Norwegian Orienteering Federation

Official results for Midt Norsk Mesterskap 2013 Sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Midt Norsk Mesterskap 2013 Sprint
Organiser: Røros IL
Date: Friday 23 August 2013

N-├ąpen

1 100 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Iver Nymoen AasRøros IL13:19+2:2012:06
0Kristian Dæhli RyenVingelen IL12:25+1:2611:17
0Ingrid Sofie Melting HaugskottOL Trollelg13:28+2:2912:14
0Emilie HenrikøFrol IL14:44+3:4513:23
0Thea HenrikøFrol IL15:50+4:5114:23
0Maja KrisinskaFrol IL15:04+4:0513:41
0Alf Petter LynumFreidig14:30+3:3113:10
0Karita MøllerStjørdals-Blink Orientering19:22+8:2317:36
0Louise Hals StensrudOL Trollelg23:31+12:3221:22
0Sigurd VatnFrol IL13:40+2:4112:25
0Sigrid HaugskottOL Trollelg12:00+1:0110:54
0Jørgen AuneByåsen IL10:599:59
0Silje Bjerke NerlandMolde og Omegn IF12:29+1:3011:20
0Ida Joanne OldertrøenTynset IF17:37+6:3816:00
0Tora KittilsenFreidig12:02+1:0310:56
0Mari Grøtli SvergjaNord-Østerdal OK8:147:29
0Ida HøsøienTynset IF11:12+0:1310:10
0Astrid SchjølbergRøros IL12:36+1:3711:27
0Lukas KortOs IL14:01+3:0212:44
0Una KittilsenFreidig11:09+0:1010:08
0Synne Kvittum NytrøenTynset IF14:30+3:3113:10
0Eline Rød FeragenTynset IF20:09+9:1018:19
0Ingvild Torgersen JakobsenMolde og Omegn IF10:459:46
0Truls LunåsmoTynset IF15:36+4:3714:10
Sivert FolgerøFreidigdid not start

Direkte B

2 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jon Arvid Gjersvold HaugFreidig20:3310:16
2Katrine Austmo MøllerStjørdals-Blink Orientering25:15+4:4212:37
3Dag Inge KorstadForra IL27:44+7:1113:52
4Petter LyngOK Nidarøst35:06+14:3317:33
5Randi Wold StavrumFrol IL38:06+17:3319:03
6Jan LeitheSelbu OK42:17+21:4421:08
Ola BenanSteinkjer OKdisqualified
Svein Olav  HaugFreidigdisqualified
Nikoline MunkebyFrol ILdisqualified
Leif JordetVingelen ILdisqualified
Kristin SølbergIL Leikdisqualified

D -10

1 700 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Ane Malene KolstadFreidig22:46+3:4613:23
0Serine Skogeng ReitenEmblem IL17:2510:14
0Mathea Spets StorhovFreidig20:12+1:1211:52
0June MunkebyFrol IL18:5111:05
0Siri Rannem HalseSteinkjer OK17:5910:34
0Trude MarkhusVerdal OK15:529:20
0Eline Horten JordetVingelen IL16:049:27
0Kristin LundanesEmblem IL13:478:06
0Marie Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering20:08+1:0811:50
0Mari EidsmoFreidig19:0011:10
0Linnea MunkebyFrol IL25:05+6:0514:45

D 11-12

1 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirin Meli NarjordOs IL15:368:40
2Anna Vangen LunåsmoTynset IF15:51+0:158:48
3Hedda Hoff HagenByåsen IL16:16+0:409:02
4Inga SandvoldTynset IF17:14+1:389:34
5Frida HaugskottOL Trollelg18:09+2:3310:05
6Ane Hagset StavnesliMolde og Omegn IF18:10+2:3410:05
7Mari Kilskar GrevskottFrol IL18:52+3:1610:28
8Kamilla LomeHamar OK18:55+3:1910:30
9Mona Ulseth SylteFreidig19:54+4:1811:03
10Randi Marie GlomsrudStjørdals-Blink Orientering22:30+6:5412:30
11Maren VikenByåsen IL22:35+6:5912:32
12Kristine Gjersvold HaugFreidig28:41+13:0515:56
13Matilde MunkebyFrol IL45:42+30:0625:23

D 11-12N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elise Ye LundeMalvik IL21:4513:35

D 13-14

2 300 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild EideByåsen IL19:048:17
2Rikke Gjeitnes DahleMolde og Omegn IF19:21+0:178:24
3Anine LomeHamar OK20:04+1:008:43
4Vilde Årøen LykkeEmblem IL20:23+1:198:51
5Vera MelkildFreidig21:58+2:549:33
6Maria Ulseth SylteFreidig22:32+3:289:47
7Lene Berg HanssenByåsen IL22:52+3:489:56
8Malin OpøienOL Trollelg23:22+4:1810:09
9Ane Ingeborg KalbækkenTynset IF24:01+4:5710:26
10Marie Bakken SørensenFreidig26:23+7:1911:28
11Martha Skogeng ReitenEmblem IL26:53+7:4911:41
12Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering27:11+8:0711:49
13Ingrid Wanvik KrogstadmoSelbu OK27:38+8:3412:00
14Sarah BrynhildsenWing OK31:28+12:2413:40
15Anna RenolenWing OK31:40+12:3613:46
16Jorunn LeitheSelbu OK34:47+15:4315:07
17Lina Kvitvang BenanSteinkjer OK35:40+16:3615:30
18Andrine VikenByåsen IL35:50+16:4615:34
19Martine Klock FletenWing OK37:00+17:5616:05
20Eline KippeVerdal OK37:52+18:4816:27
21Hilde Moan BjørsholKvikne IL39:06+20:0217:00
22Sofie HallemVerdal OK39:19+20:1517:05
23Emilie Borgen HermannVerdal OK41:12+22:0817:54
24Ane Marte VatnFrol IL42:58+23:5418:40
25Ragne MunkebyFrol IL1:00:10+41:0626:09
26Maren BjørkenVerdal OK1:06:12+47:0828:46
Rønnaug Hansæl-NergaardKvikne ILdisqualified
Vibeke Kvistad DengerudSteinkjer OKdisqualified
Jorun BækkenOs ILdisqualified
Marte Hennissen HermannVerdal OKdid not finish

D 15-16

2 500 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg EideByåsen IL16:556:46
2Kjersti Kvistad DengerudSteinkjer OK19:54+2:597:57
3Åse Karin LangbekkheiOs IL21:00+4:058:24
4Emma ArnesenByåsen IL21:34+4:398:37
5Maiken Økern HågårdStjørdals-Blink Orientering22:51+5:569:08
6Sigrid Hallem SolumVerdal OK24:18+7:239:43
7Malin SandstadFreidig25:47+8:5210:18
7Synve Meli NarjordOs IL25:47+8:5210:18
9Eldrid BratsbergWing OK26:47+9:5210:42
10Pernille OpheimFreidig27:00+10:0510:48
11Sigrid Vada GrønlieStjørdals-Blink Orientering27:02+10:0710:48
12Oda Q FossumFreidig27:50+10:5511:08
13Randi S. NordvangVingelen IL28:29+11:3411:23
14Emilie Liabakk EriksenByåsen IL28:31+11:3611:24
15Susanne Eide HaugStjørdals-Blink Orientering29:53+12:5811:57
16Kirsti m TrøanVingelen IL39:28+22:3315:47
Marit Ishol SkoganSteinkjer OKdisqualified
Ingrid LundanesEmblem ILdisqualified

D 17-20

3 000 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathilde RundhaugFrol IL19:266:28
2Karen Oline KolstadFreidig22:08+2:427:22
3Emilie Westli AndersenLøten o-lag22:21+2:557:27
3Marta UlvensøenOL Tønsberg og omegn22:21+2:557:27
5Jorunn KvaklandFreidig22:37+3:117:32
6Eirin Svanøe-HafstadFrol IL22:59+3:337:39
7Sigrid Merete Moen PedersliOL Trollelg23:12+3:467:44
8Frida SætherFreidig23:19+3:537:46
9Maren GrandeVerdal OK23:22+3:567:47
10Marte Fallbakken BergeLøten o-lag23:50+4:247:56
11Evine Westli AndersenLøten o-lag23:54+4:287:58
12Gina MølnvikFreidig24:00+4:348:00
13Norunn Kvistad DengerudSteinkjer OK24:37+5:118:12
14Marie StyrvoldNTNUI24:54+5:288:18
15Johanne RaknerVaregg Fleridrett25:46+6:208:35
15Sigrid Wanvik HaugenStjørdals-Blink Orientering25:46+6:208:35
17Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoNord-Østerdal OK25:55+6:298:38
18Anna UlvensøenOL Tønsberg og omegn25:59+6:338:39
19Line SundsvikFrol IL26:22+6:568:47
20Idun BækkenNord-Østerdal OK27:07+7:419:02
21Ida Berg HanssenByåsen IL28:28+9:029:29
22Annina MüllerOrkanger IF28:54+9:289:38
23Kajsa Stina SandstadFrol IL29:22+9:569:47
24Karoline Dahl FosbyNTNUI29:25+9:599:48
25Hedvig ÅstebølNTNUI29:26+10:009:48
26Marte Hoff HagenByåsen IL29:30+10:049:50
27Marie Wold StavrumFrol IL30:26+11:0010:08
28Mari jensen AasNord-Østerdal OK30:51+11:2510:17
29Astrid LægranSteinkjer OK30:59+11:3310:19
30Kristine Klock FletenWing OK31:12+11:4610:24
31Andrea VindalWing OK32:10+12:4410:43
32Heidi Smestad PedersenFrol IL36:14+16:4812:04
33Sigrid BratsbergWing OK36:51+17:2512:17
34Andrea Myre JohaugOs IL44:55+25:2914:58

D 21-

3 300 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ida Marie Næss BjørgulHalden SK20:326:13
2Audhild Bakken RognstadNTNUI20:33+0:016:13
3Mari FastingHalden SK21:11+0:396:25
4Helen PalmerLillomarka OL21:29+0:576:30
5Hanne SandstadFreidig21:39+1:076:33
6Emma JohanssonNTNUI22:28+1:566:48
7Gøril Rønning SundFrol IL22:35+2:036:50
8Maren Jansson HaverstadNTNUI22:47+2:156:54
9Mari Jevne ArnesenNTNUI23:28+2:567:06
10Hanne NøvikNTNUI24:16+3:447:21
11Sara ProforsFrol IL24:49+4:177:31
12Mari Angell-PetersenFreidig24:58+4:267:33
13Guro TorpeNTNUI25:29+4:577:43
14Toril NesNTNUI25:42+5:107:47
15Linn HokholtLillomarka OL25:51+5:197:50
16Kristine FjellangerVaregg Fleridrett25:56+5:247:51
17Solveig BlandkjennNTNUI26:10+5:387:55
18Anne Johanne LindIL Tyrving26:20+5:487:58
19Ida Arnesen TiltnesNTNUI26:22+5:507:59
20Ingvild BjørheiNTNUI26:33+6:018:02
21Elin-Kristin HemSandefjord OK26:36+6:048:03
22Rannveig JørgensenNTNUI27:42+7:108:23
23Solveig Angell-PetersenFreidig27:55+7:238:27
24Kari SvingheimFrol IL28:12+7:408:32
25Katrine AndersenFreidig28:35+8:038:39
26Maja Fjellstad KnutsenNTNUI28:50+8:188:44
27Kari Solem AuneByåsen IL29:26+8:548:55
28Line Hovdenak StenersenNTNUI29:51+9:199:02
29Silje Borge HoviNTNUI30:16+9:449:10
30Marianne DæhliNTNUI30:40+10:089:17
31Katharina RogstadNTNUI31:00+10:289:23
32Marit IsachsenAsker Skiklubb31:03+10:319:24
32Hanne VefsnmoByåsen IL31:03+10:319:24
34Guro Heimstad KleivenNTNUI32:45+12:139:55
35Randi W. BartnesOrkanger IF33:20+12:4810:06
36Elise ElvehøyNTNUI33:42+13:1010:12
37Martine ÅstebølNTNUI33:45+13:1310:13
38Kjersti Sundberg FlatgårdVingelen IL34:53+14:2110:34
39Kristin LønsethagenNTNUI38:09+17:3711:33
40Heidi Bjerke NerlandMolde og Omegn IF43:10+22:3813:04
41Ane Sofie Næss BjørgulHalden SK43:18+22:4613:07
42Bente HortenVingelen IL49:26+28:5414:58
43Janne Fossum MalmringFreidig1:00:55+40:2318:27

D 40-

2 300 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mari Gullbrekken SchjølbergTynset IF15:446:50
2Kristin HaugskottOL Trollelg16:05+0:216:59
3Gøril EideByåsen IL16:46+1:027:17
4Gro Sandstad EidsmoFreidig17:26+1:427:34
5Mona Høiås SætherFreidig19:00+3:168:15
6Bente H. SundsvikFrol IL19:24+3:408:26
7Ingrid GjersvoldÅlen IL19:30+3:468:28
8Ingunn Vangen LunåsmoTynset IF19:34+3:508:30
9Britt Vangen SandvoldTynset IF19:55+4:118:39
10Thorlene EgertonWing OK20:01+4:178:42
11Sigrid MelkildFreidig20:27+4:438:53
12Rine HanssenByåsen IL21:02+5:189:08
13Mette WanvikStjørdals-Blink Orientering21:10+5:269:12
14Hilde ForbordMalvik IL21:19+5:359:16
15Toril HovdenakSkåla IL21:25+5:419:18
16Kari UlsethFreidig21:39+5:559:24
17Monica HægstadStjørdals-Blink Orientering22:05+6:219:36
18Sissel BolstadTynset IF22:46+7:029:53
19Vibeke Klock FletenWing OK23:02+7:1810:00
20Hanne SvegårdByåsen IL23:04+7:2010:01
21Nina-Beate LiabakkByåsen IL23:06+7:2210:02
22Randi JensenFrol IL23:28+7:4410:12
23May Toril MoenOL Trollelg23:47+8:0310:20
24Nina Barstad SundSteinkjer OK23:48+8:0410:20
25Mari Ann Landsem MelhusSteinkjer OK24:18+8:3410:33
26Margit EideStjørdals-Blink Orientering24:40+8:5610:43
27Hanne-Merete HagsetMolde og Omegn IF26:55+11:1111:42
28Mari HoffByåsen IL27:28+11:4411:56
29Janita SkogengEmblem IL28:59+13:1512:36
30Åse Rita EllingsenWing OK29:59+14:1513:02
31Marit BrødreskiftFreidig30:39+14:5513:19
32Ellen NielsenStjørdals-Blink Orientering30:49+15:0513:23
33Kirstin Nes OlsenTrollelg34:25+18:4114:57
34Maj Lisbet RønningFreidig34:51+19:0715:09
35Birgit Wikan BergNord-Østerdal OK35:06+19:2215:15
36Susanna BrynhildsenWing OK35:18+19:3415:20
37Anne-Lise BratsbergWing OK35:54+20:1015:36
38Anne Elisabeth Helland EriksenWing OK39:16+23:3217:04
Mona J. MølnvikFreidigdisqualified

D 50-

2 100 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Guri BjørndalByåsen IL18:088:38
2Evy MeisingsethMolde og Omegn IF20:43+2:359:51
3Marit Hæreid SandstadFrol IL21:08+3:0010:03
4Gerd BjørsethKrokstadøra IL21:10+3:0210:04
5Karin GalaaenSelbu OK22:34+4:2610:44
6Hilde HaugskottOL Trollelg23:54+5:4611:22
7Magnhild ForsethFrol IL24:16+6:0811:33
8Anne Mette Normann TronsliAlvdal IL24:52+6:4411:50
9Eldbjørg G. KalbækkenTynset IF25:51+7:4312:18
10Turid ArnesenByåsen IL25:53+7:4512:19
11Grete Berge OwrenFreidig26:02+7:5412:23
12Gunhild BredesenVerdal OK26:48+8:4012:45
13Sabine SchweigerByåsen IL27:49+9:4113:14
14Helene RustenTynset IF31:21+13:1314:55
15Ingrid Lien JohnsenByåsen IL32:42+14:3415:34
16Magnhild KvaalVerdal OK33:56+15:4816:09
17Grethe Irene SmestadFrol IL36:36+18:2817:25

D 60-

1 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katharina Mo BergeFreidig17:429:50
2Dagrunn UrsethVingelen IL17:48+0:069:53
3Torid KvaalFreidig17:52+0:109:55
4Randi KisteOK Nidarøst23:29+5:4713:02
5Solveig VingelenVingelen IL23:35+5:5313:06
6Anne-Lise BrenneOL Trollelg24:09+6:2713:25
7Anne-Sofie GjermstadOK Nidarøst24:54+7:1213:50
8Gunn Kari HygenFreidig28:22+10:4015:45
9Anne-Berit Kyhring KarsetSteinkjer OK40:52+23:1022:42
Inger Johanne SimensenVingelen ILdisqualified

D 70-

1 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aslaug MølnvikSteinkjer OK23:5814:05
2Randi HellandWing OK36:18+12:2021:21
3Kari SollidVerdal OK41:53+17:5524:38
Grete UrsetVingelen ILdisqualified

D 80-

1 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oddveig Johanne LienOrkanger IF35:3820:57

H -10

1 700 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Vegard Ulseth SylteFreidig37:30+14:2722:03
0Andreas KorstadStjørdals-Blink Orientering25:43+2:4015:07
0Vetle Meli NarjordOs IL17:0010:00
0Lars Horten JordetVingelen IL22:1513:05
0Jørgen LangbekkheiOs IL30:34+7:3117:58
0Erlend AuneByåsen IL23:0313:33
0Fredrik MøllerStjørdals-Blink Orientering15:199:00
0Eirik Dæhli RyenVingelen IL22:4713:24
Niklas Landsem MelhusSteinkjer OKdisqualified
Vemund MølnvikFreidigdisqualified
Sebastian Rød FeragenTynset IFdid not finish

H 11-12

1 800 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vegard KittilsenFreidig11:116:12
2Simen Spets StorhovFreidig11:42+0:316:30
3Jo Even KolstadFreidig12:59+1:487:12
4Gaute Kvittum NytrøenTynset IF13:59+2:487:46
5Lars SandstadFreidig14:22+3:117:58
6Petter Liabakk EriksenByåsen IL14:40+3:298:08
7Tore MarkhusVerdal OK14:41+3:308:09
8Jørgen SchjølbergTynset IF15:35+4:248:39
9Mikkel HoltFreidig15:42+4:318:43
10Alf Johan FolgerøFreidig16:52+5:419:22
11Einar EideByåsen IL17:50+6:399:54
12Jakob HøsøienTynset IF22:10+10:5912:18
13Jonas VindalWing OK22:26+11:1512:27
14Håkon HolstadFreidig24:10+12:5913:25
15Aslak Barstad SundSteinkjer OK25:05+13:5413:56
16Marius MøllerStjørdals-Blink Orientering29:41+18:3016:29
17Vegard Mehammer EidsmoWing OK31:25+20:1417:27
18Asgeir EspelandTynset IF34:12+23:0119:00
19Nikolai RenolenWing OK35:12+24:0119:33
20Yngve AaenStjørdals-Blink Orientering35:59+24:4819:59
21Kasper RamloOs IL53:58+42:4729:58
Martin GrandeVerdal OKdisqualified
Jonas GrønliFreidigdisqualified

H 11-12N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Wold StavrumFrol IL15:159:31

H 13-14

2 300 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar Spets StorhovFreidig16:287:09
2Oscar LyngenFrol IL18:53+2:258:12
3Mathias VindalWing OK19:08+2:408:19
4Leif BlakeByåsen IL19:16+2:488:22
5Erik Hovdenak SylteMolde og Omegn IF19:28+3:008:27
6Morten SvendgårdOK Skøynar21:11+4:439:12
7Aleksander SkoglundMolde og Omegn IF21:14+4:469:13
8Audun Wanvik HaugenStjørdals-Blink Orientering21:16+4:489:14
9Thomas KortNord-Østerdal OK21:39+5:119:24
10Jørgen Rannem HalseSteinkjer OK22:10+5:429:38
11Kristian Fredrik LynumFreidig22:18+5:509:41
12Håvard Støen GussiåsMolde og Omegn IF23:37+7:0910:16
13Anders HaugskottOL Trollelg24:14+7:4610:32
14Mats EidsmoFreidig24:21+7:5310:35
15Mathias HermstadFreidig25:12+8:4410:57
16Magne Angelhus MorstølMolde og Omegn IF25:34+9:0611:06
17Simen Barstad SundSteinkjer OK25:42+9:1411:10
18Emil AaenStjørdals-Blink Orientering25:58+9:3011:17
19Even Svegård ByeByåsen IL26:43+10:1511:36
20Hallstein Bondhus OftenTynset IF27:01+10:3311:44
21Even UnsgårdIL Leik27:12+10:4411:49
22Halvor RustenTynset IF30:31+14:0313:16
23Simen Eliassen KvarmeSteinkjer OK30:48+14:2013:23
24Andreas Helland EriksenWing OK34:17+17:4914:54
25Johannes WikenVang OL35:33+19:0515:27
26Martin SelmerFreidig36:12+19:4415:44
27Andreas GlomsrudStjørdals-Blink Orientering40:42+24:1417:41
28Halvor RønningVingelen IL41:24+24:5618:00
29Are LodgaardByåsen IL46:34+30:0620:14
Birk Barstad SundSteinkjer OKdisqualified
Eskil FrøislandVang OLdisqualified

H 15-16

3 000 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hallvard Seim GrøvlenOL Trollelg17:015:40
2Marius Landsem MelhusSteinkjer OK18:18+1:176:06
3Erlend Nilsen SandnesEmblem IL18:38+1:376:12
4Brage JørumByåsen IL19:02+2:016:20
5Erlend Kvittum NytrøenTynset IF19:35+2:346:31
6Petter Vangen LunåsmoTynset IF20:17+3:166:45
7Ole Wanvik HaugenStjørdals-Blink Orientering20:18+3:176:46
8Nils Ola KvamFreidig20:38+3:376:52
9Håvard EidsmoFreidig20:41+3:406:53
10Kristian Nilsen SandnesEmblem IL20:46+3:456:55
11Asbjørn MidtbøWing OK21:06+4:057:02
12Olav Andreas RemmenOL Trollelg21:15+4:147:05
13Jonas UnsgårdIL Leik22:07+5:067:22
14Petter MarkhusVerdal OK22:08+5:077:22
15Trygve LægranSteinkjer OK22:33+5:327:31
16Brynjar ForsethOL Trollelg23:21+6:207:47
17Trygve Bondhus OftenTynset IF26:39+9:388:53
18Adrian OpheimFreidig27:13+10:129:04
19Kjetil MølnvikFreidig27:47+10:469:15
20Thor William SkånøyByåsen IL28:24+11:239:28
21Johan Bakken SørensenFreidig30:25+13:2410:08
22Birk GravdahlWing OK30:54+13:5310:18
23Magnus SivertsenVerdal OK31:08+14:0710:22
24Anders RønningNord-Østerdal OK31:53+14:5210:37
25Martin LøvåsOK Nidarøst48:31+31:3016:10
Johannes MidtbøWing OKdisqualified
Are Helle MårdalenFreidigdisqualified

H 17-20

3 300 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dag LofthusHamar OK17:375:20
2Andreas SølbergOL Trollelg17:46+0:095:23
3Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg18:10+0:335:30
4Stian SundsvikFrol IL19:07+1:305:47
5Sindre JohannessenFreidig19:13+1:365:49
6Anders BjergaardNydalens SK19:37+2:005:56
7Øyvind WiggenByåsen IL19:54+2:176:01
8Mikkel SørensenNTNUI19:55+2:186:02
9Rein Helle MårdalenFreidig19:56+2:196:02
10Magne JutulstadBækkelagets SK19:59+2:226:03
11Paul SirumFrol IL20:23+2:466:10
12Jonas RessemFrol IL20:53+3:166:19
13Mattis HoltFreidig21:07+3:306:23
14Øyvind BergNord-Østerdal OK21:24+3:476:29
15Sigve Wanvik KrogstadmoSelbu OK21:39+4:026:33
16Johannes SvendsenOL Trollelg22:13+4:366:43
17Ola KeiseråsIL Leik22:28+4:516:48
18Adrian OpheimNTNUI23:11+5:347:01
19Harald KalagerAsker Skiklubb23:20+5:437:04
20Endre AaenStjørdals-Blink Orientering23:24+5:477:05
21Johan Otto MunkebyFrol IL23:38+6:017:09
22Arvid LyngstadWing OK24:08+6:317:18
23Erling Hovdenak SylteMolde og Omegn IF25:00+7:237:34
24Vegard RessemFrol IL26:03+8:267:53
25Terje Dalen SørgårdByåsen IL26:07+8:307:54
26Torgeir LeitheSelbu OK36:43+19:0611:07
27Torbjørn LundeMalvik IL36:50+19:1311:09
Ove BaardsgaardOL Trollelgdisqualified
Sigve LundsaunetVerdal OKdisqualified
Gard-Martin Udnesseter JohnsonOppsal Orienteringdisqualified

H 21-

3 500 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magne DæhliHalden SK18:435:20
2Ulf Forseth IndgaardFrol IL18:45+0:025:21
3Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK18:48+0:055:22
4Torgeir NørbechIL Tyrving19:07+0:245:27
5Thomas Natvig ÅrstadNTNUI19:35+0:525:35
6Bjørn EkebergIL Tyrving19:42+0:595:37
6Håvard VassendenFrol IL19:42+0:595:37
8Hans Petter MathisenNTNUI20:03+1:205:43
9Eirik Kamstrup HovindNTNUI20:12+1:295:46
10Asgeir Bakken RognstadNTNUI20:16+1:335:47
11Carl Petter LyngenFrol IL20:27+1:445:50
12Ståle GjelstenNTNUI20:28+1:455:50
13Trygve OlsenNTNUI20:50+2:075:57
14Kristian StenerudNTNUI20:51+2:085:57
15Vegard Blomseth JohnsenNTNUI20:53+2:105:58
16Martin HosetNTNUI21:19+2:366:05
17Andreas MagerøyFrol IL21:26+2:436:07
18Terje MaroniByåsen IL21:32+2:496:09
19Sindre Jansson HaverstadNTNUI21:45+3:026:12
20Fredrik RosenbergNTNUI22:02+3:196:17
21Mathias Stensland LillevoldNTNUI22:10+3:276:20
22Magnus Beyer BrattliFrol IL22:11+3:286:20
23Øystein HaugFrol IL22:29+3:466:25
24Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL22:35+3:526:27
25Kjetil OkkenhaugNTNUI22:49+4:066:31
26Jørgen FiskumFrol IL22:50+4:076:31
27Morten Severin SaueNTNUI22:55+4:126:32
28Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI23:00+4:176:34
29Per WiréhnByåsen IL23:09+4:266:36
30Erik GustafssonNTNUI23:12+4:296:37
31Anders Opsahl BredesenNTNUI23:40+4:576:45
32Gunnar A FiskumIL Tyrving23:44+5:016:46
33Gjermund OlsenNTNUI23:50+5:076:48
34Stig Rune HolbergNTNUI24:10+5:276:54
35Kristian StensrudOL Trollelg24:14+5:316:55
36Roar SkulbørstadOL Trollelg24:16+5:336:56
37Øivind AunøienOK Fjell24:18+5:356:56
38Henrik Svaland AasNTNUI24:29+5:466:59
39Siggen YtrehusNTNUI24:34+5:517:01
40Fredrik SteinsvikNTNUI25:00+6:177:08
41Simon ArbterLillomarka OL25:05+6:227:10
42Håvard BergetNTNUI25:07+6:247:10
43Håvar Birkeland StormoenNTNUI25:15+6:327:12
44Håkon HeggedalNTNUI25:40+6:577:20
45Halvor LundNTNUI26:50+8:077:40
46Snorre HansenByåsen IL27:48+9:057:56
47Sverre Turter SandvoldNTNUI28:15+9:328:04
48Klaus Klausen EspedalNTNUI28:51+10:088:14
49Bjørn Johannessen FieldNTNUI29:13+10:308:20
50Geir NerlandMolde og Omegn IF29:50+11:078:31
51Espen StornesNTNUI31:57+13:149:07
52Even NyhusNTNUI32:26+13:439:16
53Stig FolgerøFreidig34:50+16:079:57
54Ole Morten FrøsethVerdal OK35:17+16:3410:04
Vegard HansenOL Trollelgdisqualified
Simen AamodtNTNUIdisqualified
Per Melander OftenNTNUIdisqualified
Arild NomelandKristiansand OKdisqualified

H 40-

3 200 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørnar LynumFreidig19:426:09
2Atle DengerudSteinkjer OK20:10+0:286:18
3Andreas SylteFreidig20:20+0:386:21
4Pål KittilsenFreidig20:35+0:536:25
5Tomas EidsmoFreidig21:02+1:206:34
6Jon Arne GlomsrudStjørdals-Blink Orientering21:04+1:226:35
7Svein Erik BratsbergWing OK21:52+2:106:50
8Harald SvergjaNord-Østerdal OK22:11+2:296:55
9Jens Even StorhovFreidig22:25+2:437:00
10Jakob HaugenStjørdals-Blink Orientering22:28+2:467:01
11Torgeir AuneByåsen IL22:34+2:527:03
12Frode HaugskottOL Trollelg22:45+3:037:06
13Knut HagenByåsen IL22:52+3:107:08
14Øyvind SchjelderupFreidig23:13+3:317:15
15Vegard GrønliFreidig23:33+3:517:21
16Geir SchjølbergTynset IF23:40+3:587:23
17Per GrandeVerdal OK24:00+4:187:30
18Arild H ClausenFreidig24:18+4:367:35
19Gunnar VatnFrol IL24:20+4:387:36
20Svein Anders MelhusSteinkjer OK24:31+4:497:39
21Torger HøsøienTynset IF24:47+5:057:44
22Jon Inge BreenÅlen IL25:15+5:337:53
23Atle BergNord-Østerdal OK25:28+5:467:57
24Dag Erik HellandWing OK26:20+6:388:13
25Stein-Erik FletenWing OK26:22+6:408:14
26Per Erik LarsenSandefjord OK26:27+6:458:15
27Stein MarkhusVerdal OK26:29+6:478:16
28Tor Ove HallemVerdal OK27:09+7:278:29
29Christer JensenEmblem IL27:12+7:308:30
30Jan HageIL Leik27:20+7:388:32
31Agnar RenolenWing OK27:22+7:408:33
32Øystein WiggenByåsen IL27:27+7:458:34
33Geir PaulsenOL Trollelg27:58+8:168:44
34Olle MalmringFreidig28:38+8:568:56
35Jens Kjetil MehammerWing OK29:24+9:429:11
36Bernt BrynhildsenWing OK29:28+9:469:12
36Per Ivar SkinderhaugWing OK29:28+9:469:12
38Marius EnesVerdal OK29:40+9:589:16
39Joar SvendgårdOK Skøynar29:48+10:069:18
40Jan-Erik MyhrMolde og Omegn IF29:53+10:119:20
40Torgrim SundSteinkjer OK29:53+10:119:20
42Bjørn P. LøvåsOK Nidarøst30:03+10:219:23
43Inge HafstadVerdal OK30:18+10:369:28
44Brage KeiseråsIL Leik30:46+11:049:36
45Arild HeggesetFreidig31:33+11:519:51
46Stig DahleMolde og Omegn IF31:44+12:029:55
47Jon VindalWing OK33:32+13:5010:28
48Geir Arne LodgaardByåsen IL33:44+14:0210:32
Roar ReitenEmblem ILdisqualified

H 50-

3 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jostein MårdalenFreidig20:106:43
2Arild BjarkøNord-Østerdal OK21:57+1:477:19
3Bjarne LienByåsen IL22:36+2:267:32
4Dag Ove TinmannsvikOL Trollelg23:01+2:517:40
5Dag StenersenOK Nidarøst23:21+3:117:47
6Torgeir VoldenLøten o-lag24:07+3:578:02
7Per EngebakkenNord-Østerdal OK24:49+4:398:16
8Lars Roger LundanesEmblem IL25:08+4:588:22
9Geir OwrenFreidig25:31+5:218:30
10Haakon ArnesenByåsen IL25:33+5:238:31
11Stig BratsbergMolde og Omegn IF25:58+5:488:39
12Harald BergeLøten o-lag26:08+5:588:42
13Arne GrevskottFrol IL27:23+7:139:07
14Jostein AlvestadWing OK27:38+7:289:12
15Magne LysbergFreidig27:59+7:499:19
16Trond Svanøe-HafstadSteinkjer OK28:08+7:589:22
17Svein Olav ÅmotIL Leik28:10+8:009:23
18Eivind MorstølMolde og Omegn IF29:06+8:569:42
19Geir SylteMolde og Omegn IF29:08+8:589:42
20Terje MidtbøWing OK29:24+9:149:48
21Fritjof SandstadFrol IL29:32+9:229:50
22Kjell MaroniByåsen IL30:02+9:5210:00
23Erik BlakeByåsen IL30:03+9:5310:01
24Gunnar SkånøyByåsen IL30:22+10:1210:07
25Asmund PedersenAlvdal IL31:29+11:1910:29
26Tor LundeMalvik IL33:28+13:1811:09
27Arild VassendenFrol IL34:52+14:4211:37
28Torbjørn SirumFrol IL36:26+16:1612:08
29Bjørn Erik JohnsenByåsen IL36:44+16:3412:14
30Johan Ragnar EggenAlvdal IL51:22+31:1217:07
Jan Arild JohnsenFossum IFdisqualified
Arve LægranSteinkjer OKdisqualified

H 60-

2 300 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigurd DæhliLøten o-lag15:186:39
2Terje HansenVingelen IL17:30+2:127:36
3Bjørn BergerByåsen IL17:31+2:137:36
4Knut LillealternFreidig18:13+2:557:55
5Bjørn BrenneOL Trollelg21:51+6:339:30
6Lars SkrøvsethWing OK22:02+6:449:34
7Frank BjarkøWing OK23:04+7:4610:01
8Tore StubbeNord-Østerdal OK23:10+7:5210:04
9Jacob HygenFreidig25:15+9:5710:58
10Svein HoveByåsen IL25:31+10:1311:05
11Nils Olav VennevikFreidig25:35+10:1711:07
12Rolf KarsetSteinkjer OK25:57+10:3911:16
13Tom BuggeByåsen IL26:21+11:0311:27
14Egil RepvikOL Trollelg26:28+11:1011:30
15Tor GjermstadWing OK27:15+11:5711:50
16Harald E. KrogstadOK Nidarøst28:30+13:1212:23
17Bjørn JakobsenMolde og Omegn IF29:53+14:3512:59
18Steinar SimensenVingelen IL30:27+15:0913:14
19Sverre KristoffersenVerdal OK30:29+15:1113:15
20Rune M HoltFreidig32:25+17:0714:05
Øistein ÅsmulOL Trollelgdisqualified
Tore KisteOK Nidarøstdisqualified

H 70-

2 100 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Roar ForbordMalvik IL17:218:15
2Jardar SandstadSelbu OK19:10+1:499:07
3Knut SkjesolWing OK21:09+3:4810:04
4Stig BergeFreidig22:00+4:3910:28
5Gunnar Jarle DrivvoldSelbu OK22:56+5:3510:55
6Johan Arnt JohansenNord-Østerdal OK23:42+6:2111:17
7Magnus LandstadFreidig23:44+6:2311:18
8Gunnar ØsterbøFreidig25:13+7:5212:00
9Lars ButtingsrudVingelen IL25:23+8:0212:05
10Torleif StephansenOK Nidarøst26:34+9:1312:39
11Leif EngenOK Nidarøst29:36+12:1514:05
12Oddvar ErlienVingelen IL29:46+12:2514:10
13Stig Arild HaugskottOL Trollelg30:58+13:3714:44
14Morten SvebergVerdal OK35:28+18:0716:53
15Johannes SollidVerdal OK35:38+18:1716:58
Henry SundsetvikOL Trollelgdisqualified

H 80-

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mads BergNord-Østerdal OK23:2613:47
2Brynjulf ForsethOL Trollelg23:52+0:2614:02

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor