Norwegian Orienteering Federation

Official results for Vestfold Høstcup 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vestfold Høstcup 2
Organiser: Hedrum OL
Date: Tuesday 27 August 2019

N-├ąpen

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
0Jennie Marie AarnesSandefjord OK29:22
0Amalie Bjerke EvensenSandefjord OK23:17
0Nelly Bjerke EvensenSandefjord OK23:45
0Sune HurulinAndebu IL12:35
0Lars Sørsdal IdlandAndebu IL12:28
0Mathilde Sørsdal IdlandAndebu IL28:00
0Kevin LindqvistStokke IL17:31
0Rebecca LindqvistStokke IL17:25
0Elise Nauf BorgersenHedrum OL19:08
0Fredrik Nauf BorgersenHedrum OL19:01
0Ana Zagar NesLarvik OK18:46
0Sturla SigurdssonStokke IL16:04
0Henriette Holtedahl SimonsenSandefjord OK20:35
0Veronica Holtedahl SimonsenSandefjord OK16:44
0Halvard Sommerstad-EidAndebu IL21:28
0Johan Sommerstad-EidAndebu IL17:49
0Mathias SundbyLarvik OK22:15
0Anton WindvikSandefjord OK16:04
Fredrik BueOL Tønsberg og omegndisqualified
Kristian HaugbergAndebu ILdisqualified
Douglas LindqvistStokke ILdisqualified
Emma ÅsheimerOL Tønsberg og omegndid not start
Ole Martin Blæstrud StenbrendenSandefjord OKdid not start
Ludvik HiisStokke ILdid not start
Ingrid Strøm JuliussenSandefjord OKdid not start
Vigdis SigurdsdottirStokke ILdid not start

D11-12

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Daniella GjoneSandefjord OK13:26
2Anna Strøm JuliussenSandefjord OK14:13+0:47
Ida Kristine BueOL Tønsberg og omegndisqualified
Ragnhild Sørsdal IdlandAndebu ILdisqualified
Anne HaugbergAndebu ILdid not start

D13-14

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Annika van RaaijHedrum OL25:44

D13-16C

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mia Dürbeck KjærlandHedrum OL15:49
2Karoline FjæreHedrum OL22:51+7:02

D15-16

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OK16:06
2Ingrid MobråthenBotne SK17:13+1:07
3Maria GrovanOL Tønsberg og omegn18:39+2:33
4Ingvild JohnsenHedrum OL21:11+5:05
5Emilie JahreAndebu IL22:51+6:45
6Emilie Kleppan StampeSandefjord OK23:53+7:47
7Lerke HjelsethOL Tønsberg og omegn24:39+8:33

D15B

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kristin MikkelsenOL Tønsberg og omegn20:37
2Kristine Sparre KnudsenStokke IL25:21+4:44
3Astrid FodnæssAndebu IL30:54+10:17
4Hanne VilkeStokke IL1:28:32+1:07:55
Amalie KvernsmyrAndebu ILdisqualified
Eirunn HiisStokke ILdid not start

D17

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Runa FremstadLarvik OK24:23
2Live Bredholt JørgensenTyrving IL27:16+2:53
3Ellen Strøm JuliussenSandefjord OK30:59+6:36
4Tone StoklandSandefjord OK33:32+9:09
5Pernille Nauf BorgersenHedrum OL38:58+14:35
Julie EikelandOL Tønsberg og omegndisqualified
Anny Horge RogneOL Tønsberg og omegndid not start
Mina SchjervenLardal OLdid not start

D17C

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tuva B IslandOL Tønsberg og omegn11:49
2Kristin Tørnes AlfredsenHedrum OL17:59+6:10
3Elisabeth WindvikSandefjord OK20:03+8:14
4Mona SjøvaagLarvik OK20:25+8:36
5Randi MobråthenBotne SK20:44+8:55
6Julie Synnøve BøeStokke IL20:56+9:07
7Lill DürbeckHedrum OL23:26+11:37
8May NordkveldeHedrum OL23:59+12:10
9Heidi EriksenLarvik OK25:53+14:04
Charlotte LindqvistStokke ILdisqualified

D40

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kristin BruserudOL Trollo17:33
2Silje IslandOL Tønsberg og omegn20:12+2:39
3Mona JahreAndebu IL21:46+4:13
4Wenche EikåsSandefjord OK22:17+4:44
5Torill Hynne FjæreHedrum OL23:33+6:00
6Anette Kjærås FiringAndebu IL24:30+6:57
7Celine Vik OlsenLarvik OK25:12+7:39
8Elin BordøyHedrum OL25:22+7:49
9Kari Reppesgård HoltHedrum OL25:37+8:04
10Katrine van RaaijHedrum OL28:18+10:45
11Liv Kristin Lian AasestadHedrum OL30:19+12:46
12Vivian HernandezAndebu IL31:07+13:34
13Hanne Skjelland HansenAndebu IL31:11+13:38
Mariann Øren ArvesenSandefjord OKdisqualified
Annette Cecilie ArentzSandefjord OKdid not start
Sigrun GjoneSandefjord OKdid not start

D50

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anne Berit BredholtSandefjord OK20:08
2Tiri RebårdSandefjord OK20:58+0:50
3Tone Sølie LysnesHedrum OL21:11+1:03
4Astrid BrevikStokke IL21:33+1:25
5Ida Vår Kierulf MeyerLarvik OK22:43+2:35
6Stine ArntzenSandefjord OK25:19+5:11
7Kristin DahlSandefjord OK27:56+7:48
8Inger MørkSandefjord OK28:13+8:05

D60

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anne Lise SagaKjose IL21:00
2Anne-Berit RasmussenOL Tønsberg og omegn22:08+1:08
3Randi Kristin NærumLarvik OK22:20+1:20
4Inger NergaardStokke IL23:30+2:30
5Anne Lise AndreassenSandefjord OK26:05+5:05
6Elisabeth RødAndebu IL26:54+5:54
7Randi HansenStokke IL28:40+7:40
8Else StordalOL Tønsberg og omegn43:26+22:26
Karin EriksenOL Tønsberg og omegndid not start
Turid ØdegårdOL Tønsberg og omegndid not start

D70

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Margareta BrynhildsenStokke IL26:54
2May Helene HansenSandefjord OK28:02+1:08
3Hjørdis ØvreåsBotne SK42:59+16:05
Gerd LangsethLarvik OKdisqualified
Thorunn Aamodt OvesenLardal OLdid not start

D80

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lise LevyLarvik OK40:02

H11-12

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Magnus SigurdssonStokke IL11:55
2Sindre FurlandSandefjord OK12:42+0:47
3Jens G. DybvikStokke IL12:45+0:50
4Henrik MathisenOL Tønsberg og omegn16:01+4:06
5Andreas KristiansenOL Trollo17:44+5:49
6Wilmer HanssonOL Tønsberg og omegn22:52+10:57
7Marcus WindvikSandefjord OK23:37+11:42
8Casper Velstadbråten BangåsBotne SK34:45+22:50
Christopher David EriksenLarvik OKdisqualified
Teodor HiisStokke ILdid not start
Kristian Kaupang LyeLarvik OKdid not start

H13-14

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn18:49
2Brage EikåsSandefjord OK19:15+0:26
3Lars Emil BueOL Tønsberg og omegn30:12+11:23
Oliver LagerSandefjord OKdisqualified

H13-16C

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mathias JahreAndebu IL22:19

H15-16

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Fredrik Berg-NielsenSandefjord OK37:15
2Simen KristiansenOL Trollo1:07:58+30:43
Hallgeir BrevikStokke ILdisqualified

H15B

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Christian UgelstadOL Tønsberg og omegn22:33
2Anders WindvikSandefjord OK32:38+10:05

H17

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eirik RavnanTyrving IL21:43
2Viljan van RaaijHedrum OL23:27+1:44
3Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn23:34+1:51
4Martin AskeAndebu IL25:55+4:12
5Henrik R HoltHedrum OL26:48+5:05
6Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn26:53+5:10
7Jørgen FrøydLarvik OK27:15+5:32
8Ludvig JohnsenHedrum OL27:38+5:55
9Georg EllilaStokke IL29:43+8:00
10Jonas Gran MelandsørOK Horten39:43+18:00
11Marius HansenAndebu IL41:14+19:31
Jonas EikåsSandefjord OKdisqualified

H17C

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sigurd Hem EidAndebu IL26:53
Carl-Johan LindqvistStokke ILdisqualified

H40

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anders Kristian HoltHedrum OL25:18
2Tom KristensenLarvik OK26:54+1:36
3Einar IdlandAndebu IL28:16+2:58
4Per Henrik ZagarLarvik OK28:27+3:09
5Jo Børre EikåsSandefjord OK29:33+4:15
6Atle BorgersenHedrum OL30:03+4:45
7Sigurdur Freyr SigurdssonStokke IL31:18+6:00
8David HanssonOL Tønsberg og omegn33:18+8:00
9Ole Kristian V BangåsBotne SK38:16+12:58
10Øyvind KristiansenOL Trollo42:03+16:45
11Kenneth DybvikStokke IL46:12+20:54
12Trond Olav JahreAndebu IL46:59+21:41
13Artur HernandezAndebu IL52:47+27:29
Jørgen FjæreHedrum OLdid not start

H50

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Trond GjelstadSandefjord OK25:11
2Per Olav GulbrandsenLarvik OK26:44+1:33
3Espen JohnsenHedrum OL30:34+5:23
4Eivind AakreLardal OL33:10+7:59
5Per Erik LarsenSandefjord OK33:54+8:43
6Per Jarle EikelandOL Tønsberg og omegn36:33+11:22
7Knut GjoneSandefjord OK39:37+14:26
8Børre GrovanOL Tønsberg og omegn41:40+16:29
9Anders HansenAndebu IL52:36+27:25
Stig SkogekkerHedrum OLdisqualified
Lars FremstadLarvik OKdid not start
Magne KløveStokke ILdid not start
Roar MathisenOL Tønsberg og omegndid not start
Bjørnar OlsrødStokke ILdid not start

H60

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Øivind FadumSande Sportsklubb18:22
2Terje RasmussenOL Tønsberg og omegn20:42+2:20
3Kai MidtskogenBotne SK20:59+2:37
4Elling AakreAndebu IL23:06+4:44
5Ragnar Niemi BergStokke IL23:41+5:19
6Martin NaufHedrum OL26:11+7:49
7Per Dag NordkveldeHedrum OL32:38+14:16
Karl MikkelsenOL Tønsberg og omegndid not start
Stein ØdegårdOL Tønsberg og omegndid not start

H70

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Runar KittilsenStokke IL19:04
2Svein EriksenLarvik OK23:22+4:18
3Ragnar HillestadLardal OL23:29+4:25
4Lars Martin GjeinStokke IL23:40+4:36
5Hans StordalOL Tønsberg og omegn24:10+5:06
6Magnar ØvreåsBotne SK25:28+6:24
7Bjørn Willy HansenSandefjord OK25:41+6:37
8Kaare HanssonMalmö OK26:21+7:17
9Kåre ThorbjørnsenLarvik OK26:37+7:33
10Roar LøkenSandefjord OK26:45+7:41
11Tor EdvardsenLarvik OK29:00+9:56
12Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegn34:39+15:35
13Svein ThorsenSandefjord TIF46:10+27:06
Helge FossheimHedrum OLdisqualified
Frank EliassenSandefjord OKdid not start
Kåre NilsenSandefjord TIFdid not start

H80

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Oddvar GjelstadSandefjord OK25:57
2Magnar ReppesgårdHedrum OL27:59+2:02
3Oddvar BruunOL Tønsberg og omegn33:40+7:43
4Helge TvedtenLarvik OK47:24+21:27
Helge HalvorsenLarvik OKdisqualified
Eigil KongsfjellOL Tønsberg og omegndid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor