Norwegian Orienteering Federation

Official results for Moskusspretten - orienteringsløp på Dovrefjell

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Moskusspretten - orienteringsløp på Dovrefjell
Organiser: Wing OK
Date: Sunday 14 July 2019

Herrer - Lang løype

6 300 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håvard LucasenFredrikstad SK41:506:38
2Isak BergsetFrol IL43:30+1:406:54
3Erlend Nilsen SandnesNTNUI44:47+2:577:06
4Ola KeiseråsIL Leik50:11+8:217:57
5Carl Petter LyngenFrol IL51:29+9:398:10
6Hans UrsetIL BUL-Tromsø51:43+9:538:12
7Jonas UnsgårdIL Leik53:39+11:498:30
8Daniel Carløy SkjønsfjellNordreisa IL54:36+12:468:40
9Andreas HaalandWing OK55:33+13:438:49
10Vegard LineNydalens SK1:00:29+18:399:36
11Terje MaroniByåsen IL1:01:29+19:399:45
12Håvard Mo VaadalNTNUI1:04:59+23:0910:18
13Svein Erik BratsbergWing OK1:05:26+23:3610:23
14Helge KolstadKlubbløs1:06:02+24:1210:28
15Fredrik PerssonWing OK1:06:41+24:5110:35
16Atle PedersenMelhus IL1:11:28+29:3811:20
17Gunnar VatnFrol IL1:11:47+29:5711:23
18Rune StræteWing OK1:12:14+30:2411:27
19Nils-Erik HirschTyrving IL1:12:44+30:5411:32
20Petter EricsonÅmåls OK1:13:26+31:3611:39
21Jens Kjetil MehammerWing OK1:14:13+32:2311:46
22Bjørn P. LøvåsNidarøst OK1:15:33+33:4311:59
23Iver Gjedrem LundVerdal OK1:17:01+35:1112:13
24Hans Ivar HattestadVingerom IL1:18:07+36:1712:23
25Stig Magnar LøvåsFreidig1:19:46+37:5612:39
26Geir Arne LodgaardByåsen IL1:20:38+38:4812:47
27Øyvind Eliseussen-SkalleHarstad OL1:21:30+39:4012:56
28Svein UnsgårdIL Leik1:25:49+43:5913:37
29Erik EngløkkHaugesund IL Orientering1:28:59+47:0914:07
30Jostein HaugOL Vallset/Stange1:37:39+55:4915:30
31Onno VerberneOL Toten-Troll1:44:34+1:02:4416:35
32Lasse SkalleHarstad OL1:48:20+1:06:3017:11
33Svein ThorsbergGrue IL1:56:07+1:14:1718:25
34Per Ole DahlsrudNydalens SK2:00:39+1:18:4919:09
35Dag Ove TinmannsvikOL Trollelg2:00:46+1:18:5619:10
36Torleif StephansenNidarøst OK2:25:06+1:43:1623:01
Stein Ivar FossMelhus ILdisqualified
Kjell MaroniByåsen ILdisqualified
Jørgen SkalleHarstad OLdisqualified
Magne BrændenLillomarka OLdid not finish
Jo Even KolstadFreidigdid not start
Henrik OttesenFredrikstad SKdid not start
Sondre OttesenFredrikstad SKdid not start
Skjalg StordalByåsen ILdid not start

Damer - Lang løype

6 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karen Oline KolstadNTNUI52:568:24
2Lea-Rebekka TonjerNydalens SK1:15:04+22:0811:54
3Inga Waage MikalsenNordreisa IL1:15:08+22:1211:55
4Randi JensenFrol IL1:16:40+23:4412:10
5Tone AlmåsIL Leik1:22:03+29:0713:01
6Randi LillealternFreidig1:25:32+32:3613:34
7Marte Hoff HagenNTNUI1:30:48+37:5214:24
8Vibeke Falck HolteFreidig1:37:16+44:2015:26
9Ingrid RavnanOL Toten-Troll1:38:53+45:5715:41
10Eva TesarovaWing OK1:42:51+49:5516:19
11Ane Malene KolstadFreidig2:16:12+1:23:1621:37

Herrer - Mellomlang løype

4 600 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørn Idar SætranIF Trauma42:449:17
2Fritz AebiOLG Herzogenbuchsee44:24+1:409:39
3Sondre SkytterenOdal OL - Orientering45:58+3:149:59
4Elias BergsetIL Veten46:33+3:4910:07
5Einar LundVerdal OK47:01+4:1710:13
6Kjetil SkjåkLillehammer OK47:48+5:0410:23
7Harald OftedalFreidig48:39+5:5510:34
8Anders BergsetIL Veten48:54+6:1010:37
9Geir Henrik HirschIF Trauma49:28+6:4410:45
10Olav Martin IndgaardFrol IL54:40+11:5611:53
11Henrik Åserud SørensenOdal OL - Orientering55:23+12:3912:02
12Trond SletnerFreidig56:22+13:3812:15
13Eskil BrændenLillomarka OL57:19+14:3512:27
14Leif Magne EggestadBodø og Omegn IF Orientering58:46+16:0212:46
15Knut HagenByåsen IL1:03:15+20:3113:45
16Mart BroerenArgus1:03:48+21:0413:52
17Sverre HellevikFreidig1:04:21+21:3713:59
18Leif Rune HellevikFreidig1:06:43+23:5914:30
19Roar SigurdsenRingnes BIL1:07:17+24:3314:37
20Christer EricsonÅmåls OK1:09:22+26:3815:04
21Egil Petter StræteStjørdals-Blink Orientering1:12:20+29:3615:43
22Jostein GrepstadNTNU BIL1:18:02+35:1816:57
23Anders WaageFreidig1:19:08+36:2417:12
23Martin SkytterenOdal OL - Orientering1:19:08+36:2417:12
25Niklas StolpeEidskog OL1:20:32+37:4817:30
Egil KarlsenAskøy OLdid not start
Ådne StordalByåsen ILdid not start

Damer - Mellomlang løype

4 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ine HoviÅs-NMBU Orientering46:3610:07
2Anne UrsetIL BUL-Tromsø48:35+1:5910:33
3Hanne SletnerKlubbløs58:55+12:1912:48
4Camilla HengebølFrol IL59:17+12:4112:53
5Tone HirschIF Trauma1:00:36+14:0013:10
6Magnhild ForsethFrol IL1:04:44+18:0814:04
7Gunnhild OftedalFreidig1:07:02+20:2614:34
8Mai Iren AlmåsIL Leik1:10:38+24:0215:21
9Maria EricsonÅmåls OK1:12:18+25:4215:43
10Ella Eriksen KongsvikWing OK1:17:16+30:4016:47
11Marit AxelssonVästvärmlands OK1:17:50+31:1416:55
12Line SletnerLillomarka OL1:19:08+32:3217:12
Britt KarlsenAskøy OLdid not start

Herrer - Kort løype

2 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Olav Gjedrem LundVerdal OK30:3411:45
2Erik HaugenRingsaker OK33:02+2:2812:42
3Gunnar ØsterbøFreidig33:44+3:1012:58
4Bjørn Ivar RyenVingelen IL36:37+6:0314:05
5Hallvard HellevikFreidig40:39+10:0515:38
6Egil SletnerTormod Skilag48:12+17:3818:32
7Torstein Gjedrem LundVerdal OK1:01:28+30:5423:38
Lars ButtingsrudVingelen ILdisqualified
Kjetil JacobsenHamar OKdid not start

Damer - Kort løype

2 600 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Irene Kroken BergsetIL Veten34:3913:19
2Torid KvaalFreidig36:16+1:3713:56
3Åse NybakkenTormod Skilag38:38+3:5914:51
4Bjørg GårdhammerFossekallen IL40:51+6:1215:42
4Ida Gjermundsdotter UrsetIL BUL-Tromsø40:51+6:1215:42
6Mia HirschIF Trauma46:28+11:4917:52
7Randi Aas FjæstadHamar OK56:28+21:4921:43
8Anne-Grete OlsenFreidig1:00:18+25:3923:11
9Mona Elisabeth Gjedrem LundVerdal OK1:02:43+28:0424:07
10Anne-Lise SletnerTormod Skilag1:18:07+43:2830:02
Hanne KongsvikWing OKdisqualified
Grete UrsetVingelen ILdisqualified
Mia UrsetIL BUL-Tromsødid not finish
Birgitte BekkelundRøyken OLdid not start
Solveig VingelenVingelen ILdid not start

Herrer - N-løype

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sindre DalGrue IL28:5416:03
Sigve FuglemEmblem IL18:4210:23
Embrik NordsetNittedal IL1:03:3535:19

Damer - N-løype

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Vilja FuglemEmblem IL15:488:46
Guro HaalandWing OK27:4715:26
Vilde HaalandWing OK27:5015:27
Tomine NordsetNittedal ILcompleted
Bettine OlsenNordreisa IL27:5015:27
Athena SherlockMoxina OK24:2013:31
Tina SletnerFreidig27:5615:31

Herrer - C-løype

2 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lorentz SkjønsfjellNordreisa IL17:188:14
2Tor Idar LillekrokenFolldal IF19:05+1:479:05
3Åsmund Larsen HirschTyrving IL28:01+10:4313:20
4Heine FuglemEmblem IL28:54+11:3613:45
5Lavrans HirschTyrving IL29:57+12:3914:15
6Lauritz Palmstrøm-StolpeEidskog OL30:33+13:1514:32
7Emil SkytterenOdal OL - Orientering32:58+15:4015:41
8Olav SkjåkLillehammer OK40:24+23:0619:14
8Johan SkjåkLillehammer OK40:24+23:0619:14
10Oskar StorlerMelhus IL41:35+24:1719:48
Johannes StordalByåsen ILdid not start

Damer - C-løype

2 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tina FuglemEmblem IL24:4911:49
2Guro BrændenLillomarka OL26:20+1:3112:32
3Elida FuglemEmblem IL27:07+2:1812:54
4Ingeborg KolstadWing OK27:29+2:4013:05
5Ruth Malin DalGrue IL33:52+9:0316:07
6Monika AebiOLG Herzogenbuchsee37:04+12:1517:39
7Torun Larsen HirschTyrving IL39:14+14:2518:40
8Anne-Sofie GjermstadNidarøst OK51:58+27:0924:44
Julie StordalByåsen ILdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor