Norwegian Orienteering Federation

Official results for Foll-O-karusellen #3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foll-O-karusellen #3
Organiser: Ås-NMBU Orientering
Date: Wednesday 10 June 2015

D 11-12

1 660 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christine KureÅs-NMBU Orientering12:067:17
2Noor DirroMåren OK13:03+0:577:51
3Tiril LilleheierÅs-NMBU Orientering15:23+3:179:16
4Guro FrøsethKolbotn og Skimt OL17:05+4:5910:17
5Michelle Berge-KvarmeKolbotn og Skimt OL17:11+5:0510:21
6Sofie GammelsæterKolbotn og Skimt OL17:13+5:0710:22
7Wiel Marie LillehammerÅs-NMBU Orientering38:23+26:1723:07

D -12N

1 370 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Alva Bredal-AndersenÅs-NMBU Orientering16:5412:20
Sofia CortezÅs-NMBU Orientering21:5015:56
Oline Bjerknes FagerlidMåren OK23:1316:56
Malin GjetangerMåren OK17:1912:38
Camilla LundqvistÅs-NMBU Orientering18:4913:44
Johanne MoenÅs-NMBU Orientering16:5312:19
Sigrid Aaby MøretrøKolbotn og Skimt OL15:1311:06
Hanna RehnKolbotn og Skimt OL13:329:52
Helene RøsvikÅs-NMBU Orientering21:2515:37
Klara Aas SandtrøMåren OK23:0516:50
Kaja Christine Wæhler-DelpMåren OK17:4812:59
Johanne Helene Walker ØrkaÅs-NMBU Orientering21:5115:56

D 13-14

2 130 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carmen DirroMåren OK26:0912:16
2Marthe LundqvistÅs-NMBU Orientering37:07+10:5817:25
3Maiken LangliKolbotn og Skimt OL53:50+27:4125:16
4Maria BertelsenKolbotn og Skimt OL53:59+27:5025:20
Andrea SævereidKolbotn og Skimt OLdisqualified

D 15-16

2 250 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL26:0711:36
2Kjersti LundqvistÅs-NMBU Orientering29:37+3:3013:09
3Linn Mei WaalerMåren OK32:18+6:1114:21

D 17-

2 940 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kine BøhlerengenØstmarka OK36:1112:18
2Ina Catharina StorrønningÅs-NMBU Orientering37:50+1:3912:52
3Goro Tillerås UrsetÅs-NMBU Orientering55:24+19:1318:50
4Linda FredhMåren OK1:23:04+46:5328:15

D 40-

2 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjersti Holt HanssenMåren OK25:1211:12
2Cathrine PalmgrenKolbotn og Skimt OL32:50+7:3814:35
3Ingrid M. TengeÅs-NMBU Orientering37:49+12:3716:48
Christine HandstangerKolbotn og Skimt OLdisqualified

D 50-

2 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunn-Torill HokholtKolbotn og Skimt OL23:3910:30
2Tove StrandMåren OK26:16+2:3711:40
3Mona StrandMåren OK28:40+5:0112:44
4Gro Hege LudvigsenMåren OK36:23+12:4416:10
5Grete BerntsenMåren OK37:14+13:3516:32

D 60-

2 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg BakkenMåren OK38:1416:59
2Bodil KlakeggKolbotn og Skimt OL40:21+2:0717:56
3Anne KaasaDriv IL41:00+2:4618:13
4Sissel OlaisenKolbotn og Skimt OL46:01+7:4720:27

D 70-

2 130 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Unni BøhlerengenMåren OK38:0617:53
2Inger HalckMåren OK45:43+7:3721:27
3Aud Margret KirkhornMåren OK1:09:03+30:5732:25

H 11-12

1 660 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anselm ReichenbachOppsal Orientering10:026:02
2Andreas GjetangerMåren OK10:42+0:406:26
3Anders Bredal-AndersenÅs-NMBU Orientering11:36+1:346:59
4Simen Rønning JohansenMåren OK15:14+5:129:10
5Trygve LillehammerÅs-NMBU Orientering15:56+5:549:35
6Mikkel Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering20:42+10:4012:28
7Anders HaugeneMåren OK21:45+11:4313:06
8Magnus EndresenMåren OK22:17+12:1513:25
9David Megard GrønliKolbotn og Skimt OL23:58+13:5614:26
10Erlend SævareidKolbotn og Skimt OL36:22+26:2021:54
10Mathias Pedersen Kolbotn og Skimt OL36:22+26:2021:54

H -12N

1 370 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Philip BerglieKolbotn og Skimt OL16:1411:50
Bjørn Emil DamlienMåren OK26:5919:41
Håvard EndresenMåren OK26:0619:03
Erlend Bjerknes FagerlidMåren OK11:588:44
Magnus Kvarme GangnæsÅs-NMBU Orientering13:089:35
Bernhard HusabøMåren OK27:0619:46
Jørgen Rønning JohansenMåren OK26:0619:03
Mathias Rønning JohansenMåren OK41:1330:05
Magnus KlavenessMåren OK39:2928:49
Thor Trandem KvåleÅs-NMBU Orientering15:2111:12
Sondre LundqvistÅs-NMBU Orientering13:239:46
Halvor Walker ØrkaÅs-NMBU Orientering23:3317:11
Torbjørn Walker ØrkaÅs-NMBU Orientering16:1511:51
Øyvind RøsvikÅs-NMBU Orientering13:069:33
Arthur SævareidKolbotn og Skimt OL16:1511:51

H 13-14

2 130 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nils TveiteÅs-NMBU Orientering21:5810:18
2Vegard AarstadÅs-NMBU Orientering26:46+4:4812:33

H 13-16N

1 660 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terjei LillehammerÅs-NMBU Orientering15:529:33

H 15-16

2 940 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Adelsten RøsholmBækkelagets SK45:3315:29
2Markus Månum MoenMåren OK48:25+2:5216:28
3Lukas BjeldeMåren OK50:13+4:4017:04

H 17-

3 770 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Felix BreitschädelBækkelagets SK35:239:23
2Nils TveiteÅs-NMBU Orientering47:10+11:4712:30
3Linus OlhansÅs-NMBU Orientering47:30+12:0712:35
4Halvor SteinsholtÅs-NMBU Orientering47:44+12:2112:39
5Magnus NordbrødenHalden SK48:46+13:2312:56
6Robert BanfiÅs-NMBU Orientering57:20+21:5715:12
7Arturs PutninsÅs-NMBU Orientering57:41+22:1815:18

H 40-

2 940 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond Sigvald HetlandKolbotn og Skimt OL35:4112:08
2Erlend RehnKolbotn og Skimt OL36:44+1:0312:29
3Lars Petter EndresenMåren OK39:38+3:5713:28
4Bjørn AasestadÅs-NMBU Orientering40:53+5:1213:54
5Martin ReichenbachOppsal Orientering54:00+18:1918:22
Dag StrislandKolbotn og Skimt OLdisqualified
Audun BjerknesMåren OKdisqualified

H 50-

2 940 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørnar GammelsæterKolbotn og Skimt OL26:078:52
2Knut BjørkeloKolbotn og Skimt OL30:30+4:2310:22
3Tormod StrandMåren OK32:08+6:0110:55
4Håvard SteinsholtÅs-NMBU Orientering32:45+6:3811:08
5Karl Aasmund ErøyOK Moss33:19+7:1211:19
6Morten KarlsenMåren OK36:14+10:0712:19
7Bjørn Sverre GulheimKolbotn og Skimt OL36:27+10:2012:23
8Dag AmundsenKolbotn og Skimt OL40:04+13:5713:37

H 60-

2 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per-Erik ØstlieDriv IL22:5210:09
2Stig Hultgreen KarlsenOppsal Orientering24:57+2:0511:05
3Knut Vidar JohansenMåren OK27:16+4:2412:07
4Stein TurtumøygardMåren OK29:39+6:4713:10
5Trond WettergreenDriv IL33:35+10:4314:55

H 70-

2 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Åsmund JahrDriv IL39:2917:32
2Kolbjørn MegardKolbotn og Skimt OL41:05+1:3618:15
3Carl-Fred. KolderupStabæk IF51:37+12:0822:56
4Bjørn TveiteÅs-NMBU Orientering58:07+18:3825:49

LangLett

2 970 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy FjellstadÅs-NMBU Orientering28:239:33
2Thor Ivar GangnæsÅs-NMBU Orientering31:35+3:1210:38
3Siv SkeieMåren OK32:03+3:4010:47
4Svein KvåleÅs-NMBU Orientering33:20+4:5711:13
5Jan SævareidKolbotn og Skimt OL47:52+19:2916:07
6Sigrid Tveit MjangerÅs-NMBU Orientering49:38+21:1516:42
7Frode WaalerMåren OK58:14+29:5119:36

Åpen B

2 130 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Monica StrandMåren OK28:2213:19
2Kjetil JacobsenHamar OK29:15+0:5313:43
3Trond MøretrøKolbotn og Skimt OL31:32+3:1014:48
4Espen DelpMåren OK35:13+6:5116:32
5Nina LundqvistÅs-NMBU Orientering36:37+8:1517:11
6Tora FrøsethKolbotn og Skimt OL47:20+18:5822:13

Åpen C

1 660 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin FagerlidMåren OK14:518:56
2Stian LillegårdLillomarka OL23:46+8:5514:19

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor