Norwegian Orienteering Federation

Official results for Sandefjord City Race

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sandefjord City Race
Organiser: Sandefjord OK
Date: Tuesday 25 June 2019

Classes: Show all | N-åpen | D 9-10 | D 11-12 | D 11-12N | D 13-14 | D 13-16C | D 13-16N | D 15-16 | D 17- | D 17-C | D 17-N | D 40- | D 50- | D 60- | D 70- | D 80- | H 9-10 | H 11-12 | H 11-12N | H 13-14 | H 13-16C | H 13-16N | H 15-16 | H 17- | H 17-C | H 17-N | H 40- | H 50- | H 60- | H 70- | H 80- | Direkte kort | Direkte lang

N-├ąpen

1 560 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ezana  ArkebomSala OKcompleted
Amalie Bjerke EvensenSandefjord OKcompleted
Nelly Bjerke EvensenSandefjord OKcompleted
Endre KroghFreidig OKcompleted
Lotte LarsenSandefjord OKcompleted
Balder Solberg FredheimSandefjord OKcompleted
Theo Solberg FredheimSandefjord OKcompleted

D 11-12

2 280 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Juliette Holtskog-FeremansSkien OK29:4513:02
Daniella GjoneSandefjord OKdid not start
Sofie Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OLdid not start

D 13-14

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vilde Aakre LeistadSkien OK29:148:51
Agathe  BrathagenLarvik OKdisqualified

D 15-16

3 630 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathea GløersenOL Tønsberg og omegn25:106:55
Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OKdisqualified
Une HoltermannPorsgrunn OLdid not start

D 17-

5 090 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristine Sparre KnudsenStokke IL1:08:1113:23
Signe Bredholt JørgensenNTNUIdid not finish

D 17-C

2 280 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hege AndersenIL Koll48:5421:26

D 40-

3 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gry AakreSkien OK35:359:48
2Wenche EikåsSandefjord OK36:00+0:259:55
3Siv WiersdalenPorsgrunn OL40:01+4:2611:01
Sigrun GjoneSandefjord OKdid not start

D 50-

3 630 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Berit BredholtSandefjord OK32:419:00
2Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL34:12+1:319:25
3Aud Ellen BrevikSturla, IF36:31+3:5010:03
4Astrid BrevikStokke IL37:44+5:0310:23
5Rita RaastadSkien OK44:23+11:4212:13
6May NordkveldeHedrum OL55:56+23:1515:24

D 60-

3 300 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grete S B HoviSkien OK28:198:34
2Randi HansenStokke IL36:04+7:4510:55
3Anne-Berit RasmussenOL Tønsberg og omegn37:36+9:1711:23
4Tonny LindquistOK Skeidi39:47+11:2812:03
5Kristil KristensenOK Skeidi40:36+12:1712:18
6Inger Marie JohanssonPorsgrunn OL42:41+14:2212:56
7Elisabeth RødAndebu IL52:49+24:3016:00
Else StordalOL Tønsberg og omegndisqualified

H 11-12

2 280 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magnus SigurdssonStokke IL20:238:56
2Jens G. DybvikStokke IL22:32+2:099:52
3Henrik MathisenOL Tønsberg og omegn24:17+3:5410:39

H 13-14

3 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn24:237:23
2Martin Christoffer BorgIL Koll24:26+0:037:24
3Kristian Ekeberg FliidSkien OK28:20+3:578:35
4Henrik Repstad StoremyrIL Hauken32:19+7:569:47
5Gaute NysæterSkien OK32:25+8:029:49
6Brage EikåsSandefjord OK38:41+14:1811:43
7Thomas MyhreSkien OK46:16+21:5314:01

H 15-16

5 090 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tobias MathisenPorsgrunn OL35:306:58
2Christian Fredrik BorgIL Koll37:06+1:367:17
3Benjamin GjoneSandefjord OK38:08+2:387:29
4Magnus BrodinPorsgrunn OL40:59+5:298:03
5Oscar Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL47:48+12:189:23
6Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL49:46+14:169:46
7Theodor BjørkSandefjord OK1:00:47+25:1711:56
Hallgeir BrevikStokke ILdid not start

H 17-

6 290 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathias GløersenBækkelagets SK41:096:32
2Erling GrammeltvedtOK Skeidi42:24+1:156:44
3Skjalg NysæterSkien OK43:56+2:476:59
4Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn44:06+2:577:00
5Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL49:01+7:527:47
6Martin AskeAndebu IL49:56+8:477:56
7Jon MøretrøKolbotn og Skimt OL53:14+12:058:27
8Anders WindvikSandefjord OK1:27:25+46:1613:53

H 40-

6 290 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert FredriksenNotodden OL50:508:04
2Jo Børre EikåsSandefjord OK58:11+7:219:15
Lars Ole ThunoldPorsgrunn OLdisqualified
Thomas BrodinPorsgrunn OLdisqualified

H 50-

5 090 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frode RobertsenStokke IL42:258:20
2Roar MathisenOL Tønsberg og omegn42:46+0:218:24
3Espen RaastadSkien OK43:21+0:568:31
4Jan GatevoldPorsgrunn OL44:26+2:018:43
5Bjørn Richard KirsteSkien OK44:28+2:038:44
6Harald OmlandSkien OK54:08+11:4310:38
7Knut GjoneSandefjord OK55:16+12:5110:51
8Erik BorgIL Koll1:05:09+22:4412:47
Jon SkriubakkenPorsgrunn OLdisqualified

H 60-

3 630 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ole JohanssonPorsgrunn OL33:309:13
2Elling AakreAndebu IL35:51+2:219:52
3Kjetil KløvstadSandefjord OK37:15+3:4510:15
4Dag KristensenOK Skeidi37:37+4:0710:21
5Terje RasmussenOL Tønsberg og omegn42:01+8:3111:34
Per Dag NordkveldeHedrum OLdisqualified

H 70-

3 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Runar KittilsenStokke IL31:259:31
2Helge FossheimHedrum OL32:43+1:189:54
3Atle RemmePorsgrunn OL32:54+1:299:58
4Carl Ove BergOK Skeidi34:00+2:3510:18
5Hans StordalOL Tønsberg og omegn36:23+4:5811:01
6Lars Martin GjeinStokke IL36:26+5:0111:02
7Per Øystein AndersenLarvik OK36:33+5:0811:04
8Bjørn CeebergHedrum OL40:20+8:5512:13
Magnar ØvreåsBotne SKdisqualified

H 80-

2 280 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oddvar GjelstadSandefjord OK29:2112:52

Direkte kort

3 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigurdur Freyr SigurdssonStokke IL28:038:30
2Trond FossSandefjord OK28:46+0:438:43
3Per Jarle EikelandOL Tønsberg og omegn30:40+2:379:17
4Alise KløvstadSandefjord OK31:10+3:079:26
5Nina ØstbyOL Tønsberg og omegn31:18+3:159:29
6Stine ArntzenSandefjord OK31:46+3:439:37
7Julie EikelandOL Tønsberg og omegn32:43+4:409:54
8Hilde KløvstadSandefjord OK34:03+6:0010:19
9Brede Ekeberg FliidSkien OK40:08+12:0512:09
10Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegn48:42+20:3914:45

Direkte lang

5 090 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georg EllilaStokke IL39:547:50
2Vilde Bredholt JørgensenNTNUI49:55+10:019:48
3Silje Borge HoviSkien OK50:49+10:559:59
4Elin GravningenStokke IL59:00+19:0611:35
5Sigurd HoltskogSkien OK1:00:33+20:3911:53
6Josef ArkebomSala OK1:20:46+40:5215:52
Tone StoklandSandefjord OKdisqualified
Harald HoviSkien OKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor