Norwegian Orienteering Federation

Official results for Haralds Minneløp

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Haralds Minneløp
Organiser: Modum OL
Date: Sunday 4 August 2019

8 km M

26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Elias JonssonNydalens SK51:40
2Lars-Inge ArnevikRingerike OL54:55+3:15
3Bo EngdahlIL Koll56:49+5:09
4Charles HalaasFossum IF58:32+6:52
5Dag Steinar RagvinBø OL59:37+7:57
6Jarl Magnus BergeIL Koll1:00:05+8:25
7Lars GrønhovdModum OL1:01:21+9:41
8Are KristiansenTyrving IL1:02:50+11:10
9Morten BrunesModum OL1:03:18+11:38
10Erik Feyling HaareKonnerud IL1:03:40+12:00
11Sindre LangaasNydalens SK1:04:04+12:24
12Espen RøsteKongsberg OL1:04:46+13:06
13Trond LundTyrving IL1:04:51+13:11
14Steinar LågAsker Skiklubb1:10:09+18:29
15Pål SkogedalAsker Skiklubb1:10:14+18:34
16Bjørn KaugerudEggedal IL1:10:25+18:45
17Jon SkriubakkenPorsgrunn OL1:19:22+27:42
18Geir NilsenViul Orienteringsklubb1:20:56+29:16
19Eivind Berner MyhreFossum IF1:20:58+29:18
20Rolv Anders SystadLyn Ski1:21:44+30:04
21Stein BlomsethLillomarka OL1:22:30+30:50
22Lars Inge BrurbergSturla IF1:25:33+33:53
23Roar ByeModum OL1:26:28+34:48
24Per Ole DahlsrudNydalens SK1:37:21+45:41
25Anton PlaianAsker Skiklubb1:49:32+57:52
26Terje NæssFossum IF1:52:52+1:01:12

8 km K

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Therese HaareKonnerud IL1:04:59
2Kirsti KringhaugRingerike OL1:25:02+20:03

6 km M

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Peter CarlsenSturla, IF55:03
2Richard Zeiner-GundersenFossum IF57:37+2:34
3Trond MyhreFossum IF58:15+3:12
4Sören JonssonNydalens SK58:37+3:34
5Isak JonssonNydalens SK1:01:33+6:30
6Frode RobertsenStokke IL1:02:07+7:04
7Jon Ivar JuvikLillomarka OL1:07:45+12:42
8Trond MøretrøKolbotn og Skimt OL1:07:53+12:50
9Sveinung RekaaNotodden OL1:13:06+18:03
10Øivind FadumSande Sportsklubb1:14:02+18:59
11Helge RevhaugRingerike OL1:15:36+20:33
12Hugo A. ChristensenNotodden OL1:18:49+23:46
13Eirik BrynildsenEiker OL1:18:55+23:52
14Kjell StenstavoldIL Tyrving1:19:00+23:57
15Hasse BergstrømTyrving IL1:21:49+26:46
16Hans Lyder HaareKonnerud IL1:27:27+32:24
17Jan BøhleOL Trollo1:31:33+36:30
18Øystein WiersdalenNedre Sigdal IF2:03:49+1:08:46
19Marius WiersdalenNedre Sigdal IF2:06:22+1:11:19
20Sander KolbjørnsrudEggedal IL2:06:27+1:11:24
21Kristian WiersdalenNedre Sigdal IF2:06:33+1:11:30
Vemund KongsnesØstmarka OKdid not start

6 km K

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Maria JonssonNydalens SK52:34
2Torunn Økern JensenRingerike OL1:00:20+7:46
3Birgit Økern JensenKonnerud IL1:13:16+20:42
3Julia PlaianNo Club1:13:16+20:42
5Line Skjevik ArnevikRingerike OL1:13:28+20:54
6Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL1:16:54+24:20
7Emma Grete Feyling HaareKonnerud IL1:27:30+34:56
8Silje CarlsenSturla, IF1:39:29+46:55

4 km M

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gunnar HopeModum OL34:02
2Petter F. JohannessenSturla, IF40:24+6:22
3Ragnar HillestadLardal OL43:34+9:32
4Roy GjerdingOK Moss47:51+13:49
5Rolf LundeEiker OL49:42+15:40
6Tom André AlstadsætherEiker OL53:44+19:42
7Gunnar S. KristiansenViul Orienteringsklubb56:23+22:21
8Arild MoenKonnerud IL58:35+24:33
9Magnar ØvreåsBotne SK1:00:27+26:25
10Johan RuudModum OL1:01:19+27:17
11Alf Johan HjelmtvedtEiker OL1:13:12+39:10
12Steinar RuudKonnerud IL1:20:52+46:50
13Odd Harald NilsenOL Tønsberg og omegn1:21:18+47:16
John Ivar KjellevoldModum OLdisqualified
Ivar Louis BergSturla, IFdisqualified
Sven OhrvikKonnerud ILdid not start

4 km K

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hanne Løver ThonModum OL35:10
2Kseniya MironavaModum OL37:15+2:05
3Sølvi FossøyEiker OL38:57+3:47
4May Ingela HopeModum OL40:03+4:53
5Ingrid Lund HovdenTyrving IL49:43+14:33
6Veslemøy SolbergKonnerud IL50:02+14:52
7Anne Marthe PeveriEiker OL53:37+18:27
8Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OL59:15+24:05
9Eli Tufte HanssenEiker OL59:30+24:20
10Anne Lise AndreassenSandefjord OK59:36+24:26
11Marianne SpanliLierbygda OL1:00:22+25:12
12Kari LyngbakkenKonnerud IL1:01:19+26:09
13Aud KjemperudEiker OL1:02:31+27:21
14Solveig KongsrudModum OL1:09:06+33:56
15Berit GrosvoldEiker OL1:14:42+39:32
16Lill-Ann TorpSandefjord OK1:19:52+44:42
Trine Marit Justad RaaenLierbygda OLdisqualified

2,5 km M

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Simen Sommerstad RøsteKongsberg OL22:16
2Oskar HopeModum OL32:07+9:51
3Hallvard MyrvollBø OL41:43+19:27
4Jan Martin BjerringModum OL1:09:57+47:41
5Odd GunbjørnsenKonnerud IL1:36:29+1:14:13

2.5 km K

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Silje Lund HovdenTyrving IL35:13
2Kjersti AabyKolbotn og Skimt OL39:48+4:35
3Sigrid Aaby MøretrøKolbotn og Skimt OL42:12+6:59
4Bjørg MostaulBø OL43:22+8:09
5Ingrid A. PedersenNydalens SK59:18+24:05
6Berit G. WiersdalenNedre Sigdal IF1:01:44+26:31
7Hjørdis ØvreåsBotne SK1:18:34+43:21
8Hjørdis GrønhovdModum OL1:33:16+58:03
Enikø BertalanNo Clubdisqualified

2 km N

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Frida HopeModum OL19:49
2Anna KonradModum OL22:21+2:32
3Thora BrynildsenEiker OL33:51+14:02
4Tirill BrynildsenEiker OL33:54+14:05
5Nadine KonradModum OL34:00+14:11
Hanna VitovaModum OLdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor