Norwegian Orienteering Federation

Official results for Harry Lagerts Nattcup 2020 - Løp 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Harry Lagerts Nattcup 2020 - Løp 3
Organiser: Nydalens SK
Date: Wednesday 7 October 2020

Classes: Show all | Legendar | Ola | Lokal | Rekrutt | Kari

A - Legendar

3 700 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Einar MelsomHelsingin Suunistajat24:386:39
2Eirik Kamstrup HovindNydalens SK24:43+0:056:40
3Torgeir NørbechTyrving IL25:22+0:446:51
4Espen JakobsenTyrving IL25:25+0:476:52
5Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK25:30+0:526:53
6Daniel RoosTyrving IL25:42+1:046:56
7Ivar Aukrust OsmoenÅs-NMBU Orientering25:57+1:197:00
8Vegard Blomseth JohnsenNydalens SK26:05+1:277:02
9Anders TiltnesTyrving IL26:17+1:397:06
10Johan SvedbergHeming Orientering26:20+1:427:07
11Alan CherryNydalens SK26:26+1:487:08
12Magne JutulstadBækkelagets SK26:56+2:187:16
13Nicolas SimoninBækkelagets SK27:23+2:457:24
14Ivar LundanesTyrving IL27:56+3:187:32
15Elias Skjolden SørensenLillomarka OL27:59+3:217:33
16Torkil Eide SolstadTyrving IL28:40+4:027:44
17Sverre Turter SandvoldNydalens SK28:53+4:157:48
18Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering28:55+4:177:48
19Haakon IngvaldsenNittedal OL29:54+5:168:04
20Anders BjergaardNydalens SK32:05+7:278:40
21Esten KorenNydalens SK32:18+7:408:43
22Gaute BerganNydalens SK33:25+8:479:01
23Andreas G. PoldenNydalens SK36:40+12:029:54
24Simen Eid NielsenNydalens SK39:07+14:2910:34
25Mathias Pedersen VoldLillomarka OL42:20+17:4211:26
Martin VisterTyrving ILdid not start

B - Ola

3 700 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristoffer Fiane PedersenOppsal Orientering27:067:19
2Jarl Magnus BergeIL Koll27:58+0:527:33
3Steinar KollerudLillomarka OL28:03+0:577:34
4Marius BakkeFossum IF28:09+1:037:36
5Øystein PettersenNydalens SK28:56+1:507:49
6Linus OlhansÅs-NMBU Orientering29:01+1:557:50
7Nils Anders NiklassonNydalens SK29:22+2:167:56
8Mathias BenjaminsenLillomarka OL29:47+2:418:02
9Dag AalvikNydalens SK29:54+2:488:04
10Harald BakkeFossum IF30:43+3:378:18
11Rune RystadNydalens SK31:28+4:228:30
12Philip Lehmann RomørenFossum IF32:00+4:548:38
13Eirik Vie StrislandFossum IF32:10+5:048:41
14Sveinung SyversenOppsal Orientering32:22+5:168:44
15Espen Beer PrydzHeming Orientering32:46+5:408:51
16Sigurd RødnesOppsal Orientering33:14+6:088:58
17Vegard Fiane PedersenÅs-NMBU Orientering33:44+6:389:07
18Sondre Ruud BråtenNydalens SK33:56+6:509:10
19Rolf Andreas BergNydalens SK34:13+7:079:14
20Lars-Christian UngerNydalens SK34:18+7:129:16
21Per-Ivar NikolaisenOppsal Orientering34:55+7:499:26
22Olav EideBækkelagets SK34:56+7:509:26
23Ola Marius PedersenOppsal Orientering36:18+9:129:48
24Sindre Vie StrislandFossum IF38:08+11:0210:18
25Svein NygårdLillomarka OL39:01+11:5510:32
26Morten HeirFossum IF40:21+13:1510:54
27Stig HeirAsker Skiklubb43:10+16:0411:40
28Fredrik LarsenIndre Østfold OK46:18+19:1212:30
29Rudi B OlsenLillomarka OL51:06+24:0013:48
30Per Ole DahlsrudNydalens SK57:22+30:1615:30
31Didrik BredesenLillomarka OL1:02:19+35:1316:50
Charles HalaasFossum IFdid not start
Jonas HickenIL Kolldid not start
Morten FismenFossum IFdid not start
Sondre Zahl HagenFossum IFdid not start

C - Lokal

3 600 m, 97 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Einar LunøeNydalens SK31:208:42
2Bengt NiklassonNydalens SK31:55+0:358:51
3Even Angell-PetersenNydalens SK32:06+0:468:55
4Jan Tore HenriksenNorges Bank BIL32:26+1:069:00
5Torstein HoleTelenor BIL32:56+1:369:08
6Per Noah SommerheinNydalens SK34:07+2:479:28
7Georg A. BuggeNOTEAM34:16+2:569:31
8Endre StoksethNydalens SK34:17+2:579:31
9Tobias Tronbøl LiumIL Koll35:25+4:059:50
10Erik PaulsrudIL Koll35:29+4:099:51
11Christoffer ÅnensenOppsal Orientering35:48+4:289:56
12Asgeir LiumFet OL36:05+4:4510:01
13Pål SommerheinFossum IF36:12+4:5210:03
14Vidar BenjaminsenLillomarka OL36:31+5:1110:08
15Peder NatvigIL Koll37:31+6:1110:25
16Jon Iver BakkenNydalens SK37:49+6:2910:30
17Guttorm EggeIL GeoForm37:50+6:3010:30
18Pål Christian IngierdBækkelagets SK38:24+7:0410:40
19Arne DybdahlLillomarka OL38:35+7:1510:43
20Runar HafskjoldNydalens SK38:49+7:2910:46
21Carl Erik WasbergOppsal Orientering38:53+7:3310:48
22Eira Skaarer WiklundNydalens SK39:16+7:5610:54
23Bjørn HaugeNydalens SK40:14+8:5411:10
24Hanne Wærp HaugeNydalens SK41:41+10:2111:34
25Richard Zeiner-GundersenLierbygda OL41:45+10:2511:35
26Christian ReuschHeming Orientering41:52+10:3211:37
27Vebjørn Emil BlindheimLillomarka OL42:00+10:4011:40
28Alexander Smidt OlsenNydalens SK42:01+10:4111:40
29Jonathan WoodhouseLillomarka OL42:26+11:0611:47
30Steinar EastwoodLillomarka OL43:20+12:0012:02
31Mari AarsethNydalens SK43:31+12:1112:05
32Lars Ivar AarsethNydalens SK43:32+12:1212:05
33Christian GrotnesTyrving IL43:53+12:3312:11
34Ole IngesenSarpsborg OL43:59+12:3912:13
35Steinar LågAsker Skiklubb44:32+13:1212:22
36Eskil HafskjoldNydalens SK45:02+13:4212:30
37Helge StubberudNydalens SK45:09+13:4912:32
38Are EriksenOslostudentenes IK45:47+14:2712:43
39Vetle Frydenlund NorlingNydalens SK46:07+14:4712:48
40Tor RingstadHedrum OL46:18+14:5812:51
40Kjersti SkantzeTyrving IL46:18+14:5812:51
42Martin GranlyLillomarka OL46:49+15:2913:00
43Frode BakkehøiØstmarka OK46:51+15:3113:00
44Knut Erling ØenHeming Orientering46:59+15:3913:03
45Dana B. SteneNydalens SK47:05+15:4513:04
46Fredrik SaugestadNydalens SK47:14+15:5413:07
47Hallvard FjærLillomarka OL47:17+15:5713:08
48Gunnar HaldenNydalens SK47:36+16:1613:13
49Kjetil EspedalNydalens SK47:45+16:2513:15
50Ragnhild Mathea HelmersenFet OL48:02+16:4213:20
51Ove MartinsenHauketo IF48:08+16:4813:22
52Per Christian StenshorneNydalens SK48:57+17:3713:35
53Olav HasaasFossum IF49:25+18:0513:43
54Kathinka Zahl HagenFossum IF50:12+18:5213:56
55Tormod BøeVBIL50:17+18:5713:58
56Eivind RuthVBIL50:31+19:1114:01
57Hannah Syrdal ØenHeming Orientering50:41+19:2114:04
58Jonas Fenne IngierdBækkelagets SK51:36+20:1614:20
59Bjørn ChristensenØstmarka OK52:23+21:0314:33
60Toril HallanLillomarka OL52:42+21:2214:38
61Linda HanssenØstmarka OK52:54+21:3414:41
62Helene Bjørkvold JendalFossum IF53:05+21:4514:44
63Håkon BogasonLillomarka OL53:18+21:5814:48
64Pål Woldstad HanssenEiker OL53:32+22:1214:52
65Otto Schjølberg-HenriksenNydalens SK53:44+22:2414:55
66Marianne NjåsteinTyrving IL54:17+22:5715:04
67Tale Nordby HvenekildeOppsal Orientering54:28+23:0815:07
68Jan Erik AalbergBækkelagets SK55:00+23:4015:16
69Harald AulieIL Koll55:02+23:4215:17
70Anton HäggströmIL GeoForm55:12+23:5215:20
71Trude FixdalIL Koll55:27+24:0715:24
72Øyvind HauglandPrivat55:57+24:3715:32
73Anne Kristine NorderudTyrving IL56:11+24:5115:36
74Don SkantzeTyrving IL56:53+25:3315:48
75Johan MyglandIL GeoForm57:29+26:0915:58
76Anders FlågenHeming Orientering58:58+27:3816:22
77Aksel EideBækkelagets SK59:26+28:0616:30
78Ragnar Maalen-JohansenNOTEAM59:29+28:0916:31
79Markus  HirschBækkelagets SK59:49+28:2916:36
80Selma Tørudbakken JendalFossum IF59:51+28:3116:37
81Jon FredriksenHauketo IF59:54+28:3416:38
82Bjørn BendiktsenModum OL1:00:01+28:4116:40
83Torbjørn LundebyLillomarka OL1:02:07+30:4717:15
84Stig Hultgreen KarlsenIL GeoForm1:02:42+31:2217:25
85Trond K NylandNydalens SK1:05:40+34:2018:14
86Audrun UtskarpenIL GeoForm1:06:37+35:1718:30
87Reidunn HallanLillomarka OL1:07:18+35:5818:41
88Tormod ØvergaardVestre Akers SK1:09:05+37:4519:11
89Fredrik SteiwerLillomarka OL1:09:33+38:1319:19
90Dag HauglandØstmarka OK1:25:41+54:2123:48
91Ingeborg Ellegaard MelbyNydalens SK1:27:00+55:4024:10
92Gro EllegaardVang OL1:27:03+55:4324:10
93Gjermund WeiszNydalens SK1:33:21+1:02:0125:55
Martin Ekholt McAdamNOTEAMdisqualified
Erik ThorstensenIL GeoFormdisqualified
Ståle HeitmannFossum IFdisqualified
Harald Eide-FredriksenHeming Orienteringdisqualified
Øyvind GrandumIL GeoFormdid not start
Ingeborg ØderudBækkelagets SKdid not start
Hasse BergstrømTyrving ILdid not start
Eskil BrændenLillomarka OLdid not start
Gunnar HopeModum OLdid not start
Egil Wickstrand IversenHeming Orienteringdid not start
Morten MoeFet OLdid not start
Ingrid NermoenØstmarka OKdid not start
August Syrdal ØenHeming Orienteringdid not start
Kevin RommetvedtRaumar Orienteringdid not start
Max Skjerpen HusebyNydalens SKdid not start
Terje Wiig MathisenNydalens SKdid not start

R - Rekrutt

2 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sondre HafskjoldNydalens SK24:039:37
2Synne Nordby HvenekildeOppsal Orientering24:58+0:559:59
3Rasmus MackenzieNydalens SK26:26+2:2310:34
4Andreas N AspelundNydalens SK26:51+2:4810:44
5Eirik BørsteinElitebloggen27:56+3:5311:10
6Lars LandmarkElitebloggen28:44+4:4111:29
7Stian LillegårdLillomarka OL35:16+11:1314:06
8Thor NorderudTyrving IL37:27+13:2414:58
9Maximilian MackenzieNydalens SK38:28+14:2515:23
10August ØstbyNydalens SK38:41+14:3815:28
11Inka M. Boldingh DebernardNydalens SK38:54+14:5115:33
12Felix Fabricius ByeNydalens SK39:10+15:0715:40
13Jonas HirschBækkelagets SK55:47+31:4422:18
14Clara WeiszNydalens SK1:28:17+1:04:1435:18
15Ulla Lunøe AkselsenNydalens SK1:28:19+1:04:1635:19
Ellen Margrete Stubban HygenØstmarka OKdid not start
Sverre Øen LandstadNydalens SKdid not start
Pauline MyklebustIL Kolldid not start
Alfred NikolaisenOppsal Orienteringdid not start

K - Kari

3 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering34:399:21
2Anna UlvensøenNydalens SK36:58+2:199:59
3Rannveig Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering37:17+2:3810:04
4Kari-Ann ÅnensenOppsal Orientering38:46+4:0710:28
5Ida Marie FlågenHeming Orientering40:02+5:2310:49
6Britta FismenFossum IF42:39+8:0011:31
7Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK45:34+10:5512:18
8Malene Teresia JebsenHeming Orientering46:39+12:0012:36
9Solveig BlandkjennTyrving IL49:05+14:2613:15
10Inga Skaarer WiklundNydalens SK49:57+15:1813:30
11Elise Wærp HaugeNydalens SK55:03+20:2414:52
12Marie SaugestadNydalens SK1:01:03+26:2416:30
Marie ScheeleNydalens SKdisqualified
Ingrid BlindheimLillomarka OLdid not start
Ea LunøeNydalens SKdid not start
Alva Marika NiklassonNydalens SKdid not start
Karoline SønsterudbråtenLillomarka OLdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor