Norwegian Orienteering Federation

Official results for O-idol og Norgescup

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: O-idol og Norgescup
Organisers: Ålgård Orientering / Ganddal IL / Sandnes IL (Rogaland) / Stavanger Orienteringsklubb
Date: Saturday 24 September 2016

Classes: Show all | D 17-18E | D 19-20E | D 21-E | H 17-18E | H 19-20E | H 21-E | O-Idol H16 | O-Idol D16 | O-Idol H16 U | O-Idol D16 U

D 17-18 E

2 740 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)27:019:51
2Anine LomeHamar OK27:54+0:5310:10
3Maiken Økern HågårdKonnerud IL28:22+1:2110:21
4Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF28:41+1:4010:28
5Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb29:07+2:0610:37
6Thea DyrkornEiker OL29:28+2:2710:45
7Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)29:31+2:3010:46
8Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering29:46+2:4510:51
9Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)30:38+3:3711:10
10Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK30:55+3:5411:17
11Aurora MoholthKongsberg OL31:27+4:2611:28
12Heidi Therese WiestVang OL31:46+4:4511:35
12Signe Bredholt JørgensenSandefjord OK31:46+4:4511:35
14Synne StrandAsker Skiklubb31:59+4:5811:40
15Oda SikkelandIL Tyrving32:06+5:0511:42
16Margrethe WisløffAsker Skiklubb32:07+5:0611:43
17Thea Sildnes BaklidKonnerud IL32:30+5:2911:51
18Ingvil AhlsandNydalens SK33:30+6:2912:13
19Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK33:39+6:3812:16
20Karoline AuneHalden SK33:53+6:5212:21
20Malin SandstadFreidig33:53+6:5212:21
22Ragnhild EideByåsen IL33:54+6:5312:22
23Marthe RamstadFet OL34:35+7:3412:37
24Ella Arentz HagenSandefjord OK34:57+7:5612:45
25Emilie WestinPorsgrunn OL35:33+8:3212:58
26Ane DyrkornEiker OL35:36+8:3512:59
27Tonje Aasheim NymarkAskøy OL35:38+8:3713:00
28Nora Marie wedege IrgensBodø og Omegn IF Orientering35:51+8:5013:05
29Maria Ulseth SylteFreidig35:53+8:5213:05
30Kristina VollHaugesund IL Orientering36:07+9:0613:10
31Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SK37:27+10:2613:40
32Ida Johanne AadlandSamnanger IL37:35+10:3413:42
33Silje HaugeHisøy OK37:42+10:4113:45
34Julie Roll TørnqvistFana IL38:48+11:4714:09
35Emma Eithun PaulsenLillomarka OL38:52+11:5114:11
36Maria PrestbøenSandefjord OK39:15+12:1414:19
37Nora TorgersenHalden SK39:16+12:1514:19
38Oda Q FossumFreidig39:18+12:1714:20
39Vera MelkildFreidig39:21+12:2014:21
40Ellen Marie AriansenLillomarka OL39:28+12:2714:24
41Camilla L. RosenvoldPorsgrunn OL39:42+12:4114:29
42Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)40:19+13:1814:42
43Idunn HaavengenKongsberg OL41:52+14:5115:16
44Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss41:56+14:5515:18
45Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett42:42+15:4115:35
46Marit Melby JacobsenLardal OL42:48+15:4715:37
47Rikke Hjelseth LarsenKongsberg OL43:26+16:2515:51
48Åshild Faller RåheimFet OL43:36+16:3515:54
49Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering43:39+16:3815:55
50Andrea DrangsholtKristiansand OK44:17+17:1616:09
51Pernille OpheimFreidig44:25+17:2416:12
52Runa AlmelandFana IL44:59+17:5816:25
53Ane Holm GrønengLillehammer OK45:27+18:2616:35
54Emilie Liabakk EriksenByåsen IL46:24+19:2316:56
55Anne Willkommen EikenKongsberg OL47:02+20:0117:09
56Synne Malene BrækkeHalden SK47:26+20:2517:18
57Åse BerganNydalens SK47:45+20:4417:25
58Hanne DaltveitFana IL48:56+21:5517:51
59Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering49:12+22:1117:57
60Julie NærestadVegårshei IL50:24+23:2318:23
0Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orienteringdisqualified

D 19-20 E

2 860 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingeborg EideByåsen IL24:228:31
2Anine AhlsandNydalens SK25:04+0:428:45
3Marie OlaussenFredrikstad SK26:11+1:499:09
4Ragnhild HjermstadFossum IF26:52+2:309:23
5Ingrid LundanesEmblem IL27:12+2:509:30
6Gina GranstedtHalden SK27:41+3:199:40
7Åshild KolstadFreidig28:21+3:599:54
8Åsne Skram TrømborgKongsberg OL28:57+4:3510:07
9Emma ArnesenByåsen IL30:17+5:5510:35
10Ingunn Egeberg VáriNTNUI30:29+6:0710:39
11Evine Westli AndersenLøten o-lag30:34+6:1210:41
12Martha Kalvig SkoganBodø og Omegn IF Orientering37:10+12:4812:59
13Julie HjortlandLarvik OK37:22+13:0013:03
14Sigrid BjørgenHamar OK40:17+15:5514:05
15Ingunn Moss RognsvågVaregg Fleridrett43:15+18:5315:07
16Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL43:41+19:1915:16
17Siri MoholthKongsberg OL43:57+19:3515:22
18Marte Hoff HagenNTNUI51:37+27:1518:02
0Martine TopstadLarvik OKdisqualified
0Dorte NarumHamar OKdid not finish

D 21-E

3 880 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne M Hausken NordbergNydalens SK31:108:01
2Marianne AndersenKristiansand OK33:14+2:048:33
3Ida Marie Næss BjørgulHalden SK34:39+3:298:55
4Marte NarumNydalens SK35:05+3:559:02
5Kine GulliksenBækkelagets SK36:20+5:109:21
6Marjo LiikanenGanddal IL38:44+7:349:58
7Maren Jansson HaverstadNTNUI38:57+7:4710:02
8Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering41:00+9:5010:34
9Hanne SandstadFreidig41:03+9:5310:34
10Aud Hognestad TaksdalGanddal IL41:07+9:5710:35
11Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SK41:12+10:0210:37
12Karen Oline KolstadFreidig41:37+10:2710:43
13Lene Godager KaasBækkelagets SK42:10+11:0010:52
14Gøril Rønning SundFrol IL43:04+11:5411:05
15Ingrid GulbrandsenNTNUI43:22+12:1211:10
16Lone BrochmannBækkelagets SK43:41+12:3111:15
17Marthe GløersenBækkelagets SK45:17+14:0711:40
18Christiane TrösseVaregg Fleridrett45:28+14:1811:43
19Emilie Westli AndersenLøten o-lag45:46+14:3611:47
20Eirin Svanøe-HafstadFrol IL47:29+16:1912:14
21Ane Sofie Næss BjørgulHalden SK48:43+17:3312:33
22Irene Beate Øhrn ArnevikSøgne og Songdalen OK51:16+20:0613:12
23Trine BolstadGanddal IL51:17+20:0713:13
24Linda RykkjeStord Orientering54:33+23:2314:03

H 17-18E

3 680 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jørgen BaklidKonnerud IL25:406:58
2Håvard EidsmoFreidig27:16+1:367:24
3Erling HjermstadFossum IF27:19+1:397:25
4Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb28:31+2:517:44
5Tarjei HoloFossum IF28:32+2:527:45
6Olav Milian Schmitt GranHalden SK29:11+3:317:55
7Trygve Kristoffer LøvliHalden SK29:29+3:498:00
8Even-Johan KaspersenMo OK29:32+3:528:01
9Eirik Langedal BreivikNydalens SK29:35+3:558:02
10Oskar Spets StorhovFreidig29:56+4:168:08
11Kjetil MølnvikFreidig30:13+4:338:12
12Alex CarcasHalden SK30:38+4:588:19
13Sturla FrydenlundSturla, IF30:42+5:028:20
14Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK31:13+5:338:28
15Styrk Hundseid KamsvågFossum IF31:17+5:378:30
16Einar MelsomFossum IF31:27+5:478:32
17Elias JonssonNydalens SK31:45+6:058:37
18Tord StrandKongsberg OL31:53+6:138:39
19Joar OldernesLillomarka OL32:15+6:358:45
20Tobias KristensenLarvik OK32:22+6:428:47
21Mathias VindalFreidig32:33+6:538:50
22Jostein TandbergNydalens SK32:58+7:188:57
23Oscar LyngenFrol IL33:18+7:389:02
24Per Ivar StoklandGanddal IL33:34+7:549:07
25Bjørn Anders FlågenHeming Orientering34:00+8:209:14
26Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn34:02+8:229:14
27Axel HoveidAsker Skiklubb34:21+8:419:20
28Mathias GløersenOL Tønsberg og omegn34:25+8:459:21
29Knut KyrkjebøTIF Viking34:48+9:089:27
30Kasper FosserHeming Orientering35:40+10:009:41
31Sam LunøeNydalens SK35:52+10:129:44
32Hallvard Arntzen FossSandefjord OK35:55+10:159:45
33Vegard MyhreKristiansand OK36:02+10:229:47
34Håkon LundKongsberg OL36:33+10:539:55
35Adrian OpheimFreidig36:54+11:1410:01
35Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering36:54+11:1410:01
37Ole Wanvik HaugenFreidig37:18+11:3810:08
38Bjørnar LøvliAsker Skiklubb37:25+11:4510:10
39Anders HaugskottOL Trollelg37:27+11:4710:10
40Martin Borge HeirFossum IF37:57+12:1710:18
41Jørgen WulfsbergNydalens SK38:12+12:3210:22
42Sindre R HoltHedrum OL38:17+12:3710:24
43Eivind Øfsthus GravirAsker Skiklubb38:30+12:5010:27
44Mathias HermstadFreidig38:41+13:0110:30
45Styrk Almeland BleieVaregg Fleridrett38:46+13:0610:32
46Johannes DjupeslandHaugesund IL Orientering38:56+13:1610:34
47Johan Teodor WestlyAsker Skiklubb39:00+13:2010:35
48Sander H. RogndokkenNydalens SK39:13+13:3310:39
49Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OK40:15+14:3510:56
50Lukas LilandNydalens SK40:44+15:0411:04
51Simon NysæterSkien OK40:52+15:1211:06
52Simen BallangrudRaufoss IL Orientering41:01+15:2111:08
53Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF42:29+16:4911:32
54Erlend BrendstuenHalden SK42:52+17:1211:38
55Jens Didrik BergLarvik OK44:24+18:4412:03
56Martin Andresen SkotteFossum IF45:17+19:3712:18
57Sverre NarumOL Vallset/Stange46:41+21:0112:41
58Håvard RokkanMo OK47:37+21:5712:56
59Alexander Skaug YtterbølHalden SK51:43+26:0314:03
60Nicolai HübschleSturla, IF58:05+32:2515:47
61Ole Jørgen Bogen ArenthSturla, IF59:08+33:2816:04
62Lavran ThorstensenOppsal Orientering1:02:24+36:4416:57
63Ole Martin EdstrømOppsal Orientering1:08:18+42:3818:33
0Lars SolliMo OKdisqualified
0John RundeKristiansand OKdisqualified
0Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrettdisqualified
0Einar EkelandOddersjaa SSKdisqualified
0Marius PyttenKristiansand OKdisqualified
0Herman Ryen MartinsenFredrikstad SKdisqualified

H 19-20E

3 700 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Audun HeimdalKonnerud IL25:526:59
2Oskar StørmerFossum IF26:24+0:327:08
3Håkon Raadal BjørloHalden SK26:32+0:407:10
4Vegard Jarvis WestergårdHalden SK27:08+1:167:20
5Stian SundsvikFrol IL27:09+1:177:20
6Elias T. MølnvikFossum IF27:21+1:297:23
7Håvard IrgensKristiansand OK27:45+1:537:30
8Karl FremstadHalden SK27:59+2:077:33
9Johannes Bakke AashamarKristiansand OK28:24+2:327:40 Download route in GPX format
10Erlend Nilsen SandnesEmblem IL28:28+2:367:41
11Matias Hodne HanischKristiansand OK28:44+2:527:45
12Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering29:07+3:157:52
13Kristian Nilsen SandnesEmblem IL29:17+3:257:54
14Henrik EijsinkNydalens SK29:31+3:397:58
15Olai Stensland LillevoldFossum IF30:14+4:228:10
16Olav Andreas RemmenOL Trollelg31:04+5:128:23
17Anders Krona HaflanOL Tønsberg og omegn31:33+5:418:31
18Trygve HeggedalKongsberg OL31:36+5:448:32
19Steinar KollerudLillomarka OL32:31+6:398:47
20Peter NordbrødenHalden SK32:53+7:018:53
21Sigurd MelsomFossum IF33:18+7:269:00
22Ivar Aukrust OsmoenNTNUI34:24+8:329:17
23Øyvind WiggenByåsen IL35:10+9:189:30
24Hallvard Seim GrøvlenOL Trollelg35:37+9:459:37
25Johan Otto MunkebyFrol IL40:55+15:0311:03
26Ludvig RødnesOppsal Orientering42:15+16:2311:25
27Herman Aarstrand KirsteSkien OK42:42+16:5011:32
28Kristoffer NygårdEgersund OK43:55+18:0311:52
29Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrett46:09+20:1712:28
30Andreas Eide SkjævelandStavanger Orienteringsklubb46:12+20:2012:29
31Are WigaardOppsal Orientering46:18+20:2612:30
32Ove HaugvaldstadSandnes IL (Rogaland)1:02:31+36:3916:53
0Henrik UpsalNTNUIdisqualified

H 21-E

4 780 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carl Godager KaasBækkelagets SK33:307:00
2Bjørn EkebergIL Tyrving33:58+0:287:06
3Olav LundanesHalden SK34:12+0:427:09
4Håkon Jarvis WestergårdJärla Orientering34:52+1:227:17
5Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL35:14+1:447:22
6Matthew SpeakeLillomarka OL35:55+2:257:30
7Simen AamodtNTNUI36:54+3:247:43
8Eirik Kamstrup HovindHalden SK37:06+3:367:45
9Anders NordbergNydalens SK37:13+3:437:47
10Bojan BlumensteinNydalens SK37:21+3:517:48
11Andreas SølbergOL Trollelg37:30+4:007:50
12Øystein SørensenNydalens SK38:20+4:508:01
13Jonas Klausen EspedalNTNUI38:47+5:178:06
14Per Harald Havnen JohansenVaregg Fleridrett38:48+5:188:07
15Ståle GjelstenKristiansand OK38:50+5:208:07
16Tim RobertsonFossum IF38:55+5:258:08
17Anders VisterNydalens SK39:11+5:418:11
18Hans Petter MathisenFredrikstad SK39:18+5:488:13
19Emil AhlbäckFossum IF39:54+6:248:20
19Markus HolterHalden SK39:54+6:248:20
21Ørjan RavndalÅlgård Orientering40:09+6:398:23
22Borger MelsomFossum IF40:16+6:468:25
23Jon DuncanSandnes IL (Rogaland)40:49+7:198:32
24Sindre Østgulen DeiszNTNUI41:09+7:398:36
25Mats NordbrødenHalden SK41:24+7:548:39
26Tomas EidsmoFreidig41:29+7:598:40
27Gaute FriestadKristiansand OK42:17+8:478:50
28Rune NygaardIL Gular43:09+9:399:01
29Ola Magnus LaugalandÅlgård Orientering43:21+9:519:04
30Magne JutulstadNTNUI43:58+10:289:11
31Jonas Madslien BakkenNTNUI44:38+11:089:20
32Espen FiskumHalden SK44:57+11:279:24
33Per Arne AadlandSamnanger IL45:01+11:319:25
34Andreas G. PoldenGneist, IL45:08+11:389:26
35Vyacheslav MukhidinovVaregg Fleridrett45:17+11:479:28
36Nicholas OskarssonLillomarka OL46:03+12:339:38
37Marius ØieLøten o-lag46:34+13:049:44
38Jo Forseth IndgaardFrol IL46:44+13:149:46
39Leif StørmerFossum IF47:37+14:079:57
40Fredrik SandalGanddal IL47:48+14:1810:00
41Øystein Garsrud TvedtÅs-NMBU Orientering48:21+14:5110:06
42Leiv-Terje ArnevikSøgne og Songdalen OK49:03+15:3310:15
43Thore KornmoPorsgrunn OL49:06+15:3610:16
44Kenneth WesterheimStord Orientering49:07+15:3710:16
45Håvar Birkeland StormoenKristiansand OK50:39+17:0910:35
46Tore NymarkAskøy OL54:29+20:5911:23
47Mathias BenjaminsenLillomarka OL1:02:07+28:3712:59
48John Arvid DjupeslandHaugesund IL Orientering1:04:54+31:2413:34
49Sturle NordeideGneist, IL1:26:36+53:0618:07
0Alf Johan Walgermo LimaGanddal ILdisqualified
0Bjarthe WesterheimStord Orienteringdisqualified
0Morten Jarvis WestergårdHalden SKdisqualified
0Sverre Turter SandvoldNTNUIdid not finish
0Rasmus Rørholt TheisenNTNUIdid not finish

O-Idol H16

5 880 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marius AurebekkKristiansand OK48:238:13
2Sander ArntzenAsker Skiklubb49:24+1:018:24
3Aslak HeimdalKonnerud IL50:34+2:118:35
4Niels Christian HellerudHalden SK51:46+3:238:48
5Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb53:16+4:539:03
6Erik Hæstad BjørnstadFossum IF53:41+5:189:07
7Stian RykkjeStord Orientering54:30+6:079:16
8Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb55:12+6:499:23
9Audun Wanvik HaugenStjørdals-Blink Orientering56:28+8:059:36
10Per Clemet WisløffAsker Skiklubb56:54+8:319:40
11Trygve MyhrAsker Skiklubb57:00+8:379:41
12Even LindaasVang OL57:11+8:489:43
13Trym B IslandOL Tønsberg og omegn57:20+8:579:45
14Kristian PyttenKristiansand OK57:21+8:589:45
15Njaal Ellegaard MelbyVang OL58:04+9:419:52
16Elias ØhmanGjø-Vard OL59:17+10:5410:04
17Petter Astrup ArnesenHeming Orientering59:25+11:0210:06
18Rasmus MathisenPorsgrunn OL1:00:44+12:2110:19
19Trygve Bø KongsbakkBodø og Omegn IF Orientering1:01:53+13:3010:31
20Kristian Fredrik LynumFreidig1:01:57+13:3410:32
21Eskil FrøislandVang OL1:03:06+14:4310:43
22Sølve DrageKongsberg OL1:05:16+16:5311:05
23Jens Johan BrekkeLillomarka OL1:05:43+17:2011:10
24Mats EidsmoFreidig1:13:43+25:2012:32
0Kristian RykkjeVaregg Fleridrettdisqualified

O-Idol D16

4 640 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hanne VassendPorsgrunn OL44:129:31
2Åsne Naadland HoloFossum IF47:13+3:0110:10
3Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb48:21+4:0910:25
4Marlin HaavengenKongsberg OL48:23+4:1110:25
5Maren NorderudIL Tyrving50:46+6:3410:56
6Helene EgerKongsberg OL51:11+6:5911:01
7Pernille KatlaFossum IF51:22+7:1011:04
8Andrine Harriet FremstadLarvik OK52:18+8:0611:16
9Lene Berg HanssenByåsen IL52:36+8:2411:20
10Oda Marie ColquhounLillomarka OL54:24+10:1211:43
11Sigrid Vehus SkjerveVerdal OK56:03+11:5112:04
12Ingrid Tandberg RyanAsker Skiklubb56:15+12:0312:07
13Ragne WiklundNydalens SK57:40+13:2812:25
14Eli KolstadMo OK59:32+15:2012:49
15Lotte MyklemyrEiker OL1:00:25+16:1313:01
16Anna MeenPorsgrunn OL1:01:10+16:5813:10
17Kristine Haanes StrandlieGjø-Vard OL1:01:20+17:0813:13
18Hedda Raadal BjørloHalden SK1:01:31+17:1913:15
19Dina ReitanFreidig1:02:25+18:1313:27
20Inga StødleKristiansand OK1:07:07+22:5514:27
21Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular1:08:04+23:5214:40
22Aurora GjølsjøOK Moss1:17:49+33:3716:46
0Ingrid G. KvålsgardFossum IFdisqualified

O-Idol Utfordrer H16

5 880 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Audun BerganNydalens SK53:579:10
2Elias Skjolden SørensenLillomarka OL58:58+5:0110:01
3Andreas RambergØstmarka OK59:51+5:5410:10
4Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL1:00:11+6:1410:14
5Skjalg NysæterSkien OK1:01:22+7:2510:26
6Emil StørmerFossum IF1:02:06+8:0910:33
7Are LodgaardByåsen IL1:02:50+8:5310:41
8Jostein Svaland DaleOL Vallset/Stange1:03:20+9:2310:46
9Mathias RosenlundVaregg Fleridrett1:04:30+10:3310:58
10Peter GisholtFossum IF1:04:49+10:5211:01
11Kristian Markhus BrekkeLillomarka OL1:10:09+16:1211:55
12Eirik Høst FossgardLillomarka OL1:13:49+19:5212:33
13Jonas MyhreKristiansand OK1:17:08+23:1113:07

O-Idol Utfordrer D16

4 640 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maria Rørvik HaverLillomarka OL53:2911:31
2Malin HaugeHisøy OK1:01:24+7:5513:13
3Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK1:03:29+10:0013:40 Download route in GPX format
4Annette Bjørnås KrogstieKonnerud IL1:16:08+22:3916:24
5Kathinka RogstadKongsberg OL1:25:48+32:1918:29
6Tonje Rognerud BøeFossum IF1:32:54+39:2520:01

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor