Norwegian Orienteering Federation

Official results for NM-uka 2014 Stafett

Event informationShow result list by classHide team lineupsPress result listPrint

Name: NM-uka 2014 Stafett
Organiser: Asker Skiklubb
Date: Sunday 14 September 2014

Ålgård Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
37Ålgård Orientering 1H17 (109)2:25:32+26:06
1. Ørjan Ravndal46:3248+5:3946:3248+5:39
2. Sigurd R. Oftedal39:2535+5:561:25:5738-10+10:16+4:37
3. Ola Magnus Laugaland59:3563+16:492:25:3237-1+26:06+15:50

Asker Skiklubb

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
47Asker Skiklubb 2D17 (69)2:33:28+45:51
1. Julia Petra Plaian46:4653+13:4546:4653+13:45
2. Ragnhild Løvli51:1045+16:311:37:5650-3+27:46+14:01
3. Silje Arntzen55:3241+19:442:33:2847-3+45:51+18:05
47Asker Skiklubb 1H17 (109)2:28:47+29:21
1. Erland Kvisle48:3057+7:3748:3057+7:37
2. Magnus Mellbye Larsen47:0570+13:361:35:3562+5+19:54+12:17
3. Anders Skarholt53:1235+10:262:28:4747-15+29:21+9:27
51Asker Skiklubb 1D17 (69)2:37:19+49:42
1. Kaja Bråten Løvald39:2435+6:2339:2435+6:23
2. Hilda Øfsthus55:1752+20:381:34:4146+11+24:31+18:08
3. Ingrid Gulbrandsen1:02:3851+26:502:37:1951+5+49:42+25:11
95Asker Skiklubb 2H17 (109)3:13:55+1:14:29
1. Erlend Engzelius Gylver1:04:3095+23:371:04:3095+23:37
2. Eilif Tandberg Swensen1:04:38100+31:092:09:0899+4+53:27+29:50
3. Henrik Drange Ruud1:04:4776+22:013:13:5595-4+1:14:29+21:02

Ås-NMBU Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
29Ås-NMBU Orientering 1H17 (109)2:15:53+16:27
1. David Gottfridsson44:4913+3:5644:4913+3:56
2. Kristoffer Fiane Pedersen37:4222+4:131:22:3121+8+6:50+2:54
3. Håvard Lucasen53:2237+10:362:15:5329+8+16:27+9:37
38Ås-NMBU Orientering 1D17 (69)2:24:55+37:18
1. Malin Eijsink46:4452+13:4346:4452+13:43
2. Kaja Winsnes Nordhagen40:5018+6:111:27:3436-16+17:24+3:41
3. Line Nybakken57:2144+21:332:24:5538+2+37:18+19:54
56Ås-NMBU Orientering 2D17 (69)2:45:56+58:19
1. Jenny Andreassen Moe47:3955+14:3847:3955+14:38
2. May Bente Brurberg58:1157+23:321:45:5056+1+35:40+21:02
3. Ine Hovi1:00:0648+24:182:45:56560+58:19+22:39
62Ås-NMBU Orientering 2H17 (109)2:35:48+36:22
1. Henrik Eijsink51:4371+10:5051:4371+10:50
2. Per Henning Bjerva44:2456+10:551:36:0766-5+20:26+9:36
3. Thomas Ruud59:4164+16:552:35:4862-4+36:22+15:56

Bækkelagets SK

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11Bækkelagets SK 1H17 (109)2:06:13+6:47
1. Martin Grotle Soukup45:1635+4:2345:1635+4:23
2. Felix Breitschädel38:1125+4:421:23:2727-8+7:46+3:23
3. Carl Godager Kaas42:4612:06:1311-16+6:47-0:59
16Bækkelagets SK 1D17 (69)1:58:57+11:20
1. Lone Brochmann37:0227+4:0137:0227+4:01
2. Nikoline Ekeberg Schjerve41:2420+6:451:18:2620-7+8:16+4:15
3. Tone Wigemyr40:3113+4:431:58:5716-4+11:20+3:04
17Bækkelagets SK 2D17 (69)1:59:51+12:14
1. Line Hagman36:0315+3:0236:0315+3:02
2. Mariann Ulvestad39:0017+4:211:15:0313-2+4:53+1:51
3. Kine Gulliksen44:4821+9:001:59:5117+4+12:14+7:21
25Bækkelagets SK 3D17 (69)2:11:17+23:40
1. Lene Godager Kaas36:1218+3:1136:1218+3:11
2. Anne Marie Bleken46:1635+11:371:22:2826+8+12:18+9:07
3. Katja Ekroll Jahren48:4929+13:012:11:1725-1+23:40+11:22
79Bækkelagets SK 3H17 (109)2:47:34+48:08
1. Martin Schälli59:4390+18:5059:4390+18:50
2. Kristian Ruud50:5982+17:301:50:4292+2+35:01+16:11
3. Lars Harald Aasheim56:5252+14:062:47:3479-13+48:08+13:07
81Bækkelagets SK 2H17 (109)2:51:25+51:59
1. Sebastian Torgersen48:2956+7:3648:2956+7:36
2. Thomas Schive45:2460+11:551:33:5355-1+18:12+10:36
3. Joakim Blix Prestmo1:17:3291+34:462:51:2581+26+51:59+33:47

Bø OL

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
64Bø OL 1H17 (109)2:38:15+38:49
1. Dag Steinar Ragvin51:2467+10:3151:2467+10:31
2. Steinar Lande41:3945+8:101:33:0349-18+17:22+6:51
3. Lars Steinar Hefre1:05:1277+22:262:38:1564+15+38:49+21:27
87Bø OL 2H17 (109)3:00:59+1:01:33
1. Eivind Romberg Kvaale48:3258+7:3948:3258+7:39
2. Tore Håndstad50:3378+17:041:39:0571+13+23:24+15:45
3. Siggen Ytrehus1:21:5495+39:083:00:5987+16+1:01:33+38:09

Bodø og Omegn IF Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Bodø og Omegn IF Orientering 1D17 (69)did not finish
1. Martha Kalvig Skogan51:020+18:01did not finish
2. Oda Furuholmendid not finishdid not finish
3. Heidi Jensendid not finishdid not finish

Byåsen IL

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15Byåsen IL 1D17 (69)1:58:52+11:15
1. Emma Arnesen35:4010+2:3935:4010+2:39
2. Marte Hoff Hagen42:1523+7:361:17:5516+6+7:45+5:06
3. Ingeborg Eide40:5715+5:091:58:5215-1+11:15+3:30
32Byåsen IL 2D17 (69)2:18:33+30:56
1. Ingvild, Ytterhus Utengen43:4545+10:4443:4545+10:44
2. Ida Berg Hanssen45:1229+10:331:28:5739-6+18:47+8:03
3. Kristin Åstebøl49:3631+13:482:18:3332-7+30:56+12:09
56Byåsen IL 1H17 (109)2:33:08+33:42
1. Terje Maroni47:4955+6:5647:4955+6:56
2. Brage Jørum44:2657+10:571:32:1546-9+16:34+9:38
3. Øyvind Wiggen1:00:5368+18:072:33:0856+10+33:42+17:08
82Byåsen IL 2H17 (109)2:52:11+52:45
1. Sigurd Stenvik51:3269+10:3951:3269+10:39
2. Lars Martin Hafstad51:0883+17:391:42:4078+9+26:59+16:20
3. Per Wiréhn1:09:3183+26:452:52:1182+4+52:45+25:46

Eiker OL

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
30Eiker OL 1D17 (69)2:17:47+30:10
1. Kristine Berglia36:5725+3:5636:5725+3:56
2. Hanna E. Andersen52:2449+17:451:29:2141+16+19:11+15:15
3. Anne Line Nydal Berglia48:2625+12:382:17:4730-11+30:10+10:59
98Eiker OL 1H17 (109)3:28:34+1:29:08
1. Axel Berlin1:19:30100+38:371:19:30100+38:37
2. Kenneth Sandvold1:03:3899+30:092:23:081000+1:07:27+28:50
3. Gjermund Røren1:05:2679+22:403:28:3498-2+1:29:08+21:41

Emblem IL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
17Emblem IL 1H17 (109)2:09:28+10:02
1. Asgeir Bakken Rognstad43:349+2:4143:349+2:41
2. Erlend Nilsen Sandnes38:3227+5:031:22:0618+9+6:25+3:44
3. Ivar Lundanes47:2218+4:362:09:2817-1+10:02+3:37

Fana IL

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
39Fana IL 1D17 (69)2:26:13+38:36
1. Dagrun Daltveit Slettebø35:5814+2:5735:5814+2:57
2. Rannveig Nordhagen46:2836+11:491:22:2625+11+12:16+9:19
3. Kirsti Lysaker1:03:4754+27:592:26:1339+14+38:36+26:20
50Fana IL 1H17 (109)2:30:08+30:42
1. Jan Kocbach46:4149+5:4846:4149+5:48
2. Jakob Eikner44:5259+11:231:31:3341-8+15:52+10:04
3. Anders Daltveit58:3558+15:492:30:0850+9+30:42+14:50
90Fana IL 2H17 (109)3:05:01+1:05:35
1. Anders Tønnessen Rød57:0886+16:1557:0886+16:15
2. Sigurd Eikner52:3188+19:021:49:3990+4+33:58+17:43
3. Håkon Sandven1:15:2287+32:363:05:01900+1:05:35+31:37

Fossum IF

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
8Fossum IF 1H17 (109)2:04:13+4:47
1. Emil Ahlbäck44:4411+3:5144:4411+3:51
2. Olai Stensland Lillevold35:0310+1:341:19:4712+1+4:06+0:15
3. Borger Melsom44:268+1:402:04:138-4+4:47+0:41
16Fossum IF 2H17 (109)2:08:20+8:54
1. Oskar Størmer44:4913+3:5644:4913+3:56
2. Elias T. Mølnvik34:548+1:251:19:439-4+4:02+0:06
3. Håvard Irgens48:3720+5:512:08:2016+7+8:54+4:52
19Fossum IF 1D17 (69)2:02:00+14:23
1. Sigrid Alexandersen36:2021+3:1936:2021+3:19
2. Eldbjørg Narum44:5527+10:161:21:1522+1+11:05+7:46
3. Gunvor Hov Høydal40:4514+4:572:02:0019-3+14:23+3:18
33Fossum IF 2D17 (69)2:19:57+32:20
1. Ragnhild Hjermstad39:4941+6:4839:4941+6:48
2. Guro Vassend43:5825+9:191:23:4734-7+13:37+6:49
3. Karianne Katla56:1043+20:222:19:5733-1+32:20+18:43
70Fossum IF 3H17 (109)2:43:42+44:16
1. Sigurd Melsom1:08:5898+28:051:08:5898+28:05
2. Leif Størmer40:2442+6:551:49:2288-10+33:41+5:36
3. Sindre Rønning54:2043+11:342:43:4270-18+44:16+10:35
77Fossum IF 4H17 (109)2:47:15+47:49
1. Torbjørn Blom-hagen55:5684+15:0355:5684+15:03
2. Erling Katla44:3458+11:051:40:3076-8+24:49+9:46
3. Mindaugas Lukauskas1:06:4580+23:592:47:1577+1+47:49+23:00

Fredrikstad SK

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
18Fredrikstad SK 1D17 (69)2:00:50+13:13
1. Marie Olaussen44:4149+11:4044:4149+11:40
2. Birgitte Huseby38:3216+3:531:23:1331-18+13:03+1:23
3. Heidi Østlid Bagstevold37:375+1:492:00:5018-13+13:13+0:10
31Fredrikstad SK 2D17 (69)2:17:54+30:17
1. Gitte Bromander37:1528+4:1437:1528+4:14
2. Linda Solberg41:1619+6:371:18:3121-7+8:21+4:07
3. Trine Olaussen59:2346+23:352:17:5431+10+30:17+21:56
44Fredrikstad SK 2H17 (109)2:27:57+28:31
1. Henrik Ottesen51:2568+10:3251:2568+10:32
2. Kjell Arild Karlsen41:5147+8:221:33:1652-16+17:35+7:03
3. Audun Bjerkreim Nilsen54:4146+11:552:27:5744-8+28:31+10:56
45Fredrikstad SK 1H17 (109)2:28:20+28:54
1. Bent Olav Aamodt1:03:2594+22:321:03:2594+22:32
2. Kristian Dalby39:3837+6:091:43:0380-14+27:22+4:50
3. Christian Riddervold Kahrs45:1712+2:312:28:2045-35+28:54+1:32

Freidig

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4Freidig 1D17 (69)1:50:05+2:28
1. Karen Oline Kolstad36:3024+3:2936:3024+3:29
2. Frida Sæther36:166+1:371:12:468-16+2:36-0:53
3. Hanne Sandstad37:192+1:311:50:054-4+2:28-0:08
36Freidig 1H17 (109)2:24:52+25:26
1. Sindre Johannessen45:0730+4:1445:0730+4:14
2. Rein Helle Mårdalen39:0632+5:371:24:13300+8:32+4:18
3. Mattis Holt1:00:3967+17:532:24:5236+6+25:26+16:54

Frol IL

7 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2Frol IL 1H17 (109)1:59:29+0:03
1. Lars Sandstad Skjeset41:384+0:4541:384+0:45
2. Ulf Forseth Indgaard34:548+1:251:16:322-2+0:51+0:06
3. Jo Forseth Indgaard42:572+0:111:59:2920+0:03-0:48
6Frol IL 2H17 (109)2:03:35+4:09
1. Paul Sirum45:1936+4:2645:1936+4:26
2. Carl Petter Lyngen34:033+0:341:19:226-30+3:41-0:45
3. Martin Vister44:137+1:272:03:3560+4:09+0:28
10Frol IL 3H17 (109)2:04:22+4:56
1. Johan Asphjell Bjørnaas45:0125+4:0845:0125+4:08
2. Håvard Vassenden34:484+1:191:19:4913-12+4:080:00
3. Stian Sundsvik44:339+1:472:04:2210-3+4:56+0:48
11Frol IL 1D17 (69)1:55:07+7:30
1. Eirin Svanøe-Hafstad35:378+2:3635:378+2:36
2. Mathilde Rundhaug37:5813+3:191:13:3510+2+3:25+0:49
3. Gøril Rønning Sund41:3218+5:441:55:0711+1+7:30+4:05
49Frol IL 5H17 (109)2:29:47+30:21
1. Andreas Magerøy52:3872+11:4552:3872+11:45
2. Jørgen Fiskum42:3650+9:071:35:1458-14+19:33+7:48
3. Øystein Haug54:3344+11:472:29:4749-9+30:21+10:48
52Frol IL 4H17 (109)2:30:13+30:47
1. Vegard Ressem45:2338+4:3045:2338+4:30
2. Johan Otto Munkeby46:4767+13:181:32:1045+7+16:29+11:59
3. Jonas Ressem58:0356+15:172:30:1352+7+30:47+14:18
Frol IL 2D17 (69)did not finish
1. Sara Profors39:100+6:09did not finish
2. Bente H. Sundsvik58:100+23:31did not finish
3. . ,did not finishdid not finish

Ganddal IL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Ganddal IL 1H17 (109)did not finish
1. Alf Johan W. Lima58:080+17:15did not finish
2. Fredrik Sandaldid not finishdid not finish
3. Stig Alvestaddid not finishdid not finish

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
67Hadeland OL 1H17 (109)2:38:41+39:15
1. Ove Sætra45:2338+4:3045:2338+4:30
2. Ola Tellesbø50:4480+17:151:36:0766+28+20:26+15:56
3. Roar Haug1:02:3470+19:482:38:4167+1+39:15+18:49

Halden SK

13 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Halden SK 1D17 (69)1:47:37
1. Kine Hallan Steiwer33:323+0:3133:323+0:31
2. Bodil Helgerud36:397+2:001:10:112-1+0:01-0:30
3. Ida Marie Næss Bjørgul37:263+1:381:47:371-1-0:01
3Halden SK 1H17 (109)2:00:12+0:46
1. Magne Dæhli40:53140:531
2. Emil Wingstedt35:4415+2:151:16:374+3+0:56+0:56
3. Olav Lundanes43:353+0:492:00:123-1+0:46-0:10
8Halden SK 3D17 (69)1:51:32+3:55
1. Ane Sofie Næss Bjørgul35:317+2:3035:317+2:30
2. Kajsa Nilsson34:3911:10:101-6-2:30
3. Marit Kahrs41:2216+5:341:51:328+7+3:55+3:55
13Halden SK 2D17 (69)1:56:09+8:32
1. Iliana Ilieva39:0732+6:0639:0732+6:06
2. Hanna Haugen Nordbrøden38:2114+3:421:17:2815-17+7:18+1:12
3. Eva Jurenikova38:418+2:531:56:0913-2+8:32+1:14
14Halden SK 2H17 (109)2:06:53+7:27
1. Tore Sandvik45:0326+4:1045:0326+4:10
2. Mats Nordbrøden38:1326+4:441:23:1625-1+7:35+3:25
3. Mattias Karlsson43:374+0:512:06:5314-11+7:27-0:08
21Halden SK 4D17 (69)2:07:19+19:42
1. Gry Granstedt36:2323+3:2236:2323+3:22
2. Nina Asheim Birkeland41:4721+7:081:18:1019-4+8:00+4:38
3. Gina Granstedt49:0930+13:212:07:1921+2+19:42+11:42
22Halden SK 3H17 (109)2:11:21+11:55
1. Fredrik Eliasson45:1936+4:2645:1936+4:26
2. Øyvind Helgerud37:2121+3:521:22:4022-14+6:59+2:33
3. Espen Fiskum48:4121+5:552:11:21220+11:55+4:56
28Halden SK 4H17 (109)2:14:28+15:02
1. Andreas Johansson46:4350+5:5046:4350+5:50
2. Håkon Raadal Bjørlo36:1418+2:451:22:5723-27+7:16+1:26
3. Anders Felde Olaussen51:3129+8:452:14:2828+5+15:02+7:46
34Halden SK 5H17 (109)2:20:19+20:53
1. Bojan Blumenstein44:5620+4:0344:5620+4:03
2. Peter Nordbrøden40:1741+6:481:25:1334+14+9:32+5:29
3. Marius Bjugan55:0647+12:202:20:19340+20:53+11:21
41Halden SK 5D17 (69)2:28:05+40:28
1. Ellen Kathrine Svendsby36:0517+3:0436:0517+3:04
2. Karianne Hauge51:5047+17:111:27:5537+20+17:45+14:41
3. Heidi Stokseth1:00:1049+24:222:28:0541+4+40:28+22:43
41Halden SK 7H17 (109)2:26:42+27:16
1. Kjetil Bjørlo50:4164+9:4850:4164+9:48
2. Kenneth Buch42:4452+9:151:33:2553-11+17:44+7:56
3. Lacho Iliev53:1736+10:312:26:4241-12+27:16+9:32
61Halden SK 6D17 (69)3:14:33+1:26:56
1. Oda Wennemo58:2659+25:2558:2659+25:25
2. Irene Felde Olaussen59:2760+24:481:57:5360+1+47:43+22:18
3. Anne Julsrud Haugen1:16:4058+40:523:14:3361+1+1:26:56+39:13
89Halden SK 6H17 (109)3:01:26+1:02:00
1. Petter Bjørgul57:3189+16:3857:3189+16:38
2. Øyvind Stokseth47:4772+14:181:45:1884-5+29:37+12:59
3. Magnus Nordbrøden1:16:0889+33:223:01:2689+5+1:02:00+32:23

Hamar OK

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
28Hamar OK 1D17 (69)2:14:18+26:41
1. Stine Olsen Kirkevik36:5926+3:5836:5926+3:58
2. Stine Frogner Tømmervold45:5332+11:141:22:5229+3+12:42+8:44
3. Sigrid Bjørgen51:2635+15:382:14:1828-1+26:41+13:59
59Hamar OK 2D17 (69)3:01:41+1:14:04
1. Dorte Narum47:4856+14:4747:4856+14:47
2. Kjersti Rønning51:1146+16:321:38:5952-4+28:49+14:02
3. Nora Hui Andersen1:22:4261+46:543:01:4159+7+1:14:04+45:15
71Hamar OK 1H17 (109)2:43:43+44:17
1. Johannes Narum46:2646+5:3346:2646+5:33
2. Einar Lofthus52:3589+19:061:39:0170+24+23:20+17:47
3. Ivar Jevne Arnesen1:04:4275+21:562:43:4371+1+44:17+20:57
96Hamar OK 2H17 (109)3:23:48+1:24:22
1. Sverre Bang Støeng1:11:2099+30:271:11:2099+30:27
2. Andreas Huber52:1787+18:482:03:3797-2+47:56+17:29
3. Even Lindstad Børresen1:20:1192+37:253:23:4896-1+1:24:22+36:26

Heming Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
40Heming Orientering 1D17 (69)2:27:39+40:02
1. Marte Eline Ulvestad41:2143+8:2041:2143+8:20
2. Rikke Iversen48:1339+13:341:29:3442-1+19:24+11:04
3. Pia Skyttersæter Iversen58:0545+22:172:27:3940-2+40:02+20:38
60Heming Orientering 1H17 (109)2:35:37+36:11
1. Ulrik Astrup Arnesen45:0932+4:1645:0932+4:16
2. Lars Treekrem40:2643+6:571:25:3536+4+9:54+5:38
3. Martin Waaler Kaas1:10:0284+27:162:35:3760+24+36:11+26:17
97Heming Orientering 2H17 (109)3:25:36+1:26:10
1. Nils Petter Fremming1:02:1693+21:231:02:1693+21:23
2. Tarjei Vollset57:1595+23:461:59:3196+3+43:50+22:27
3. Claus Martinsen1:26:0596+43:193:25:3697+1+1:26:10+42:20
Heming Orientering 3H17 (109)did not finish
1. Niklas Norman1:00:470+19:54did not finish
2. Gunnar Nerdrum Aagard1:55:540+1:22:25did not finish
3. Skage Grønnebergdid not finishdid not finish

Hemsedal IL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
66Hemsedal IL 1H17 (109)2:38:38+39:12
1. Ola Jordheim45:0326+4:1045:0326+4:10
2. Rune Abrahamsen51:4885+18:191:36:5168+42+21:10+17:00
3. Neil Marston1:01:4769+19:012:38:3866-2+39:12+18:02

IL Tyrving

8 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1IL Tyrving 1H17 (109)1:59:26
1. Espen Weltzien41:557+1:0241:557+1:02
2. Anders Tiltnes33:462+0:171:15:411-6-1:02
3. Bjørn Ekeberg43:455+0:591:59:26100:00
10IL Tyrving 1D17 (69)1:53:56+6:19
1. Ida Arnesen Tiltnes36:1419+3:1336:1419+3:13
2. Ingunn Hultgreen Weltzien37:2712+2:481:13:4111-8+3:31+0:18
3. Betty Ann Bjerkreim Nilsen40:1512+4:271:53:5610-1+6:19+2:48
19IL Tyrving 2H17 (109)2:10:00+10:34
1. Jim Øystein Nybråten44:5417+4:0144:5417+4:01
2. Torbjørn Sagberg39:0030+5:311:23:5428+11+8:13+4:12
3. Audun Weltzien46:0614+3:202:10:0019-9+10:34+2:21
40IL Tyrving 3H17 (109)2:26:40+27:14
1. Vegard Brun Saga54:0077+13:0754:0077+13:07
2. Thomas Nipen39:0934+5:401:33:0951-26+17:28+4:21
3. Mathias Nipen53:3138+10:452:26:4040-11+27:14+9:46
48IL Tyrving 2D17 (69)2:34:19+46:42
1. Zsuzsa Fey39:2034+6:1939:2034+6:19
2. Astrid Fiskum43:5024+9:111:23:1030-4+13:00+6:41
3. Anne Øverøyen1:11:0957+35:212:34:1948+18+46:42+33:42
54IL Tyrving 3D17 (69)2:40:34+52:57
1. Helene Lund-Johansen36:2021+3:1936:2021+3:19
2. Nanna Norderud46:1034+11:311:22:3027+6+12:20+9:01
3. Camilla Stridsklev1:18:0459+42:162:40:3454+27+52:57+40:37
85IL Tyrving 4H17 (109)2:56:12+56:46
1. Stian Bergersen52:5574+12:0252:5574+12:02
2. Gustav Fiskum42:2649+8:571:35:2160-14+19:40+7:38
3. Kristoffer Jacobsen1:20:5194+38:052:56:1285+25+56:46+37:06
86IL Tyrving 5H17 (109)2:57:11+57:45
1. Morten Nilstad Pettersen54:1980+13:2654:1980+13:26
2. Steinar Kvaale55:3494+22:051:49:5391+11+34:12+20:46
3. Fredrik Rosenqvist1:07:1881+24:322:57:1186-5+57:45+23:33

Indre Østfold OK

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
55Indre Østfold OK 1D17 (69)2:45:54+58:17
1. Linda M. Torper Bystrøm47:2354+14:2247:2354+14:22
2. Oda Frøshaug56:3854+21:591:44:0155+1+33:51+19:29
3. Margit Sandem Fjellengen1:01:5350+26:052:45:54550+58:17+24:26

Kongsberg OL

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
20Kongsberg OL 1D17 (69)2:06:33+18:56
1. Ingjerd Myhre33:01133:011
2. Siri Moholth45:0428+10:251:18:0518+17+7:55+7:55
3. Åsne Skram Trømborg48:2826+12:402:06:3320+2+18:56+11:01
23Kongsberg OL 1H17 (109)2:11:22+11:56
1. Karl Fremstad46:1644+5:2346:1644+5:23
2. Sigur Heggedal36:0817+2:391:22:2419-25+6:43+1:20
3. Sindre Sandven48:5822+6:122:11:2223+4+11:56+5:13
54Kongsberg OL 3H17 (109)2:31:26+32:00
1. Einar Lund45:0428+4:1145:0428+4:11
2. Trygve Heggedal47:1771+13:481:32:2147+19+16:40+12:29
3. Syver Løken59:0562+16:192:31:2654+7+32:00+15:20
69Kongsberg OL 2H17 (109)2:42:23+42:57
1. Håvard Myhre1:08:2197+27:281:08:2197+27:28
2. Mathias Drage40:1440+6:451:48:3587-10+32:54+5:26
3. Bjørn Haavengen53:4839+11:022:42:2369-18+42:57+10:03

Konnerud IL

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5Konnerud IL 1D17 (69)1:50:16+2:39
1. Anette Baklid33:302+0:2933:302+0:29
2. Synne Baklid37:2310+2:441:10:534+2+0:43+0:14
3. Marte Narum39:2310+3:351:50:165+1+2:39+1:56
22Konnerud IL 2D17 (69)2:07:30+19:53
1. Ida Mari Borge Hovi37:3929+4:3837:3929+4:38
2. Marie Nordbye Nybø46:0033+11:211:23:3932+3+13:29+8:51
3. Therese Haare43:5120+8:032:07:3022-10+19:53+6:24
33Konnerud IL 1H17 (109)2:20:13+20:47
1. Audun Heimdal45:1033+4:1745:1033+4:17
2. Marius Lindhom Ackenhausen39:5539+6:261:25:05330+9:24+5:07
3. Erik Feyling Haare55:0848+12:222:20:13330+20:47+11:23
Konnerud IL 2H17 (109)did not finish
1. . .did not finishdid not finish
2. . .did not finishdid not finish
3. .did not finishdid not finish

Kristiansand OK

7 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4Kristiansand OK 1H17 (109)2:01:23+1:57
1. Eirik Martens Svensen41:043+0:1141:043+0:11
2. Vegard Danielsen35:3013+2:011:16:3430+0:53+0:42
3. Hans Gunnar Omdal44:4911+2:032:01:234+1+1:57+1:04
20Kristiansand OK 2H17 (109)2:10:38+11:12
1. Christian Bøen44:5115+3:5844:5115+3:58
2. Holger Hott35:0511+1:361:19:56150+4:15+0:17
3. Mats Dahlén50:4225+7:562:10:3820+5+11:12+6:57
29Kristiansand OK 1D17 (69)2:14:40+27:03
1. Anneke Hald Bjørgum36:0416+3:0336:0416+3:03
2. Benedicte Hald Bjørgum45:1331+10:341:21:1723+7+11:07+8:04
3. Kjersti Adéla Westin53:2338+17:352:14:4029+6+27:03+15:56
51Kristiansand OK 4H17 (109)2:30:10+30:44
1. Morten Jørgensen47:0054+6:0747:0054+6:07
2. Henrik Upsal48:3574+15:061:35:3562+8+19:54+13:47
3. Magnus Johansson54:3545+11:492:30:1051-11+30:44+10:50
57Kristiansand OK 3H17 (109)2:34:27+35:01
1. Karolis Lazdauskas41:506+0:5741:506+0:57
2. Matias Hodne Hanisch58:2797+24:581:40:1773+67+24:36+23:39
3. Dag Blandkjenn54:1040+11:242:34:2757-16+35:01+10:25
78Kristiansand OK 5H17 (109)2:47:17+47:51
1. Torkel Reinhartsen48:5161+7:5848:5161+7:58
2. Ole Kostøl54:2191+20:521:43:1281+20+27:31+19:33
3. Åsulv Birkeland Stormoen1:04:0573+21:192:47:1778-3+47:51+20:20
Kristiansand OK 6H17 (109)did not finish
1. Leena Kuusipohjainactivedid not finish
2. Jan Blandkjenndid not finishdid not finish
3. Jack Bjørnsendid not finishdid not finish

Larvik OK

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
14Larvik OK 1D17 (69)1:56:40+9:03
1. Karina Nordrum Stokkenes37:5330+4:5237:5330+4:52
2. Elin Bjerva37:209+2:411:15:1314-16+5:03+0:11
3. Runa Fremstad41:2717+5:391:56:40140+9:03+4:00
23Larvik OK 2D17 (69)2:07:35+19:58
1. Julie Hjortland39:2937+6:2839:2937+6:28
2. Grethe B Clausen38:2715+3:481:17:5617-20+7:46+1:18
3. Ingrid Undstad49:3932+13:512:07:3523+6+19:58+12:12
92Larvik OK 1H17 (109)3:08:22+1:08:56
1. Jørn Sundby51:2366+10:3051:2366+10:30
2. Jørgen Frøyd1:05:30101+32:011:56:5395+29+41:12+30:42
3. Lars Fremstad1:11:2985+28:433:08:2292-3+1:08:56+27:44

Lillomarka OL

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5Lillomarka OL 1H17 (109)2:03:26+4:00
1. Matthew Speake41:425+0:4941:425+0:49
2. Nicholas Oskarsson37:4823+4:191:19:308+3+3:49+3:00
3. Gaute Hallan Steiwer43:566+1:102:03:265-3+4:00+0:11
6Lillomarka OL 1D17 (69)1:50:40+3:03
1. Helen Palmer35:5212+2:5135:5212+2:51
2. Siri Kollerud35:574+1:181:11:496-6+1:39-1:12
3. Andrine Benjaminsen38:519+3:031:50:4060+3:03+1:24
24Lillomarka OL 2H17 (109)2:12:48+13:22
1. Mathias Benjaminsen46:2545+5:3246:2545+5:32
2. Steinar Kollerud36:5220+3:231:23:1726-19+7:36+2:04
3. Jonas Sommerstad Juveli49:3124+6:452:12:4824-2+13:22+5:46
42Lillomarka OL 2D17 (69)2:30:10+42:33
1. Kristin Brekke43:5946+10:5843:5946+10:58
2. Ingvild Wang54:5251+20:131:38:5151+5+28:41+17:43
3. Ingvild Brekke51:1934+15:312:30:1042-9+42:33+13:52
57Lillomarka OL 3D17 (69)2:54:12+1:06:35
1. Solveig Blindheim41:2744+8:2641:2744+8:26
2. Toril Hallan52:0748+17:281:33:34440+23:24+14:58
3. Sara Angell Bakke1:20:3860+44:502:54:1257+13+1:06:35+43:11
88Lillomarka OL 3H17 (109)3:01:00+1:01:34
1. Arne Dybdahl59:4591+18:5259:4591+18:52
2. Jens Olav Kløvrud52:0386+18:341:51:4893+2+36:07+17:15
3. Stein Blomseth1:09:1282+26:263:01:0088-5+1:01:34+25:27

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2Løten o-lag 1D17 (69)1:48:13+0:36
1. Sofie Johansson33:365+0:3533:365+0:35
2. Evine Westli Andersen36:458+2:061:10:213-2+0:11-0:24
3. Emilie Westli Andersen37:526+2:041:48:132-1+0:36+0:25

Modum OL

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
36Modum OL 1D17 (69)2:20:12+32:35
1. Heidi Mårtensson33:334+0:3233:334+0:32
2. Kine Hansen50:4444+16:051:24:1735+31+14:07+13:35
3. Tine Hansen55:5542+20:072:20:1236+1+32:35+18:28
101Modum OL 2H17 (109)3:57:05+1:57:39
1. Severin Berglia1:39:23101+58:301:39:23101+58:30
2. Jørgen Mårtensson43:4655+10:172:23:091010+1:07:28+8:58
3. Karsten Alexander Kopland1:33:5699+51:103:57:051010+1:57:39+50:11
102Modum OL 1H17 (109)3:52:04+1:52:38
1. Eirik Stærkeby Jelstad1:08:59102+28:061:08:59102+28:06
2. Sigurd Rønning1:27:45102+54:162:36:441020+1:21:03+52:57
3. Lars Enerhaugeninactive3:52:04

Nord-Østerdal OK

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
74Nord-Østerdal OK 1H17 (109)2:46:42+47:16
1. John Kasper Svergja55:4482+14:5155:4482+14:51
2. Ivar Aukrust Osmoen46:5868+13:291:42:4279-3+27:01+12:10
3. Jon Arve U Engebakken1:04:0072+21:142:46:4274-5+47:16+20:15

Notodden OL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
99Notodden OL 1H17 (109)3:46:27+1:47:01
1. Magnus Sandven1:07:5996+27:061:07:5996+27:06
2. Jørn Myrland58:2797+24:582:06:2698+2+50:45+23:39
3. Robert Fredriksen1:40:01100+57:153:46:2799+1+1:47:01+56:16

NTNUI

18 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3NTNUI 1D17 (69)1:49:13+1:36
1. Emma Johansson35:5313+2:5235:5313+2:52
2. Maren Jansson Haverstad35:012+0:221:10:545-8+0:44-2:08
3. Linn Hokholt38:197+2:311:49:133-2+1:36+0:52
9NTNUI 4D17 (69)1:52:07+4:30
1. Kristine Fjeldbo35:399+2:3835:399+2:38
2. Martine Åstebøl36:145+1:351:11:537-2+1:43-0:55
3. Marta Ulvensøen40:1411+4:261:52:079+2+4:30+2:47
9NTNUI 1H17 (109)2:04:19+4:53
1. Hans Petter Mathisen44:5316+4:0044:5316+4:00
2. Thomas Natvig Årstad33:2911:18:225-11+2:41-1:19
3. Jon Aukrust Osmoen45:5713+3:112:04:199+4+4:53+2:12
12NTNUI 2D17 (69)1:55:39+8:02
1. Guro Torpe35:4010+2:3935:4010+2:39
2. Audhild Bakken Rognstad37:2511+2:461:13:059-1+2:55+0:16
3. Anna Ulvensøen42:3419+6:461:55:3912+3+8:02+5:07
18NTNUI 5H17 (109)2:09:44+10:18
1. Rasmus R. Theisen44:5620+4:0344:5620+4:03
2. Kjetil Okkenhaug38:0224+4:331:22:5824+4+7:17+3:14
3. Øyvind Enger46:4616+4:002:09:4418-6+10:18+3:01
24NTNUI 3D17 (69)2:09:16+21:39
1. Britt Ingunn Nydal39:4140+6:4039:4140+6:40
2. Elin-Kristin Hem42:0022+7:211:21:4124-16+11:31+4:51
3. Mari Jevne Arnesen47:3522+11:472:09:16240+21:39+10:08
25NTNUI 7H17 (109)2:13:19+13:53
1. Vegard B. Johnsen46:4853+5:5546:4853+5:55
2. Per Melander Often35:3914+2:101:22:2720-33+6:46+0:51
3. Torkil Eide Solstad50:5226+8:062:13:1925+5+13:53+7:07
26NTNUI 4H17 (109)2:13:31+14:05
1. Vegard Ruttenborg45:0629+4:1345:0629+4:13
2. Dag Lofthus36:3719+3:081:21:4317-12+6:02+1:49
3. Eirik Kamstrup Hovind51:4831+9:022:13:3126+9+14:05+8:03
27NTNUI 6H17 (109)2:13:33+14:07
1. Simen Jevne Arnesen44:4210+3:4944:4210+3:49
2. Magne Jutulsrud39:3536+6:061:24:1731+21+8:36+4:47
3. Simen Aamodt49:1623+6:302:13:3327-4+14:07+5:31
35NTNUI 8H17 (109)2:24:38+25:12
1. Martin Hoseth46:4350+5:5046:4350+5:50
2. Ståle Gjelsten38:5529+5:261:25:3837-13+9:57+4:07
3. Bjørn Lundanes59:0061+16:142:24:3835-2+25:12+15:15
37NTNUI 8D17 (69)2:24:08+36:31
1. Aurora Fossøy44:0047+10:5944:0047+10:59
2. Marie Styrvold45:1229+10:331:29:1240-7+19:02+8:03
3. Katharina Rogstad54:5639+19:082:24:0837-3+36:31+17:29
42NTNUI 9H17 (109)2:26:50+27:24
1. Sverre T. Sandvold48:4860+7:5548:4860+7:55
2. Harald Kalager42:4151+9:121:31:2940-20+15:48+7:53
3. Morten Severin Saue55:2149+12:352:26:5042+2+27:24+11:36
49NTNUI 6D17 (69)2:36:55+49:18
1. Lise Østlid bagstevold41:1842+8:1741:1842+8:17
2. Turid Kamstrup Hovind52:5350+18:141:34:1145+3+24:01+15:44
3. Marianne Dæhli1:02:4452+26:562:36:5549+4+49:18+25:17
50NTNUI 5D17 (69)2:36:56+49:19
1. Hedvig Åstebøl58:5360+25:5258:5360+25:52
2. Agni Fjogstad Nielsen49:2441+14:451:48:1758-2+38:07+12:15
3. Live Bredholt Jørgensen48:3928+12:512:36:5650-8+49:19+11:12
55NTNUI 10H17 (109)2:33:05+33:39
1. Halvor Eid Nielsen54:2381+13:3054:2381+13:30
2. Anders Bjergaard45:4562+12:161:40:0872-9+24:27+10:57
3. Harald Kalager52:5734+10:112:33:0555-17+33:39+9:12
63NTNUI 11H17 (109)2:38:14+38:48
1. Adrian Opheim53:4776+12:5453:4776+12:54
2. Jacob Skogan46:4166+13:121:40:2875-1+24:47+11:53
3. Hallvard Nordbrøden57:4655+15:002:38:1463-12+38:48+14:01
84NTNUI 2H17 (109)2:54:30+55:04
1. Mathias S. Lillevold48:5362+8:0048:5362+8:00
2. Klaus K. Espedal49:4176+16:121:38:3469+7+22:53+14:53
3. Sondre Sande Gullord1:15:5688+33:102:54:3084+15+55:04+32:11
NTNUI 7D17 (69)did not finish
1. Maja Fjellstad Knutsen44:060+11:05did not finish
2. Karoline Dahl Fosby1:01:230+26:44did not finish
3. Ingvild Maalen-Johansendid not finishdid not finish

Nydalens SK

13 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7Nydalens SK 1D17 (69)1:51:22+3:45
1. Anine Ahlsand37:5731+4:5637:5731+4:56
2. Siri Ulvestad35:543+1:151:13:5112-19+3:41-1:15
3. Anne M Hausken Nordberg37:314+1:431:51:227-5+3:45+0:04
13Nydalens SK 1H17 (109)2:06:52+7:26
1. Jostein Andersen44:5417+4:0144:5417+4:01
2. Øystein Sørensen34:517+1:221:19:4511-6+4:04+0:03
3. Anders Nordberg47:0717+4:212:06:5213+2+7:26+3:22
26Nydalens SK 3D17 (69)2:11:25+23:48
1. Lene Moe Blom36:1820+3:1736:1820+3:17
2. Karen Bjergaard47:2338+12:441:23:4133+13+13:31+10:14
3. Ingeborg Ellegaard Melby47:4423+11:562:11:2526-7+23:48+10:17
30Nydalens SK 3H17 (109)2:16:01+16:35
1. Sverre Waaler Kaas45:0024+4:0745:0024+4:07
2. Erik Olsvik Dengerud39:0632+5:371:24:0629+5+8:25+4:18
3. Øystein Pettersen51:5532+9:092:16:0130+1+16:35+8:10
31Nydalens SK 2H17 (109)2:16:33+17:07
1. Halvor Saunes46:2646+5:3346:2646+5:33
2. Jonas Madslien Bakken39:0030+5:311:25:2635-11+9:45+4:12
3. Dag Aalvik51:0727+8:212:16:3331-4+17:07+7:22
35Nydalens SK 2D17 (69)2:20:06+32:29
1. Emma Lähdekorpi45:1850+12:1745:1850+12:17
2. Sofie Aarnes47:0037+12:211:32:1843-7+22:08+9:51
3. Louise Oram47:4824+12:002:20:0635-8+32:29+10:21
43Nydalens SK 5H17 (109)2:27:03+27:37
1. Erik Sagvolden54:1379+13:2054:1379+13:20
2. Vebjørn Tandberg41:1344+7:441:35:2661-18+19:45+6:25
3. Inge Lindseth51:3730+8:512:27:0343-18+27:37+7:52
44Nydalens SK 4D17 (69)2:31:12+43:35
1. Cristina Luis58:1358+25:1258:1358+25:12
2. Stine Madslien Bakken44:2526+9:461:42:3854-4+32:28+7:16
3. Mathilde Korvald Skaare48:3427+12:462:31:1244-10+43:35+11:07
46Nydalens SK 4H17 (109)2:28:22+28:56
1. Eivind Høydal44:5822+4:0544:5822+4:05
2. Elias Wiklund46:2264+12:531:31:2039+17+15:39+11:34
3. Jørgen Madslien57:0253+14:162:28:2246+7+28:56+13:17
53Nydalens SK 5D17 (69)2:40:26+52:49
1. Kari Madslien39:2536+6:2439:2536+6:24
2. Stina Johannne Sandberg57:5356+23:141:37:1849+13+27:08+20:44
3. Elena Grand1:03:0853+27:202:40:2653+4+52:49+25:41
53Nydalens SK 6H17 (109)2:30:49+31:23
1. Tord Haflan45:5740+5:0445:5740+5:04
2. Aksel Madslien45:5663+12:271:31:5342+2+16:12+11:08
3. Einar Tommelstad58:5660+16:102:30:4953+11+31:23+15:11
68Nydalens SK 8H17 (109)2:40:16+40:50
1. Lars Eid Nielsen52:4373+11:5052:4373+11:50
2. Petter Kaarby51:3184+18:021:44:1482+9+28:33+16:43
3. Simen Eid Nielsen56:0250+13:162:40:1668-14+40:50+12:17
93Nydalens SK 7H17 (109)3:08:33+1:09:07
1. Simen A Bjøringsøy56:3985+15:4656:3985+15:46
2. Per Øyvind Stene38:4128+5:121:35:2059-26+19:39+3:53
3. Kyongsa Ri1:33:1398+50:273:08:3393+34+1:09:07+49:28

OL Tønsberg og omegn

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
72OL Tønsberg og omegn 1H17 (109)2:45:55+46:29
1. Anders Krona Haflan54:0178+13:0854:0178+13:08
2. Frode Robertsen53:3290+20:031:47:3386+8+31:52+18:44
3. Håkon Fruseth Christiansen58:2257+15:362:45:5572-14+46:29+14:37

OL Trollelg

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
21OL Trollelg 1H17 (109)2:11:00+11:34
1. Trond Einar Moen Pedersli44:5519+4:0244:5519+4:02
2. Ove Baardsgaard34:484+1:191:19:439-10+4:020:00
3. Andreas Sølberg51:1728+8:312:11:0021+12+11:34+7:32
75OL Trollelg 2H17 (109)2:46:50+47:24
1. Hallvard Seim Grøvlen46:1142+5:1846:1142+5:18
2. Per Einar Pedersli55:1693+21:471:41:2777+35+25:46+20:28
3. Tommy Schmid1:05:2378+22:372:46:5075-2+47:24+21:38

Oppsal Orientering

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
32Oppsal Orientering 1H17 (109)2:19:10+19:44
1. Sigve Vågsnes44:5923+4:0644:5923+4:06
2. Knut Aasheim39:5338+6:241:24:5232+9+9:11+5:05
3. Ola Marius Pedersen54:1842+11:322:19:10320+19:44+10:33
65Oppsal Orientering 2H17 (109)2:38:17+38:51
1. Thor Mella51:3269+10:3951:3269+10:39
2. Are Wigaard42:1348+8:441:33:4554-15+18:04+7:25
3. Erik Persson1:04:3274+21:462:38:1765+11+38:51+20:47
76Oppsal Orientering 3H17 (109)2:46:54+47:28
1. Sindre Saksæther55:4983+14:5655:4983+14:56
2. Sindre Fjogstad50:3679+17:071:46:2585+2+30:44+15:48
3. Per-Ivar Nikolaisen1:00:2966+17:432:46:5476-9+47:28+16:44
100Oppsal Orientering 4H17 (109)3:47:34+1:48:08
1. Espen Wigaard1:00:1992+19:261:00:1992+19:26
2. Ludvig Rødnes49:0875+15:391:49:2789-3+33:46+14:20
3. Tellef Grønlie1:58:07101+1:15:213:47:34100+11+1:48:08+1:14:22
Oppsal Orientering 1D17 (69)disqualified
1. Vigdis Hobøl36:100+3:09disqualified
2. Karoline Anisdahldisqualifieddisqualified
3. Anette Bjordal Wigaarddisqualifieddisqualified

Oslostudentenes IK

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
45Oslostudentenes IK 1D17 (69)2:31:15+43:38
1. Lea-Rebekka Tonjer44:0248+11:0144:0248+11:01
2. Audrun Utskarpen55:2753+20:481:39:2953+5+29:19+18:18
3. Ida Hope51:4637+15:582:31:1545-8+43:38+14:19
60Oslostudentenes IK 2D17 (69)3:07:30+1:19:53
1. Undis Ellevog58:0557+25:0458:0557+25:04
2. Alexandra Devik58:5559+24:161:57:0059+2+46:50+21:46
3. Gunn Camilla Stang1:10:3056+34:423:07:3060+1+1:19:53+33:03

Porsgrunn OL

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
43Porsgrunn OL 1D17 (69)2:30:45+43:08
1. Tonje Vassend33:406+0:3933:406+0:39
2. Kristine Ausen48:5840+14:191:22:3828+22+12:28+11:49
3. Hilde Vassend1:08:0755+32:192:30:4543+15+43:08+30:40
61Porsgrunn OL 1H17 (109)2:35:40+36:14
1. Thore Kornmo46:4350+5:5046:4350+5:50
2. Hans Christian Meen46:2365+12:541:33:06500+17:25+11:35
3. Dag Ausen1:02:3470+19:482:35:4061+11+36:14+18:49

Raumar Orientering

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15Raumar Orientering 1H17 (109)2:08:03+8:37
1. Anders Vister44:4411+3:5144:4411+3:51
2. Håvard Haga35:1112+1:421:19:5514+3+4:14+0:23
3. Eirik Rustad48:0819+5:222:08:0315+1+8:37+4:23
34Raumar Orientering 1D17 (69)2:20:01+32:24
1. Silje Ekroll Jahren39:0933+6:0839:0933+6:08
2. Tiril Ruud Bråten49:4343+15:041:28:5238+5+18:42+12:34
3. Anne Kamstrup Hovind51:0933+15:212:20:0134-4+32:24+13:42
38Raumar Orientering 2H17 (109)2:26:08+26:42
1. Vetle Christiansen48:3359+7:4048:3359+7:40
2. Torben Christian Wendler43:2053+9:511:31:5342-17+16:12+8:32
3. Magnus Svingheim54:1541+11:292:26:0838-4+26:42+10:30
73Raumar Orientering 3H17 (109)2:46:30+47:04
1. Trygve Tømta48:5963+8:0648:5963+8:06
2. Ståle Sønsterudbråten43:2454+9:551:32:2348-15+16:42+8:36
3. Sondre Ruud Bråten1:14:0786+31:212:46:3073+25+47:04+30:22
Raumar Orientering 2D17 (69)did not finish
1. Ingvild Tømta41:180+8:17did not finish
2. . .did not finishdid not finish
3. . .did not finishdid not finish

Ringerike OL

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
46Ringerike OL 1D17 (69)2:31:16+43:39
1. Ida Rongved46:2951+13:2846:2951+13:28
2. Torunn Økern Jensen49:3242+14:531:36:0147-4+25:51+12:23
3. Monica Berglund55:1540+19:272:31:1646-1+43:39+17:48
80Ringerike OL 1H17 (109)2:50:47+51:21
1. Lars Grønlund57:0987+16:1657:0987+16:16
2. Håvard Bakke57:2596+23:561:54:3494+7+38:53+22:37
3. Lars-Inge Arnevik56:1351+13:272:50:4780-14+51:21+12:28

Ringsaker OK

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
39Ringsaker OK 1H17 (109)2:26:37+27:11
1. Marius Wikstrøm46:1543+5:2246:1543+5:22
2. Krister Hovde48:2173+14:521:34:3656+13+18:55+13:33
3. Simen Bordal52:0133+9:152:26:3739-17+27:11+8:16
94Ringsaker OK 2H17 (109)3:11:12+1:11:46
1. Jon-Anders Bordal50:4164+9:4850:4164+9:48
2. Henrik Bordal49:4577+16:161:40:2674+10+24:45+14:57
3. Øyvind Edvardsen1:30:4697+48:003:11:1294+20+1:11:46+47:01

Røyken OL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
91Røyken OL 1H17 (109)3:05:12+1:05:46
1. Eirik Holth Johannessen57:2588+16:3257:2588+16:32
2. Henning C Strandhagen46:5868+13:291:44:2383-5+28:42+12:10
3. Martin Holth Johannessen1:20:4993+38:033:05:1291+8+1:05:46+37:04

Sandnes IL (Rogaland)

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Sandnes IL (Rogaland) 1D17 (69)did not finish
1. Vilde Malmeidisqualifieddid not finish
2. . .did not finishdid not finish
3. . did not finishdid not finish

Sarpsborg OL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
58Sarpsborg OL 1D17 (69)2:59:54+1:12:17
1. Ingvild Ramtvedt Næsset1:02:1261+29:111:02:1261+29:11
2. Anne Elisabeth Ramtvedt58:1358+23:342:00:25610+50:15+21:04
3. Ida Katrine Børstad Thoresen59:2947+23:412:59:5458-3+1:12:17+22:02

Søgne og Songdalen OK

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
58Søgne og Songdalen OK 1H17 (109)2:34:39+35:13
1. Leiv-Terje Arnevik45:0730+4:1445:0730+4:14
2. Ståle Thortveit50:4981+17:201:35:5664+34+20:15+16:01
3. Kjell Erik Røisland58:4359+15:572:34:3958-6+35:13+14:58

Varegg Fleridrett

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7Varegg Fleridrett 1H17 (109)2:03:58+4:32
1. Vegard Jarvis Westergård43:318+2:3843:318+2:38
2. Morten Jarvis Westergård35:5316+2:241:19:247-1+3:43+1:05
3. Håkon Jarvis Westergård44:3410+1:482:03:5870+4:32+0:49
12Varegg Fleridrett 2H17 (109)2:06:18+6:52
1. Per Harald Havnen Johansen45:1434+4:2145:1434+4:21
2. Alan Cherry34:496+1:201:20:0316-18+4:22+0:01
3. Sindre Østgulen Deisz46:1515+3:292:06:1812-4+6:52+2:30
27Varegg Fleridrett 1D17 (69)2:12:22+24:45
1. Line Laurantsen39:3639+6:3539:3639+6:35
2. Christiane Trösse56:5855+22:191:36:3448+9+26:24+19:49
3. Kristin Löfgren35:4812:12:2227-21+24:45-1:39
52Varegg Fleridrett 2D17 (69)2:39:33+51:56
1. Ingunn Rognsvåg39:3038+6:2939:3038+6:29
2. Kristiane Ottesen1:08:3261+33:531:48:0257+19+37:52+31:23
3. Ingrid Løvås51:3136+15:432:39:3352-5+51:56+14:04
59Varegg Fleridrett 3H17 (109)2:34:59+35:33
1. Olav Ekrheim53:3075+12:3753:3075+12:37
2. Petter Marki Erichsen41:4046+8:111:35:1057-18+19:29+6:52
3. Jostein Kvakland59:4965+17:032:34:5959+2+35:33+16:04
Varegg Fleridrett 4H17 (109)did not finish
1. Oskar Røen53:470+12:54did not finish
2. Per Ola Ottesen51:520+18:23did not finish
3. Vyacheslav Mukhidinovdid not finishdid not finish

Vegårshei IL

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
48Vegårshei IL 1H17 (109)2:29:30+30:04
1. Are Smeland Nygårdseter46:1041+5:1746:1041+5:17
2. Sten Åge Nygårdseter45:4461+12:151:31:5444+3+16:13+10:56
3. Olav Vestøl57:3654+14:502:29:3048+4+30:04+13:51

Wing OK

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
83Wing OK 1H17 (109)2:53:00+53:34
1. Øystein Kvaal Østerbø40:562+0:0340:562+0:03
2. Arvid Lyngstad55:0092+21:311:35:5664+62+20:15+20:12
3. Mihail Utkin1:17:0490+34:182:53:0083+19+53:34+33:19

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor