Norwegian Orienteering Federation

Official results for Vagleskogstafetten

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: Vagleskogstafetten
Organiser: Ganddal IL
Date: Wednesday 17 June 2015

H17

8 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Ganddal IL 11:07:15
1. Per Ivar Stokland21:28121:281
2. Aart Joakim int Veld23:562+4:0045:242+1+4:00+4:00
3. Arild Aasheim21:5111:07:151-1
2Ålgård Orientering 21:15:11+11:35
1. Martin Nevland21:492+0:2121:492+0:21
2. Sigurd R. Oftedal19:56141:451-1
3. Joar Fuglestad33:264+11:351:15:112+1+11:35+11:35
3Stavanger Orienteringsklubb 21:23:14+3:38
1. Hans Christian Granly Falkenberg28:154+6:4728:154+6:47
2. Espen Karlsen29:303+9:3457:453-1+9:34+2:47
3. Pål Bårdsen25:292+3:381:23:1430+3:38-5:56
4Stavanger Orienteringsklubb 11:34:11+6:38
1. Johan Christie Ørke27:313+6:0327:313+6:03
2. Johannes Skjæveland Eide38:114+18:151:05:424+1+18:15+12:12
3. Andreas Eide Skjæveland28:293+6:381:34:1140+6:38-11:37
Ålgård Orientering 1disqualified
1. Torgeir Nevlanddisqualifieddisqualified
2. Ørjan Ravndaldisqualifieddisqualified
3. Ola Magnus Laugalanddisqualifieddisqualified
Ganddal IL 2disqualified
1. Lars Helgelanddisqualifieddisqualified
2. Per Martin Stoklanddisqualifieddisqualified
3. Svein-Erik Kvamedisqualifieddisqualified
Sandnes IL (Rogaland) 1disqualified
1. Tor Gunnar Akslanddisqualifieddisqualified
2. Morten Aamodtdisqualifieddisqualified
3. Bjørnar André Haugdisqualifieddisqualified
NTNUI 1did not finish
1. Simen Aamodtdid not finishdid not finish
2. Jonas Klausen Espedaldid not finishdid not finish
3. did not finishdid not finish

D17

5 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Sandnes IL (Rogaland) 11:11:56
1. Vilde Malmei22:11122:111
2. Sunniva Omdal23:283+2:4745:392+1+2:47+2:47
3. Marit Haavardsholm26:1711:11:561-1
2Sandnes IL (Rogaland) 21:12:47+0:52
1. Marthe Svihus23:142+1:0323:142+1:03
2. Hannah Malmei22:242+1:4345:381-1+1:43+0:40
3. Jorunn Johannesen27:092+0:521:12:472+1+0:52-0:51
3Ganddal IL 11:21:55+1:03
1. Anne Marie Gausel33:543+11:4333:543+11:43
2. Janne Tjørhom Aasheim20:41154:3530
3. Ann Karin Tjørhom27:203+1:031:21:5530+1:03+1:03
4Stavanger Orienteringsklubb 11:35:45+9:52
1. Elisabeth Christie Ørke34:064+11:5534:064+11:55
2. Wenche Margrethe Sæbbø25:304+4:4959:3640+4:49-7:06
3. Toril Granly36:094+9:521:35:4540+9:52+5:03
Ålgård Orientering 1disqualified
1. Ane Oftedaldisqualifieddisqualified
2. Mette M Nødlanddisqualifieddisqualified
3. Veronica Morstøl Øvremodisqualifieddisqualified

H165

2 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Ålgård Orientering 11:06:17
1. Harry Breiland26:02126:021
2. Odd Fuglestad19:59146:0110
3. Jan-Einar Øvremo20:1611:06:1710
Stavanger Orienteringsklubb 1disqualified
1. Trond Lamarkdisqualifieddisqualified
2. Knut Jonas Espedaldisqualifieddisqualified
3. Svein Glendrangedisqualifieddisqualified

D165

1 starting competitor
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Stavanger Orienteringsklubb 11:33:21
1. Gry Vikhamar Thengs31:18131:181
2. Haldis Glendrange33:4411:05:0210
3. Turid Nystrøm28:1911:33:2110

D/H 13-16

2 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Ganddal IL 11:02:13
1. Ingrid Lamark20:47120:471
2. Markus Andreas Breivold18:00138:4710
3. Tobias Rødde23:2611:02:1310
Sandnes IL (Rogaland) 1disqualified
1. Eivind Sporalanddisqualifieddisqualified
2. Brostrup Landstaddisqualifieddisqualified
3. Jonas Akslanddisqualifieddisqualified

D/H 11-12

6 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Ålgård Orientering 132:52+2:00
1. Ane Nevland17:122+0:1717:122+0:17
2. Ida Sofie Nevland15:403+2:0032:521-1+2:00+1:43
2Sandnes IL (Rogaland) 232:55+1:10
1. Erik Sporaland18:053+1:1018:053+1:10
2. Omund Thu Landstad14:502+1:1032:552-1+1:100:00
3Stavanger Orienteringsklubb 136:08+5:33
1. Vilde Margrethe Sæbbø16:55116:551
2. Dina Sofie Falkenberg Torgersen19:136+5:3336:083+2+5:33+5:33
4Ålgård Orientering 237:35+3:35
1. Samuel Kleppa20:204+3:2520:204+3:25
2. Nora Byrkjedal Levang17:155+3:3537:3540+3:35+0:10
5Ganddal IL 141:27
1. Daniel de Jong Njaa27:476+10:5227:476+10:52
2. Øyvind Lamark13:40141:275-1
6Sandnes IL (Rogaland) 143:32+2:06
1. Vegard Haug27:465+10:5127:465+10:51
2. Johannes Kjosavik15:464+2:0643:326+1+2:06-8:45

Åpen

1 starting competitor
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Sandnes IL (Rogaland) 11:09:53
1. Inger Sporaland33:14133:141
2. Magnus Landstad9:42142:5610
3. Terje Sporaland26:5711:09:5310

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor