Norwegian Orienteering Federation

Official results for Nærløp, Vikeså

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nærløp, Vikeså
Organiser: Ålgård Orientering
Date: Tuesday 20 August 2019

Damer - kort løype

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie Mydland HellandEgersund OK17:479:52
2Aina UrstadÅlgård Orientering18:27+0:4010:15
3Thea Beate PuntervoldEgersund OK22:56+5:0912:44
4Ada C StokkelandÅlgård Orientering23:50+6:0313:14
5Maren OftedalÅlgård Orientering29:15+11:2816:15
6Oda Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)35:15+17:2819:35

Damer - mellomlang løype

3 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne GarsrudStavanger Orienteringsklubb36:3212:10
2Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL38:06+1:3412:42
3Otilie OftedalÅlgård Orientering39:52+3:2013:17
4Monica HorpestadEgersund OK40:59+4:2713:39
5Kristin BreivoldGanddal IL42:40+6:0814:13
6Hilde HetlandEgersund OK49:39+13:0716:33
7Ingunn VoilåsEgersund OK51:09+14:3717:03
8Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)55:43+19:1118:34
9Turid NystrømStavanger Orienteringsklubb56:28+19:5618:49
10Haldis Olaug GlendrangeStavanger Orienteringsklubb1:00:45+24:1320:15

Damer - lang løype

4 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalGanddal IL44:399:30
2Anna TaksdalGanddal IL50:20+5:4110:42
3Helene OmdalNTNUI52:42+8:0311:12
Ingrid LamarkGanddal ILdisqualified
Trine Bolstad ScheieGanddal ILdisqualified

Herrer - kort løype

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild SvihusGanddal IL28:4115:56

Herrer - mellomlang løype

3 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samuel A StokkelandÅlgård Orientering29:129:44
2Olav HellandEgersund OK36:31+7:1912:10
3Per Ingar HadlandGanddal IL37:56+8:4412:38
4Tor Kristian GylandStavanger Orienteringsklubb38:40+9:2812:53
5Simon Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)39:18+10:0613:06
6Kjell SvihusGanddal IL40:49+11:3713:36
7Roar Fjermestad EieSandnes IL (Rogaland)41:59+12:4713:59
8Terje StokkelandÅlgård Orientering43:34+14:2214:31
9Livar OftedalÅlgård Orientering48:31+19:1916:10
10Tore KarlsenStavanger Orienteringsklubb51:41+22:2917:13
Alexander HorpestadEgersund OKdisqualified

Herrer - lang løype

4 700 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ola Magnus LaugalandÅlgård Orientering34:497:24
2Kenneth MydlandEgersund OK42:52+8:039:07
3Lars Sigve OftedalÅlgård Orientering45:42+10:539:43
4Jørgen BreivoldGanddal IL49:01+14:1210:25
5Sturla StokkelandÅlgård Orientering49:27+14:3810:31
6Erik LimaGanddal IL51:18+16:2910:54
7Øyvind LamarkGanddal IL51:20+16:3110:55
8Per Inge EspedalÅlgård Orientering53:36+18:4711:24
9Geir BjaanesSandnes IL (Rogaland)53:47+18:5811:26
10Trond LamarkGanddal IL54:32+19:4311:36
11Markus Andreas BreivoldGanddal IL55:24+20:3511:47
12Jan-Einar ØvremoÅlgård Orientering55:27+20:3811:47
13Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)55:57+21:0811:54
14Øyvind RummelhoffStavanger Orienteringsklubb56:30+21:4112:01
15Sveinung SvebestadSandnes IL (Rogaland)59:24+24:3512:38
16Joar EilevstjønnGanddal IL1:03:23+28:3413:29
17Andreas Nybak UrdalGanddal IL1:12:46+37:5715:28
Edvin AakreEgersund OKdisqualified

Herrer - Ny

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vetle Fjermestad EieSandnes IL (Rogaland)28:1518:50
2Noa StokkelandÅlgård Orientering40:50+12:3527:13

Damer - Ny

1 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amalie Sofie Kalsaas UrstadÅlgård Orientering19:4413:09
2Lea StokkelandÅlgård Orientering40:26+20:4226:57
3Tea StokkelandÅlgård Orientering40:54+21:1027:16

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor