*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för Tour de Orientering, tour de Orientering, jaktstart

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tour de Orientering
Arrangörsorganisation: Ganddal IL
Dato: lørdag 28 september 2019 - søndag 29 september 2019

Tour de Orientering, prologTour de Orientering, mellomTour de Orientering, mellom (totalt)Tour de Orientering, jaktstartTour de Orientering, jaktstart (totalt)

Klasser: Visa alla | N-åpen | D 9-10 | D 11-12 | D13-16 | D 17- | D 17-AK | D 17-N | D 50- | D 60- | D 70- | H 9-10 | H 11-12 | H13-16 | H 17- | H 17-AK | H 17-N | H 50- | H 60- | H 70- | U - N | U - C | U - B | C-åpen | Båpen

N-åpen

1 430 m, 7 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
Pernille BreivoldGanddal ILfullført
Vetle Fjermestad EieSandnes IL (Rogaland)fullført
Ruben Mydland HellandEgersund OKfullført
Liven OrstadGanddal ILfullført
Andreas SkistadGjø-Vard OLfullført
Daniel SkistadGjø-Vard OLfullført
Ine Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)fullført

D 9-10

2 290 m, 4 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
Sarah JongenburgerSandnes IL (Rogaland)24.1510.35
Karen OrstadGanddal IL28.2512.24
Vilde PuntervoldEgersund OK37.0916.13
Lea StokkelandÅlgård Orientering34.0814.54

D 11-12

2 330 m, 6 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Mari RichterSandnes IL (Rogaland)17.157.24
2Julie Mydland HellandEgersund OK17.54+0.397.40
3Ada C StokkelandÅlgård Orientering19.05+1.508.11
4Norah BreivoldGanddal IL19.53+2.388.32
5Oda Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)21.32+4.179.14
Nina AkslandSandnes IL (Rogaland)diskvalifisert

D13-16

3 710 m, 13 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Anna TaksdalGanddal IL28.437.44
2Kaja PeikliSandnes IL (Rogaland)29.38+0.557.59
3Julie AkslandSandnes IL (Rogaland)30.29+1.468.12
4Selma SteinsvågHaugesund IL Orientering31.36+2.538.31
5Selma Lothine Fridheim TorpSandnes IL (Rogaland)31.51+3.088.35
6Amalie Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)35.06+6.239.27
7Dina TorgersenStavanger Orienteringsklubb38.48+10.0510.27
8Synne Skeie PettersonEgersund OK38.53+10.1010.28
9Sara HetlandHaugesund IL Orientering40.12+11.2910.50
10Hilde OhrGanddal IL41.22+12.3911.09
11Thea Beate PuntervoldEgersund OK42.21+13.3811.24
12Alva ChristiansenSandnes IL (Rogaland)44.04+15.2111.52
13Solveig NicolaysenStavanger Orienteringsklubb1.08.35+39.5218.29

D 17-

4 500 m, 17 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb33.417.29
2Aud Hognestad TaksdalGanddal IL37.41+4.008.22
3Ingrid LamarkGanddal IL40.41+7.009.02
4Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb41.12+7.319.09
5Tone TorgersenStavanger Orienteringsklubb43.26+9.459.39
6Jane Mydland HellandEgersund OK44.04+10.239.47
7Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb44.24+10.439.52
8Ane OftedalSandnes IL (Rogaland)44.57+11.169.59
9Anita Glenne KallhovdEgersund OK48.16+14.3510.43 Ladda ner rutt i gpx-format
10Julie PuntervoldEgersund OK51.50+18.0911.31
11Trine Bolstad ScheieGanddal IL52.16+18.3511.36
12Ragnhild RichterSandnes IL (Rogaland)52.24+18.4311.38
13Ingeborg WathneSandnes IL (Rogaland)58.32+24.5113.00
14Vilde Bårdsen HustoftStavanger Orienteringsklubb1.00.20+26.3913.24
15Berit AkslandSandnes IL (Rogaland)1.04.10+30.2914.15
16Hilde HetlandEgersund OK1.04.13+30.3214.16
17Mariann SveinsvollGanddal IL1.04.29+30.4814.19

D 17-N

2 290 m, 1 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
Maren Sofie PettersonEgersund OKdiskvalifisert

D 50-

3 510 m, 5 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Inger Tone NygårdEgersund OK32.069.08
2Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL32.55+0.499.22
3Ann Karin TjørhomGanddal IL38.07+6.0110.51
4Irene RummelhoffStavanger Orienteringsklubb38.18+6.1210.54
5Kristin SkadsemGanddal IL50.41+18.3514.26

D 60-

3 510 m, 3 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Siri ØkstadOddersjaa SSK46.5013.20
2May MelingStavanger Orienteringsklubb47.54+1.0413.38
3Tove BjerkreimFrøyland IL48.20+1.3013.46

D 70-

3 510 m, 4 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Inger Skretting OpstadEgersund OK47.4913.37
2Haldis Olaug GlendrangeStavanger Orienteringsklubb57.08+9.1916.16
3Helga KlausenÅlgård Orientering1.01.29+13.4017.30
Helga AaslidEgersund OKdiskvalifisert

H 9-10

2 290 m, 6 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
Oliver DuncanSandnes IL (Rogaland)14.166.13
Emil Fotland KolstøEgersund OK24.3110.42
Markus Mydland HellandEgersund OK24.2610.40
Sjur UndheimSandnes IL (Rogaland)26.5311.44
Trym UndheimSandnes IL (Rogaland)26.1711.28
Aslak WathneSandnes IL (Rogaland)25.1411.01

H 11-12

2 330 m, 7 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Peter SæbbøStavanger Orienteringsklubb15.506.47
2Thomas DuncanSandnes IL (Rogaland)19.11+3.218.13
3Trygve Skumlien MyrlandSandnes IL (Rogaland)19.50+4.008.30
4Marius RøddeGanddal IL22.48+6.589.47
5Viljar Fotland KolstøEgersund OK28.23+12.3312.10
6Peder OrstadGanddal IL30.01+14.1112.52
7Idar JongenburgerSandnes IL (Rogaland)30.26+14.3613.03

H13-16

4 230 m, 16 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Edvin AakreEgersund OK28.576.50
2Markus RichterSandnes IL (Rogaland)29.34+0.376.59
3Kalle JongenburgerSandnes IL (Rogaland)30.40+1.437.14
4Ola Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)31.04+2.077.20
5Stian HaugvaldstadSandnes IL (Rogaland)31.59+3.027.33
6Samuel KleppaÅlgård Orientering32.20+3.237.38
7Jonas Vistnes MyklebostSandnes IL (Rogaland)32.30+3.337.40
8Arne Jacob Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb34.13+5.168.05
9Jone ValdalSandnes IL (Rogaland)35.02+6.058.16
10Bjørnar PeikliSandnes IL (Rogaland)38.56+9.599.12
11Omund Thu LandstadSandnes IL (Rogaland)39.41+10.449.22
12Andreas Nybak UrdalGanddal IL41.12+12.159.44
13Samuel A StokkelandÅlgård Orientering41.48+12.519.52
14Simon Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)44.50+15.5310.35
15Arnfinn SolheimSandnes IL (Rogaland)58.12+29.1513.45
Øyvind LamarkGanddal ILdiskvalifisert

H 17-

5 530 m, 24 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Clemens Sundby ØxnevadGanddal IL35.136.22
2Fredrik OmdalGanddal IL35.56+0.436.29
3Ørjan RavndalÅlgård Orientering36.28+1.156.35
4Harald KalagerStavanger Orienteringsklubb38.09+2.566.53
5Tor Gunnar AkslandSandnes IL (Rogaland)41.13+6.007.27
6Erik LimaGanddal IL42.22+7.097.39
7Tobias RøddeGanddal IL42.36+7.237.42
8Sigleif SteinsvågHaugesund IL Orientering43.23+8.107.50
9Joar EilevstjønnGanddal IL46.30+11.178.24
10Kristian Frafjord HaarrGanddal IL47.04+11.518.30
11Jørgen BreivoldGanddal IL47.52+12.398.39
12Sturla StokkelandÅlgård Orientering48.33+13.208.46
13Kim RichterSandnes IL (Rogaland)48.46+13.338.49
14Øystein AmundrudStavanger Orienteringsklubb48.51+13.388.50
15Jack KoskySouthdowns Orienteers49.26+14.138.56
16Ole Kristian TaksdalGanddal IL50.22+15.099.06
17Bjørnar André HaugSandnes IL (Rogaland)51.53+16.409.22
18Gunnar PettersonEgersund OK53.23+18.109.39
19Markus Andreas BreivoldGanddal IL56.27+21.1410.12
20Rune SvihusFrøyland IL56.44+21.3110.15
21Nils Tore PuntervoldEgersund OK1.01.06+25.5311.02
22Ole Morten ThingbøSandnes IL (Rogaland)1.03.10+27.5711.25
23John BreilandKlepp IL1.04.43+29.3011.42
24Håvard SvihusFrøyland IL1.08.56+33.4312.27

H 17-A kort

4 230 m, 1 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Johannes Skjæveland EideStavanger Orienteringsklubb39.299.20

H 50-

4 500 m, 18 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Per Olav HaarrGanddal IL34.537.45
2Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb35.01+0.087.46
3Kjetil WirakStavanger Orienteringsklubb35.22+0.297.51
4Oddgeir EikeskogSandnes IL (Rogaland)35.28+0.357.52
5Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)35.55+1.027.58
6Geir BjaanesSandnes IL (Rogaland)38.15+3.228.30
7Jan-Einar ØvremoÅlgård Orientering38.16+3.238.30
8Henning SundbyGanddal IL38.19+3.268.30
9Øyvind RummelhoffStavanger Orienteringsklubb38.29+3.368.33
10Trond LamarkGanddal IL42.17+7.249.23
11Sveinung SvebestadSandnes IL (Rogaland)46.15+11.2210.16
12Rune ChristiansenSandnes IL (Rogaland)47.02+12.0910.27
13Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb47.43+12.5010.36
14Bertrand DenieulNOTEAM49.22+14.2910.58
15Per Ingar HadlandGanddal IL49.41+14.4811.02
16Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb50.33+15.4011.14
17Geir HaugvaldstadSandnes IL (Rogaland)1.00.19+25.2613.24
Jon MyklebostSandnes IL (Rogaland)diskvalifisert

H 60-

3 510 m, 8 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Paul Terje HaarrGanddal IL29.348.25
2Otte OmdalGanddal IL31.04+1.308.51
3Kjell SkjævelandStavanger Orienteringsklubb37.22+7.4810.38
4Ove OalandGanddal IL38.54+9.2011.04
5Bjarne GimreGanddal IL43.47+14.1312.28
6Terje StokkelandÅlgård Orientering44.03+14.2912.32
7Jim StevensNorth Texas Orienteering Assoc47.08+17.3413.25
8Per W. TorgersenOddersjaa SSK1.07.06+37.3219.07

H 70-

3 510 m, 5 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Asgeir BellStavanger Orienteringsklubb39.4111.18
2Svein GlendrangeStavanger Orienteringsklubb44.37+4.5612.42
3Tormod AaslidEgersund OK45.16+5.3512.53
4Svein EliassenStavanger Orienteringsklubb1.08.07+28.2619.24
Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubbdiskvalifisert

Utvikling C

2 330 m, 1 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Tuva ChristiansenSandnes IL (Rogaland)30.1612.59

C-åpen

2 330 m, 2 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Åsne Myklebost TorgersenSandnes IL (Rogaland)23.3710.08
2Ingrid Elisabeth ØxnevadGanddal IL28.32+4.5512.14

B-åpen

2 770 m, 8 startende deltakere
PlassNavnOrganisasjonTidDiffKm-tid R
1Olav HellandEgersund OK24.208.47
2Jan Henrik NeuenkirchenGanddal IL28.03+3.4310.07
3Ida KolstøEgersund OK28.13+3.5310.11
4Ådne OrstadGanddal IL32.20+8.0011.40
5Åsa ChristiansenSandnes IL (Rogaland)35.21+11.0112.45
6Tone M. Seglem GiskeGanddal IL37.23+13.0313.29
Bente Fjermestad-EieSandnes IL (Rogaland)diskvalifisert
Trine SelvikvågFrøyland ILdiskvalifisert

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

IOF Eventor