Norwegian Orienteering Federation

Official results for NM Mellomdistanse finale jr./sr.

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NM Mellomdistanse finale jr./sr.
Organiser: Raumar Orientering
Date: Saturday 10 September 2011

D17-18

2 710 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunvor Hov HøydalFossum IF22:208:14
2Gry GranstedtHalden SK23:30+1:108:40
3Jorunn KvaklandFreidig23:31+1:118:40
4Kristine BergliaEiker OL24:49+2:299:09
5Guro VassendPorsgrunn OL25:03+2:439:14
6Marthe GløersenOL Tønsberg og omegn25:47+3:279:30
7Julie StørmerFossum IF25:57+3:379:34
8Solveig BlindheimLillomarka OL26:09+3:499:38
9Runa FremstadLarvik OK26:10+3:509:39
10Eli Marita ForsethOL Trollelg26:27+4:079:45
11Kamilla OlaussenFredrikstad SK26:35+4:159:48
12Nikoline BromanderFredrikstad SK27:03+4:439:58
13Malena Asheim BirkelandHalden SK27:47+5:2710:15
14Tonje Granne KvaleÅs-UMB Orientering27:52+5:3210:16
15Benedicte Hald BjørgumKristiansand OK28:06+5:4610:22
16Mathea GjeitnesMolde og Omegn IF28:27+6:0710:29
17Marta UlvensøenOL Tønsberg og omegn28:37+6:1710:33
18Aurora FossøyLia IL28:45+6:2510:36
19Pia Skyttersæter IversenHeming/Njård OL29:04+6:4410:43
19Karianne HjortlandLarvik OK29:04+6:4410:43
21Marte Fallbakken BergeLøten OL29:26+7:0610:51
22Marie Nordbye NybøKonnerud IL29:41+7:2110:57
23Sigrid Bech UrlandKorgen IL29:55+7:3511:02
24Line Maria Haugen MelbyRaumar Orientering30:25+8:0511:13
25Maren Bunæs NilsenEiker OL30:59+8:3911:25
26Synnøve BeitnesRaumar Orientering31:46+9:2611:43
27Ingrid OkkenhaugVerdal OK32:09+9:4911:51
28Live Bredholt JørgensenSandefjord OK32:18+9:5811:55
29Tonje Kvamme DahlRingerike OL32:20+10:0011:55
30Marie StyrvoldPorsgrunn OL32:38+10:1812:02
31Christine J. HelgerudKongsberg OL32:45+10:2512:05
32Beate StrandMåren OK33:29+11:0912:21
33Aina VienaRingerike OL33:58+11:3812:32
34Emilie Westli AndersenLøten OL34:21+12:0112:40
35Siri KollerudLillomarka OL34:34+12:1412:45
36Jenny Andreassen MoeÅs-UMB Orientering37:00+14:4013:39
37Johanne RaknerVaregg Fleridrett37:10+14:5013:42
38Camilla HengebølFossum IF44:30+22:1016:25
39Mali Galaaen RøssethSelbu OK45:37+23:1716:49
40Ingvild Lindaas BringedalHaugesund IL Orientering45:48+23:2816:54
Åsta WibeFrol ILdisqualified
Mari Eriksen ReitanBodø og Omegn IF Orienteringdisqualified
Marianne Opsahl BredesenFossum IFdisqualified
Malin EijsinkÅs-UMB Orienteringdisqualified

D19-20

3 070 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maren Jansson HaverstadKonnerud IL25:048:09
2Ingjerd MyhreKongsberg OL25:32+0:288:19
3Oda WennemoRaumar Orientering26:18+1:148:34
4Audhild Bakken RognstadLillehammer OK26:28+1:248:37
5Ane Sofie Næss BjørgulHalden SK27:20+2:168:54
6Anette BaklidKonnerud IL27:43+2:399:01
7Anneke Hald BjørgumKristiansand OK27:52+2:489:04
8Elena RoosHalden SK28:53+3:499:24
9Elin-Kristin HemSandefjord OK29:44+4:409:41
10Therese HaareKonnerud IL30:15+5:119:51
11Synne BaklidKonnerud IL30:17+5:139:51
12Marie Hammer HåversenRaumar Orientering30:21+5:179:53
13Silje Uhlen MaursetÅs-UMB Orientering31:05+6:0110:07
14Kristine FjeldboSandefjord OK31:37+6:3310:17
15Trine BreenRaumar Orientering32:15+7:1110:30
16Maja Fjellstad KnutsenPorsgrunn OL32:41+7:3710:38
17Marte NarumOL Vallset/Stange32:47+7:4310:40
18Ina Charlotte MoeSandefjord OK32:58+7:5410:44
19Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OL33:50+8:4611:01
20Ida Mari Borge HoviPorsgrunn OL34:04+9:0011:05
21Rannveig JørgensenFrol IL34:14+9:1011:09
22Ingvild Maalen-JohansenÅs-UMB Orientering35:11+10:0711:27
23Gunhild Rogne HallandVaregg Fleridrett35:17+10:1311:29
24Maren Mohagen HansenKonnerud IL35:26+10:2211:32
25Nina Jeanette TollehaugRaumar Orientering36:13+11:0911:47
26Ina Catharina StorrønningByåsen IL37:03+11:5912:04
27Guro AlexandersenFredrikstad SK37:55+12:5112:21
28Mari Skoglund GodalLillomarka OL38:03+12:5912:23
29Linn Kristine GjesdalVaregg Fleridrett38:14+13:1012:27
30Julie ArnesenByåsen IL39:15+14:1112:47
31Marit Rønning SkoglundByåsen IL39:52+14:4812:59
32Maria Njølstad VonenVaregg Fleridrett40:10+15:0613:05
33Kristine FjellangerVaregg Fleridrett47:32+22:2815:28
34Eline DrageKongsberg OL48:18+23:1415:43
35Marion HuberTynset IF49:38+24:3416:10

H17-18

3 760 m, 90 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Borger MelsomFossum IF25:156:42
2Magne HagaRaumar Orientering25:52+0:376:52
3Sindre RønningTynset IF26:12+0:576:58
4Anders VisterIndre Østfold OK26:34+1:197:03
5Paul SirumFrol IL26:38+1:237:05
6Sjur HoviSkien OK27:09+1:547:13
7Emil AhlbäckFossum IF27:35+2:207:20
8Mathias DrageKongsberg OL27:48+2:337:23
9Oskar RøenVaregg Fleridrett28:43+3:287:38
10Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg28:49+3:347:39
11Sindre SandvenKongsberg OL28:54+3:397:41
12Bjørnar Smeland NygårdseterVegårshei IL29:04+3:497:43
13Thorstein WangLillomarka OL29:14+3:597:46
14Anders BjergaardNydalens SK29:17+4:027:47
15Sindre BækLøten OL29:26+4:117:49
16Håvard HagaRaumar Orientering29:53+4:387:56
17Simen Eid NielsenNydalens SK29:55+4:407:57
17Johannes NarumHamar OK29:55+4:407:57
19Johan HoelRaumar Orientering30:09+4:548:01
20Sebastian TorgersenBækkelagets SK30:10+4:558:01
21Sindre JohannessenWing OK30:40+5:258:09
22Jørgen MadslienNydalens SK30:46+5:318:10
23Andreas StenerudOL Tønsberg og omegn31:21+6:068:20
24Simen Jevne ArnesenHamar OK31:48+6:338:27
25Lars Maukon MurenAsker Skiklubb31:55+6:408:29
26Petter JakolaBodø og Omegn IF Orientering32:04+6:498:31
27Øyvind StrandeRingerike OL32:23+7:088:36
28Nikolai Korvald SkaareNydalens SK32:27+7:128:37
29Sondre Ruud BråtenRaumar Orientering32:32+7:178:39
30Per Øyvind ValenHaugesund IL Orientering32:38+7:238:40
31Thomas SchiveOK Moss32:42+7:278:41
32Rasmus Rørholt TheisenMellembygd OL32:53+7:388:44
33Erik TrøenLierbygda OL32:59+7:448:46
34Harald KalagerAsker Skiklubb33:34+8:198:55
35Adrian OpheimMåren OK33:37+8:228:56
36Jonas Klausen EspedalStavanger Orienteringsklubb33:41+8:268:57
37Jørgen Hjellup HorneIL Tyrving33:44+8:298:58
38Halvard KværnaØstmarka OK33:46+8:318:58
39Torjus RaaVaregg Fleridrett33:52+8:379:00
40Sindre Østgulen DeiszVaregg Fleridrett34:11+8:569:05
41Håkon GodagerLøten OL34:15+9:009:06
42Anders TreekremÅs-UMB Orientering34:21+9:069:08
43Tommi LuchsingerKongsberg OL34:36+9:219:12
44Ove BaardsgaardOL Trollelg34:40+9:259:13
45Anders EmilssonOppsal IF Orientering35:16+10:019:22
46Olav VestølVegårshei IL35:18+10:039:23
47Ola KvisleAsker Skiklubb35:21+10:069:24
48Truls Wanvik KrogstadmoSelbu OK35:29+10:149:26
49Terje Dalen SørgårdByåsen IL35:34+10:199:27
50Eirik Skoglund GodalLillomarka OL35:35+10:209:27
51Hallvard HaugenFossum IF35:57+10:429:33
52Åsmund WennemoRaumar Orientering36:01+10:469:34
53Jakob Kalvig SkoganBodø og Omegn IF Orientering36:29+11:149:42
54Asbjørn OlsenLøten OL37:14+11:599:54
55Lars Henrik ThonIF Sturla37:42+12:2710:01
56Per Ola OttesenVaregg Fleridrett37:50+12:3510:03
57Magnus FarnesOL Tønsberg og omegn38:11+12:5610:09
58Gustav FiskumIL Tyrving38:32+13:1710:14
59Sigurd StenvikByåsen IL38:52+13:3710:20
60Øystein StorsveenLøten OL39:10+13:5510:25
61Brage SætherFreidig39:18+14:0310:27
62Martin RønningFreidig39:25+14:1010:28
63Ørjan RykkjeFana IL39:33+14:1810:31
64Vegard Fiane PedersenIK Grane Arendal Orientering39:36+14:2110:31
65Eivind Romberg KvaaleHøydalsmo IL39:58+14:4310:37
66Severin BergliaEiker OL41:00+15:4510:54
67Stian JensenIndre Østfold OK41:09+15:5410:56
68Håkon NjåsteinIL Tyrving41:13+15:5810:57
69Trygve RøsægMåren OK41:29+16:1411:01
70Tormod Hovdenak StenersenOL Trollelg42:21+17:0611:15
71Sindre Engzelius GylverAsker Skiklubb42:29+17:1411:17
72Øystein Garsrud TvedtVaulen Orienteringsklubb43:54+18:3911:40
73Tord E. AndersenEiker OL44:07+18:5211:43
74Erlend IsachsenAsker Skiklubb44:36+19:2111:51
75Hans HerbergGjø-Vard OL45:10+19:5512:00
76Erlend RaastadSkien OK45:11+19:5612:01
77Sigurd Oxaas WieMo OK45:24+20:0912:04
78Espen SundsvikFrol IL46:33+21:1812:22
79Lars SkantzeIL Tyrving47:27+22:1212:37
80Jacob Berg LofthusIL Bul-Tromsø49:04+23:4913:02
81Tobias LundeKongsberg OL49:23+24:0813:08
82Håkon HegrebergBodø og Omegn IF Orientering52:03+26:4813:50
83Tobias SolliSkien OK53:45+28:3014:17
84Johan Chr. RømckeIF Sturla55:13+29:5814:41
Johannes SvendsenOL Trollelgdisqualified
Geir Inge KeiseråsIL Leikdisqualified
Kristian ØienOL Trollelgdisqualified
Morten BujordetKristiansand OKdisqualified
Dag LofthusLillehammer OKdisqualified
Fredrik RaastadSkien OKdisqualified

H19-20

4 060 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo Forseth IndgaardFrol IL26:276:30
2Eskil KinnebergRaumar Orientering27:01+0:346:39
3Håkon Jarvis WestergårdVaregg Fleridrett27:43+1:166:49
4Ivar LundanesFrol IL27:45+1:186:50
5Jon Aukrust OsmoenNord-Østerdal OK28:06+1:396:55
6Martin VisterIndre Østfold OK28:24+1:576:59
7Per Melander OftenTynset IF29:02+2:357:09
8Kristian StenerudOL Tønsberg og omegn29:23+2:567:14
9Carl Petter LyngenFrol IL29:25+2:587:14
10Simen OlafsenFreidig29:36+3:097:17
11Morten Severin SaueIL Tyrving29:41+3:147:18
12Mathias Stensland LillevoldÅs-UMB Orientering30:09+3:427:25
13Hans Petter MathisenNTNUI30:21+3:547:28
14Vegard Blomseth JohnsenNTNUI31:05+4:387:39
15Simen AamodtNTNUI31:25+4:587:44
16Torkil Eide SolstadIL Tyrving31:26+4:597:44
17Mats NordbrødenHalden SK31:59+5:327:52
18Sindre GodagerGjø-Vard OL32:13+5:467:56
19Peder Aukrust OsmoenNord-Østerdal OK32:25+5:587:59
20Brynjar Larssen BakkenLillehammer OK32:27+6:007:59
21Lasse SolheimVaregg Fleridrett32:30+6:038:00
22Eskil Sande GullordGjø-Vard OL32:52+6:258:05
23Gjermund SteinslandØvrebø/Vindbjart Orientering33:51+7:248:20
24Andreas VangstadKristiansand OK33:52+7:258:20
25Petter Næss BjørgulHalden SK33:59+7:328:22
26Erlend NydalAsker Skiklubb34:51+8:248:35
27Johannes Hov HøydalFossum IF35:33+9:068:45
28Isak BergsetIL Veten35:48+9:218:49
29Svend Sondre FrøshaugIndre Østfold OK36:26+9:598:58
30Nicholas OskarssonLillomarka OL36:55+10:289:05
31Gunnar A FiskumIL Tyrving36:56+10:299:05
32Lars OwrenFreidig37:03+10:369:07
33Magnus Beyer BrattliMo OK37:24+10:579:12
33Terje Faugstad BjertnesKonnerud IL37:24+10:579:12
35Sjur Obrestad GabrielsenVaulen Orienteringsklubb38:29+12:029:28
36Fredrik OmdalGanddal IL38:35+12:089:30
37Martin BråtenFlosta IL39:24+12:579:42
38Sindre SætherFreidig40:41+14:1410:01
39Håkon SandvenFana IL41:27+15:0010:12
40Peder Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK41:29+15:0210:13
41Sverre Turter SandvoldNydalens SK43:36+17:0910:44
42Sondre BakkenLillomarka OL44:09+17:4210:52
43Finn-Eivind EskøyFossum IF45:53+19:2611:18
44Ola Bakke AashamarFlosta IL46:34+20:0711:28
45Peder RauanLarvik OK47:09+20:4211:36
46Fredrik DanielsenIL Tyrving47:17+20:5011:38
47Vemund RønnebergKonnerud IL49:27+23:0012:10
48Haakon UtbyNTNUI49:47+23:2012:15
Martin DammTIF Vikingdisqualified

Gjest D19-20

3 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristiina LampinenHelsingin Suuistajat37:3112:13

H21

5 760 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars SkjesetFrol IL36:476:23
2Carl Waaler KaasBækkelagets SK36:48+0:016:23
3Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL37:18+0:316:28
3Audun WeltzienIL Tyrving37:18+0:316:28
5Ulf Forseth IndgaardFrol IL37:22+0:356:29
6Emil WingstedtHalden SK37:57+1:106:35
7Mattias KarlssonBækkelagets SK38:00+1:136:35
8Hans Gunnar OmdalØvrebø/Vindbjart Orientering38:03+1:166:36
9Bjørn EkebergIL Tyrving38:22+1:356:39
10Jonn Are MyhrenIK Grane Arendal Orientering38:35+1:486:41
11Vetle Ruud BråtenRaumar Orientering38:38+1:516:42
12Olav Johannes DeelstraNTNUI38:42+1:556:43
13Erik AxelssonHalden SK38:50+2:036:44
14Håvard VassendenFrol IL38:59+2:126:46
15Håvard LucasenÅs-UMB Orientering39:03+2:166:46
16Christian Wiig BøenKristiansand OK39:04+2:176:46
16Øystein Kvaal ØsterbøWing OK39:04+2:176:46
18Torgeir NørbechIL Tyrving39:07+2:206:47
19Kristoffer Fiane PedersenÅs-UMB Orientering39:08+2:216:47
20Anders TiltnesIL Tyrving39:18+2:316:49
21Eirik Martens SvensenKristiansand OK39:20+2:336:49
22Tue LassenBækkelagets SK39:28+2:416:51
23Jonas Sommerstad JuveliLillomarka OL39:34+2:476:52
24Mats DahlénKristiansand OK39:35+2:486:52
25Vegard DanielsenKristiansand OK39:36+2:496:52
26Sigve VågsnesNydalens SK39:39+2:526:53
27Rasmus Korvald SkaareLillomarka OL39:48+3:016:54
28Anders NordbergSkien OK40:23+3:367:00
29Mats HaldinHalden SK40:24+3:377:00
30Eirik Kamstrup HovindRaumar Orientering40:40+3:537:03
31Ørjan RavndalÅlgård Orientering40:54+4:077:06
32Christian Riddervold KahrsFredrikstad SK41:07+4:207:08
33Stig AlvestadGanddal IL41:09+4:227:08
34Chris ForneWing OK41:28+4:417:11
35Espen FiskumNTNUI41:32+4:457:12
36Øyvind HelgerudHalden SK41:33+4:467:12
37Holger HottKristiansand OK41:47+5:007:15
38Jostein MoeKristiansand OK41:55+5:087:16
39Leiv-Terje ArnevikSøgne Og Songdalen Ok42:17+5:307:20
40Anders EinumNTNUI42:21+5:347:21
41Ivar HaugenKristiansand OK42:37+5:507:23
42Jostein NørbechIL Tyrving42:40+5:537:24
43Hans TrøanNydalens SK42:58+6:117:27
44Leif StørmerFossum IF43:11+6:247:29
45Øyvind LundRaumar Orientering43:25+6:387:32
46Morten Jarvis WestergårdVaregg Fleridrett43:41+6:547:35
47Trygve TømtaRaumar Orientering43:45+6:587:35
48Vegard BroxIL Tyrving43:56+7:097:37
49Øyvind StoksethHalden SK44:24+7:377:42
50Matthias GilgienIL Tyrving45:11+8:247:50
51Dag AalvikNydalens SK45:21+8:347:52
52Sindre Jansson HaverstadNTNUI45:37+8:507:55
53Kjell Arild KarlsenBækkelagets SK45:59+9:127:58
54Asgeir Bakken RognstadNTNUI46:13+9:268:01
55Sigurd R. OftedalÅlgård Orientering46:34+9:478:05
56Dag Steinar RagvinSkien OK46:41+9:548:06
57Terje MaroniByåsen IL48:31+11:448:25
58Eivind Schjelderup SkarpsnoNord-Østerdal OK51:35+14:488:57

D21

4 440 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mari FastingNTNUI33:597:39
2Bodil HolmströmNTNUI34:37+0:387:47
3Hanne SandstadFreidig35:28+1:297:59
4Marianne Riddervold KahrsFredrikstad SK36:20+2:218:10
4Kine Hallan SteiwerLillomarka OL36:20+2:218:10
6Tone WigemyrBækkelagets SK36:22+2:238:11
7Heidi Østlid BagstevoldBækkelagets SK36:27+2:288:12
8Nicole RagvinNydalens SK36:57+2:588:19
9Inger Liv Bjerkreim NilsenLillehammer OK37:42+3:438:29
10Line HagmanNTNUI38:00+4:018:33
11Hanne NøvikNTNUI38:56+4:578:46
12Iliana ShandurkovaHalden SK39:05+5:068:48
13Mari Jevne ArnesenNTNUI39:06+5:078:48
14Vendula KlechovaHalden SK39:21+5:228:51
15Elisabeth IngvaldsenKristiansand OK39:50+5:518:58
16Gøril FristadHalden SK40:13+6:149:03
17Tone E LyeIL Tyrving40:18+6:199:04
18Marte ReenaasWing OK40:27+6:289:06
19Linda SolbergFredrikstad SK40:46+6:479:10
20Agni Fjogstad NielsenKongsberg OL40:48+6:499:11
21Gitte BromanderNTNUI40:58+6:599:13
22Linn HokholtLillomarka OL42:04+8:059:28
23Hanna Haugen NordbrødenNTNUI42:13+8:149:30
24Kine GulliksenBækkelagets SK42:40+8:419:36
25Irene Beate Øhrn ArnevikKristiansand OK42:48+8:499:38
26Lene Jorunn MoeNydalens SK43:08+9:099:42
27Elin BjervaBækkelagets SK43:10+9:119:43
28Lone BrochmannEiker OL43:22+9:239:46
29Zsuzsa FeyIL Tyrving44:51+10:5210:06
30Kari SvingheimVaregg Fleridrett48:48+14:4910:59
31Lene GodagerBækkelagets SK49:18+15:1911:06
32Heidi StoksethHalden SK52:32+18:3311:49
Silje Ekroll JahrenRaumar Orienteringdisqualified
Ida Marie Næss BjørgulHalden SKdisqualified
Ingunn FristadHalden SKmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor