Norwegian Orienteering Federation

Official results for Ås by Night & Fog Cup #4

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Ås by Night & Fog Cup #4
Organiser: Ås-NMBU Orientering
Date: Tuesday 14 January 2020

Ås-NMBU Orientering

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kaja Winsnes NordhagenD 17- (8)52:1811:22
1Jo Inge FjellstadNight & Fog Masters Men (34)48:5210:37
2Ingvild Ramtvedt NæssetD 17- (8)55:42+3:2412:06
2May Bente BrurbergÅpen C (14)40:09+9:5814:52
2Håkon DanevadNight & Fog Masters Men (34)50:36+1:4411:00
7Marianne SiegelÅpen C (14)48:38+18:2718:00
8Mari Brøndbo DahlD 17- (8)1:21:38+29:2017:44
8Ellen-Christine KorenÅpen C (14)49:25+19:1418:18
12Vetle BrekmoH 17- A kort (23)1:02:02+16:2213:29
13Kjell BlomsethNight & Fog Masters Men (34)1:05:47+16:5514:18
16Jostein Svaland DaleH 17- (24)1:18:49+21:3211:06
17Vegard Fiane PedersenH 17- (24)1:19:48+22:3111:14
18Linus OlhansH 17- (24)1:23:10+25:5311:42
25Eirik NordhagenNight & Fog Masters Men (34)1:19:47+30:5517:20
27Tore SverresenNight & Fog Masters Men (34)1:25:11+36:1918:31
Per Anders U. EngebakkenH 17- A kort (23)disqualified
Halvor SteinsholtH 17- A kort (23)disqualified
Ivar MaalenNight & Fog Masters Men (34)disqualified

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Olav EideH 17- A kort (23)disqualified
Carl Godager KaasH 17- (24)did not start
Matthew SpeakeH 17- (24)did not start

Eiker OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Even Woldstad HanssenNight & Fog Masters Men (34)1:12:52+24:0015:50

Fet OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Asgeir LiumH 17- A kort (23)1:06:17+20:3714:24

Hamar OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Terje GudbrandsenNight & Fog Masters Men (34)1:07:06+18:1414:35

Hauketo IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Ove MartinsenNight & Fog Masters Men (34)1:11:47+22:5515:36

Hedrum OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Tor RingstadH 17- A kort (23)1:03:37+17:5713:49

IL GeoForm

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vidar BerteigÅpen C (14)30:1111:10
7Audrun UtskarpenD 17- (8)1:15:01+22:4316:18
30Stig Hultgreen KarlsenNight & Fog Masters Men (34)1:37:46+48:5421:15

IL Koll

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tobias Tronbøl LiumH 17- A kort (23)disqualified

Indre Østfold OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elma Sagli GudimD 13-16 C (2)51:08+7:0518:56
4Thomas BedinH 17- A kort (23)54:45+9:0511:54
7Claes-Tommy HerlandH 17- A kort (23)56:34+10:5412:17
9Asle Sagli GudimNight & Fog Masters Men (34)1:00:13+11:2113:05
10Sture OttesenNight & Fog Masters Men (34)1:00:52+12:0013:13
11Fredrik LarsenH 17- A kort (23)1:01:21+15:4113:20
17Øyvind ThømtH 17- A kort (23)1:06:54+21:1414:32

Kamp/Vestheim IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Odd Eide-FredriksenÅpen C (14)54:27+24:1620:10
13Egil HusethÅpen C (14)56:00+25:4920:44

Lierbygda OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Richard Zeiner-GundersenNight & Fog Masters Men (34)56:17+7:2512:14
10Trine Marit Justad RaaenÅpen C (14)53:58+23:4719:59

Lillomarka OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Vidar BenjaminsenNight & Fog Masters Men (34)55:01+6:0911:57
8Hallvard FjærNight & Fog Masters Men (34)1:00:02+11:1013:03
19Svein NygårdH 17- (24)1:30:44+33:2712:46
Stian LillegårdÅpen C (14)disqualified

Løten o-lag

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sigurd DæhliNight & Fog Masters Men (34)did not start

Måren OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kjersti Holt HanssenNight & Fog Masters Ladies (2)1:05:0914:09
18Lars Petter EndresenNight & Fog Masters Men (34)1:10:39+21:4715:21
Peter KlavenessNight & Fog Masters Men (34)disqualified
Lars Petter EndresenNight & Fog Masters Men (34)did not start

Nordre Follo Orientering

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Håvard HarstadH 17- A kort (23)51:36+5:5611:13
3Sofie GammelsæterÅpen C (14)44:13+14:0216:22
5Hanna RehnD 17- (8)1:10:57+18:3915:25
6Celine YtternesÅpen C (14)47:23+17:1217:32
9Veronica Elena SvindsethÅpen C (14)52:31+22:2019:27
17Erlend RehnNight & Fog Masters Men (34)1:10:09+21:1715:15
21Dag AmundsenNight & Fog Masters Men (34)1:14:24+25:3216:10
21Tor LahlumNight & Fog Masters Men (34)1:14:24+25:3216:10
24Knut BjørkeloNight & Fog Masters Men (34)1:19:13+30:2117:13
29Trond MøretrøNight & Fog Masters Men (34)1:34:11+45:1920:28
Bjørnar GammelsæterNight & Fog Masters Men (34)disqualified

Norges Bank BIL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Jan Tore HenriksenNight & Fog Masters Men (34)51:34+2:4211:12

Nydalens SK

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jon Aukrust OsmoenH 17- (24)57:178:04
3Anders VisterH 17- (24)59:11+1:548:20
4Mariell ArntzenÅpen C (14)44:52+14:4116:37
7Vegard Blomseth JohnsenH 17- (24)1:02:49+5:328:50
8Bojan BlumensteinH 17- (24)1:02:50+5:338:50
11Andreas G. PoldenH 17- (24)1:09:40+12:239:48
14Kornelius Kriszat-LøvfaldH 17- (24)1:16:08+18:5110:43
18Mons Kr. LøvfaldH 17- A kort (23)1:15:09+29:2916:20
Alan CherryH 17- (24)disqualified
Henrik EijsinkH 17- (24)disqualified
Beat RothH 17- (24)disqualified
Halvor SaunesH 17- (24)disqualified
Petter Marki ErichsenH 17- (24)did not start
Vegard Blomseth JohnsenH 17- (24)did not start
Elias StubberudH 17- A kort (23)did not start
Helge StubberudNight & Fog Masters Men (34)did not start

OK Moss

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Birk BreimoH 13-16 C (1)1:12:4826:57
1Emma Aune JakobsenD 13-16 C (2)44:0316:18
3Frida Hovgaard EisvangD 17- (8)1:01:12+8:5413:18
3Sebastian Blomfeldt UnnerudH 17- A kort (23)52:02+6:2211:18
4Tore BjørnerødNight & Fog Masters Men (34)51:38+2:4611:13
4Karoline BjørnerødD 17- (8)1:03:11+10:5313:44
5Morten BreimoÅpen C (14)47:20+17:0917:31
5Christopher LadimH 17- A kort (23)55:38+9:5812:05
6Henning Bratland CarlsenH 17- A kort (23)56:20+10:4012:14
6Erika Lind-LarsenD 17- (8)1:12:02+19:4415:39
8Thomas RoskifteH 17- A kort (23)57:10+11:3012:25
9Alfred BjørnerødH 17- A kort (23)57:53+12:1312:35
10Morten FredhH 17- A kort (23)1:00:36+14:5613:10
11Elisabeth Aune JakobsenÅpen C (14)54:12+24:0120:04
13Thomas TubbehaugenH 17- A kort (23)1:02:15+16:3513:31
14Sondre LadimH 17- A kort (23)1:02:44+17:0413:38
14Karl Aasmund ErøyNight & Fog Masters Men (34)1:06:54+18:0214:32
26Christopher SchiveNight & Fog Masters Men (34)1:21:32+32:4017:43
Martin Hovgaard EisvangH 17- A kort (23)disqualified

Oppsal Orientering

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Thomas RuudH 17- A kort (23)45:409:55
11Espen WigaardNight & Fog Masters Men (34)1:03:11+14:1913:44
12Kristoffer Fiane PedersenH 17- (24)1:10:02+12:459:51
15Ola Marius PedersenH 17- (24)1:16:33+19:1610:46
21Stein MellaNight & Fog Masters Men (34)1:14:24+25:3216:10
Håvard BergetH 17- A kort (23)did not start

Oslostudentenes IK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Bjørn GrindeNight & Fog Masters Men (34)1:05:38+16:4614:16
16Are EriksenNight & Fog Masters Men (34)1:07:13+18:2114:36

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Linda HanssenNight & Fog Masters Ladies (2)1:16:09+11:0016:33
Øystein KildahlNight & Fog Masters Men (34)did not start

Tyrving IL

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Håkon Jarvis WestergårdH 17- (24)57:30+0:138:05
4Bjørn EkebergH 17- (24)1:00:02+2:458:27
5Martin VisterH 17- (24)1:01:56+4:398:43
6Daniel RoosH 17- (24)1:02:23+5:068:47
9Torkil Eide SolstadH 17- (24)1:07:30+10:139:30
10Espen JakobsenH 17- (24)1:07:36+10:199:31
13Erik ThorssonH 17- (24)1:10:04+12:479:52
28Hasse BergstrømNight & Fog Masters Men (34)1:31:10+42:1819:49
Vegard SagaH 17- (24)disqualified
Torgeir NørbechH 17- (24)did not start

Varteig OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Dag BrenåsNight & Fog Masters Men (34)53:14+4:2211:34

Vestre Akers SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tormod ØvergaardNight & Fog Masters Men (34)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor