Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim Sprintcup løp nr 4

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim Sprintcup løp nr 4
Organiser: OL Trollelg
Date: Thursday 3 May 2012

D11-12

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lene Berg HanssenByåsen IL9:15
2Ingrid Wanvik KrogstadmoSelbu OK11:59+2:44
3Mathea Spets StorhovSPK Freidig13:54+4:39
4Anna RenolenWing OK16:54+7:39
5Sarah Louise BrynhildsenWing OK20:16+11:01
Ingrid LongvaByåsen ILdisqualified

D13-14

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Line SølbergIL Leik28:05
2Oda LoråsTrollelg, OL28:08+0:03
2Malin SandstadFreidig28:08+0:03
4Sanna Fiskum NessFreidig28:14+0:09
5Ragnhild EideByåsen IL29:05+1:00
6Emilie Liabakk EriksenByåsen IL30:56+2:51
7Malin OpøienOL Trollelg33:34+5:29
8Jorunn LeitheSelbu OK34:26+6:21
9Eldrid BratsbergWing OK34:56+6:51
10Helga StenvikByåsen IL35:50+7:45
11Marie Bakken SørensenSPK Freidig37:35+9:30
12Marte Lien JohnsenByåsen IL42:24+14:19
13Martine Klock FletenWing OK44:06+16:01
14Hege LienSelbu OK44:32+16:27
15Andrine VikenByåsen IL46:01+17:56
16Kristin ÅsenOL Trollelg1:26:29+58:24
Ingunn Augdal FløvigOK Nidarøstdisqualified
Vera MelkildFreidigdisqualified

D15-16

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anna SolbergOL Trollelg24:22
2Ingeborg EideByåsen IL24:37+0:15
3Ingvild, Ytterhus UtengenByåsen IL27:05+2:43
4Marte Hoff HagenByåsen IL27:21+2:59
5Frida SætherFreidig27:29+3:07
6Ida Berg HanssenByåsen IL27:51+3:29
7Kristine Klock FletenWing OK28:19+3:57
8Gina MølnvikFreidig29:23+5:01
9Ane Svegård ByeByåsen IL31:12+6:50
10Sigrid Merete Moen PedersliOL Trollelg33:56+9:34
11Frida OpheimFreidig34:38+10:16
Emma ArnesenByåsen ILdisqualified

D17-20

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gunhild Rogne HallandNTNUI24:37
2Pauline Røstum BellingmoOL Gaula31:06+6:29
3Line Hovdenak StenersenNTNUI31:18+6:41
4Rannveig JørgensenFrol IL32:00+7:23
5Katharina RogstadNTNUI32:28+7:51
6Andrea VindalWing OK35:22+10:45
7Marianne LøvåsNTNUI36:10+11:33
8Sigrid BratsbergWing OK41:03+16:26
Eli Marita ForsethTrollelg, OLdisqualified

D21-

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Helen PalmerWing OK22:41
2Fredrikke Nohr MothNTNUI22:51+0:10
3Martina TichovskaNTNUI25:47+3:06
4Tiia TallilaWing OK26:07+3:26
5Mai Elin WatsonNTNUI26:24+3:43
6Live LindemarkAsker Skiklubb26:30+3:49
7Julie Hilland AndersenNTNUI27:34+4:53
8Inga VatneNTNUI28:42+6:01
9Marit Irene KvittemFreidig30:13+7:32
10Camilla StridsklevNTNUI31:14+8:33
11Nanna Fløgstad SohlbergNTNUI32:04+9:23
12Hedda BlomhoffNTNUI34:32+11:51
13Marianne DæhliNTNUI35:36+12:55
14Hilde Kristin NjøtenNTNUI39:31+16:50
15Mari Jevne ArnesenNTNUI39:35+16:54

D40

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Heidi ArnesenFreidig24:27
2Torunn Spets StorhovFreidig24:58+0:31
3Gøril EideByåsen IL28:48+4:21
4Mona Høiås SætherFreidig31:29+7:02
5Nina-Beate LiabakkByåsen IL33:33+9:06
6Siw SellægOL Trollelg34:03+9:36
7Hilde ForbordMalvik IL35:14+10:47
8Susanna BrynhildsenWing OK41:06+16:39
9Vibeke Klock FletenWing OK41:32+17:05
10Anne Berit LienSelbu OK41:40+17:13
11Anne-Lise BratsbergWing OK46:08+21:41
12Trine SunnsetOL Trollelg48:50+24:23
Anne Elisabeth Helland EriksenWing OKdisqualified
Sigrid MelkildFreidigdisqualified

D50

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Guri BjørndalByåsen IL26:17
2Grete Berge OwrenFreidig37:44+11:27
3Turid ArnesenByåsen IL38:37+12:20
4Ingrid Lien JohnsenByåsen IL40:53+14:36
5Borgunn YtterhusByåsen IL45:37+19:20
6Gro RypdalByåsen IL46:55+20:38

D60

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Randi HellandWing OK59:09

H11-12

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vegard KittilsenFreidig8:11
2Jo Even KolstadFreidig9:05+0:54
3Petter Liabakk EriksenByåsen IL9:14+1:03
4Mats EidsmoFreidig9:22+1:11
5Jonas GrønliFreidig10:33+2:22
6Emil Kristoffer AuranMalvik IL11:36+3:25
7Mikkel HoltFreidig12:06+3:55
8Martin SelmerFreidig12:22+4:11
9Lars SandstadFreidig13:30+5:19
10Even LienSelbu OK15:27+7:16
11Emil GrønliFreidig, SPK18:35+10:24
Matias NissenFreidigdisqualified
Simen Spets StorhovFreidigdisqualified

H13-14

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Oskar Spets StorhovFreidig26:22
2Sivert BellingmoOL Gaula28:32+2:10
3Jonas UnsgårdIL Leik29:10+2:48
4Mathias VindalWing OK29:30+3:08
5Anders HaugskottOL Trollelg31:51+5:29
6Ulrik SellægOL Trollelg31:58+5:36
7Ketil MølnvikFreidig32:30+6:08
8Even Svegård ByeByåsen IL41:08+14:46
Andreas Helland EriksenWing OKdisqualified
Adrian OpheimFreidigdisqualified

H15-16

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Øyvind WiggenByåsen IL21:29
2Arvid LyngstadWing OK21:40+0:11
3Nils Ola KvamFreidig23:04+1:35
4Brage JørumByåsen IL23:07+1:38
5Olav Andreas RemmenOL Trollelg23:11+1:42
6Brynjar ForsethTrollelg, OL23:25+1:56
7Johannes LøvåsByåsen IL24:06+2:37
8Preben AntonsenByåsen IL25:42+4:13
9Åsmund StenvikByåsen IL25:52+4:23
10Asbjørn MidtbøWing OK26:10+4:41
11Øystein KrogstieFreidig28:04+6:35
12Sondre BakkhaugTrollelg, OL28:24+6:55
13Thor William SkånøyByåsen IL29:08+7:39
14Johannes MidtbøWing OK30:55+9:26
15Martin LøvåsOK Nidarøst45:42+24:13
Hallvard Seim GrøvlenOK Nidarøstdisqualified

H17-20

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andreas SølbergOL Trollelg19:09
2Sigurd StenvikByåsen IL19:54+0:45
3Sigve Wanvik KrogstadmoSelbu OK20:24+1:15
4Simen AamodtNTNUI20:48+1:39
5Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg20:52+1:43
6Geir Inge KeiseråsIL Leik21:49+2:40
7Brage SætherFreidig21:59+2:50
8Håkon SelmerFreidig22:30+3:21
9Ola KeiseråsIL Leik23:47+4:38
10Terje Magnus Bakken SørensenSPK Freidig24:05+4:56
11Ådne BergIL Leik25:31+6:22
12Ingebrigt EidIL Leik25:59+6:50
13Tormod Hovdenak StenersenOL Trollelg27:02+7:53
14Arne HofsmoSelbu OK30:44+11:35
15Egil Andreas BehrensNTNUI31:42+12:33
16Vidar TronsauneOK Fjell37:18+18:09
17Torgeir LeitheSelbu OK40:04+20:55
Truls Wanvik KrogstadmoSelbu OKdisqualified

H21-

43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Martin HosetNTNUI17:42
2Per Melander OftenNTNUI18:22+0:40
3Terje MaroniByåsen IL18:50+1:08
4Kjetil OkkenhaugNTNUI19:12+1:30
5Jan SchmidOL Trollelg19:15+1:33
6Lars Hol MoholdtWing OK19:25+1:43
7Hans Petter MathisenNTNUI19:30+1:48
8Wolfgang KampelNTNUI19:46+2:04
9Vegard BlomsethNTNUI19:54+2:12
10Øivind AunøienOK Fjell20:06+2:24
11Christian GrønvoldNTNUI20:21+2:39
12Erik Lien JohnsenNTNUI20:42+3:00
13Per WiréhnByåsen IL20:50+3:08
14Simen A BjøringsøyNTNUI20:59+3:17
14Roar SkulbørstadOL Trollelg20:59+3:17
16Ståle GjelstenNTNUI21:04+3:22
17Bjarte ImsNTNUI21:17+3:35
18Robert Gjære NyhusOK Fjell21:29+3:47
19Kristian StenerudNTNUI22:02+4:20
20Håvar Birkeland StormoenNTNUI22:18+4:36
21Lars Martin HafstadByåsen IL22:45+5:03
22Kristian Opsahl BredesenNTNUI22:52+5:10
23Christian HohlWing OK22:58+5:16
24Runar KrognesIL Leik23:20+5:38
25Snorre HansenByåsen IL24:02+6:20
26Petter Andreas BerghMalvik IL24:03+6:21
27Fredrik WiderøeNTNUI24:05+6:23
28Halvor SteinsholtNTNUI24:29+6:47
29Rok MocnikNTNUI25:47+8:05
30Tobias SlørdahlNTNUI26:11+8:29
31Torbjørn AassNTNUI26:22+8:40
32Fredrik SteinsvikNTNUI26:55+9:13
33Vegard HansenTrollelg, OL27:05+9:23
34Jørgen StauslandNTNUI29:21+11:39
35Marius Østnor DøllnerWing OK29:53+12:11
36Asbjørn BjørgumNTNUI32:30+14:48
37Svein Rypdal HenninenByåsen IL33:10+15:28
38Trond HenninenByåsen IL37:44+20:02
39Frode HallbergNTNUI38:54+21:12
40Morten Krüger HagenNTNUI39:54+22:12
Henrik LangdalenNTNUIdisqualified
Halvor Eid NielsenNTNUIdisqualified
Rasmus Korvald SkaareNTNUIdisqualified

H40

22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tomas EidsmoFreidig18:39
2Johan IvarssonFreidig20:40+2:01
3Svein Erik BratsbergWing OK21:22+2:43
4Knut HagenByåsen IL22:16+3:37
5Øyvind SchjelderupFreidig22:27+3:48
6Frode HaugskottOL Trollelg23:00+4:21
7Vegard GrønliFreidig24:10+5:31
8Arild H ClausenFreidig25:12+6:33
9Kyrre AuranMalvik IL25:52+7:13
10Olle MalmringFreidig26:23+7:44
11Dag Erik HellandWing OK26:53+8:14
12Jan HageIL Leik27:21+8:42
13Gunnar SkånøyByåsen IL28:07+9:28
14Per Ivar SkinderhaugWing OK28:15+9:36
15Jan Magne AvlesbugWing OK28:46+10:07
16Ragnar NessFreidig28:57+10:18
17Erik FossIL Leik30:12+11:33
18Asgeir SørensenSPK Freidig33:00+14:21
Brage KeiseråsIL Leikdisqualified
Agnar RenolenWing OKdisqualified
Jon RøstumOL Gauladisqualified
Trond SletnerByåsen ILdisqualified

H50

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bjarne LienByåsen IL20:37
2Haakon ArnesenByåsen IL22:40+2:03
3Inge NørstebøOL Trollelg26:07+5:30
4Kjell MaroniByåsen IL28:05+7:28
5Terje MidtbøWing OK29:25+8:48
6Eirik VefsnmoByåsen IL29:33+8:56
7Olav KvittemFreidig34:47+14:10
8Kjell-Arne HenninenByåsen IL38:05+17:28
9Per Olav JohansenTrønderEnergi BIL41:10+20:33
Svein Olav ÅmotIL Leikdisqualified
Dag StenersenOK Nidarøstdisqualified

H60

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bjørn BergerByåsen IL26:42
2Frank BjarkøWing OK28:48+2:06
3Roar ForbordMalvik IL31:59+5:17
4Rune M HoltFreidig33:58+7:16
5Kristian J. FougnerOK Nidarøst33:59+7:17
6Tom BuggeByåsen IL34:13+7:31
7Lars SkrøvsethWing OK Trondheim35:22+8:40
8Rolf KarsetSteinkjer OK35:36+8:54
9Nils Olav VennevikFreidig38:25+11:43
Magnus LandstadFreidigdisqualified
Pål SkybergOK Nidarøstdisqualified

H70

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Leif EngenOK Nidarøst33:54
2Robert StrømWing OK36:13+2:19
3Anders LaugloOL Trollelg37:06+3:12
4Stig Arild HaugskottOL Trollelg39:16+5:22
5Paul ForsethOL Trollelg42:45+8:51

D17-39 Bedr

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bjørg GranlyNTNUI28:34

H17-39 Bedr

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brynjar Larssen BakkenNTNUI23:06
2Asgeir Penna RisethNTNUI35:16+12:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor