Norwegian Orienteering Federation

Official results for Finn Skedsmo minneløp 2019

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Finn Skedsmo minneløp 2019
Organiser: Hadeland OL
Date: Saturday 21 September 2019

Classes: Show all | N-åpen | D 17-20 | D 21- | D 40- | D 50- | D 60- | H 17-20 | H 21- | H 40- | H 50- | H 60- | H 70- | D 13-16 | H 13-16 | Trim

N-├ąpen

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Stian LillegårdLillomarka OL25:248:28
0Andreas SkistadGjø-Vard OL1:22:4527:35
Alfred NikolaisenOppsal Orienteringdid not start

D 40-

8 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristine Sollien FlaskerudOL Toten-Troll1:13:518:23
2Heidi TronbølFet OL1:30:56+17:0510:19
3Ann Elin FlågenHeming Orientering1:32:45+18:5410:32
4Audrun UtskarpenIL GeoForm1:40:18+26:2711:23

D 50-

7 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering1:18:1611:10
2Tone Elisabeth BakkenØstmarka OK1:18:36+0:2011:13
3Trude FixdalIL Koll1:21:37+3:2111:39
4Vanja StaffOL Toten-Troll1:28:16+10:0012:36

D 60-

7 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wenche BjørnstadRingsaker OK1:22:1711:45
2Mona Bugge HaugOL Vallset/Stange1:32:52+10:3513:16

H 21-

12 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håvard LucasenFredrikstad SK1:20:396:43
2Kim André SveenHadeland OL2:39:24+1:18:4513:17

H 40-

12 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anders SollienOL Toten-Troll2:03:5110:19
2Asgeir LiumFet OL2:03:57+0:0610:19
3Robert FredriksenNotodden OL2:12:55+9:0411:04
4Lars BallangrudOppsal Orientering2:41:54+38:0313:29
5Trond FlaskerudOL Toten-Troll2:42:18+38:2713:31
6Einar TesloHadeland OL2:55:29+51:3814:37
Per-Ivar NikolaisenOppsal Orienteringdid not start

H 50-

8 800 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henning RøbergNittedal OL1:02:257:05
2Bo EngdahlIL Koll1:06:03+3:387:30
3Jan Richard EriksenAsker Skiklubb1:08:53+6:287:49
4Nils Petter FremmingHeming Orientering1:13:45+11:208:22
5Geir NilsenViul Orienteringsklubb1:17:48+15:238:50
6Per Øivind EgerKongsberg OL1:17:53+15:288:51
7Onno VerberneOL Toten-Troll1:18:22+15:578:54
8Guttorm EggeIL GeoForm1:18:45+16:208:56
9Rolv Anders SystadLyn Ski1:21:44+19:199:17
10Eskil DahlenØystre Slidre IL1:21:51+19:269:18
11Hallvard BergTyrving IL1:21:53+19:289:18
12Stein Arne NegårdVang OL1:22:23+19:589:21
13Øyvind Johannessen LinneboAsker Skiklubb1:22:41+20:169:23
14Børge PedersenNydalens SK1:27:16+24:519:54
15Stein H. HagenFossum IF1:27:36+25:119:57
16Gløer O WinsvoldSentrum OK1:28:20+25:5510:02
17Bjarte LindstadOL Toten-Troll1:39:15+36:5011:16
18Terje NæssFossum IF1:46:56+44:3112:09
19Per Ole DahlsrudNydalens SK1:47:05+44:4012:10
20Anders FlågenHeming Orientering1:51:55+49:3012:43
21Christian Nordahl RolfsenHeming Orientering1:52:23+49:5812:46
22Tore KalhovdFossum IF2:14:16+1:11:5115:15
Einar GisholtFossum IFdid not start
Nils Harald StaffOL Toten-Trolldid not start

H 60-

8 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigurd DæhliLøten o-lag1:14:458:29
2Widar TrømborgSande Sportsklubb1:22:43+7:589:23
3Sture OttesenIndre Østfold OK1:24:39+9:549:37
4Ola BroxOL Toten-Troll1:27:33+12:489:56
5Knut Anders LøkenFossum IF1:45:43+30:5812:00
6Sjur GjestvangOL Toten-Troll1:49:19+34:3412:25
7Johan SwärdHadeland OL1:52:16+37:3112:45
8Knut HaugOL Vallset/Stange1:52:31+37:4612:47

H 70-

7 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tor TrøanHadeland OL1:12:5810:25
2Helge RevhaugRingerike OL1:14:05+1:0710:35
3Einar LundHamar OK1:18:43+5:4511:14
4Hasse BergstrømTyrving IL1:26:08+13:1012:18
5Knut Erik ØstengenThales Il?1:29:24+16:2612:46
6Terje MalmHamar OK1:32:48+19:5013:15
7Øyvind HoveidAsker Skiklubb1:37:17+24:1913:53
8Paul SkjakerHadeland OL1:40:43+27:4514:23
9Helge LyeTyrving IL1:45:18+32:2015:02
10Jan JansenOK Moss1:49:36+36:3815:39
Jon Vegard LundeLillehammer OKdid not start

D 13-16

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathinka Zahl HagenFossum IF45:179:03
Anne ØstvoldHeming Orienteringdid not finish

H 13-16

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tobias Tronbøl LiumIL Koll43:328:42
2Johannes Bjørke SollienOL Toten-Troll1:00:56+17:2412:11
3Amund FlaskerudOL Toten-Troll1:00:58+17:2612:11
4Alfred BjørnerødOK Moss1:18:04+34:3215:36

Trim

5 000 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Solveig Eline BergTyrving IL41:208:16
2Paul HinschKustein41:47+0:278:21
3Harald AulieIL Koll43:51+2:318:46
4Hildegunn LindstadOL Toten-Troll46:06+4:469:13
5Lill Ramberg SkappelLillehammer OK51:32+10:1210:18
6Anne SørumIndre Østfold OK51:37+10:1710:19
7Kirsti Grundnes BergTyrving IL51:42+10:2210:20
8Berit BergsetGjø-Vard OL51:56+10:3610:23
9Jens-Henrik SimonsenOK Øst52:29+11:0910:29
10Gunn Elin RudiHadeland OL52:52+11:3210:34
11Lars FlaskerudOL Toten-Troll1:00:56+19:3612:11
12Anisa KlobucistaHadeland OL1:01:01+19:4112:12
13Berthe TesloHadeland OL1:01:02+19:4212:12
14Anne Kathrine SvingheimHadeland OL1:04:00+22:4012:48
15Hanne Marthe ØstvoldHeming Orientering1:07:07+25:4713:25
16Øystein SkappelLillehammer OK1:12:54+31:3414:34
Elise GisholtFossum IFdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor