519:01

D 65-

2 590 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marit VågsnesKolbotn og Skimt OL55:3221:26
2Liv HaugliHeming Orientering1:20:08+24:3630:56
3Aud I SpjelkavikIL Tyrving1:24:55+29:2332:47

D 70-

2 590 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjersti ThoStabæk IF1:01:2823:43
2Sissel OlaisenKolbotn og Skimt OL1:16:32+15:0429:32
3Birgitte BekkelundRøyken OL1:23:10+21:4232:06
0Inger Lise BjordalOppsal Orienteringdid not finish

D 75-

2 590 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Unni DrageHaugerud IF1:19:4830:48

H -10

1 890 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Mathias BirkelundAsker Skiklubb22:3911:59
Frikk FinsrudAsker Skiklubb29:4415:43
Mathias LinløkkenØstmarka OK25:3413:31
Magnus MolundIL Tyrving26:0513:48
Sondre OlaussenOppsal Orientering18:299:46
Theo Winsents SæterMåren OK30:4316:15
Ask Felland SætnanFossum IF27:1514:25

H 11-12

2 230 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Størmer-AntonsenNydalens SK18:158:11
2Simen Gløgård StensrudNittedal OL20:04+1:498:59
3Axel AaldeNydalens SK20:41+2:269:16
4Christian Fredrik BorgIL Koll21:18+3:039:33
5Jonas KroghOppsal Orientering22:19+4:0410:00
6Sindre Vie StrislandFossum IF22:20+4:0510:00
7Marius E. AamodtOppsal Orientering22:41+4:2610:10
8Lars Sigurd Baugstø RødnesOppsal Orientering22:59+4:4410:18
9Eskil KolshusOppsal Orientering23:26+5:1110:30
10Ask OlaussenOppsal Orientering24:29+6:1410:58
11Mikael BirkelundAsker Skiklubb25:11+6:5611:17
12Jakob A. GjedeboOppsal Orientering25:25+7:1011:23
13Fridtjof ReuschHeming Orientering26:45+8:3011:59
14Eirik NæssAsker Skiklubb26:48+8:3312:01
15Eirik Vie StrislandFossum IF27:03+8:4812:07
16Emil Ruud FossheimAsker Skiklubb35:01+16:4615:42
0Philip RomørenFossum IFdisqualified
Sondre NæssAsker Skiklubbdid not finish

H 11-12N

1 650 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Christoffer BorgIL Koll13:148:01
2Johannes Salvesen-LundeIL Koll15:26+2:129:21
3Paul Jone OpheimIL Koll21:10+7:5612:49
4Eirik Røhne SkoftelandIL Koll21:14+8:0012:52
5Brage FosstveitRaumar Orientering24:12+10:5814:40
6Jørund Tolleshaug SkaugenIL Koll24:35+11:2114:53
7Otto Endresen Ulltveit-MoeIL Koll24:42+11:2814:58
8Shameel Saheer TennegedaraIL Koll34:00+20:4620:36

H 13-14

3 610 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK33:409:19
2Sondre YtterbøAsker Skiklubb35:39+1:599:52
3Nils TveiteÅs-NMBU Orientering41:21+7:4111:27
4Tobias EspedalNydalens SK43:39+9:5912:05
5Henrik ReuschHeming Orientering43:42+10:0212:06
6Gaute FosstveitRaumar Orientering44:27+10:4712:18
7Martin BirkelundAsker Skiklubb45:28+11:4812:35
8Ferdinand FremmingHeming Orientering46:15+12:3512:48
9Vebjørn Blom-HagenFossum IF46:55+13:1512:59
10Felix FinsrudAsker Skiklubb50:09+16:2913:53
11Frikk Alvaro EmbergsrudAsker Skiklubb50:28+16:4813:58
12Kasper Bakken UlsethNydalens SK50:38+16:5814:01
13Anders Håvard LarsenNydalens SK52:05+18:2514:25
14Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering52:40+19:0014:35
15August Syrdal ØenHeming Orientering58:57+25:1716:19
16Simen Aure SkogedalAsker Skiklubb1:00:38+26:5816:47
17Birk Felland SætnanFossum IF1:01:53+28:1317:08
18Anselm ReichenbachOppsal Orientering1:07:30+33:5018:41
19Kristian ØstermannHeming Orientering1:07:46+34:0618:46
20Olaf Halsaa DolvenAsker Skiklubb1:09:22+35:4219:12
21Gaute BerganNydalens SK1:10:20+36:4019:28
22Ole Henrik WoxholthAsker Skiklubb1:10:40+37:0019:34
23Rolf Andreas BergNydalens SK1:11:47+38:0719:53
24Gustav Andresen SkotteFossum IF1:13:06+39:2620:14
25Elias StubberudNydalens SK1:14:14+40:3420:33
26Vegard AarstadÅs-NMBU Orientering1:17:21+43:4121:25
27Eilev KvaaleAsker Skiklubb1:31:47+58:0725:25
28Mikkel KatlaFossum IF1:35:29+1:01:4926:26
29Birk ThorstensenOppsal Orientering1:55:15+1:21:3531:55
30Paul Johan SlungaardHeming Orientering2:18:48+1:45:0838:26
0Sondre Zahl HagenFossum IFdisqualified

H 13-16C

1 890 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magnus JystadØstmarka OK37:3119:51

H 13-16N

1 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lasse GulheimKolbotn og Skimt OL23:1714:06

H 15-16

3 690 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sander ArntzenAsker Skiklubb32:218:46
2Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SK33:21+1:009:02
3Jens Johan BrekkeLillomarka OL37:27+5:0610:08
4Per Clemet WisløffAsker Skiklubb38:20+5:5910:23
5Isak JonssonNydalens SK38:51+6:3010:31
6Elias Skjolden SørensenLillomarka OL39:26+7:0510:41
7Audun BerganNydalens SK40:44+8:2311:02
8Vegard LøvliAsker Skiklubb41:15+8:5411:10
9Sivert Sande KvermeFossum IF42:23+10:0211:29
10Erik Hæstad BjørnstadFossum IF43:14+10:5311:42
11Håkon SturødNydalens SK45:21+13:0012:17
12Øistein Fagerli NæssRaumar Orientering47:31+15:1012:52
13Lars Young VikNydalens SK49:28+17:0713:24
14Eivind Berner MyhreFossum IF50:14+17:5313:36
15Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb50:29+18:0813:40
16Andreas RambergØstmarka OK53:05+20:4414:23
17Petter Astrup ArnesenHeming Orientering54:33+22:1214:46
18Peter GisholtFossum IF1:01:34+29:1316:41
19Even Nygaard ØstrengRaumar Orientering1:11:46+39:2519:26
20Kristoffer BryneHeming Orientering1:35:16+1:02:5525:49
0Eirik Høst FossgardLillomarka OLdid not finish

H 15-20B

3 060 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Joakim Eriksrud KarlsenOppsal Orienteringdisqualified

H 17-C

2 990 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunnar FosstveitRaumar Orientering53:1617:48

H 17-N

1 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stian LillegårdLillomarka OL20:0212:08

H 17-18

4 040 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik Langedal BreivikNydalens SK34:478:36
2Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb35:26+0:398:46
3Elias JonssonNydalens SK35:33+0:468:47
4Erling HjermstadFossum IF36:31+1:449:02
5Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK36:37+1:509:03
6Sam LunøeNydalens SK38:26+3:399:30
7Jørgen WulfsbergNydalens SK42:16+7:2910:27
8Axel HoveidAsker Skiklubb42:45+7:5810:34
9Lavran ThorstensenOppsal Orientering43:12+8:2510:41
10August Asheim BirkelandHalden SK43:22+8:3510:44
11Jostein TandbergNydalens SK44:59+10:1211:08
12Øyvind HjermstadFossum IF45:33+10:4611:16
13Audun Rognerud BøeFossum IF48:50+14:0312:05
14Bjørnar LøvliAsker Skiklubb50:04+15:1712:23
15Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF52:46+17:5913:03
16Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OK55:04+20:1713:37
17Sander Hildebrand RogndokkenNydalens SK59:23+24:3614:41
18Martin Andresen SkotteFossum IF1:03:57+29:1015:49
19Johan Teodor WestlyAsker Skiklubb1:28:18+53:3121:51
0Einar MelsomFossum IFdid not finish
0Ole Martin EdstrømOppsal Orienteringdid not finish

H 19-20

4 270 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karl FremstadHalden SK43:3510:12
2Henrik EijsinkNydalens SK47:49+4:1411:11
3Are WigaardOppsal Orientering52:18+8:4312:14
4Ludvig RødnesOppsal Orientering59:18+15:4313:53

H 21-

5 070 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carl Godager KaasBækkelagets SK38:267:34
2Borger MelsomFossum IF42:03+3:378:17
3Audun WeltzienIL Tyrving44:41+6:158:48
4Håvard HagaNydalens SK44:50+6:248:50
5Bjørn EkebergIL Tyrving46:20+7:549:08
6Sigur HeggedalNydalens SK48:50+10:249:37
7Sindre SandvenFossum IF51:16+12:5010:06
8Eirik RustadRaumar Orientering51:43+13:1710:12
9Alan CherryVaregg Fleridrett51:51+13:2510:13
10Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn Orientering52:26+14:0010:20
11Emil AhlbäckFossum IF52:48+14:2210:24
12Henning RøbergNittedal OL56:42+18:1611:11
13Ulf BrennaBækkelagets SK58:57+20:3111:37
14Per WiréhnAsker Skiklubb59:51+21:2511:48
15Ove SætraHadeland OL59:52+21:2611:48
16Sverre Waaler KaasNydalens SK59:58+21:3211:49
17Vetle ChristiansenBækkelagets SK1:01:49+23:2312:11
18Tim RobertsonFossum IF1:02:32+24:0612:20
19Pål SkogedalAsker Skiklubb1:03:01+24:3512:25
20Øyvind EngerNydalens SK1:03:19+24:5312:29
21Haakon IngvaldsenNydalens SK1:05:02+26:3612:49
22Daniel FløtreNydalens SK1:10:22+31:5613:52
23Simen A BjøringsøyNydalens SK1:11:46+33:2014:09
24Einar TommelstadNydalens SK1:12:55+34:2914:22
25Kyongsa RiNydalens SK1:15:11+36:4514:49
26Sondre Sande GullordNydalens SK1:17:55+39:2915:22
27Morten TangenMåren OK1:25:19+46:5316:49
0Sigve VågsnesOppsal Orienteringdisqualified
0Eskil Sande GullordRaumar Orienteringdid not finish

H 21B

3 060 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erlend IsachsenAsker Skiklubb40:3913:17
2Martin ReichenbachOppsal Orientering55:55+15:1618:16
3Kjetil JacobsenHamar OK59:23+18:4419:24
4Trond MøretrøKolbotn og Skimt OL1:03:48+23:0920:50
5Jarle RogndokkenFet OL1:03:57+23:1820:53
6Bjørn Sverre GulheimKolbotn og Skimt OL1:13:01+32:2223:51
7Thor NorderudIL Tyrving1:29:09+48:3029:08
8Jo Ulltveit-MoeIL Koll1:44:33+1:03:5434:10
9Torbjørn DalløkkenIL GeoForm2:00:14+1:19:3539:17

H 35-

4 270 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jon KjensethHeming Orientering1:02:4314:41
2Bernt GjellestadNydalens SK1:24:51+22:0819:52
3Robert BanfiÅs-NMBU Orientering1:26:14+23:3120:11

H 40-

4 270 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Odin sr. TellesbøØstmarka OK43:2610:10
2Torbjørn Blom-hagenFossum IF44:16+0:5010:22
3Knut Jostein SætnanFossum IF49:55+6:2911:41
4Gard LindsethNydalens SK50:30+7:0411:49
5Jan Anders IstadAsker Skiklubb52:45+9:1912:21
6Bjørn HaugeNydalens SK53:50+10:2412:36
7Torstein HoleNydalens SK55:42+12:1613:02
8Morten MoslandOppsal Orientering56:18+12:5213:11
9Knut AaldeNydalens SK56:42+13:1613:16
10Jens Erik MortensenAsker Skiklubb56:48+13:2213:18
11Kyrre GranFet OL57:38+14:1213:29
12Frode BakkehøiØstmarka OK1:05:13+21:4715:16
13Runar ThorstensenOppsal Orientering1:17:46+34:2018:12

H 45-

4 040 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tor BrennaNittedal OL45:5611:22
2Christian JomaasFossum IF46:56+1:0011:37
3Tommy JauhojärviAsker Skiklubb48:07+2:1111:54
4Øystein RappRaumar Orientering48:37+2:4112:02
5Frode StrislandFossum IF52:42+6:4613:02
6Jan Erik AalbergBækkelagets SK59:52+13:5614:49
7Eilert AamodtOppsal Orientering1:00:08+14:1214:53
8Olav HasaasFossum IF1:00:40+14:4415:00
9Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL1:01:40+15:4415:15
10Pål WinsentsMåren OK1:03:06+17:1015:37
11Kjetil MolundIL Tyrving1:07:05+21:0916:36
12Ståle HeitmannFossum IF1:31:17+45:2122:35
0Eirik JørgensenIL Tyrvingdisqualified
0Dag StrislandKolbotn og Skimt OLdisqualified

H 50-

3 570 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øystein HoloFossum IF36:4310:17
2Kim Farnes HansenLierbygda OL37:57+1:1410:37
3Håkon DanevadÅs-NMBU Orientering38:14+1:3110:42
4Jan Richard EriksenAsker Skiklubb39:18+2:3511:00
5Jon Iver BakkenNydalens SK40:17+3:3411:17
6Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)43:42+6:5912:14
7Arild AndresenFossum IF44:57+8:1412:35
8Lars-Ivar AarsethNydalens SK47:20+10:3713:15
9Guttorm L EggeOslostudentenes IK47:40+10:5713:21
10Bjørn HallanLommedalens IL50:06+13:2314:02
11Nils BerganNydalens SK50:17+13:3414:05
12Håkon JendalFossum IF52:45+16:0214:46
13Stein H. HagenFossum IF52:57+16:1414:49
14Øyvind HelmersenFet OL54:14+17:3115:11
15Terje LinløkkenØstmarka OK54:56+18:1315:23
16Kjetil EspedalNydalens SK55:50+19:0715:38
17Mons Kr. LøvfaldNydalens SK59:54+23:1116:46
18Dag Håvard LarsenNydalens SK1:00:08+23:2516:50
19Erik BorgIL Koll1:01:19+24:3617:10
20Are NjåsteinIL Tyrving1:03:27+26:4417:46
21Ottar WiklundNydalens SK1:08:23+31:4019:09
0Bjørn Henning GrandalIL Tyrvingdid not finish
Olav BakkenLillomarka OLdisqualified

H 55-

3 390 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørnar GammelsæterKolbotn og Skimt OL37:0210:55
2Yngvar ChristiansenBækkelagets SK38:09+1:0711:15
3Morten DueMåren OK39:46+2:4411:43
4Sindre LangaasNydalens SK42:00+4:5812:23
5Arne FossheimAsker Skiklubb42:05+5:0312:24
6Lars HjermstadFossum IF44:03+7:0112:59
7Hallvard FjærLillomarka OL45:04+8:0213:17
8Per SandbergNydalens SK46:18+9:1613:39
9Njål F. VadlaSandnes IL (Rogaland)47:51+10:4914:06
10Morten KarlsenMåren OK49:13+12:1114:31
11Jan SævigLøten o-lag51:11+14:0915:05
12Sigbjørn ModalsliFossum IF54:11+17:0915:58
13Bjørn ChristensenØstmarka OK54:40+17:3816:07
14Martin GranlyLillomarka OL55:50+18:4816:28
15Hallvard BergIL Tyrving57:19+20:1716:54
16Richard Zeiner-GundersenFossum IF58:40+21:3817:18
17Per KaarbyFossum IF1:03:01+25:5918:35
18Morten KongsbergIL Tyrving1:11:22+34:2021:03
19Terje BrendeFossum IF1:20:50+43:4823:50
0Petter FureOppsal Orienteringdid not finish

H 60-

3 390 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik Næss-UlsethNydalens SK39:1111:33
2Torgeir StrandhagenRøyken OL40:11+1:0011:51
3Jon Arvid FossumAsker Skiklubb40:19+1:0811:53
4Einar JensenNydalens SK42:20+3:0912:29
5Are EriksenOslostudentenes IK46:52+7:4113:49
6Øyvind GylverAsker Skiklubb53:50+14:3915:52
7Bård NatvigNittedal OL54:56+15:4516:12
8Stein TurtumøygardMåren OK56:36+17:2516:41
9Stig Hultgreen KarlsenOppsal Orientering1:07:05+27:5419:47
0Morten JohannessenRøyken OLdid not finish

H 65-

2 790 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jørn Bue OlsenAsker Skiklubb48:5917:33
2Nils-Petter WiikDriv IL49:15+0:1617:39
3Øyvind HoveidAsker Skiklubb55:44+6:4519:58
4Peter KlavenessMåren OK56:24+7:2520:12
0Bernt TollefsenIL GeoFormdid not finish

H 70-

2 790 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tore LangaardOppsal Orientering44:0915:49
2Geir TrøanKolbotn og Skimt OL46:47+2:3816:46
3Trond FeiringHamar OK49:56+5:4717:53
4Jørgen HolmboeIL Tyrving50:01+5:5217:55
5Erik Johan GrorudHaslum IL51:42+7:3318:31
6Hasse BergstrømIL Tyrving58:16+14:0720:53
7Jon FærdenKolbotn og Skimt OL58:33+14:2420:59
8John Thomas PetersenNittedal OL1:01:53+17:4422:10
9Bjørn SpjelkavikIL Tyrving1:04:35+20:2623:08
10Roar BjordalOppsal Orientering1:08:10+24:0124:25

H 75-

2 590 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jon C. FougnerHeming Orientering1:03:3624:33
2Øystein MadsenHaugerud IF1:36:16+32:4037:10

H 80-

2 590 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arne Chr. ScheieØstmarka OK1:06:2825:39
2Tor DrageHaugerud IF1:24:23+17:5532:34
3Kjell H. EriksenFossum IF1:29:44+23:1634:38
4Tor E. HenriksenLillomarka OL2:32:53+1:26:2559:01
0Carl-Fred. KolderupStabæk IFdid not finish

Direkte A

4 070 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håvard TveiteÅs-NMBU Orientering41:1510:08
2Erling SommerfeldtNOTEAM45:46+4:3111:14
3Nicole RagvinNydalens SK50:54+9:3912:30
4Rune RystadNydalens SK51:37+10:2212:40
5Øystein RodemNydalens SK52:02+10:4712:47
6Mats NordbrødenHalden SK52:47+11:3212:58
7Maren Kaarby RodemNydalens SK57:32+16:1714:08
8Bent SkatvedtRaumar Orientering1:06:29+25:1416:20
9Fredrik SaugestadNydalens SK1:10:50+29:3517:24
10Ragnhild SævigTrysilgutten1:14:26+33:1118:17
11Anders ØpstadAsker Skiklubb1:16:53+35:3818:53
12Espen MesselIL Koll1:18:03+36:4819:10
13Frode KamsvågIL Tyrving1:19:39+38:2419:34
14Marit IsachsenAsker Skiklubb1:22:55+41:4020:22
15Tord Erik SkyrudFossum IF1:25:01+43:4620:53
16Hans Olav HygenØstmarka OK1:28:00+46:4521:37
17Kjersti UrnesNOTEAM1:30:39+49:2422:16
18Nina BirkelundAsker Skiklubb1:55:57+1:14:4228:29
0Karianne KatlaFossum IFdisqualified

Direkte B

3 060 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bent KvermeFossum IF47:4915:37
2Hege MelbyLardal OL56:39+8:5018:30
3Ellen-Christine KorenÅs-NMBU Orientering1:00:48+12:5919:52
4Assaf Bar-NathanLillomarka OL1:00:56+13:0719:54
5Ingunn SkeiÅs-NMBU Orientering1:04:19+16:3021:01
6Sjur LangedalNydalens SK1:07:01+19:1221:54
7Ingrid TveiteÅs-NMBU Orientering1:16:16+28:2724:55
8Haakon DolvenAsker Skiklubb1:17:02+29:1325:10
9Magne AasAsker Skiklubb1:17:55+30:0625:27
10Heidi BernerFossum IF1:19:00+31:1125:49
11Vincent EijshinkÅs-NMBU Orientering1:22:11+34:2226:51
12Ola NilsenOppsal Orientering1:23:25+35:3627:15
13Lene ColquhounNittedal OL1:35:24+47:3531:10
14Dag Espolin JohnsonBækkelagets SK1:36:59+49:1031:41
15Torleif GaltelandAsker Skiklubb1:44:12+56:2334:03
0Dag Otter JohansenAsker Skiklubbdisqualified
0Yngve FinkenhavnNittedal OLdisqualified
0Anders FinsrudAsker Skiklubbdid not finish
0Jens Christian HolstIL Tyrvingdid not finish

Direkte C

2 990 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristine KolshusOppsal Orientering40:3813:35
2June HerredsvelaØstmarka OK52:29+11:5117:33
3Gun Lisbeth OpheimIL Koll53:24+12:4617:51
4Finn Gunnar SkoftelandIL Koll1:03:19+22:4121:10
5Vera HalsaaAsker Skiklubb1:22:15+41:3727:30
6Siv Susanne JystadØstmarka OK1:23:20+42:4227:52
7Åse Helen Myklebust LeopolderIL Koll2:14:34+1:33:5645:00
0Lotta MyhreIL Kolldisqualified
0Anders Næss UllsethHeming Orienteringdisqualified
0Merete SaugestadNydalens SKdisqualified
0Sonja AamodtOppsal Orienteringdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival