Norwegian Orienteering Federation

Official results for KM sprint Hordaland, med innlagt NorgesCup sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: KM sprint Hordaland, med innlagt NorgesCup sprint
Organiser: TIF Viking
Date: Saturday 11 May 2013

N-åpen

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Solveig Da-Yeon Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett14:43
Jørgen Oen-SivertsenTIF Viking13:32
Victoria Roll-ToftFana IL14:51
Tonje RykkjeStord Orientering24:20
Marius Strand JohansenVaregg Fleridrett12:12
Sofie ThowsenIL Gular19:50
Guro FemsteinevikVaregg Fleridrettactive

D/H -10

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Brage Bell LysakerFana IL32:36
Oda Kjellevold MaldeIL Gular17:02
Marie Roll-TørnqvistFana IL14:20
Magnus SundbergFana IL32:38
Christian WisethVaregg Fleridrett17:26

D 11-12

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ragnhild Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett12:12
2Marie Oen-SivertsenTIF Viking12:59+0:47
3Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrett14:24+2:12
4Tora Aasheim NymarkAskøy OL15:22+3:10
Marie AadlandSamnanger ILactive

D 11-12N

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Johanna MjelstadTIF Viking9:20
2Eyvor Nora AarøFana IL21:12+11:52

D 13-15

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett19:00
2Hedvig Kjellevold MaldeIL Gular19:31+0:31
3Gunhild Stuland TysværVaregg Fleridrett20:20+1:20
4Tonje Aasheim NymarkAskøy OL21:20+2:20
5Hanne DaltveitFana IL21:29+2:29
6Ida Johanne AadlandSamnanger IL25:14+6:14
7Sunniva TorvundIL Gneist34:14+15:14
8Martine BerntssenIL Gular34:19+15:19
9Ingrid GrimstadIL Solid42:34+23:34
Julie Roll TørnqvistFana ILactive
Andrine Øverland HatlingFana ILdisqualified

D 13-N

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hanne S HelleTIF Viking29:21

D 16

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ingunn RognsvågFana IL17:41
2Sigrid SøvikIL Gneist20:53+3:12
3Vilde SkageIL Gneist23:22+5:41
4Marlene BergerFana IL23:48+6:07

D 17-18

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vibeke RykkjeFana IL19:17
2Toril Aasheim NymarkAskøy OL19:58+0:41
3Kristiane Elise OttesenVaregg Fleridrett24:38+5:21
4Ingeborg AadlandSamnanger IL26:56+7:39
Ragnhild FemsteinevikVaregg Fleridrettactive
Ellen SimmerleinHaninge OKactive

D 19-20

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Johanne RaknerVaregg Fleridrett21:00
2Nikoline BromanderFredrikstad SK23:06+2:06
3Camilla VikingsenTIF Viking23:22+2:22
4Marie DymbeIL Gneist27:49+6:49

D 21-

31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Christiane TrösseVaregg Fleridrett19:21
2Nina GogaBergens TF21:24+2:03
3Marit NipenIL Gneist21:25+2:04
4Mariell ArntzenIL Gneist22:38+3:17
5Ingjerd SognnæsBergens TF22:40+3:19
6Elena GrandIL Gneist22:45+3:24
7Dagrun Daltveit SlettebøFana IL23:05+3:44
8Lise RollFana IL23:08+3:47
9Ingrid SandvollIL Gneist24:49+5:28
10Ragnhild BalsvikOsterøy IL25:26+6:05
11Linda RykkjeStord Orientering26:07+6:46
12Turid RognsvågFana IL26:41+7:20
13Katrine Haaland LeveraasBSI - Orientering27:00+7:39
14Kristin JægerBSI - Orientering28:04+8:43
15Ingrid EggenHaugesund IL Orientering28:45+9:24
16Marian Kjellevold MaldeIL Gular29:00+9:39
17Elin HäggströmIL Gular29:01+9:40
18Anne-Kathrine TorvundIL Gneist29:25+10:04
19Silje ReistadFana IL29:53+10:32
20Mai Helen LingaIL Gular30:11+10:50
21Mette RogneVaregg Fleridrett30:37+11:16
22Gro Birkeland SøvikIL Gneist32:13+12:52
23Lene RykkjeFana IL32:37+13:16
24Lisbeth AadlandSamnanger IL32:54+13:33
25May-lill DammTIF Viking35:12+15:51
26Ylva Svanberg HelleTIF Viking35:35+16:14
27Marianne DymbeIL Gneist38:59+19:38
28Anita Lindvik-SævareidFana IL43:53+24:32
Lise Balestrand GrønbechAskøy OLactive
Anne Kjersti DaltveitFana ILactive
Siren GreveBergens TFdisqualified

D 60-

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Turid TangenFana IL29:13
2Kari SecherBergens TF30:30+1:17
3Astri Ese HoleBergens TF40:17+11:04
Astrid Elisabet BjørkhaugTIF Vikingactive
Ingrid RollFana ILdisqualified

H 11-12

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Otto FemsteinevikVaregg Fleridrett9:26
2Olav Hammersland GarnesIL Gneist11:29+2:03
3Heine LingaIL Gular12:42+3:16
Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrettdisqualified

H 11-12N

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aksel MjelstadTIF Viking5:41
2Knut Heikki Odland TorgersenBergens TF6:22+0:41

H 13-15

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett13:34
2Kristian RykkjeFana IL14:36+1:02
3Styrk Almeland BleieVaregg Fleridrett15:53+2:19
4Knut KyrkjebøTIF Viking16:25+2:51
5Kasper Rønning KomnæsVaregg Fleridrett17:51+4:17
6Sander ClaussenFana IL18:21+4:47
7Stian RykkjeStord Orientering19:06+5:32
8Magnus GjerstadOsterøy IL29:30+15:56
Andreas GrønbechAskøy OLactive
Martin SkageIL Gneistactive
Eyvind Kjellevold MaldeIL Gulardisqualified

H 16

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sondre DammTIF Viking13:44
2Øyvind JohannessenIL Gneist16:53+3:09
3Jakob EiknerFana IL17:21+3:37
4Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrett24:32+10:48
5Erik DymbeIL Gneist24:36+10:52
Bjørnar Svanberg HelleTIF Vikingdisqualified

H 17-18

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Olav EkrheimFana IL13:07
2Mads Bratland ClaussenFana IL15:35+2:28
3Vegard Jarvis WestergårdVaregg Fleridrett17:48+4:41
4Brage HellenTIF Viking19:46+6:39
Odin LingaIL Gularactive

H 19-20

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sindre Østgulen DeiszVaregg Fleridrett18:58
2Per Ola OttesenVaregg Fleridrett21:30+2:32
3Martin FemsteinevikVaregg Fleridrett21:38+2:40
4Xander BergerBerger-Klan21:47+2:49
5Ørjan RykkjeVaregg Fleridrett22:03+3:05
Oskar RøenVaregg Fleridrettdisqualified

H 21-

33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lasse SolheimVaregg Fleridrett20:26
2Ronny RykkjeFana IL20:28+0:02
3Per Arne AadlandSamnanger IL21:44+1:18
4Bjørn HøllelandFana IL22:34+2:08
5Ørjan Svaland AasVaregg Fleridrett22:51+2:25
6Kasper ValestrandVaregg Fleridrett23:21+2:55
7Tom JohannessenIL Gneist24:21+3:55
8Sverre OttesenVaregg Fleridrett24:42+4:16
9Stian SolheimFana IL24:47+4:21
9Ketil MaldeIL Gular24:47+4:21
11Ole TørnqvistFana IL26:30+6:04
12Tore NymarkAskøy OL26:41+6:15
13Tommy SævareidFana IL27:39+7:13
14Håkon MogstadFana IL27:48+7:22
15Arild RøenSamnanger IL28:05+7:39
16Sverre Johan NærheimIL Gular28:15+7:49
17Jone Peter ReistadFana IL28:44+8:18
18Svein LingaIL Gular28:56+8:30
19Knut A MolvikIL Gneist29:53+9:27
20Roger DaniloffStavanger Orienteringsklubb30:05+9:39
21Axel BromanderFredrikstad SK30:08+9:42
22Lars Ove KvalbeinIL Gular30:11+9:45
23Torgeir NesVaregg Fleridrett30:26+10:00
24Jan Erik ClaussenFana IL31:10+10:44
25Rune VassendenHalsnøy OL32:00+11:34
26Andreas G. PoldenStord Orientering38:27+18:01
27Sindre EkrheimBergens TF41:20+20:54
Arnt Ove FemsteinevikVaregg Fleridrettactive
Jan Kjærner-SembVaregg Fleridrettactive
Espen RognsvågFana ILactive
Sturle NordeideIL Gneistdisqualified
John Fredrik HatlingFana ILdisqualified
Ivar HaugenKristiansand OKdisqualified

H 60-

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Per BjørkhaugTIF Viking22:21
2Magne RaadalFana IL23:44+1:23
3Per Olaf TangenFana IL27:11+4:50
4Anders BjørkaasAskvoll og Holmedal IL27:30+5:09
5Otto Grahl-NielsenBergens TF30:28+8:07
Per Øivind HusbyVaregg Fleridrettactive
Tore S. RasmussenTIF Vikingactive
Jan Harald Helmich PedersenTIF Vikingdisqualified
Axel IngvaldsenTIF Vikingdisqualified

C-åpen

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Matti TorgersenBergens TF11:17
2Torild MyrliTIF Viking12:44+1:27
3Grethe Oen-SivertsenTIF Viking13:50+2:33
4Trude KyrkjebøTIF Viking14:22+3:05
5Jørgen Julius JohansenVaregg Fleridrett16:34+5:17
6Tone Roll-ToftFana IL17:38+6:21
7Helge Tiger HauglandVaregg Fleridrett19:57+8:40
8Helge ToftFana IL31:21+20:04

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

O-Festivtival
IOF Eventor