Norwegian Orienteering Federation

Official results for Filefjellmesterskapet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Filefjellmesterskapet
Organiser: Tyin-Filefjell Orienteringsklubb
Date: Sunday 28 July 2019

Classes: Show all | 7km | 4km | 2km | 1km

7.5 km A-nivå

7 610 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans Gunnar OmdalIL Vindbjart42:195:33
2Marcus MillegårdSävedalens AIK44:26+2:075:50
3Anders VisterNydalens SK45:02+2:435:55
4Per Melander OftenNydalens SK47:27+5:086:14
5Erling SommerfeldtAsker Skiklubb47:31+5:126:14
6Bjørn HøllelandFana IL50:16+7:576:36
7Marthe GløersenBækkelagets SK59:16+16:577:47
8Neil MarstonHemsedal IL59:36+17:177:49
9Asbjørn BygglandHøydalsmo IL59:54+17:357:52
10Håvard TorpeFossum IF59:56+17:377:52
11Gunhild Rogne HallandNydalens SK1:00:52+18:337:59
12Bent SkatvedtRaumar Orientering1:01:33+19:148:05
13Dag Steinar RagvinBø OL1:02:45+20:268:14
14Sigurd DæhliLøten o-lag1:03:10+20:518:18
15Onno VerberneOL Toten-Troll1:03:35+21:168:21
16Håvard TelstøIL Vindbjart1:04:53+22:348:31
17Karine VestølVegårshei IL1:05:24+23:058:35
18Øystein RuudFredrikstad SK1:05:47+23:288:38
19Michael SætvedtSnertingdal IF Orientering1:07:14+24:558:50
20Helge RosenlundVaregg Fleridrett1:07:21+25:028:51
21Roald HopsnesFana Langrenn1:07:58+25:398:55
22Tore Svein NeseAskøy OL1:08:47+26:289:02
23Vendula SramkovaHemsedal IL1:08:54+26:359:03
24Hallvard BergTyrving IL1:09:30+27:119:07
25Jon SkriubakkenPorsgrunn OL1:10:17+27:589:14
26Andreas Brurås Vandvik1:11:34+29:159:24
27Sture OttesenIndre Østfold OK1:11:59+29:409:27
28Tage RosenlundVaregg Fleridrett1:17:39+35:2010:12
29Norvald OspehaugIL Tambarskjelvar1:17:48+35:2910:13
30Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett1:19:22+37:0310:25
31Svein WigemyrOddersjaa SSK1:21:03+38:4410:39
32Anja HoleFørde IL1:21:34+39:1510:43
33Olaf Halsaa DolvenAsker Skiklubb1:22:41+40:2210:51
34Hedda SkatvedtRaumar Orientering1:24:16+41:5711:04
35Martine SkjelsvikLillehammer OK1:26:17+43:5811:20
36Siri Sjødin DrangeVaregg Fleridrett1:28:07+45:4811:34
37Ingrid RavnanOL Toten-Troll1:28:16+45:5711:35
38Line Drange RuudRøyken OL1:28:30+46:1111:37
39Anne Berit EidNydalens SK1:31:38+49:1912:02
40Ove DrangeVaregg Fleridrett1:35:00+52:4112:29
41Eirik BrynildsenEiker OL1:36:55+54:3612:44
42Haakon DolvenAsker Skiklubb1:39:19+57:0013:03
43Sharon BroadwellIL GeoForm1:51:26+1:09:0714:38
Lasse ArnesenHeming Orienteringdid not start
Sindre SandvenBækkelagets SKdid not start
Malin SørensenEiker OLdid not start
Øystein SørensenEiker OLdid not start

4.5 km A-nivå

4 580 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristian KullerudKonnerud IL36:448:01
2Christoffer ÅnensenOppsal Orientering38:44+2:008:27
3Jennie AnderssonGöteborg Majorna OK41:22+4:389:01
4Hege KullerudKonnerud IL41:38+4:549:05
5Vidar BerteigIL GeoForm45:17+8:339:53
6Anne AubertVaregg Fleridrett47:36+10:5210:23
7Bernt HeggøyVoss IL48:36+11:5210:36
8Jon LahlumIL GeoForm49:43+12:5910:51
9Marie HopsnesFana Langrenn51:11+14:2711:10
10Knut Anders LøkenFossum IF52:19+15:3511:25
11Hilde Haugse52:49+16:0511:31
11Tove StrandMåren OK52:49+16:0511:31
13Jan-Henrik NilsenOppsal Orientering53:11+16:2711:36
14Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL54:51+18:0711:58
15Kirsti Grundnes BergTyrving IL55:32+18:4812:07
16Roar SigurdsenRingnes BIL56:02+19:1812:14
17Kjellaug GrødemVoss IL56:32+19:4812:20
18Lis DæhliLøten o-lag58:57+22:1312:52
19Knut G KarlsenHeming Orientering59:15+22:3112:56
20Mette RogneVaregg Fleridrett1:02:12+25:2813:34
21Anne SørumIndre Østfold OK1:02:56+26:1213:44
22Dag ChristensenVoss IL1:03:53+27:0913:56
23Tormod DahlenRingerike OL1:04:13+27:2914:01
24Eva Macody LundVaregg Fleridrett1:10:33+33:4915:24
25Jon Petter NielsenNydalens SK1:20:44+44:0017:37
26Karin Halsaa DolvenAsker Skiklubb1:21:01+44:1717:41
27Kristin HopsnesFana Langrenn1:22:17+45:3317:57
28Solveig HopsnesFana Langrenn1:22:52+46:0818:05
29Simen ÅnensenOppsal Orientering1:24:59+48:1518:33
30Kari-Ann ÅnensenOppsal Orientering1:25:01+48:1718:33
31Vera HalsaaAsker Skiklubb1:25:33+48:4918:40
32Elin DahlenRingerike OL1:59:52+1:23:0826:10
Lill Ramberg SkappelLillehammer OKdisqualified
Marianne ArnesenAsker Skiklubbdid not start
Terje LarsenHalden SKdid not start

2.5 km B/C-nivå

2 920 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gaute SkjelsvikLillehammer OK30:4210:30
2Ingrid Stigen BygglandHøydalsmo IL35:20+4:3812:06
3Erik HaugenRingsaker OK35:48+5:0612:15
4Knut Even HoleFørde IL36:50+6:0812:36
5Tone RosenlundVaregg Fleridrett37:25+6:4312:48
6Hilde Marit HøllelandFana IL43:01+12:1914:43
7Turid Fossberg45:38+14:5615:37
8Jan Fossberg45:40+14:5815:38
9Anita E. HoleFørde IL49:19+18:3716:53
10Atle MarøenGneist, IL59:43+29:0120:27
11Øystein SkappelLillehammer OK1:02:46+32:0421:29
Balder Hasvik LarsenHalden SKdid not start

1.5 km N-nivå

1 670 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Fredrik Kristiansen Aubert37:2322:23
Kristin Kristiansen Aubert29:1117:28
Aksel Stigen BygglandHøydalsmo IL33:5220:16
Synne Stigen BygglandHøydalsmo IL33:0219:46
Ida HopsnesFana Langrenn26:5816:08
Aleksandra KullerudKonnerud IL37:0122:09
Ronia Robin MarstonHemsedal IL38:1022:51
Isak Millegård53:1631:53
Signe Drange RuudRøyken OL27:4316:35
Sunniva Drange RuudRøyken OL30:1718:08
Lilly Ulrikke Seim31:3818:56
Oskar S. Seim29:5417:54
Hans Eri Torpe44:4726:48

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor