Norwegian Orienteering Federation

Official results for STOK Ungdomsløp 9

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: STOK Ungdomsløp 9
Organiser: Freidig
Date: Saturday 19 September 2015

Classes: Show all | N-åpen | D10 | D11-12 | D11-12N | D13-14 | D13-16C | D13-16N | D15-16 | D15-16B | D17-20 | H10 | H11-12 | H11-12N | H13-14 | H13-16C | H13-16N | H15-16 | H15-16B | H17-20

N-├ąpen

2 100 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Eystein AskeFreidig46:0021:54
Eira Forsbak AsplemFreidig42:0920:04
Martine Sætre BeckNidarøst OK23:1911:06
Simen Martinsen BekkvikOL Trollelg29:2313:59
Torvin Bergh-HansenByåsen IL58:3427:53
Johan BjørkanByåsen IL29:3214:03
Benjamin BraathenFreidig34:0016:11
Nathaniel BraathenOL Trollelg34:0916:15
Benjamin CallananWing OK17:458:27
Maja CarlsenFreidig58:3627:54
Jonatan Eikemo-NilsenFreidig27:1813:00
Theodor Eikemo-NilsenFreidig18:538:59
Silja FuglemMalvik IL29:5414:14
Stina GåsøOL Trollelg33:0915:47
Odin GåsvikNidarøst OK35:4917:03
Thomas GundersenNidarøst OK24:4811:48
Dennis Indgjerd HolmNidarøst OK24:1511:32
Frida HolmqvistByåsen IL24:4211:45
Ingeborg KolstadWing OK14:096:44
Martin Sæther LevinFreidig32:4115:33
Sivert Sæther LevinFreidig19:579:30
Iben LiljedalFreidig28:0313:21
Isak LiljedalFreidig17:228:16
Anna Emilie LonaWing OK25:5412:20
Eivind MjaalandNidarøst OK44:0621:00
Tiril Søberg MjaalandNidarøst OK43:0820:32
Anders Berge MjølhusOL Trollelg24:1711:33
Emil Aleksander NolteFreidig27:4913:14
Solveig Fougner NordhagenNidarøst OK38:0118:06
Sindre SaurStjørdals-Blink Orientering20:049:33
Ane SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering24:0411:27
Kornelia SkumsvoldMalvik IL47:4922:46
Frida SkumsvollMalvik IL46:4322:14
Ole Ulseth SylteFreidig21:4910:23
Elisabeth TryggestadFreidig37:4117:56
Johannes TryggestadFreidig16:207:46
Erlend GrønliFreidigdisqualified
Olav BjørkanByåsen ILdid not start

D -10

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ingrid Myhr AmundsenWing OK28:5014:25
Marita AskeFreidig21:2910:44
Stine Gilje HagelerByåsen IL22:4811:24
Tora KittilsenFreidig22:1111:05
Astrid Berge MjølhusOL Trollelg30:4015:20
Solveig Louise NissenFreidig31:1915:39
Ella SandstadFreidig24:4712:23
Vilde SolliOL Trollelg39:4419:52
Maria Strømdal WikFreidig32:4416:22
Una KittilsenFreidigdid not start

D11-12

2 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathea Spets StorhovFreidig26:199:44
2Mari EidsmoFreidig31:11+4:5211:32
3Vilde HolmqvistByåsen IL31:56+5:3711:49
4Anna Aurora NolteFreidig36:24+10:0513:28
5Ane Malene KolstadFreidig38:15+11:5614:09
6Ella Fiskum NessFreidig41:20+15:0115:18
7Astrid Oline Rinnan GreenWing OK45:13+18:5416:44

D11-12 N

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristina Hagen BergWing OK27:0411:46

D13-14

3 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vilde Lereim StorliFreidig43:3811:47
2Hedda Hoff HagenByåsen IL45:34+1:5612:18
3Maren VikenByåsen IL1:01:00+17:2216:29
4Mona Eggen KongsbakWing OK1:18:27+34:4921:12

D13-16 C

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanne Helmine RogstadNidarøst OK40:5215:08
2Stine Myhr AmundsenWing OK1:08:48+27:5625:28
Stine AuneNidarøst OKdid not start

D13-16 N

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thea WalsethMalvik IL24:359:06

D15-16

3 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marte Lien JohnsenByåsen IL44:0011:34
2Ingrid Wanvik KrogstadmoSelbu OK45:46+1:4612:02
3Dina ReitanFreidig50:19+6:1913:14
4Andrine VikenByåsen IL51:16+7:1613:29
5Anna RenolenWing OK1:09:18+25:1818:14
6Martine Klock FletenWing OK1:11:26+27:2618:47
7Sarah BrynhildsenWing OK1:17:12+33:1220:18

D15-16 B

3 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marte Myhr AmundsenWing OK57:5715:39
2Ella Eriksen KongsvikWing OK1:01:04+3:0716:30
3Nora S. UtsethWing OK1:07:41+9:4418:17

D17-20

3 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frida OpheimFreidig58:5015:28

H -10

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL21:3610:48
Iver Lund GjerdeByåsen IL27:4013:50
Tristan HalvorsenFreidig23:5411:57
Alf Petter LynumFreidig23:3011:45
Vegard Lereim StorliFreidig22:3811:19
Kristoffer Strømdal WikFreidig15:387:49

H11-12

2 700 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Iver Dalsaune ThunFreidig28:4910:40
2Erlend AuneByåsen IL29:10+0:2110:48
3Vetle Grønvik EkraFreidig30:10+1:2111:10
4Petter Andreas LonaWing OK32:09+3:2011:54
5William P WalsethMalvik IL34:26+5:3712:45
6Kristoffer LerliMelhus IL34:40+5:5112:50
7Håkon Høyem OlsenFreidig37:11+8:2213:46
8Tomas EllefsenFreidig37:34+8:4513:54
9Eskil EllefsenFreidig37:48+8:5913:59
10Vegard Ulseth SylteFreidig38:01+9:1214:04
11Jakob Lundgren MelandWing OK42:13+13:2415:38
12Espen KarlsenMelhus IL44:08+15:1916:20
13Oskar StorlerMelhus IL47:24+18:3517:33
14Oskar TangvoldFreidig50:06+21:1718:33
15Peter Prytz JensenMelhus IL51:15+22:2618:58
16Vemund MølnvikFreidig56:12+27:2320:48
17Andreas AagensenMelhus IL1:15:00+46:1127:46
Håkon Wærnes ØfstiMelhus ILdid not finish
Tord RomundstadNidarøst OKdid not start

H11-12 N

2 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magne GuttvikWing OK17:217:32
2Vegard FjeldstadOL Trollelg19:36+2:158:31
3Michael OlsenMelhus IL28:29+11:0812:23

H13-14

3 700 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vegard KittilsenFreidig28:087:36
2Simen Spets StorhovFreidig29:19+1:117:55
3Lars SandstadFreidig30:47+2:398:19
4Jo Even KolstadFreidig33:04+4:568:56
5Petter Liabakk EriksenByåsen IL34:57+6:499:26
6Einar EideByåsen IL38:13+10:0510:19
7Jonas VindalWing OK41:46+13:3811:17
8Mikkel HoltFreidig42:28+14:2011:28
9Håkon HolstadFreidig44:37+16:2912:03
10Jostein RøFreidig46:01+17:5312:26
11Kenneth KjelaasMalvik IL49:52+21:4413:28
12Håvard SingsaasFreidig55:28+27:2014:59
13Nikolai RenolenWing OK1:03:48+35:4017:14
14Gabriel CallananWing OK1:07:21+39:1318:12
15Erik Hagen BergWing OK1:15:02+46:5420:16
Jens HusbyMalvik ILdisqualified
Tormod Kristian GevingFreidigdid not start
Jonas GrønliFreidigdid not start

H13-16 C

2 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Filip HosethMelhus IL36:1513:25
2Sander SandmoMelhus IL39:35+3:2014:39
3Brage AsplemFreidig40:44+4:2915:05
4Edvard StorlerMelhus IL44:42+8:2716:33
Tobias GundersenNidarøst OKdid not start

H13-16 N

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emil Ler LøkkenMelhus IL27:4110:15

H15-16

4 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mats EidsmoFreidig45:589:22
2Kristian Fredrik LynumFreidig1:09:45+23:4714:14
3Ludvig Williams StrømsnesMalvik IL1:15:21+29:2315:22
4Martin SelmerFreidig1:19:59+34:0116:19
Jørgen Rannem HalseSteinkjer OKdid not start

H15-16 B

3 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik Lundteigen AuneByåsen IL45:1312:13
2Martin Grøntvedt PedersenWing OK50:22+5:0913:36
3Ådne Skjæveland JøssingWing OK55:15+10:0214:55
4Kristian GåsøFreidig1:00:02+14:4916:13

H17-20

4 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Martin LøvåsNidarøst OKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor