Norwegian Orienteering Federation

Official results for O-treff sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: O-treff sprint
Organiser: Nordmarka Skiorienteringsklubb
Date: Saturday 12 January 2013

D 21-

2 810 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kajsa RichardsonIF Hallby SOK18:476:41
2Anna UlvensøenOL Tønsberg og omegn19:31+0:446:56
3Stine Olsen KirkevikAsker Skiklubb19:58+1:117:06
4Laura KempasEpilän Esa20:38+1:517:20
5Audhild Bakken RognstadLillehammer OK20:49+2:027:24
6Maren Jansson HaverstadLierbygda OL21:15+2:287:33
7Hannele TonnaHankasalmen Hanka21:46+2:597:44
8Zsuzsa FeyAsker Skiklubb24:07+5:208:34
9Marianne DæhliNTNUI38:16+19:2913:37
10Melanie SimpsonMountain Devils38:22+19:3513:39

H 21-

3 430 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter ArnessonIF Hallby SOK18:215:20
2Sindre Jansson HaverstadNTNUI18:43+0:225:27
3Ove SætraHadeland OL19:18+0:575:37
4Eivind TonnaLillomarka OL19:48+1:275:46
5Johan GranathIF Hallby SOK20:15+1:545:54
6Rasmus Korvald SkaareNTNUI20:56+2:356:06
7Morten Urdal BakkeNTNUI22:08+3:476:27
8Øyvind LundRaumar Orientering22:42+4:216:37
9Tommy OlsenHamar OK23:37+5:166:53
10Mathias BenjaminsenLillomarka OL24:07+5:467:01
11Henning SpjelkavikIL Tyrving24:54+6:337:15
12Sjur Obrestad GabrielsenVaulen Orienteringsklubb26:45+8:247:47
Vetle Ruud BråtenRaumar Orienteringdisqualified

D 17-20

2 810 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrine BenjaminsenLillomarka OL21:087:31
2Marta UlvensøenOL Tønsberg og omegn21:57+0:497:48
3Evine Westli AndersenLøten o-lag24:27+3:198:42
4Marte Fallbakken BergeLøten o-lag27:11+6:039:40
5Eldbjørg NarumOL Vallset/Stange27:25+6:179:45
6Ragnhild HjermstadFossum IF27:37+6:299:49
7Solveig BlindheimLillomarka OL29:35+8:2710:31
8Karen BjergaardNydalens SK29:45+8:3710:35
9Ingvild WangLillomarka OL31:01+9:5311:02
10Jenny BrasethGimle IF42:09+21:0115:00
Ingvild BrekkeLillomarka OLdisqualified
Lovise FremstadLarvik OKdid not finish

H 17-20

3 430 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dag LofthusHamar OK20:426:02
2Jonas Madslien BakkenNydalens SK20:52+0:106:05
3Jørgen MadslienNydalens SK20:56+0:146:06
4Bjørnar KvåleHadeland OL22:24+1:426:31
5Bojan BlumensteinHalden SK22:56+2:146:41
6Andreas SølbergOL Trollelg23:02+2:206:42
7Elias T. MølnvikFossum IF24:42+4:007:12
8Elling Fossheim AsplinGjø-Vard OL24:57+4:157:16
9Harald KalagerAsker Skiklubb25:32+4:507:26
10Simen BordalRingsaker OK25:42+5:007:29
11Johannes NarumHamar OK26:02+5:207:35
12Sondre Ruud BråtenRaumar Orientering27:06+6:247:54
13Øyvind WiggenByåsen IL28:18+7:368:15
14Peder Fossheim AsplinGjø-Vard OL30:30+9:488:53
15Anders Felde OlaussenHalden SK32:46+12:049:33
16Håkon KindemGimle IF34:21+13:3910:00
17Ola SingsdalGimle IF37:48+17:0611:01
Aksel MadslienNydalens SKdisqualified

D 10-12

1 810 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marte Madslien BakkenNydalens SK20:3211:20
2Berthe TesloHadeland OL37:46+17:1420:51

D 13-14

1 890 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Synne StrandLierbygda OL13:167:01
2Hedda Raadal BjørloHalden SK15:01+1:457:56
3Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF15:26+2:108:09
4Heidi Therese WiestOL Vallset/Stange15:30+2:148:12
5Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK16:09+2:538:32
6Tilde EineFossum IF16:31+3:158:44
7Ingrid MadslienNydalens SK18:09+4:539:36
8Ingeborg Fallbakken BergeLøten o-lag20:00+6:4410:34
9Kaja GrefsrudLillomarka OL29:20+16:0415:31
10Maria Rørvik HaverLillomarka OL36:24+23:0819:15

D 15-16

2 170 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stine Madslien BakkenNydalens SK16:577:48
2Margrethe WisløffAsker Skiklubb18:51+1:548:41
3Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb19:47+2:509:07
4Tiril Ruud BråtenRaumar Orientering19:50+2:539:08
5Line SølbergIL Leik20:43+3:469:32
6Oda SikkelandIL Tyrving22:43+5:4610:28
7Anniken Helland-HansenIL Tyrving23:04+6:0710:37
8Kristin BrekkeLillomarka OL24:26+7:2911:15
9Kristin BlindheimLillomarka OL28:53+11:5613:18
Amalie BergstrømHalden SKdisqualified

D 40-

2 020 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Marit BordalRingsaker OK14:086:59
2Hanne Lerche RaadalHalden SK16:10+2:028:00
3Kari MadslienNydalens SK16:14+2:068:02
4Anne MadslienNydalens SK16:30+2:228:10
5Signe Astrup ArnesenHeming Orientering17:43+3:358:46
6Anne Marit BjergaardNydalens SK18:06+3:588:57
7Ingjerd VestengenLillomarka OL19:49+5:419:48
8Hege HeibergHadeland OL21:02+6:5410:24
9Stine ArntzenSandefjord OK21:09+7:0110:28
10Hege WangLillomarka OL21:12+7:0410:29
11Hanne KobernusLillomarka OL23:46+9:3811:45

D 50-

2 020 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Siri Scherdin SætraAsker Skiklubb22:4611:16
2Toril EineFossum IF23:18+0:3211:32
3Lis DæhliLøten o-lag23:48+1:0211:46

H 10-12

1 810 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mats LindaasElverum OK24:0613:18
2Simen Olsen KirkevikHamar OK32:55+8:4918:11
3Jo Randar HolmøyHadeland OL37:47+13:4120:52
4Martin KindemGimle IF1:02:14+38:0834:22

H 13-14

1 890 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Einar MelsomFossum IF11:506:15
1Erling HjermstadFossum IF11:506:15
3Eskil FrøislandVang OL12:55+1:056:50
4Øyvind HjermstadFossum IF13:17+1:277:01
5Jens Johan BrekkeLillomarka OL13:24+1:347:05
6Sigurd GjerdingenHadeland OL14:19+2:297:34
7Njaal Ellegaard MelbyHamar OK14:55+3:057:53
8Erik Hæstad BjørnstadFossum IF15:52+4:028:23
9Even LindaasElverum OK16:48+4:588:53
10Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF18:24+6:349:44
11Ole Johan BråtenVang OL19:05+7:1510:05
12Hermund UlvensøenOL Tønsberg og omegn19:50+8:0010:29
13Elias Skjolden SørensenLillomarka OL24:45+12:5513:05
Sindre Vestengen LianLillomarka OLdisqualified

H 15-16

2 170 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håkon Raadal BjørloHalden SK15:026:55
2Tarjei HoloFossum IF17:26+2:248:02
3Hallvard Arntzen FossSandefjord OK18:26+3:248:29
4Martin Borge HeirFossum IF19:16+4:148:52
Ulrik Astrup ArnesenHeming Orienteringdisqualified

H 40-

2 680 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Halvor GjerdingenHadeland OL19:167:11
2Jon Iver BakkenNydalens SK20:52+1:367:47
3Morten HeirFossum IF21:13+1:577:55
4Terje MelsomFossum IF21:30+2:148:01
5Ivar MølnvikFossum IF27:19+8:0310:11
6Øystein WiggenByåsen IL28:08+8:5210:29
7Ole Petter HaugenNydalens SK28:39+9:2310:41
Brynjar FredheimLillomarka OLdisqualified

H 50-

2 680 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øystein HoloFossum IF20:447:44
2Stein Arne NegårdVang OL22:07+1:238:15
3Nils HæstadFossum IF22:15+1:318:18
4Kristian KalagerAsker Skiklubb24:59+4:159:19
5Hans-Ingar SætraAsker Skiklubb27:27+6:4310:14

H 60-

2 020 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigurd DæhliLøten o-lag13:006:26
2Tore WatterdalOL Tønsberg og omegn16:40+3:408:15

D 17-AK

2 020 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma GreenNydalens SK20:1310:00

C-├ąpen

1 810 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isolde KobernusLillomarka OL29:5316:30
2Anne FrøislandVang OL33:09+3:1618:18

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor