Norwegian Orienteering Federation

Official results for Sprintcup 2 Bergen

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Sprintcup 2 Bergen
Organiser: Bergens TF
Date: Tuesday 7 May 2013

Årstad IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
3Olav Ingvar ThornesH60- (5)31:16+7:45
20Synne IngebrigtsenDN (24)35:24+24:40
20Jan HauglandH40- (27)23:22+4:50

Askøy OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
2Tora Aasheim NymarkDN (24)11:21+0:37
5Tonje Aasheim NymarkD13-15 (10)25:25+3:23
5Toril Aasheim NymarkD16-18 (8)24:47+3:15
Margrethe FredriksenDN (24)did not start

Bergens TF

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Berit HegdalD60- (7)28:56
1Magnus NatåsH60- (5)23:31
1Sigrid G. BoassonDN (24)10:44
3Nina GogaD40- (17)23:08+1:31
5Astri Ese HoleD60- (7)42:55+13:59
17Ivar Magnus NatåsH19- (20)20:53+5:51
18Andreas Hopsdal BreisteinH19- (20)23:39+8:37
21Eirin IngebrigtsenDN (24)41:41+30:57
21Knut GjestemoenH40- (27)26:32+8:00
23Sindre EkrheimH40- (27)29:35+11:03
24Geir Olav BreisteinH40- (27)31:37+13:05
25Øistein PaulsenH40- (27)31:59+13:27
Vegard SkeieHN (23)disqualified
Knut Heikki TorgersenHN (23)disqualified

BSI - Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
8Kristin JægerD19- (11)24:49+5:30
14Morten Andreas NomeH19- (20)19:36+4:34

Fana IL

40 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Olav EkrheimH16-18 (11)15:03
1Vibeke RykkjeD16-18 (8)21:32
2Astrid OrmbergD60- (7)31:29+2:33
2Tage RosenlundHN (23)12:31+2:20
2Jakob EiknerH16-18 (11)15:32+0:29
2Magne RaadalH60- (5)25:15+1:44
2Turid RognsvågD40- (17)22:50+1:13
3Marie PontoppidanDN (24)11:54+1:10
3John Fredrik HatlingH40- (27)19:33+1:01
3Else Lerche RaadalD60- (7)35:26+6:30
4Turid TangenD60- (7)37:31+8:35
4Espen RognsvågH19- (20)15:34+0:32
5Per Olaf TangenH60- (5)38:31+15:00
5Fredrik HatlingH16-18 (11)19:00+3:57
5Elise RognsvågD19- (11)22:56+3:37
6Matias Døsen PontoppidanHN (23)13:40+3:29
6Ingrid RollD60- (7)47:15+18:19
6Ann-Elin BendiksenD19- (11)22:58+3:39
6Marlene BergerD16-18 (8)24:58+3:26
6Lise RollD40- (17)25:52+4:15
7Sondre BataldenHN (23)14:32+4:21
7Ronny RykkjeH19- (20)15:57+0:55
8Ingvar HatletvedtHN (23)14:38+4:27
8Helge RosenlundH40- (27)20:10+1:38
8Julie Roll TørnqvistD13-15 (10)31:25+9:23
9Knut Christian KanzlerHN (23)14:41+4:30
9Ole TørnqvistH40- (27)20:50+2:18
10Tommy SævareidH40- (27)21:30+2:58
10Anders DaltveitH19- (20)17:00+1:58
11Bjørnar AlmelandH16-18 (11)37:47+22:44
12Håkon SandvenH19- (20)17:11+2:09
13Tord Ask TverligHN (23)17:17+7:06
14Håkon MogstadH40- (27)21:58+3:26
14Erlend ReinHN (23)17:21+7:10
16Eyvor Nora AarøDN (24)32:12+21:28
17Tone Roll-ToftD40- (17)48:19+26:42
18Victoria Roll-ToftDN (24)34:45+24:01
26Helge ToftH40- (27)50:32+32:00
Ingvill VoldD60- (7)disqualified
Marie Roll-TørnqvistDN (24)disqualified
Mathias RosenlundH13-15 (8)did not start
Kristian RykkjeH13-15 (8)did not start
Ingunn RognsvågD16-18 (8)did not start
Mads Bratland ClaussenH16-18 (11)did not start
Stian SolheimH19- (20)did not start
Lene RykkjeD40- (17)did not start
Ørjan Eirik ValestrandH40- (27)did not start

Førde IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
16Tore ReikvamH19- (20)20:29+5:27

Fredrikstad SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
2Nikoline BromanderD19- (11)21:22+2:03

Haugesund IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
7Ingrid EggenD19- (11)24:14+4:55

Hordaveg BIL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
1Øistein StemmeH40- (27)18:32

IL Gneist

38 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Marit NipenD40- (17)21:37
1Olav Hammersland GarnesHN (23)10:11
2Tom JohannessenH40- (27)18:37+0:05
2Ingunn Torød BusetD13-15 (10)22:43+0:41
3Øyvind JohannessenH16-18 (11)17:40+2:37
3Sigrid SøvikD16-18 (8)22:13+0:41
3Anne Mathilde Wilhelmine Lokøen KnudsenD13-15 (10)23:17+1:15
4Espen HammerslandH40- (27)19:34+1:02
4Mariell ArntzenD19- (11)22:14+2:55
4Vilde SkageD16-18 (8)24:14+2:42
5Magne KnudsenH19- (20)15:38+0:36
5Ingrid SandvollD40- (17)25:26+3:49
6Mads Jørgen SkageH13-15 (8)29:41+12:27
7André DyrstadH16-18 (11)19:33+4:30
7Katrine MolvikD16-18 (8)27:47+6:15
7Arne Wilhelm KnudsenH40- (27)20:01+1:29
8Liv Sylvi MeyerD40- (17)26:45+5:08
8Lise Lotte FleslandD16-18 (8)33:48+12:16
8Erik DymbeH16-18 (11)21:37+6:34
9Elena GrandD19- (11)26:17+6:58
9Benedicte JohannessenD13-15 (10)37:18+15:16
9Inger K NesbøD40- (17)29:41+8:04
10Björn Sundberg KvaleH16-18 (11)29:15+14:12
10Ina SkageD19- (11)31:48+12:29
10Nina Lokøen KnudsenD40- (17)30:48+9:11
12Victoria TorsvikDN (24)21:59+11:15
12Gro Birkeland SøvikD40- (17)31:32+9:55
13Andrea SkageDN (24)22:01+11:17
13Marianne DymbeD40- (17)31:33+9:56
14Benedicte Monstad FleslandD40- (17)34:01+12:24
15Jannike Bremar JohannessenD40- (17)37:29+15:52
15Knut A MolvikH40- (27)22:07+3:35
16Gerd KvaleD40- (17)40:17+18:40
19Christoffer RaaH19- (20)28:53+13:51
22Ove DyrstadH40- (27)26:52+8:20
Ingelinn MolvikDN (24)disqualified
Mari StadsnesDN (24)disqualified
Martin SkageH13-15 (8)disqualified
Marte Mjeldheim SandvollD13-15 (10)did not start
Egil Lokøen KnudsenH13-15 (8)did not start
Jarle RognøH40- (27)did not start

IL Gular

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
4Eyvind Kjellevold MaldeH13-15 (8)25:14+8:00
4Vibeke ØyeD40- (17)24:49+3:12
6Ketil MaldeH40- (27)19:46+1:14
6Mari Fjellbirkeland JohannesenD13-15 (10)29:53+7:51
7Eli Fjellbirkeland JohannesenD13-15 (10)30:03+8:01
7Hege FjellbirkelandD40- (17)26:33+4:56
11Sverre Johan NærheimH40- (27)21:40+3:08
12Ole KragsethH40- (27)21:45+3:13Download route in GPX format
13Arne JohannesenH40- (27)21:52+3:20
15Håkon ReikvamH19- (20)20:03+5:01
17Idun HeklandDN (24)33:13+22:29
17Svein LingaH40- (27)22:32+4:00
21Olve HeklandHN (23)33:13+23:02
Johan EikangerH13-15 (8)disqualified
Emil Øye KragsethHN (23)did not start

Kristiansand OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
Ivar HaugenH19- (20)disqualified

NOR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
20Magnus SkulstadHN (23)33:02+22:51

Stord Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
11Andreas G. PoldenH19- (20)17:05+2:03

TIF Viking

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
2Knut KyrkjebøH13-15 (8)20:17+3:03
4Axel IngvaldsenH60- (5)36:37+13:06
4Sondre DammH16-18 (11)18:31+3:28
5Ulrik HellenHN (23)13:08+2:57
11Trude KyrkjebøD40- (17)31:03+9:26
12Aksel MjelstadHN (23)16:43+6:32
16Kjetil DammH40- (27)22:15+3:43
18Bjart Are HellenH40- (27)22:37+4:05
19Live Marie LisethDN (24)35:17+24:33
19Jon-Kåre HansenH40- (27)22:57+4:25
Bjørnar Svanberg HelleH16-18 (11)did not start
May-lill DammD40- (17)did not start
Ylva Svanberg HelleD40- (17)did not start

Varegg Fleridrett

40 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Johanne RaknerD19- (11)19:19
1Kårhild Husby NordstadD13-15 (10)22:02
1Markus Kjærner-SembH13-15 (8)17:14
1Sindre Østgulen DeiszH19- (20)15:02
2Ingrid Vrålstad LøvåsD16-18 (8)22:04+0:32
2Espen KristiansenH19- (20)15:13+0:11
3Jørgen Julius JohansenHN (23)12:59+2:48
3Anne Katrine AubertD19- (11)22:02+2:43
3Kasper R. KomnæsH13-15 (8)21:46+4:32
3Ørjan RykkjeH19- (20)15:29+0:27
4Marius Strand JohansenHN (23)13:02+2:51
4Gunhild Stuland TysværD13-15 (10)23:59+1:57
4Kjersti SivertsenDN (24)12:22+1:38
5Sarah InstanesDN (24)17:05+6:21
5Mathias Kjærner-SembH13-15 (8)26:10+8:56
5Jan Kjærner-SembH40- (27)19:40+1:08
6Mette StorvestreDN (24)19:20+8:36
6Petter Marki ErichsenH19- (20)15:49+0:47
6Kim-Andrè Kjenes HauglandH16-18 (11)19:28+4:25
7Eli Synnøve LilleskogDN (24)19:53+9:09
8Lene H. JensenDN (24)19:58+9:14
8Lasse SolheimH19- (20)15:58+0:56
9Frid Lilleskog TrondstadDN (24)19:59+9:15
9Thale BøDN (24)19:59+9:15
9Daniel InstadnesH16-18 (11)21:55+6:52
9Per Ola OttesenH19- (20)16:13+1:11
10Cornelius SivertsenHN (23)16:02+5:51
11Gard York HaukenesHN (23)16:33+6:22
11Kari SvingheimD19- (11)33:09+13:50
11Linda LarsenDN (24)20:07+9:23
13Pål ThomassenH19- (20)19:07+4:05
14Ingrid Emilie WisethDN (24)27:01+16:17
15Christian WisethHN (23)17:22+7:11
15Ingrid Lilleskog TronstadDN (24)27:48+17:04
16Tobias BøHN (23)18:45+8:34
17Einar StorvestreHN (23)19:16+9:05
18Inge BøHN (23)20:08+9:57
19Martin ThomassenHN (23)21:05+10:54
John Nova YorkH40- (27)disqualified
Constance StorvestreD13-15 (10)disqualified
Solveig Da-Yeon Vrålstad LøvåsDN (24)did not start
Eirunn Husby NordstadDN (24)did not start
Erlend Vrålstad LøvåsHN (23)did not start
Marius Strand JohansenHN (23)did not start
Per Øivind HusbyH60- (5)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor