Norwegian Orienteering Federation

Official results for Høstkarusellen 2019 - Løp 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Høstkarusellen 2019 - Løp 1
Organiser: Stavanger Orienteringsklubb
Date: Saturday 9 November 2019

Classes: Show all | Damer - kort løype | Damer - mellomlang løype | Damer - lang løype | Herrer - kort løype | Herrer - mellomlang løype | Herrer - lang løype | Nybegynnerløype | Lang-Åpen | Mellom-Åpen | Kort-Åpern

Damer - kort løype

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marianne SteinkopfAftenbladet BIL37:1512:50
2Grethe Ask-BreivikAftenbladet BIL38:15+1:0013:11
3Irene SirevågUiS BIL39:01+1:4613:27

Damer - mellomlang løype

4 100 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elin Helene DymbeStavanger Orienteringsklubb36:418:56
2Anita Glenne KallhovdEgersund OK39:05+2:249:31
3Brit NilsenStavanger Orienteringsklubb39:33+2:529:38
4Anne GarsrudStavanger Orienteringsklubb39:35+2:549:39
5Trude HermanrudStavanger kommune BIL43:32+6:5110:37
6Turid NystrømStavanger Orienteringsklubb47:49+11:0811:39
7Pernille Ronæss MellebyStavanger Orienteringsklubb49:47+13:0612:08
8Gry Vikhamar ThengsStavanger Orienteringsklubb50:32+13:5112:19
9Tove BjerkreimFrøyland IL55:32+18:5113:32
10Inger Skretting OpstadEgersund OK59:06+22:2514:24
Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)disqualified
Margrethe RoalsøSandnes IL (Rogaland)disqualified

Damer - lang løype

5 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger Tone NygårdEgersund OK45:468:19
2Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb46:41+0:558:29
3Lise IsachsenStavanger Orienteringsklubb48:39+2:538:50
4Helen LomelandÅlgård Orientering52:33+6:479:33
5Vibeke LamarkGanddal IL54:43+8:579:56
6May MelingStavanger Orienteringsklubb1:00:47+15:0111:03
7Mariann SveinsvollGanddal IL1:04:35+18:4911:44

Herrer - kort løype

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eldar AustvollNOTEAM24:598:36
Sverre VarebergStavanger Orienteringsklubbdisqualified

Herrer - mellomlang løype

4 100 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjell SkjævelandStavanger Orienteringsklubb35:248:38
2Peter SæbbøStavanger Orienteringsklubb36:43+1:198:57
3Per Ingar HadlandGanddal IL37:08+1:449:03
4Lars Nicolay Nygård BassoStavanger Orienteringsklubb38:18+2:549:20
5Arne ØstensenStavanger Orienteringsklubb38:43+3:199:26
6André SirevågStatoil BIL40:43+5:199:55
7Jørgen NilsenStavanger Orienteringsklubb41:12+5:4810:02
8Terje HellandNOTEAM41:20+5:5610:04
9Norvald SkrettingNOTEAM41:43+6:1910:10
10Arne Magne HandelandSandnes kommune BIL41:58+6:3410:14
11Bjarne GimreGanddal IL42:06+6:4210:16
12Arne NygaardNOTEAM42:33+7:0910:22
13Knut SkjævelandGanddal IL44:03+8:3910:44
14Jan VærpSøgne og Songdalen OK45:06+9:4211:00
15Bjørn kristian RøylandStavanger Orienteringsklubb46:02+10:3811:13
16Raymond B PettersenÅlgård Orientering46:32+11:0811:20
17Frode FølgesvoldAftenbladet BIL50:53+15:2912:24
18Jan ArendalEquinor BIL51:23+15:5912:31
19Knut Jonas EspedalStavanger Orienteringsklubb52:00+16:3612:40
20Per Marthon MælandAftenbladet BIL52:06+16:4212:42
21Geir HusdalTIF Viking54:21+18:5713:15
Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubbdisqualified
Lars DymbeStavanger Orienteringsklubbdisqualified
Paul Andreas PaulsenStavanger Orienteringsklubbdisqualified
Arvid ThorsenRiska Orienteringsklubbdisqualified
Leif Gunnar WikeneStavanger Orienteringsklubbdisqualified

Herrer - lang løype

5 500 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Runar Eike ToftEquinor BIL33:146:02
2Geir SandSUS BIL33:20+0:066:03
3Joar EilevstjønnGanddal IL36:08+2:546:34
4Jan-Rune Larsen BassoStavanger Orienteringsklubb36:19+3:056:36
5Nils John VestølStavanger Orienteringsklubb36:57+3:436:43
6Njål F. VadlaSandnes IL (Rogaland)37:17+4:036:46
7Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb38:38+5:247:01
8Tollak Johannes DymbeStavanger Orienteringsklubb39:11+5:577:07
9Jan-Einar ØvremoÅlgård Orientering39:45+6:317:13
10Svein Magnus HalsneStavanger Orienteringsklubb41:17+8:037:30
11Bertrand DenieulStavanger Orienteringsklubb41:40+8:267:34
12Kristoffer MonsenVaregg Fleridrett41:48+8:347:36
13Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb42:49+9:357:47
14Øyvind LamarkGanddal IL42:54+9:407:48
15Håkon EggebøStavanger Orienteringsklubb42:58+9:447:48
16Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)44:52+11:388:09
17Trond LamarkGanddal IL45:59+12:458:21
18Øistein HaalandStavanger Orienteringsklubb46:26+13:128:26
19Pål H. GjerdenStavanger Orienteringsklubb48:26+15:128:48
20Erling MaulandGanddal IL48:55+15:418:53
21Tor BrekkenGanddal IL52:54+19:409:37
22Ove OalandGanddal IL55:43+22:2910:07

Nybegynnerløype

1 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel EilevstjønnGanddal IL17:0111:20
2Audun SkartveitNOTEAM19:43+2:4213:08
3Henrik EilevstjønnGanddal IL20:58+3:5713:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor