Norwegian Orienteering Federation

Official results for KM Langdistanse Vestfold / Telemark

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: KM Langdistanse Vestfold / Telemark
Organiser: Sandefjord OK
Date: Saturday 31 August 2019

N-åpen

1 520 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Haakon Fugleneb AAmandIdrettslaget Dyre Vaacompleted
Amalie Bjerke EvensenSandefjord OKcompleted
Kaja Holte FjeldstadPorsgrunn OLcompleted
Vilma Holte FjeldstadPorsgrunn OLcompleted
Sturla SigurdssonStokke ILcompleted
Mathias SundbyLarvik OKcompleted
Arvid WennerstrandPorsgrunn OLcompleted
Vidar WennerstrandPorsgrunn OLcompleted
Anton WindvikSandefjord OKcompleted
Bjørn Ivar LangerudPorsgrunn OLdid not finish

D 9-10

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Randi Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa32:1514:23
Anna Strøm JuliussenSandefjord OK23:0410:17
Silje Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn53:4023:57

D 11-12

2 160 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wilma EvensenOL Tønsberg og omegn20:109:20
2Daniella GjoneSandefjord OK21:51+1:4110:06
3Sigrid Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa22:07+1:5710:14
4Juliette Holtskog FeremansSkien OK30:27+10:1714:05
5Ida Kristine BueOL Tønsberg og omegn36:11+16:0116:45

D 13-14

3 440 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Synne SandvenNotodden OL34:5110:07
2Vilde Aakre LeistadSkien OK51:29+16:3814:57
3Iril RingheimLarvik OK55:58+21:0716:16
4Pernille ZagarLarvik OK58:57+24:0617:08
5Maren Sofie FremstadLarvik OK1:02:55+28:0418:17
6Annika van RaaijHedrum OL1:13:24+38:3321:20
7Emilie  Holtskog FeremansSkien OK1:21:43+46:5223:45

D 15-16

4 630 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristin Melby JacobsenLardal OL42:279:10
2Mathea GløersenOL Tønsberg og omegn43:11+0:449:19
3Une HoltermannPorsgrunn OL46:27+4:0010:01
4Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OK55:25+12:5811:58
5Emilie JohansenSandefjord OK56:00+13:3312:05
6Maria GrovanOL Tønsberg og omegn1:01:44+19:1713:20
7Emma EngehultNotodden OL1:05:55+23:2814:14
8Ingrid MobråthenBotne SK1:08:39+26:1214:49
9Lerke HjelsethOL Tønsberg og omegn1:18:54+36:2717:02
10Mari Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn1:24:53+42:2618:20
Anine Kjørholt LiePorsgrunn OLdid not start

D 17-18

5 390 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mina SchjervenLardal OL1:01:1011:20
2Ida Sofie HjortlandLarvik OK1:06:52+5:4212:24
3Anny Horge RogneOL Tønsberg og omegn1:32:40+31:3017:11
Elise AusenPorsgrunn OLdid not start

D 21-

7 860 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid UndstadLarvik OK1:22:0610:26
2Elin BjervaLarvik OK1:23:49+1:4310:39
3Tonje RasmussenOL Tønsberg og omegn1:32:02+9:5611:42
4Aurora FossøyNTNUI1:51:49+29:4314:13
5Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OL1:51:59+29:5314:14

D 40-

5 390 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gry AakreSkien OK1:11:2813:15

D 45-

5 390 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karina Nordrum StokkenesLarvik OK54:0610:02
2Sara MathisenPorsgrunn OL1:00:02+5:5611:08
3Lene LoftesnesOL Tønsberg og omegn1:11:49+17:4313:19
4Elin BordøyHedrum OL1:34:49+40:4317:35
5Kari Reppesgård HoltHedrum OL1:47:10+53:0419:52

D 50-

4 630 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilde VassendPorsgrunn OL52:1311:16
2Kristin SandvenNotodden OL53:54+1:4111:38
3Ingrid RavnanOL Toten-Troll1:03:20+11:0713:40
4Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL1:03:24+11:1113:41
5Astrid BrevikStokke IL1:07:52+15:3914:39
6Tone Sølie LysnesHedrum OL1:15:58+23:4516:24
Janne LarsenPorsgrunn OLdisqualified

D 55-

3 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eli Marie WiigPorsgrunn OL39:0012:04

D 60-

3 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grete S B HoviSkien OK39:1812:10
2Turid ØdegårdOL Tønsberg og omegn57:54+18:3617:55

D 65-

2 810 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne Lise SagaKjose IL40:0414:15
2Randi HansenStokke IL47:35+7:3116:56
3Inger Marie JohanssonPorsgrunn OL1:03:25+23:2122:34
4Anne-Berit RasmussenOL Tønsberg og omegn1:10:55+30:5125:14
Ingrid StrandeSkien OKdid not start
Gro EiaOL Trollodid not start

D 70-

2 810 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OL43:1815:24
2Gerd LangsethLarvik OK46:47+3:2916:38
3Margareta BrynhildsenStokke IL49:10+5:5217:29
4Bjørg MostaulBø OL49:29+6:1117:36
5May Helene HansenSandefjord OK53:21+10:0318:59
6Margit Ryen SteenBø OL1:05:19+22:0123:14
7Gun Inger JørgensenPorsgrunn OL1:32:18+49:0032:50
Astrid LundeDrangedal OLdid not finish

D 75-

2 810 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eli KlovningPorsgrunn OL58:2820:48
2Thorunn Aamodt OvesenLardal OL1:11:07+12:3925:18
Hanne BræckKongsberg OLdid not start

D 80-

2 810 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tirill Liby SeipOK Skeidi1:43:0936:42

H 11-12

2 160 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Magnus SigurdssonStokke IL19:148:54
2Sindre FurlandSandefjord OK20:20+1:069:24
3Jens DybvikStokke IL20:57+1:439:41
4Henrik MathisenOL Tønsberg og omegn22:29+3:1510:24
5Tollef TjentlandLardal OL30:32+11:1814:08
6Johan HjorthaugSandefjord OK33:34+14:2015:32
7Marcus WindvikSandefjord OK45:21+26:0720:59
8Ole Magnus StoremyrIL Hauken50:05+30:5123:11
Rasmus EngehultNotodden OLdid not start

H 13-14

3 440 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gabriel GjoneSandefjord OK31:459:13
2Henrik Repstad StoremyrIL Hauken45:57+14:1213:21
3Brage EikåsSandefjord OK47:59+16:1413:56
4Kristian Ekeberg FliidSkien OK51:48+20:0315:03
5Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn54:45+23:0015:54
Lars Emil BueOL Tønsberg og omegndisqualified
Thomas MyhreSkien OKdisqualified
Lars Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegndid not start

H 15-16

5 390 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Benjamin GjoneSandefjord OK45:538:30
2Tobias MathisenPorsgrunn OL48:58+3:059:05
3Sondre EvensenOL Tønsberg og omegn56:02+10:0910:23
4Hallgeir BrevikStokke IL1:03:26+17:3311:46
5Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL1:03:43+17:5011:49
6Oscar Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL1:04:45+18:5212:00
7Hallvard TjentlandLardal OL1:08:25+22:3212:41
8Martin AusenPorsgrunn OL1:18:02+32:0914:28

H 17-18

7 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cornelius BjørkSandefjord OK1:01:587:53
2Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn1:12:21+10:239:12
3Åsmund SlokvikNotodden OL1:14:49+12:519:31
4Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn1:16:19+14:219:42
5Halvard KornmoPorsgrunn OL1:20:01+18:0310:10
6Vetle MathisenOL Tønsberg og omegn1:26:05+24:0710:57
7Henrik R HoltHedrum OL1:28:56+26:5811:18
8Håvard SkriubakkenPorsgrunn OL1:31:23+29:2511:37
Jonas EikåsSandefjord OKdisqualified

H 19-20

8 660 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sindre R HoltHedrum OL1:09:358:02
2Rasmus MathisenPorsgrunn OL1:16:27+6:528:49
3Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL1:25:36+16:019:53
4Håkon KornmoPorsgrunn OL1:27:59+18:2410:09
Ludvig JohnsenHedrum OLdid not start

H 21-

8 660 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thore KornmoPorsgrunn OL1:18:469:05
2Helge GisholtOK Skeidi1:20:00+1:149:14
3Erling GrammeltvedtOK Skeidi1:20:13+1:279:15
4Eirik RavnanTyrving IL1:26:11+7:259:57
5Asbjørn BygglandHøydalsmo IL1:26:33+7:479:59
6Jørgen FrøydLarvik OK1:26:47+8:0110:01
7Onno VerberneOL Toten-Troll1:42:25+23:3911:49
8Steinar LandeBø OL1:48:11+29:2512:29
9Martin AskeAndebu IL1:52:26+33:4012:58
10Georg EllilaStokke IL1:53:55+35:0913:09
11Jarle LysnesHedrum OL1:58:07+39:2113:38
12Robert FredriksenNotodden OL2:15:07+56:2115:36
Anders Felde OlaussenNTNUIdid not finish

H 40-

7 860 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Einar IdlandAndebu IL1:29:3211:23
2Jesper FlogstadIL Hauken1:50:10+20:3814:00
3Lars Ole ThunoldPorsgrunn OL2:10:47+41:1516:38

H 45-

6 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL1:08:299:55
2Anders Kristian HoltHedrum OL1:15:05+6:3610:52
3Asgeir FremstadLarvik OK1:15:11+6:4210:53
4Jens TjentlandLardal OL1:19:03+10:3411:27
5Trond EvensenAndebu IL1:25:58+17:2912:27
6Jo Børre EikåsSandefjord OK1:29:19+20:5012:56
7Eelco van RaaijHedrum OL1:46:07+37:3815:22
8Sigurdur Freyr SigurdssonStokke IL1:58:16+49:4717:08

H 50-

6 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dag AusenPorsgrunn OL1:04:059:17
2Bjørnar OlsrødStokke IL1:15:51+11:4610:59
3Per Olav GulbrandsenLarvik OK1:17:34+13:2911:14
4Rune EngehultNotodden OL1:18:27+14:2211:22
5Espen JohnsenHedrum OL1:28:45+24:4012:51
6Roger LysnesHedrum OL1:33:07+29:0213:29
7Jon SkriubakkenPorsgrunn OL1:44:15+40:1015:06
Brede Ekeberg FliidSkien OKdisqualified Download route in GPX format
Jørn LangerudPorsgrunn OLdid not finish

H 55-

5 390 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kjell WestinPorsgrunn OL51:389:34
2Jan GatevoldPorsgrunn OL53:45+2:079:58
3Frode RobertsenStokke IL56:15+4:3710:26
4Petter LøeNotodden OL58:25+6:4710:50
5Morten JohnsenStokke IL1:01:34+9:5611:25
6Espen RaastadSkien OK1:02:53+11:1511:40
7Morten AndresenOK Skeidi1:21:45+30:0715:10

H 60-

4 630 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Harald HoviSkien OK47:3710:17
2Rune LaurantsenSkien OK50:48+3:1110:58
3Inge GlittumOK Skeidi57:41+10:0412:27
4Tov Arne BondalNotodden OL1:06:51+19:1414:26
5Kai MidtskogenBotne SK1:11:00+23:2315:20
6Tron SolbergOK Skeidi1:32:53+45:1620:03
Odd Harald NilsenOL Tønsberg og omegndid not finish

H 65-

3 230 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Øivind FadumSande Sportsklubb36:3411:19
2Widar TrømborgSande Sportsklubb40:44+4:1012:36
2Martin NaufHedrum OL40:44+4:1012:36
4Sveinung RekaaNotodden OL41:13+4:3912:45
5Per Chr. HagenBø OL43:10+6:3613:21
6Ole JohanssonPorsgrunn OL44:20+7:4613:43
7Hugo A. ChristensenNotodden OL44:58+8:2413:55
8Elling AakreAndebu IL47:15+10:4114:37

H 70-

3 230 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Runar KittilsenStokke IL38:2511:53
2Kjell Einar AadnevikTIF Viking38:44+0:1911:59
3Dag Rønning JensenOL Trollo39:59+1:3412:22
4Ragnar HillestadLardal OL42:09+3:4413:02
5Rolf GjølbergLarvik OK44:13+5:4813:41
6Ove Gunnar JacobsenStokke IL44:28+6:0313:46
7Kay JørgensenPorsgrunn OL45:41+7:1614:08
8Jiri UrvalekPorsgrunn OL46:20+7:5514:20
9Helge FossheimHedrum OL46:38+8:1314:26
10Hans StordalOL Tønsberg og omegn49:24+10:5915:17
11Jakob KløverødPorsgrunn OL51:08+12:4315:49
12Atle RemmePorsgrunn OL52:27+14:0216:14
13Bjørn Helge CeebergHedrum OL54:35+16:1016:53
14Kåre ThorbjørnsenLarvik OK58:21+19:5618:03
15Hallvard MyrvollBø OL1:02:36+24:1119:22
Gunnar MosevollSkien OKdid not start
Roar LøkenSandefjord OKdid not start

H 75-

2 810 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Odd AureDrangedal OL36:3012:59
2Kjell MeenPorsgrunn OL37:24+0:5413:18
3Lars Martin GjeinStokke IL38:37+2:0713:44
4Tor Eivind EdvardsenLarvik OK43:43+7:1315:33
Ronald BjervaDrangedal OLdid not finish
Asbjørn BræckKongsberg OLdid not start

H 80-

2 810 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oddvar GjelstadSandefjord OK46:1416:27
2Eigil KongsfjellOL Tønsberg og omegn48:37+2:2317:18
3Magnar ReppesgårdHedrum OL49:08+2:5417:29
4Egil RyghOL Tønsberg og omegn52:11+5:5718:34
5Bjørn GunnerødAsker Skiklubb54:48+8:3419:30
6Helge HalvorsenLarvik OK2:11:42+1:25:2846:52
Oddvar BruunOL Tønsberg og omegndid not start

H 85-

2 810 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helge TvedtenLarvik OK1:15:3926:55

Utvikling C

2 160 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Ane MathisenOL Tønsberg og omegn34:1315:50
Olav HjorthaugSandefjord OKdid not start

B-åpen

3 440 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hege MelbyLardal OL59:0017:09
2Rune HoltskogSkien OK1:05:46+6:4619:07
3Eirinn HiisStokke IL1:09:47+10:4720:17
4Kristin HjortlandLarvik OK1:17:42+18:4222:35
5Ingunn GåsoddenSkien OK1:18:32+19:3222:49
6Alexandra WennerstrandPorsgrunn OL1:19:05+20:0522:59
7Hilde Gunn HellenesOK Skeidi1:19:35+20:3523:08
Kristin JohanssonLarvik OKdid not start
Mia EngehultNotodden OLdid not start
Stein ØdegårdOL Tønsberg og omegndid not start

C-åpen

2 160 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Jarle  EikelandOL Tønsberg og omegn23:3410:54
2Anne Melsom BjerkeNOTEAM48:21+24:4722:23
3Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegn59:19+35:4527:27
4Hilde Ekeberg FriidNOTEAM1:21:13+57:3937:36
Bjørn CarlsenNotodden OLdisqualified

D 17AK

3 230 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jannicke ØdegårdOL Tønsberg og omegn34:0110:31
2Astrid Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa35:46+1:4511:04
3Mona HoltePorsgrunn OL45:56+11:5514:13
4Anita MathisenOL Tønsberg og omegn53:31+19:3016:34
5Rita RaastadSkien OK58:49+24:4818:12
Lenka WestinPorsgrunn OLdisqualified

H 17AK

4 630 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nils Albert AamandIdrettslaget Dyre Vaa42:119:06
2Henrik WennerstrandPorsgrunn OL50:51+8:4010:58
3Johnny MathisenOL Tønsberg og omegn1:00:11+18:0012:59
Truls FjeldstadPorsgrunn OLdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor