Norwegian Orienteering Federation

Official results for Ungdomsløp

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ungdomsløp
Organiser: OL Trollelg
Date: Thursday 28 May 2015

N-├ąpen

1 200 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Mads Andre AuranMalvik IL10:058:24
0Simen Martinsen BekkvikOL Trollelg30:43+20:3825:35
0Emilie Aune BenjaminsenNidarøst OK25:07+15:0220:55
0Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL10:06+0:018:25
0Even Wikdahl BjørgumStjørdals-Blink Orientering14:31+4:2612:05
0Lars Wikdahl BjørgumStjørdals-Blink Orientering14:02+3:5711:41
0Johan BjørkanByåsen IL12:01+1:5610:00
0Kristine BraathenWing OK15:58+5:5313:18
0Benjamin CallananWing OK14:30+4:2512:05
0Sandra Skogstad DanielsenNidarøst OK12:30+2:2510:25
0Ida EilertsenByåsen IL12:37+2:3210:30
0Sivert FolgerøFreidig19:51+9:4616:32
0Solveig Fougner NordhagenNidarøst OK38:51+28:4632:22
0Oda Fuglem SjursenMalvik IL19:07+9:0215:55
0Silja FuglemMalvik IL17:34+7:2914:38
0Stina GåsøOL Trollelg16:35+6:3013:49
0Erlend GrønliFreidig30:00+19:5525:00
0Thomas GundersenNidarøst OK14:51+4:4612:22
0Stine Gilje HagelerByåsen IL13:54+3:4911:35
0Nora HalvorsenFreidig16:23+6:1813:39
0Synnøve Iversen HosethMalvik IL17:28+7:2314:33
0Ida JakobsenFreidig20:47+10:4217:19
0Maja Sæterhaug KnudsenFreidig22:10+12:0518:28
0Ingeborg KolstadWing OK11:59+1:549:59
0Oskar Falk-Larssen KrogsrudMalvik IL10:24+0:198:40
0Wilma Falk-Larssen KrogsrudMalvik IL20:28+10:2317:03
0Vilde Nordgård LeirenByåsen IL22:00+11:5518:20
0Johannes LerliMelhus IL10:56+0:519:06
0Martin Sæther LevinFreidig21:34+11:2917:58
0Sivert Sæther LevinFreidig11:49+1:449:50
0Sofus H LindWing OK13:00+2:5510:50
0Kasper LodgaardByåsen IL12:00+1:5510:00
0Eivind MjaalandNidarøst OK25:25+15:2021:10
0Anders Berge MjølhusOL Trollelg17:58+7:5314:58
0Magnus Harbak MusumOL Trollelg21:50+11:4518:11
0Gaute RomundstadNidarøst OK22:28+12:2318:43
0Hedda SæbøNidarøst OK16:11+6:0613:29
0Amalie SivertsenOL Trollelg26:51+16:4622:22
0Frida SkomsvollFreidig20:42+10:3717:15
0Johanna SøraasWing OK11:15+1:109:22
0Nicholas Trent StendahlNidarøst OK22:35+12:3018:49
0Tobias SundOL Trollelg27:00+16:5522:30
0Ine Bohnhorst TegdanFreidig15:15+5:1012:42
0Sofie ThonstadOL Trollelg22:25+12:2018:40
0Karen VaagOL Trollelg40:35+30:3033:49
0Aksel VikenByåsen IL12:01+1:5610:00
0Leah Korsnes VinjeNidarøst OK12:42+2:3710:35
0Ingrid Wollan BenumByåsen IL19:25+9:2016:10
0Marie Wollan BenumByåsen IL19:34+9:2916:18
0Sondre Holås SødringOL Trollelg31:00+20:5525:50
0Torvin Berg HansenByåsen ILdisqualified
0Lea SolliOL Trollelgdisqualified
0Vilde SolliOL Trollelgdisqualified

D -10

1 500 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Eir Sverresdotter EksethFreidig26:55+6:4017:56
0Maria Strømdal WikFreidig18:5312:35
0Thea EilertsenByåsen IL26:08+5:5317:25
0Una KittilsenFreidig16:5011:13
0Malin Nordgård LeirenByåsen IL25:09+4:5416:46
0Åsne Lønnebakke NorbergOL Trollelg18:1312:08
0Marita AskeFreidig17:2611:37
0Ingrid Myhr AmundsenWing OK20:1513:30
0Solveig Louise NissenFreidig19:1412:49
0Tora KittilsenFreidig17:0311:22
0Ella SandstadFreidigdid not finish

D 11-12

1 800 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mari EidsmoFreidig13:517:41
2Ane Malene KolstadFreidig15:55+2:048:50
3Silje Marie NissenFreidig17:04+3:139:28
4Astrid Oline Rinnan GreenWing OK17:11+3:209:32
5Frid Sverresdotter EksethFreidig17:23+3:329:39
6Mathea Spets StorhovFreidig17:37+3:469:47
7Marie Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering17:42+3:519:50
8Ella Fiskum NessFreidig17:52+4:019:55
9Tuva GrøtteWing OK17:54+4:039:56
10Guro Harbak MusumOL Trollelg19:21+5:3010:45
11Vilde HolmqvistByåsen IL26:48+12:5714:53
12Johanne Stefanussen FloWing OK32:50+18:5918:14

D 11-12N

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mina Skottvoll GrindhagenOL Trollelg15:5710:38
0Kristina Hagen BergWing OKdisqualified

D 13-14

2 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hedda Hoff HagenByåsen IL22:069:12
2Tale Tannvik SkeiFreidig27:34+5:2811:29
3Maren VikenByåsen IL30:54+8:4812:52
4Ingeborg A SæternesByåsen IL38:26+16:2016:00
5Emilie Margret Walbye MikkelsenFreidig42:08+20:0217:33
6Mona Eggen KongsbakWing OK47:46+25:4019:54

D 13-16C

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Synne KvammeWing OK17:179:36
2Stine Myhr AmundsenWing OK23:03+5:4612:48
3Ingvild Lauvstad SundeWing OK39:15+21:5821:48

D 13-16N

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild KolstadWing OK17:109:02
2Thea WalsethMalvik IL27:47+10:3714:37

D 15-16

2 900 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild EideByåsen IL22:097:38
2Marie Bakken SørensenFreidig27:07+4:589:21
3Marte Lien JohnsenByåsen IL27:53+5:449:36
4Maria Ulseth SylteFreidig28:08+5:599:42
5Malin OpøienOL Trollelg28:53+6:449:57
6Lene Berg HanssenByåsen IL29:02+6:5310:00
7Vera MelkildFreidig29:13+7:0410:04
8Andrine VikenByåsen IL31:21+9:1210:48
9Dina ReitanFreidig31:38+9:2910:54
10Solveig SæternesByåsen IL32:59+10:5011:22
11Sarah BrynhildsenWing OK37:35+15:2612:57
12Martine Klock FletenWing OK41:11+19:0214:12

D 15-16B

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella Eriksen KongsvikWing OK33:5114:06
2Marte Myhr AmundsenWing OK39:44+5:5316:33

D 17-20

2 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg EideByåsen IL19:556:52
2Ingvild, Ytterhus UtengenByåsen IL25:03+5:088:38
3Pernille OpheimFreidig25:43+5:488:52
4Hilvi EmerenseFreidig32:45+12:5011:17
5Thea JondumOL Trollelg34:37+14:4211:56
6Frida OpheimFreidig38:36+18:4113:18
7Eldrid BratsbergWing OK39:28+19:3313:36

H -10

1 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Lars Endreseth BaaslandFreidig20:1713:31
0Tristan HalvorsenFreidig19:1412:49
0Ruben Aune BenjaminsenNidarøst OK19:0712:44
0Kristoffer Strømdal WikFreidig14:399:46
0Jørgen AuneByåsen IL50:0733:24
0Hallvard HellevikFreidig15:0110:00
0Vegard Lereim StorliFreidig17:1911:32
0Andreas Bruun RuiFreidig16:1210:48

H 11-12

1 800 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vemund MølnvikFreidig13:567:44
2Tomas EllefsenFreidig14:23+0:277:59
3Kasper Sæterhaug KnudsenFreidig14:49+0:538:13
4Emil LeroyerFreidig15:51+1:558:48
5Oskar TangvoldFreidig16:03+2:078:55
6Sverre HellevikFreidig16:57+3:019:25
7Petter Andreas LonaWing OK17:32+3:369:44
8William P WalsethMalvik IL19:14+5:1810:41
9Erlend AuneByåsen IL21:24+7:2811:53
10Aapo HaukiojaNidarøst OK22:55+8:5912:43
11Eskil EllefsenFreidig23:18+9:2212:56
12Håkon Høyem OlsenFreidig24:42+10:4613:43
0Tord RomundstadNidarøst OKdisqualified
0August MaskeFreidigdisqualified
0Vetle Grønvik EkraFreidigdisqualified

H 11-12N

1 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ola Garstad PettersenFreidig13:018:40
2Peter Prytz JensenMelhus IL13:52+0:519:14
3Amund Wikdahl BjørgumStjørdals-Blink Orientering15:00+1:5910:00
4Håkon Wærnes ØfstiMelhus IL19:19+6:1812:52
5Andreas AagensenMelhus IL19:51+6:5013:14
6Mikael OlsenMelhus IL21:46+8:4514:30
7Oliver Andreas GjærumStjørdals-Blink Orientering22:01+9:0014:40
8Kristoffer LerliMelhus IL22:05+9:0414:43
9Espen KarlsenMelhus IL24:57+11:5616:38
0Oskar StorlerMelhus ILdisqualified

H 13-14

2 400 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simen Spets StorhovFreidig15:306:27
2Lars SandstadFreidig16:57+1:277:03
3Vegard KittilsenFreidig17:17+1:477:12
4Jo Even KolstadFreidig17:47+2:177:24
5Alf Johan FolgerøFreidig20:15+4:458:26
6Petter Liabakk EriksenByåsen IL21:28+5:588:56
7Håkon HolstadFreidig23:21+7:519:43
8Emil Kristoffer AuranMalvik IL24:34+9:0410:14
9Tormod Kristian GevingFreidig24:50+9:2010:20
10Jonas GrønliFreidig25:06+9:3610:27
11Einar EideByåsen IL25:40+10:1010:41
12Jostein RøFreidig26:16+10:4610:56
13Matias NissenFreidig28:02+12:3211:40
14Nikolai RenolenWing OK28:42+13:1211:57
15Mikkel HoltFreidig30:15+14:4512:36
16Gabriel CallananWing OK31:08+15:3812:58
17Kenneth KjelaasMalvik IL41:25+25:5517:15
18Jonas VindalWing OK41:42+26:1217:22
19Øystein MoltumyrMalvik IL42:37+27:0717:45
20Trygve Annar NæssWing OK44:10+28:4018:24
21Håkon SæternesByåsen IL50:29+34:5921:02
22Erik Hagen BergWing OK1:19:41+1:04:1133:12

H 13-16C

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henrik BraathenWing OK13:297:29
2Johannes LangaasNidarøst OK13:50+0:217:41
3Tobias GundersenNidarøst OK14:30+1:018:03
4Brage AsplemFreidig16:54+3:259:23
5Jens HusbyMalvik IL18:04+4:3510:02
6Daniel SivertsenOL Trollelg19:10+5:4110:38
7Mathias Enebak IversenFreidig20:14+6:4511:14

H 13-16N

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sander SandmoMelhus IL32:5817:21

H 15-16

3 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar Spets StorhovFreidig23:186:51
2Anders HaugskottOL Trollelg23:30+0:126:54
3Mathias VindalFreidig24:02+0:447:04
4Oscar LyngenFrol IL25:29+2:117:29
5Mats EidsmoFreidig26:09+2:517:41
6Mathias HermstadFreidig29:37+6:198:42
7Hallvard DahleWing OK34:39+11:2110:11
8Even Svengård ByeByåsen IL36:50+13:3210:50
9Are LodgaardByåsen IL37:06+13:4810:54
10Martin Grøntvedt PedersenWing OK1:00:41+37:2317:50
11Andreas Helland EriksenWing OK1:01:32+38:1418:05
0Kristian Fredrik LynumFreidigdisqualified

H 15-16B

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ulrik Harsha Vasseljen LundboWing OK35:0914:38
2Ådne Skjæveland JøssingWing OK38:10+3:0115:54

H 17-20

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arvid LyngstadWing OK26:037:39
2Martin LøvåsNidarøst OK54:49+28:4616:07
0Birk GravdahlWing OKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor