Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim sprintcup - løp 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim sprintcup - løp 2
Organiser: Nidarøst OK
Date: Thursday 4 April 2019

D -10

1 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Ingrid Mauseth RøFreidig19:4115:08
0Lily Alexandra MorganMalvik IL17:5513:46
0Lina SandquistOL Trollelg13:2410:18

D 11-12

1 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hedda SæbøNidarøst OK11:158:39
2Anna Emilie LonaWing OK11:31+0:168:51
3Ingeborg KolstadWing OK12:09+0:549:20
4Annika Lund EikremFreidig14:38+3:2311:15
5Agnes Wullum-VestadWing OK14:57+3:4211:30
6Tuva Holck SandbergWing OK17:26+6:1113:24
7Anna F. HøysæterWing OK35:23+24:0827:13

D 13-14

2 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Solveig Louise NissenFreidig18:357:08
1Sigrid HaugskottOL Trollelg18:357:08
3Nora HalvorsenFreidig18:42+0:077:11
4Lina Storler SnøfuglFreidig19:54+1:197:39
5Marita AskeFreidig21:32+2:578:16
6Maria Strømdal WikFreidig21:42+3:078:20

D 15-16

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mathea Spets StorhovFreidig17:056:34
2Anna Aurora NolteFreidig18:06+1:016:57
3Vilde Talgø-KristiansenFreidig18:34+1:297:08

D 17-20

2 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ragnhild EideByåsen IL16:216:17
2Stine AuneNidarøst OK18:58+2:377:17
3Hanne Helmine RogstadNidarøst OK20:12+3:517:46
4Maren VikenByåsen IL27:18+10:5710:30
5Andrine VikenByåsen IL29:28+13:0711:20
Frida HaugskottOL Trollelgdisqualified

D 21-

2 600 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingeborg EideByåsen IL14:445:40
2Eva TesarovaWing OK17:26+2:426:42
3Helen PalmerByåsen IL17:44+3:006:49
4Line SølbergIL Leik18:04+3:206:56
5Marte Hoff HagenNTNUI18:28+3:447:06
6Marit Rønning SkoglundNTNUI19:16+4:327:24
7Hanne VefsnmoByåsen IL19:31+4:477:30
8Camilla ÖhmanNTNUI19:53+5:097:38
9Sunniva MorganMalvik IL19:58+5:147:40
10Kristin Høydalsvik WellsByåsen IL20:56+6:128:03 Download route in GPX format
11Ingunn S. ØsthagenByåsen IL21:14+6:308:10
12Marit SchmidOL Trollelg22:18+7:348:34
13Kristin JægerWing OK22:56+8:128:49

H -10

1 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Peter WithWing OK23:5518:23
0Leo Benjamin MorganMalvik IL34:1426:20
Torvin Bergh-HansenByåsen ILdisqualified

H 11-12

1 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mathias LeroyerFreidig7:556:05
2Dagfinn StenvikByåsen IL12:36+4:419:41

H 13-14

2 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristoffer Strømdal WikFreidig14:455:40
2Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL18:13+3:287:00
3Alf Petter LynumFreidig19:01+4:167:18
4Herman Bruchmüller SundtByåsen IL21:52+7:078:24
5Aksel VikenByåsen IL22:09+7:248:31
6Sander M JensenByåsen IL22:40+7:558:43
7Jakob Jøsang WithWing OK23:07+8:228:53
8Ruben Aune BenjaminsenNidarøst OK27:16+12:3110:29
9Ludvik Storler SnøfuglFreidig27:59+13:1410:45
10Aslak MoxnessByåsen IL34:54+20:0913:25
Odin GåsvikNidarøst OKdisqualified

H 15-16

2 600 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kasper Sæterhaug KnudsenFreidig15:265:56
2Vemund MølnvikFreidig16:13+0:476:14
3August Hopstad NykvistWing OK16:14+0:486:14
4Petter Andreas LonaWing OK16:21+0:556:17
5Kristoffer LerliMelhus IL16:26+1:006:19
6Tord RomundstadNidarøst OK16:27+1:016:19
7Emil GrønliFreidig17:24+1:586:41
8Erlend AuneByåsen IL17:37+2:116:46
9Iver Dalsaune ThunFreidig17:38+2:126:46
10Vetle Grønvik EkraFreidig17:40+2:146:47
11Emil Reinertsen LeroyerFreidig18:25+2:597:05
12August MaskeFreidig18:40+3:147:10
13Håkon Wærnes ØfstiMelhus IL19:25+3:597:28
14Ørjan SæterMelhus IL19:40+4:147:33
15Joakim Solberg QvenildMelhus IL21:37+6:118:18
16Gaute Fjærli TevikMelhus IL21:50+6:248:23
17Andreas AagesenMelhus IL22:16+6:508:33
18Oskar StorlerMelhus IL25:03+9:379:38

H 17-20

2 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Håkon SæternesByåsen IL15:355:59
2Ludvig Williams StrømsnesMalvik IL15:43+0:086:02
3Ole Jørgen Bogen ArenthNTNUI15:53+0:186:06
4Jostein RøFreidig17:08+1:336:35
5Johannes LangaasNidarøst OK17:56+2:216:53
6Brage AsplemFreidig18:47+3:127:13
7Mathias Enebak IversenFreidig29:03+13:2811:10

H 21-

2 600 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar AndrénIL Leik12:244:46
2Sindre JohannessenFreidig12:32+0:084:49
3Sindre Østgulen DeiszNTNUI12:54+0:304:57
4Ove BaardsgaardOL Trollelg13:35+1:115:13
5Gustav FiskumNTNUI13:50+1:265:19
6Anders Felde OlaussenNTNUI13:52+1:285:20
7Jan SchmidOL Trollelg13:57+1:335:21
8Bjørn LundanesNTNUI14:16+1:525:29
9Ola KeiseråsIL Leik14:21+1:575:31
10Olav Milian Schmitt GranNTNUI14:35+2:115:36
11Kristoffer NeslandNTNUI14:38+2:145:37
12Sigurd StenvikByåsen IL14:52+2:285:43
13Erik GustafssonNTNUI14:53+2:295:43
14Mads FornesNTNUI14:54+2:305:43
15Tobias KristensenNTNUI15:01+2:375:46
16Åsmund Aamodt ResellNTNUI15:09+2:455:49
17Sverre Bang StøengNTNUI15:18+2:545:53
17Jonas UnsgårdIL Leik15:18+2:545:53
19Espen Samuelsen SkiriNTNUI15:31+3:075:58
20Hans Aleksander ØsthagenByåsen IL15:32+3:085:58
21Nicholas MorganMalvik IL15:35+3:115:59
22Halvor LundFreidig15:46+3:226:03
23Jonas WaeflerFreidig15:51+3:276:05
24Mathias BjuganNTNUI15:55+3:316:07
25Johannes Karstein MidtbøWing OK16:50+4:266:28
26Jérôme SoulardByåsen IL17:08+4:446:35
27Tore Borchgrevink AluHamar OK17:56+5:326:53
28Audun RyenNidarøst OK18:54+6:307:16
29Stig AlvestadIK Grane Arendal Orientering19:02+6:387:19
30Jan KondulaNTNUI23:45+11:219:08

H 40-

2 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Petter Andreas BerghMalvik IL15:025:46
2Jørgen TegdanFreidig15:22+0:205:54
3Øivind AunøienOK Fjell16:13+1:116:14
4Snorre HansenByåsen IL16:50+1:486:28
5Ingebrigt FuglemMalvik IL17:11+2:096:36
6Eivind LonaWing OK17:31+2:296:44
7Lars Martin HafstadByåsen IL17:47+2:456:50 Download route in GPX format
8Kristian StensrudOL Trollelg18:47+3:457:13
9Hans Helmer SæternesByåsen IL19:13+4:117:23
10Christian Andre AndresenMalvik IL19:39+4:377:33
11Jon Olaf OlaussenMalvik IL23:28+8:269:01

H 50-

2 600 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bjarne LienByåsen IL16:146:14
2Svein Erik BratsbergWing OK16:39+0:256:24
3Dag Ove TinmannsvikOL Trollelg17:54+1:406:53
4Arild H ClausenFreidig18:04+1:506:56
5Rune StræteWing OK18:07+1:536:58
5Haakon ArnesenByåsen IL18:07+1:536:58
7Frode HaugskottOL Trollelg18:24+2:107:04
8Jan HageIL Leik18:51+2:377:15
9Lars Erik StrømsnesMalvik IL19:00+2:467:18
10Stein Ivar FossMelhus IL19:08+2:547:21
11Morten KorsvoldWing OK19:19+3:057:25
12Jens Kjetil MehammerWing OK19:23+3:097:27
13Trond SletnerFreidig19:26+3:127:28
14Agnar RenolenWing OK19:39+3:257:33
15Harald StorrønningByåsen IL19:49+3:357:37
16Håvard EidnesOL Trollelg19:52+3:387:38
17Øystein WiggenByåsen IL20:29+4:157:52
18Dag Erik HellandWing OK22:25+6:118:37
19Per Ivar SkinderhaugWing OK22:32+6:188:40
20Geir WillumsenFreidig24:39+8:259:28
21Arne Inge KolstadWing OK25:02+8:489:37
22John LerliMelhus IL27:07+10:5310:25
23John SvergjaKvikne IL40:00+23:4615:23
Bernt BrynhildsenWing OKdisqualified
Jakob HaugenStjørdals-Blink Orienteringdisqualified

H 60-

2 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bernt RognesFreidig17:366:46
2Inge NørstebøOL Trollelg19:03+1:277:19
3Kjell MaroniByåsen IL19:55+2:197:39
4Svein Olav ÅmotIL Leik21:10+3:348:08
5Jostein AlvestadWing OK23:03+5:278:51
6Olav KvittemFreidig24:19+6:439:21
7Morten SkoglundByåsen IL26:18+8:4210:06
8Per Olav JohansenTrønderEnergi BIL27:10+9:3410:26

H 65-

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steinar AasvangWing OK21:068:06
2Tor GjermstadWing OK24:23+3:179:22
3Rune M HoltFreidig28:04+6:5810:47
4Helge RustadFreidig31:11+10:0511:59
5Kåre EggereideMalvik IL32:20+11:1412:26

H 70-

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Knut LillealternFreidig23:299:01
2Tom BuggeByåsen IL25:08+1:399:40
3Edgar FuruholtOL Trollelg27:05+3:3610:25
4Svein Endre HoveByåsen IL27:21+3:5210:31
5Nils Olav VennevikFreidig29:42+6:1311:25

H 75-

2 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roar ForbordMalvik IL23:269:00
2Magnus LandstadFreidig24:49+1:239:32
3Torleif StephansenNidarøst OK27:48+4:2210:41
4Finn Faye KnudsenOL Trollelg32:24+8:5812:27
5Robert StrømWing OK40:00+16:3415:23
Eigil SørliMalvik ILdisqualified

H 80-

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders LaugloOL Trollelg28:3110:58
2Jardar SandstadSelbu OK34:13+5:4213:09
3Arne Kjell FoldvikNidarøst OK37:08+8:3714:16
4Stig Arild HaugskottOL Trollelg38:03+9:3214:38

D 40-

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gøril EideByåsen IL19:477:36
2Kari Solem AuneByåsen IL20:24+0:377:50
3Tina Strømdal WikFreidig20:28+0:417:52

D 50-

2 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rine HanssenByåsen IL18:177:01
2Torunn Spets StorhovFreidig18:21+0:047:03
3Nina-Beate LiabakkByåsen IL20:45+2:287:58
4Turid ArnesenByåsen IL21:47+3:308:22
5Tone AlmåsIL Leik22:33+4:168:40
6Hilde ForbordMalvik IL23:01+4:448:51
7Åse Rita EllingsenWing OK26:20+8:0310:07
8Mette WanvikStjørdals-Blink Orientering27:00+8:4310:23
9Mai Iren AlmåsIL Leik27:47+9:3010:41
10Ingunn MorsetWing OK28:05+9:4810:48

D 60-

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Guri BjørndalByåsen IL22:308:39
2Grete Berge OwrenFreidig23:05+0:358:52
3Siri DrogsetWing OK29:38+7:0811:23
4Reidun Fallan SmaavikFreidig31:41+9:1112:11

D 65-

2 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth SchmidOL Trollelg30:2211:40

D 70-

2 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne FuruholtOL Trollelg38:0514:38

Åpen kort

1 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Irene Storler SnøfuglFreidig10:568:24
2Marit Storler SnøfuglFreidig11:05+0:098:31

Åpen lang

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henrik EnoksenNOTEAM21:598:27
2Maj-Lisbet RønningFreidig29:25+7:2611:18
3Anita AasgårdNOTEAM1:03:22+41:2324:22
3Caroline AadalNTNUI1:03:22+41:2324:22
Karen SekkesæterNOTEAMdid not start

Arrangør

2 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
John Petter GåsvikNidarøst OKcompleted
Tore BrurokNidarøst OKcompleted
Are RogstadNidarøst OKcompleted
Jan Erik KofoedNidarøst OKcompleted
Leif EngenNidarøst OKcompleted
Jens Øystein GjersvoldNidarøst OKcompleted

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor