Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim Open

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim Open
Organisers: Bjugn IL / Wing OK
Date: Sunday 12 May 2019

N-├ąpen

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Linus Fossum MalmringFreidigcompleted
Brage ReinåsFrol ILcompleted
Peter J WithWing OKcompleted

H -10

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Petter SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering23:43

D 11-12

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Emilie StandalStjørdals-Blink Orientering20:43
2Agnes Wullum-VestadWing OK20:44+0:01
3Maia Ruano StrandWing OK21:40+0:57
4Hedda SæbøNidarøst OK24:47+4:04
5Maja Sæterhaug KnudsenFreidig30:54+10:11
6Eline J. WithWing OK37:17+16:34

D 13-14

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Una KittilsenFreidig27:54
2Sigrid HaugskottOL Trollelg27:56+0:02
3Hanna LindqvistÖstersunds OK34:35+6:41
Ane SkulbørstadStjørdals-Blink Orienteringdisqualified
Tora KittilsenFreidigdid not start

D 15-16

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ane Malene KolstadFreidig39:53
2Mathea Spets StorhovFreidig41:17+1:24
3Ida SolliMo OK46:27+6:34

D 17-

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Solveig BlindheimNTNUI37:48
2Solveig VassendenStjørdals-Blink Orientering45:07+7:19
3Eva TesarovaWing OK50:48+13:00

D 17-C

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marit BrødreskiftFreidig24:58

D 40-

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kristin HaugskottOL Trollelg34:09
2Anna KarlqvistIL BUL-Tromsø49:59+15:50
3Maj-Lisbet RønningFreidig59:29+25:20
Margot Bolstad LynumFreidigdisqualified

D 50-

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hanne Lerche RaadalHalden SK34:40
2Tone AlmåsIL Leik36:55+2:15
3Aud Ellen BrevikSturla, IF39:18+4:38
4Randi JensenFrol IL46:38+11:58
5Mai Iren AlmåsIL Leik49:25+14:45
6Turid ArnesenByåsen IL50:16+15:36
7Gunhild BredesenVerdal OK1:01:18+26:38
8Irene SkiriBodø og Omegn IF Orientering1:02:09+27:29
Heidi ArnesenFreidigdid not start
Mette BjerveMo OKdid not start
Nina-Beate LiabakkByåsen ILdid not start
Torunn Spets StorhovFreidigdid not start
Ann Karin TjørhomGanddal ILdid not start

D 60-

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Grete Berge OwrenFreidig47:03
2Reidun Fallan SmaavikFreidig1:40:17+53:14

D 70-

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Torid KvaalFreidig1:08:56

H 11-12

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Simon LindqvistÖstersunds OK16:56

H 13-14

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alf Petter LynumFreidig36:48
2Jakob J. WithWing OK38:41+1:53
3Joar BäckmanFrösö IF38:50+2:02

H 15-16

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vetle Grønvik EkraFreidig32:34
2August Hopstad NykvistWing OK39:03+6:29
3Kasper Sæterhaug KnudsenFreidig40:27+7:53
August MaskeFreidigdid not start

H 17-

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jan SchmidOL Trollelg47:33
2Harald KalagerStavanger Orienteringsklubb49:11+1:38
3Mattis MyhreStjørdals-Blink Orientering51:50+4:17
4Martin OhlssonOK Storsjön56:22+8:49
5Marcus AmrénÖstersunds OK58:28+10:55
6Sindre Engzelius GylverNTNUI1:00:58+13:25
7Tommy SchmidOL Trollelg1:03:27+15:54
8Mats LindaasElverum OK1:06:35+19:02
9Magnus JohanssonÅre OK1:07:14+19:41
10Jérôme SoulardByåsen IL1:12:41+25:08
11Johannes LangaasNidarøst OK1:24:43+37:10
Mathias BenjaminsenLillomarka OLdid not start

H 40-

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Johan IvarssonFreidig46:46
2Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL51:25+4:39
3Snorre HansenByåsen IL55:03+8:17
4Asle SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering57:08+10:22
5Gunnar VatnFrol IL58:34+11:48
6Håvard KjesbuStjørdals-Blink Orientering59:42+12:56
7Arild H ClausenFreidig1:01:44+14:58
8Hans Helmer SæternesByåsen IL1:07:34+20:48
9Olle MalmringFreidig1:13:17+26:31
10Kyrre KraftStjørdals-Blink Orientering1:32:08+45:22

H 50-

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vidar SkjerveVerdal OK42:25
2Ulf LindqvistÖstersunds OK42:30+0:05
3Arne OkkenhaugVerdal OK43:39+1:14
4Øystein ØstermannHeming Orientering44:42+2:17
5Christian JomaasFossum IF48:24+5:59
6Harald Eide-FredriksenHeming Orientering49:09+6:44
7Trond BrevikFossum IF50:29+8:04
8Haakon ArnesenByåsen IL57:19+14:54
9Björn OlofssonOK Storsjön58:33+16:08
10Gunnar EideBjugn IL1:07:33+25:08
11Martin FrischknechtAlta OL1:21:52+39:27
Roger KrohnFältjägarnas IFdisqualified
Torulf BäckmanFrösö IFdisqualified
Jens Even StorhovFreidigdid not start
Øystein WiggenByåsen ILdid not start

H 60-

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Geir OwrenFreidig42:35
2Lasse NatvigByåsen IL42:46+0:11
3Arnulf VillmoKorgen IL44:03+1:28

H 70-

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Knut LillealternFreidig40:25
2Nils Olav VennevikFreidig49:03+8:38
3Anders WaageFreidig55:21+14:56
Rolf KarsetSteinkjer OKdisqualified
Gunnar ØsterbøFreidigdisqualified

H 80-

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Stig Arild HaugskottOL Trollelg1:03:06
Jardar SandstadSelbu OKdisqualified

Direkte A

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Henning B. CarlsenOK Moss31:14
2Gro Sandstad EidsmoFreidig34:22+3:08
3Alex PedersenOL Trollelg36:45+5:31
4Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL36:55+5:41
5Mari EidsmoFreidig38:00+6:46
6Gøril EideByåsen IL39:15+8:01
7Olav M. IndergaardFrol IL39:31+8:17
8Brage KeiseråsIL Leik41:41+10:27
9Tore Angell-PetersenFreidig43:54+12:40
10Bjørn Åge ReinåsFrol IL46:52+15:38
11Magnhild ForsethFrol IL49:00+17:46
12Katharina RogstadEmblem IL49:43+18:29
13Bedrich Said1:27:06+55:52
Mai Britt BjørkSandefjord OKdisqualified
Janne Fossum MalmringFreidigdisqualified

Direkte B

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Rune M HoltFreidig44:29
Ingeborg Gurine KraftStjørdals-Blink Orientering1:02:29
Ingvild Geving SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering45:25

Direkte C

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mia ReinåsFrol IL17:58
2Rigmor StandalStjørdals-Blink Orientering19:57+1:59

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor