Norwegian Orienteering Federation

Official results for Tour of Lillomarka 2019 - Løp 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Tour of Lillomarka 2019 - Løp 2
Organiser: Lillomarka OL
Date: Monday 13 May 2019

Herrer A-løype

4 400 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik Jansson HaverstadLierbygda OL28:476:32
2Haakon IngvaldsenNittedal OL34:14+5:277:46
3Karl Even RyghHeming Orientering34:21+5:347:48
4Vidar BenjaminsenLillomarka OL35:22+6:358:02
5Brynjar FredheimLillomarka OL35:47+7:008:07
6Bjørn WangensteenLillomarka OL37:05+8:188:25
7Mats HaugePrivat37:25+8:388:30
8Terje BlindheimLillomarka OL37:32+8:458:31
9Richard Zeiner-GundersenFossum IF39:48+11:019:02
10Nils Ragnar LiholtLillomarka OL41:39+12:529:27
11Nov Bar-NathanLillomarka OL43:11+14:249:48
12Hallvard FjærLillomarka OL43:45+14:589:56
13Martin GranlyLillomarka OL44:26+15:3910:05
14Andreas BarstadÅrvoll IL44:43+15:5610:09
15Dag WangLillomarka OL48:02+19:1510:54
16Tormod ØvergaardVestre Akers SK49:26+20:3911:14
17Harald TorjussenPrivat50:34+21:4711:29
18Lars Audun VoldLillomarka OL50:48+22:0111:32
19Assaf Bar-NathanLillomarka OL52:34+23:4711:56
20Truls AngellLillomarka OL53:44+24:5712:12
21Paul WadeFossum IF54:14+25:2712:19
22Sjur SætrenLillomarka OL55:40+26:5312:39
23Harald SørensenLillomarka OL1:06:08+37:2115:01
24Bjørn Sverre GulheimLillomarka OL1:06:29+37:4215:06
25Steinar HansenLillomarka OL1:10:44+41:5716:04

Damer A-løype

4 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maren Jansson HaverstadTyrving IL38:478:48
2Marie Rygh HoltenNydalens SK40:52+2:059:17
3Tone Aamli SundtjønnLillomarka OL43:48+5:019:57
4Marit B. EithunNittedal OL48:38+9:5111:03
5Merete RørvikLillomarka OL52:31+13:4411:56
6Vibeke SjetnaPrivat56:03+17:1612:44
7Lene ColquhounLillomarka OL58:29+19:4213:17
8Gunnhild VikhamarLillomarka OL58:36+19:4913:19
9Anne RusteLillomarka OL1:03:11+24:2414:21
10Jorunn BlindheimLillomarka OL1:08:48+30:0115:38
11Maria Rørvik HaverLillomarka OL1:12:04+33:1716:22
12Oda Marie ColquhounLillomarka OL1:12:05+33:1816:22
13Aase MestadLillomarka OL1:20:19+41:3218:15

Herrer B-løype

2 900 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vidar BerteigIL GeoForm27:419:32
2Rasmus D. EastwoodLillomarka OL28:50+1:099:56
3Morten Ødegaard29:10+1:2910:03
4Mats Olav BergLillomarka OL29:25+1:4410:08
5Vebjørn Emil BlindheimLillomarka OL29:52+2:1110:17
6Tore SundtjønnLillomarka OL31:17+3:3610:47
7Håkon BogasonLillomarka OL35:16+7:3512:09
8Arild LangtindPrivat35:36+7:5512:16
9Jonathan WoodhouseLillomarka OL36:13+8:3212:29
10Knut FossgardLillomarka OL39:21+11:4013:34
11Egil HusethKamp/Vestheim IF40:32+12:5113:58
12Georg SmedsaasHisøy OK42:34+14:5314:40
13Knut M. OlsenLillomarka OL43:23+15:4214:57
14Kai Halvorsen AarekolSiemens44:19+16:3815:16
15Trond BotnenLillomarka OL45:11+17:3015:34
16Edward WoodhouseLillomarka OL55:19+27:3819:04
17Roger BrekkeLillomarka OL1:00:50+33:0920:58
August AronsenNittedal OLdisqualified
Leo UrøNittedal OLdisqualified
Torbjørn LundebyLillomarka OLdisqualified

Damer B-løype

2 900 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunhild SundtjønnÅrvoll IL34:2211:51
2Tone ØdegaardPrivat34:41+0:1911:57
3Sigrid Hegge EriksenGrong IL39:34+5:1213:38
4Nora JohansenHisøy OK42:08+7:4614:31
5Sharon BroadwellIL GeoForm42:45+8:2314:44
6Elin BrekkeLillomarka OL44:30+10:0815:20
7Gunn StabbetorpFolkehelseinstituttet44:54+10:3215:28
8Vibeke HøstLillomarka OL56:39+22:1719:32
9Annike SelmerLillomarka OL57:35+23:1319:51
10Emma GrønevaldPrivat58:51+24:2920:17
11Eldbjørg Markhus BrekkeLillomarka OL59:53+25:3120:38

Herrer C-løype

2 400 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Audun SanderudLillomarka OL22:169:16
2Boye WangensteenLillomarka OL22:52+0:369:31
3Aksel NesNittedal OL27:03+4:4711:16
4Jakob MollestadLillomarka OL39:12+16:5616:20
5Casper Eckmann AronsenNittedal OL39:36+17:2016:30
6Leon Jørve IngjerLillomarka OL40:34+18:1816:54
7Alfred Holtan SanderudLillomarka OL43:52+21:3618:16
8Sindre RuudLillomarka OL45:41+23:2519:02
9Miller SteenNittedal OL48:22+26:0620:09
10Lasse MundalPrivat57:00+34:4423:45
11Brage Wergeland BiemLillomarka OL1:02:39+40:2326:06

Damer C-løype

2 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Beate MoldestadLillomarka OL28:0311:41
2Dorthe Kühl PetersenLillomarka OL33:44+5:4114:03
3Siri LarønningenLillomarka OL35:22+7:1914:44
4Pernille Hamre SkoglundPrivat36:20+8:1715:08
5Teresia WangensteenLillomarka OL40:15+12:1216:46
6Elisabeth StrandbergLillomarka OL43:49+15:4618:15
7Ellen Sauar NordlidPrivat56:59+28:5623:44
Anne SjønnesenLillomarka OLdisqualified

Voksne Nybegynnere

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stian LillegårdLillomarka OL18:5211:05
2Tor HenriksenLillomarka OL38:44+19:5222:47
3Liv Holtan SanderudLillomarka OL39:19+20:2723:07
4Terje TrondsenNittedal OL43:19+24:2725:28
5Marit HartvetPrivat53:57+35:0531:44

Barn Nybegynnere

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ida MoldestadLillomarka OL27:1216:00
2Otto Johansen SmedsaasHisøy OK30:55+3:4318:11
3Heine Johansen SmedsaasHisøy OK34:44+7:3220:25
4Henny Holtan SanderudLillomarka OL39:51+12:3923:26
5Tea Goa RønningenPrivat39:57+12:4523:30

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor