Norwegian Orienteering Federation

Official results for Midt Norsk Mesterskap Stafett

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: Midt Norsk Mesterskap Stafett
Organisers: Byåsen IL / Orkanger IF
Date: Sunday 30 August 2015

D13-16

8 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Byåsen IL 11:09:29
1. Lene Berg Hanssen26:512+0:0326:512+0:03
2. Marte Lien Johnsen20:182+0:1347:091-1-0:03
3. Ragnhild Eide22:2011:09:2910
2Freidig 11:16:45+7:16
1. Vera Melkild27:343+0:4627:343+0:46
2. Vilde Lereim Storli20:05147:392-1+0:30
3. Dina Reitan29:062+6:461:16:4520+7:16+6:46
3Frol IL 11:23:09+13:40
1. Mari Kilskar Grevskott30:526+4:0430:526+4:04
2. Ane Marte Vatn20:523+0:4751:444-2+4:35+0:31
3. Ragne Munkeby31:254+9:051:23:093-1+13:40+9:05
4Verdal OK 11:23:30+14:01
1. Sigrid Vehus Skjerve26:48126:481
2. Liva-Mari Løvstad21:214+1:1648:093+2+1:00+1:00
3. Sofie Hallem35:215+13:011:23:304+1+14:01+13:01
5Byåsen IL 21:32:10+22:41
1. Andrine Viken36:318+9:4336:318+9:43
2. Maren Viken25:325+5:271:02:0380+14:54+5:11
3. Ingrid Wanvik Krogstadmo30:073+7:471:32:105-3+22:41+7:47
6Stjørdals-Blink Orientering 11:36:04+26:35
1. Ane Nielsen Solberg28:215+1:3328:215+1:33
2. Randi Marie Glomsrud29:178+9:1257:386+1+10:29+8:56
3. Matilde Munkeby38:266+16:061:36:0460+26:35+16:06
7Freidig 21:51:08+41:39
1. Tale Tannvik Skei34:397+7:5134:397+7:51
2. Emilie Mikkelsen26:526+6:471:01:3170+14:22+6:31
3. Mona Ulseth Sylte49:377+27:171:51:0870+41:39+27:17
8Kvikne IL 11:54:55+45:26
1. Hilde Moan Bjørshol28:074+1:1928:074+1:19
2. Hanne Grøtli Svergja28:577+8:5257:045+1+9:55+8:36
3. Rønnaug Hansæl-Nergaard57:518+35:311:54:558+3+45:26+35:31

H13-16

16 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Freidig 156:52
1. Mathias Vindal23:146+1:0923:146+1:09
2. Mats Eidsmo13:33136:471-5
3. Oskar Spets Storhov20:05156:5210
2Freidig 257:22+0:30
1. Simen Spets Storhov22:122+0:0722:122+0:07
2. Kristian Fredrik Lynum14:543+1:2137:063+1+0:19+0:12
3. Vegard Kittilsen20:162+0:1157:222-1+0:30+0:11
3Freidig 358:48+1:56
1. Lars Sandstad22:05122:051
2. Jo Even Kolstad14:462+1:1336:512+1+0:04+0:04
3. Mathias Hermstad21:573+1:5258:483+1+1:56+1:52
4Steinkjer OK 11:03:02+6:10
1. Jørgen Rannem Halse23:237+1:1823:237+1:18
2. Sivert Sem16:466+3:1340:096-1+3:22+2:04
3. Sigurd Landsem Melhus22:535+2:481:03:024-2+6:10+2:48
5Stjørdals-Blink Orientering 11:04:22+7:30
1. Audun Wanvik Haugen23:258+1:2023:258+1:20
2. Emil Aaen14:574+1:2438:225-3+1:35+0:15
3. Henrik Kraft26:006+5:551:04:2250+7:30+5:55
6Frol IL 11:07:22+10:30
1. Tobias Alstad24:3811+2:3324:3811+2:33
2. Martin Wold Stavrum20:2510+6:5245:03110+8:16+5:43
3. Oscar Lyngen22:194+2:141:07:226-5+10:30+2:14
7Byåsen IL 11:11:43+14:51
1. Are Lodgaard25:1612+3:1125:1612+3:11
2. Einar Eide19:078+5:3444:238-4+7:36+4:25
3. Petter Liabakk Eriksen27:207+7:151:11:437-1+14:51+7:15
8OK Skøynar 11:13:13+16:21
1. Morten Svendgård22:163+0:1122:163+0:11
2. Andreas Ronglan14:595+1:2637:154+1+0:28+0:17
3. Kristian Veie35:5814+15:531:13:138+4+16:21+15:53
9Stjørdals-Blink Orientering 21:13:30+16:38
1. Marius Møller23:115+1:0623:115+1:06
2. Yngve Aaen21:2411+7:5144:3510+5+7:48+6:42
3. Andreas Glomsrud28:558+8:501:13:309-1+16:38+8:50
10Freidig 41:17:06+20:14
1. Jonas Grønli24:3410+2:2924:3410+2:29
2. Mikkel Holt18:577+5:2443:317-3+6:44+4:15
3. Martin Selmer33:3511+13:301:17:0610+3+20:14+13:30
11Tynset IF 11:21:19+24:27
1. Gaute Kvittum Nytrøen24:109+2:0524:109+2:05
2. Jørgen Schjølberg20:239+6:5044:3390+7:46+5:41
3. Asgeir Espeland36:4615+16:411:21:1911+2+24:27+16:41
12OK Skøynar 21:34:42+37:50
1. Trym Nergård Rønning22:584+0:5322:584+0:53
2. Hallvar Hallan36:0314+22:3059:0112+8+22:14+21:21
3. Simen Hegstad35:4113+15:361:34:42120+37:50+15:36
13OK Skøynar 31:34:52+38:00
1. Louise Ronglan32:3214+10:2732:3214+10:27
2. Hege Hallan30:2313+16:501:02:55140+26:08+15:41
3. Håvard Veie31:579+11:521:34:5213-1+38:00+11:52
14Malvik IL 11:35:16+38:24
1. Ludvig Williams Strømsnes34:1015+12:0534:1015+12:05
2. Øystein Moltumyr28:4112+15:081:02:5113-2+26:04+13:59
3. Emil Kristoffer Auran32:2510+12:201:35:1614+1+38:24+12:20
15Wing OK 11:47:17+50:25
1. Hallvard Dahle32:1713+10:1232:1713+10:12
2. Ulrik Harsha Vasseljen Lundbo40:2915+26:561:12:4615+2+35:59+25:47
3. Jonas Vindal34:3112+14:261:47:17150+50:25+14:26
Verdal OK 1disqualified
1. Fredrik Vehus Skjervedisqualifieddisqualified
2. Tore Markhusdisqualifieddisqualified
3. Håkon Grandedisqualifieddisqualified

D17-

18 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NTNUI 12:08:40
1. Linn Hokholt42:50142:501
2. Ida Lindkvist43:223+1:551:26:12100:00
3. Maren Jansson Haverstad42:283+1:392:08:40100:00
2Freidig 12:11:25+2:45
1. Frida Sæther45:3310+2:4345:3310+2:43
2. Karen Oline Kolstad45:034+3:361:30:363-7+4:24+1:41
3. Hanne Sandstad40:4912:11:252-1+2:45
3Bækkelagets SK 12:17:21+8:41
1. Nikoline Ekeberg Schjerve43:143+0:2443:143+0:24
2. Emilie Westli Andersen46:515+5:241:30:052-1+3:53+3:29
3. Anine Lome47:164+6:272:17:213+1+8:41+4:48
4Frol IL 12:17:36+8:56
1. Guro Torpe43:475+0:5743:475+0:57
2. Line Sundsvik51:357+10:081:35:226+1+9:10+8:13
3. Eirin Svanøe-Hafstad42:142+1:252:17:364-2+8:56-0:14
5NTNUI 22:18:23+9:43
1. Kristine Fjeldbo43:589+1:0843:589+1:08
2. Gunhild Rogne Halland46:566+5:291:30:544-5+4:42+3:34
3. Martine Åstebøl47:295+6:402:18:235+1+9:43+5:01
6Byåsen IL 12:27:10+18:30
1. Emma Arnesen43:354+0:4543:354+0:45
2. Marte Hoff Hagen51:529+10:251:35:277+3+9:15+8:30
3. Ingeborg Eide51:436+10:542:27:106-1+18:30+9:15
7Frol IL 32:35:40+27:00
1. Kari Svingheim53:3112+10:4153:3112+10:41
2. Gøril Rønning Sund41:2711:34:585-7+8:46
3. Kajsa Stina Sandstad1:00:4213+19:532:35:407+2+27:00+18:14
8NTNUI 52:38:06+29:26
1. Miina Kanko43:546+1:0443:546+1:04
2. Aurora Fossøy57:2411+15:571:41:1810+4+15:06+14:02
3. Åsta Venås Flægstad56:4810+15:592:38:068-2+29:26+14:20
9NTNUI 72:39:30+30:50
1. Ingrid Gulbrandsen43:546+1:0443:546+1:04
2. Solveig Blindheim51:448+10:171:35:388+2+9:26+8:22
3. Ina Charlotte Moe1:03:5214+23:032:39:309+1+30:50+21:24
10NTNUI 32:47:21+38:41
1. Kristine Fjellanger43:102+0:2043:102+0:20
2. Hedvig Åstebøl59:3012+18:031:42:4011+9+16:28+16:08
3. Solveig Blandkjen1:04:4115+23:522:47:2110-1+38:41+22:13
11Steinkjer OK 12:51:57+43:17
1. Kjersti Kvistad Dengerud57:2415+14:3457:2415+14:34
2. Marie Dale56:3210+15:051:53:5613-2+27:44+13:10
3. Norunn Kvistad Dengerud58:0111+17:122:51:5711-2+43:17+15:33
12Frol IL 22:55:31+46:51
1. Kine Sofie Sandstad53:4113+10:5153:4113+10:51
2. Mathilde Rundhaug42:072+0:401:35:489-4+9:36-1:15
3. Maren Grande1:19:4317+38:542:55:3112+3+46:51+37:15
13OL Trollelg 12:58:32+49:52
1. Kristin Haugskott51:2011+8:3051:2011+8:30
2. Line Sølberg1:13:3815+32:112:04:5814+3+38:46+30:16
3. Sigrid Merete Moen Pedersli53:348+12:452:58:3213-1+49:52+11:06
14NTNUI 43:04:05+55:25
1. Ingvild Maalen-Johnsen53:5414+11:0453:5414+11:04
2. Ingrid Okkenhaug1:16:4017+35:132:10:3415+1+44:22+33:18
3. Gry Granstedt53:317+12:423:04:0514-1+55:25+11:03
15Freidig 23:04:26+55:46
1. Mari Angell-Petersen43:578+1:0743:578+1:07
2. Malin Sandstad1:02:1613+20:491:46:1312+4+20:01+18:54
3. Oda Q Fossum1:18:1316+37:243:04:2615+3+55:46+35:45
16Freidig 33:12:49+1:04:09
1. Randi Lillealtern57:3716+14:4757:3716+14:47
2. Pernille Opheim1:16:1516+34:482:13:52160+47:40+32:53
3. Hege Holth Johannessen58:5712+18:083:12:49160+1:04:09+16:29
17Wing OK 13:15:25+1:06:45
1. Kjersti Elisabeth Midtbø1:13:5917+31:091:13:5917+31:09
2. Melanie Simpson1:05:2714+24:002:19:26170+53:14+22:05
3. Marte Reenaas55:599+15:103:15:25170+1:06:45+13:31
NTNUI 6disqualified
1. Maja Fjellstad Knutsendisqualifieddisqualified
2. Synne Fossøydisqualifieddisqualified
3. Maria Dahl Fosbydisqualifieddisqualified

H17-

26 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Frol IL 12:09:48
1. Carl Petter Lyngen44:414+1:1144:414+1:11
2. Yngve Skogstad44:4811:29:292-2+0:09
3. Ulf Forseth Indgaard40:1912:09:481-1
2Frol IL 22:12:33+2:45
1. Martin Vister43:412+0:1143:412+0:11
2. Paul Sirum45:392+0:511:29:201-1-0:11
3. Jo Forseth Indgaard43:133+2:542:12:332+1+2:45+2:45
3NTNUI 22:18:34+8:46
1. Mikkel Sørensen45:045+1:3445:045+1:34
2. Kjetil Okkenhaug45:473+0:591:30:513-2+1:31-0:03
3. Sverre Turter Sandvold47:435+7:242:18:3430+8:46+7:15
4OL Trollelg 12:19:19+9:31
1. Trond Einar Moen Pedersli43:30143:301
2. Bård Nonstad49:114+4:231:32:414+3+3:21+3:21
3. Jan Schmid46:384+6:192:19:1940+9:31+6:10
5NTNUI 12:19:22+9:34
1. Rasmus Rørholt Theisen48:068+4:3648:068+4:36
2. Dag Lofthus49:305+4:421:37:366-2+8:16+3:40
3. Jon Aukrust Osmoen41:462+1:272:19:225-1+9:34+1:18
6NTNUI 32:22:58+13:10
1. Per Melander Often45:066+1:3645:066+1:36
2. Bjørn Lundanes49:556+5:071:35:015-1+5:41+4:05
3. Jonas Klausen Espedal47:576+7:382:22:586+1+13:10+7:29
7Frol IL 32:27:33+17:45
1. Håvard Vassenden49:1213+5:4249:1213+5:42
2. Jonas Ressem50:127+5:241:39:247-6+10:04+4:22
3. Stian Sundsvik48:097+7:502:27:3370+17:45+7:41
8Freidig 12:33:41+23:53
1. Sindre Johannessen48:4010+5:1048:4010+5:10
2. Pål Kittilsen53:029+8:141:41:429-1+12:22+7:12
3. Tomas Eidsmo51:5911+11:402:33:418-1+23:53+11:31
9Freidig 42:34:33+24:45
1. Knut Sveinung Rekaa49:0012+5:3049:0012+5:30
2. Bjørnar Lynum54:0513+9:171:43:0510-2+13:45+8:15
3. Adrian Opheim51:2810+11:092:34:339-1+24:45+11:00
10Frol IL 42:36:35+26:47
1. Jørgen Fiskum53:2718+9:5753:2718+9:57
2. Johan Asphjell Bjørnaas52:478+7:591:46:1414-4+16:54+6:57
3. Øystein Haug50:219+10:022:36:3510-4+26:47+9:53
11Freidig 32:37:29+27:41
1. Håvard Eidsmo44:313+1:0144:313+1:01
2. Mattis Holt56:1216+11:241:40:438+5+11:23+10:22
3. Lars Owren56:4614+16:272:37:2911+3+27:41+16:18
12Freidig 22:37:45+27:57
1. Jens Even Storhov55:4519+12:1555:4519+12:15
2. Kjetil Mølnvik53:3910+8:511:49:2416-3+20:04+7:49
3. Johan Ivarsson48:218+8:022:37:4512-4+27:57+7:53
13OL Trollelg 22:39:21+29:33
1. Ove Baardsgaard51:2714+7:5751:2714+7:57
2. Olav Andreas Remmen54:2714+9:391:45:5412-2+16:34+8:37
3. Roar Skulbørstad53:2713+13:082:39:2113+1+29:33+12:59
14NTNUI 42:45:55+36:07
1. Vegard Blomseth Johnsen53:2217+9:5253:2217+9:52
2. Magne Jutulstad53:4112+8:531:47:0315-2+17:43+7:51
3. Erik Gustafsson58:5215+18:332:45:5514-1+36:07+18:24
15NTNUI 52:49:43+39:55
1. Eivind Schjelderup Skarpsno53:1716+9:4753:1716+9:47
2. Harri Luchsinger57:2317+12:351:50:4017+1+21:20+11:33
3. Harald Kalager59:0316+18:442:49:4315-2+39:55+18:35
16Frol IL 52:52:00+42:12
1. Andreas Magerøy46:287+2:5846:287+2:58
2. Gunnar Vatn57:4018+12:521:44:0811+4+14:48+11:50
3. Sara Profors1:07:5220+27:332:52:0016+5+42:12+27:24
17Nord-Østerdal OK 12:54:58+45:10
1. Ivar Aukrust Osmoen48:4811+5:1848:4811+5:18
2. Thomas Kort1:13:1025+28:222:01:5821+10+32:38+27:20
3. Jon Arve U Engebakken53:0012+12:412:54:5817-4+45:10+12:32
18Tynset IF 13:03:07+53:19
1. Erlend Kvittum Nytrøen58:2720+14:5758:2720+14:57
2. Petter Vangen Lunåsmo53:4011+8:521:52:0718-2+22:47+7:50
3. Geir Schjølberg1:11:0022+30:413:03:07180+53:19+30:32
19OL Trollelg 33:03:47+53:59
1. Anders Haugskott1:00:4822+17:181:00:4822+17:18
2. Tommy Schmid59:1319+14:252:00:0120-2+30:41+13:23
3. Vegard Hansen1:03:4617+23:273:03:4719-1+53:59+23:18
20IL Leik 13:05:24+55:36
1. Jonas Unsgård51:3315+8:0351:3315+8:03
2. Ola Keiserås54:3515+9:471:46:0813-2+16:48+8:45
3. Runar Krognes1:19:1624+38:573:05:2420+7+55:36+38:48
21Steinkjer OK 13:08:53+59:05
1. Marius Landsem Melhus1:01:2423+17:541:01:2423+17:54
2. Trygve Lægran1:02:0420+17:162:03:2822-1+34:08+16:14
3. Svein Anders Melhus1:05:2518+25:063:08:5321-1+59:05+24:57
22NTNUI 73:20:44+1:10:56
1. Adrian Oheim1:09:2324+25:531:09:2324+25:53
2. Jakob Kalvig Skogan1:03:0722+18:192:12:30240+43:10+17:17
3. Jokob Berg Lofthus1:08:1421+27:553:20:4422-2+1:10:56+27:46
23Wing OK 13:20:50+1:11:02
1. Johannes K. Midtbø1:12:4125+29:111:12:4125+29:11
2. Rune Stræte1:02:4021+17:522:15:21250+46:01+16:50
3. Joakim Blix Prestmo1:05:2919+25:103:20:5023-2+1:11:02+25:01
24Stjørdals-Blink Orientering 13:25:48+1:16:00
1. Ole Wanvik Haugen1:00:4621+17:161:00:4621+17:16
2. Endre Aaen1:10:3924+25:512:11:2523+2+42:05+24:49
3. Henrik Nielsen Solberg1:14:2323+34:043:25:4824+1+1:16:00+33:55
25Byåsen IL 13:25:55+1:16:07
1. Terje Maroni48:329+5:0248:329+5:02
2. Snorre Sæternes1:07:0723+22:191:55:3919+10+26:19+21:17
3. Svein Rypdal Henninen1:30:1625+49:573:25:5525+6+1:16:07+49:48
NTNUI 6disqualified
1. Øyvind Bergdisqualifieddisqualified
2. Olav Vestøldisqualifieddisqualified
3. Simen Eid Nielsendisqualifieddisqualified

D35-

2 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Freidig 12:24:58
1. Sigrid Melkild47:41147:411
2. Grete Berge Owren47:3711:35:1810
3. Kari Ulseth49:4012:24:5810
2Stjørdals-Blink Orientering 12:39:34+14:36
1. Mette Wanvik48:422+1:0148:422+1:01
2. Katrine Austmo Møller1:00:322+12:551:49:1420+13:56+12:55
3. Monica Hægstad50:202+0:402:39:3420+14:36+0:40

H35-

2 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Stjørdals-Blink Orientering 12:24:53
1. Jon Arne Glomsrud43:49143:491
2. Jakob Haugen47:2811:31:1710
3. Bård Øyvind Solberg53:362+6:532:24:53100:00
2Freidig 12:39:55+15:02
1. Arild H Clausen52:452+8:5652:452+8:56
2. Olle Malmring1:00:272+12:591:53:1220+21:55+12:59
3. Vegard Grønli46:4312:39:5520+15:02

D150

4 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Steinkjer OK 11:39:05
1. Gunhild Kvistad30:322+1:3130:322+1:31
2. Liv Venås37:5111:08:231-1
3. Mari Ann Landsem Melhus30:4211:39:0510
2Frol IL 11:49:42+10:37
1. Bente H. Sundsvik29:01129:011
2. Marit Hæreid Sandstad49:514+12:001:18:523+2+10:29+10:29
3. Randi Jensen30:502+0:081:49:422-1+10:37+0:08
3Verdal OK 11:51:13+12:08
1. Ann Sissel Vehus32:533+3:5232:533+3:52
2. Kari Halvorsen Melbye41:442+3:531:14:372-1+6:14+2:22
3. Gunhild Bredesen36:364+5:541:51:133+1+12:08+5:54
4Os IL 11:55:03+15:58
1. Ragnhild Dåsnes33:374+4:3633:374+4:36
2. Sunniva Johaug Ryen45:233+7:321:19:0040+10:37+6:01
3. Kari Osmoen36:033+5:211:55:0340+15:58+5:21

H150

8 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Nord-Østerdal OK 12:11:49
1. Harald Svergja41:433+4:0141:433+4:01
2. Per Engebakken53:135+5:211:34:5630+4:06+0:05
3. John Svergja36:5312:11:491-2
2Verdal OK 12:17:55+6:06
1. Vidar Skjerve38:592+1:1738:592+1:17
2. Tor Ove Hallem51:543+4:021:30:5320+0:03-1:14
3. Arne Okkenhaug47:023+10:092:17:5520+6:06+6:03
3Freidig 12:20:32+8:43
1. Stig Magnar Løvås50:486+13:0650:486+13:06
2. Arild Heggeset51:442+3:521:42:325-1+11:42-1:24
3. Jostein Mårdalen38:002+1:072:20:323-2+8:43-2:59
4OL Trollelg 12:26:59+15:10
1. Frode Haugskott37:42137:421
2. Jon Arne Klemetsaune53:084+5:161:30:50100:00
3. Martin Solli56:096+19:162:26:594+3+15:10+15:10
5Molde og Omegn IF 12:29:26+17:37
1. Eivind Morstøl47:194+9:3747:194+9:37
2. Stig Bratsberg47:5211:35:1140+4:21
3. Geir Sylte54:155+17:222:29:265+1+17:37+13:16
6Røros IL 12:34:17+22:28
1. Frode Sjøvold47:455+10:0347:455+10:03
2. Petter Gullikstad55:316+7:391:43:166+1+12:26+2:23
3. Terje Schjølberg51:014+14:082:34:1760+22:28+10:02
7Verdal OK 22:53:56+42:07
1. Inge Hafstad54:467+17:0454:467+17:04
2. Sverre Kristoffersen1:17:218+29:292:12:0770+41:17+24:13
3. Terje Rønning41:497+4:562:53:5670+42:07+0:50
8Melhus IL 12:56:42+44:53
1. Kjell Rune Logan-Halvorsrud1:00:598+23:171:00:598+23:17
2. Eivind Bakk1:13:507+25:582:14:4980+43:59+20:42
3. Stein Ivar Foss41:538+5:002:56:4280+44:53+0:54

H175

13 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1OL Trollelg 12:06:24
1. Per Einar Pedersli36:173+0:1036:173+0:10
2. Øistein Åsmul52:344+9:411:28:511-2-0:10
3. Kjell Baardsgaard37:332+6:292:06:24100:00
2Steinkjer OK 12:13:23+6:59
1. Trond Svanøe Hafstad40:364+4:2940:364+4:29
2. Rolf Karset1:01:437+18:501:42:197+3+13:28+8:59
3. Atle Dengerud31:0412:13:232-5+6:59
3Frol IL 12:15:16+8:52
1. Harald Bakken48:197+12:1248:197+12:12
2. Olav Martin Indgaard44:582+2:051:33:174-3+4:26-7:46
3. Arild Vassenden41:593+10:552:15:163-1+8:52+4:26
4Freidig 12:16:27+10:03
1. Knut Lillealtern46:386+10:3146:386+10:31
2. Tore Angell-Petersen42:5311:29:312-4+0:40
3. Gunnar Østerbø46:566+15:522:16:274+2+10:03+9:23
5Wing OK 12:21:35+15:11
1. Jon Vindal43:215+7:1443:215+7:14
2. Lars Skrøvseth55:255+12:321:38:4650+9:55+2:41
3. Steinar Aasvang42:494+11:452:21:3550+15:11+5:16
6IL Leik 12:24:48+18:24
1. Svein Olav Åmot36:07136:071
2. Kjell Sølberg1:04:209+21:271:40:276+5+11:36+11:36
3. Svein Unsgård44:215+13:172:24:4860+18:24+6:48
7Byåsen IL 12:32:13+25:49
1. Haakon Arnesen36:07136:071
2. Leif Røhjell55:546+13:011:32:013+2+3:10+3:10
3. Svein Hove1:00:129+29:082:32:137+4+25:49+22:39
8Freidig 22:41:57+35:33
1. Nils Olav Vennevik55:589+19:5155:589+19:51
2. Magnus Landstad51:293+8:361:47:278-1+18:36-1:15
3. Anders Waage54:308+23:262:41:5780+35:33+16:57
9OL Trollelg 22:42:05+35:41
1. Odd Musum51:078+15:0051:078+15:00
2. Anders Lauglo1:02:408+19:471:53:479+1+24:56+9:56
3. Geir Paulsen48:187+17:142:42:0590+35:41+10:45
10Verdal OK 13:12:52+1:06:28
1. Johannes Sollid1:21:5413+45:471:21:5413+45:47
2. Karl Arne Melbye1:13:5112+30:582:35:45130+1:06:54+21:07
3. Stein Markhus37:0710+6:033:12:5210-3+1:06:28-0:26
11Os IL 13:17:09+1:10:45
1. Gerard Kort1:07:5712+31:501:07:5712+31:50
2. Ottar Ryen58:5210+15:592:06:4910-2+37:58+6:08
3. Tor Østvang1:10:2012+39:163:17:0911+1+1:10:45+32:47
12OL Trollelg 33:20:24+1:14:00
1. Stig Arild Haugskott1:06:5411+30:471:06:5411+30:47
2. Henry Sundsetvik1:12:2411+29:312:19:1812+1+50:27+19:40
3. Paul Forseth1:01:0611+30:023:20:24120+1:14:00+23:33
13Stjørdals-Blink Orientering 13:23:03+1:16:39
1. Arild Moa51:1910+15:1251:1910+15:12
2. Stig Gulbrandsen1:19:1313+36:202:10:3211+1+41:41+26:29
3. Arnt Olav Dragsten1:12:3113+41:273:23:0313+2+1:16:39+34:58

MIX

8 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Tynset IF 11:29:47
1. Guri Sandvold45:153+4:1145:153+4:11
2. Ingunn Vangen Lunåsmo19:452+0:051:05:002-1+0:05-4:06
3. Mari Gullbrekken Schjølberg24:472+0:491:29:471-1-0:05
2Emblem IL 11:30:54+1:07
1. Roar Reiten41:04141:041
2. Janita Skoeng25:526+6:121:06:564+3+2:01+2:01
3. Lars R Lundanes23:5811:30:542-2+1:07
3Molde og Omegn IF 11:31:07+1:20
1. Magne Angelhus Morstøl45:204+4:1645:204+4:16
2. Toril Hovdenak19:4011:05:002-2+0:05
3. Erik Hovdenak Sylte26:073+2:091:31:073+1+1:20+1:15
4OL Trollelg 11:34:23+4:36
1. Harald Musum42:062+1:0242:062+1:02
2. Andrine Næss Kvam22:494+3:091:04:551-1-1:02
3. Frida Haugskott29:285+5:301:34:234+3+4:36+4:36
5IL Leik 11:44:34+14:47
1. Geir Inge Kaiserås52:356+11:3152:356+11:31
2. Mai Iren Almås24:035+4:231:16:385-1+11:43+0:12
3. Tone Almås27:564+3:581:44:3450+14:47+3:04
6Steinkjer OK 11:57:48+28:01
1. Arve Lægran49:155+8:1149:155+8:11
2. Åse Ingvild Græe32:557+13:151:22:106+1+17:15+9:04
3. Pål Wærum35:386+11:401:57:4860+28:01+10:46
7Stjørdals-Blink Orientering 12:07:17+37:30
1. Kyrre Kraft1:04:577+23:531:04:577+23:53
2. Sigrid Solheim21:403+2:001:26:3770+21:42-2:11
3. Tore Solheim40:407+16:422:07:1770+37:30+15:48
Melhus IL 1disqualified
1. John Lerlidisqualifieddisqualified
2. Mirjam Halvorsruddisqualifieddisqualified
3. Trine Sunnsetdisqualifieddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor