Norwegian Orienteering Federation

Official results for Freidigstafetten

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: Freidigstafetten
Organiser: Freidig
Date: Saturday 18 May 2019

H15

21 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Kristiansand OK 62:13:09
1. Elias T. Mølnvik43:283+0:2543:283+0:25
2. Vegard Jarvis Westergård45:073+1:441:28:351-2-0:25
3. Dag Blandkjenn44:344+3:392:13:09100:00
2NTNUI 52:15:46+2:37
1. Herman Ryen Martinsen50:228+7:1950:228+7:19
2. Sindre Østgulen Deisz44:292+1:061:34:514-4+6:16-1:03
3. Rasmus Rørholt Theisen40:5512:15:462-2+2:37-3:39
3IL Leik 12:18:17+5:08
1. Oskar Andrén43:272+0:2443:272+0:24
2. Ola Keiserås50:456+7:221:34:123+1+5:37+5:13
3. Andreas Sølberg44:053+3:102:18:1730+5:08-0:29
4Tyrving IL 32:22:29+9:20
1. Ulrik Astrup Arnesen48:315+5:2848:315+5:28
2. Jørgen Baklid43:2311:31:542-3+3:19-2:09
3. Styrk Hundseid Kamsvåg50:359+9:402:22:294+2+9:20+6:01
5NTNUI 22:25:43+12:34
1. Kristian Nilsen Sandnes43:03143:031
2. Peter Nordbrøden57:1713+13:541:40:206+5+11:45+11:45
3. Audun Heimdal45:236+4:282:25:435-1+12:34+0:49
6NTNUI 42:27:23+14:14
1. Are Wigaard50:249+7:2150:249+7:21
2. Håkon Fruseth Christiansen47:215+3:581:37:455-4+9:10+1:49
3. Anders Felde Olaussen49:388+8:432:27:236+1+14:14+5:04
7Frol IL 32:27:26+14:17
1. Carl Petter Lyngen50:3310+7:3050:3310+7:30
2. Jonas Ressem52:548+9:311:43:278-2+14:52+7:22
3. Lars Sandstad Skjeset43:592+3:042:27:267-1+14:17-0:35
8Frol IL 22:27:39+14:30
1. Ulf Forseth Indgaard43:364+0:3343:364+0:33
2. Vegard Ressem59:1015+15:471:42:467+3+14:11+13:38
3. Martin Vister44:535+3:582:27:398+1+14:30+0:19
9Frol IL 12:38:00+24:51
1. Tobias Alstad54:3813+11:3554:3813+11:35
2. Håvard Vassenden55:1910+11:561:49:57130+21:22+9:47
3. Stian Sundsvik48:037+7:082:38:009-4+24:51+3:29
10NTNUI 72:39:31+26:22
1. Ole Jørgen Bogen Arenth1:00:3017+17:271:00:3017+17:27
2. August Asheim Birkeland47:204+3:571:47:5011-6+19:15+1:48
3. Simen Eid Nielsen51:4110+10:462:39:3110-1+26:22+7:07
11OL Trollelg 12:44:12+31:03
1. Jan Schmid53:4512+10:4253:4512+10:42
2. Fredrik Sandquist58:4014+15:171:52:2514+2+23:50+13:08
3. Vegard Kittilsen51:4711+10:522:44:1211-3+31:03+7:13
12NTNUI 82:45:01+31:52
1. Jostein Tandberg56:2914+13:2656:2914+13:26
2. Martin Borge Heir51:247+8:011:47:5312-2+19:18+5:52
3. Eirik Langedal Breivik57:0812+16:132:45:01120+31:52+12:34
13NTNUI 92:46:38+33:29
1. Jonas Madslien Bakken48:336+5:3048:336+5:30
2. Lavran Thorstensen57:1612+13:531:45:4910+4+17:14+11:44
3. Audun Rognerud Bøe1:00:4915+19:542:46:3813+3+33:29+16:15
14NTNUI 512:55:57+42:48
1. Håvard Mo Vaadal1:00:0715+17:041:00:0715+17:04
2. Øystein Fruseth Christiansen55:4911+12:261:55:56150+27:21+10:17
3. Jakob Kalvig Skogan1:00:0114+19:062:55:5714-1+42:48+15:27
15NTNUI 13:00:48+47:39
1. Gustav Fiskum1:00:2316+17:201:00:2316+17:20
2. Tilda Johanson1:01:3416+18:112:01:57160+33:22+16:02
3. Kristoffer Nesland58:5113+17:563:00:4815-1+47:39+14:17
16NTNUI 163:18:42+1:05:33
1. Tobias Kristensen49:187+6:1549:187+6:15
2. Espen Samuelsen Skiri54:279+11:041:43:459+2+15:10+8:55
3. Peter Martinus Freyborg Uran1:34:5717+54:023:18:4216+7+1:05:33+50:23
17Stjørdals-Blink Orientering 13:39:46+1:26:37
1. Asle Skulbørstad1:16:5219+33:491:16:5219+33:49
2. Håvard Kjesbu1:21:2317+38:002:38:1518-1+1:09:40+35:51
3. Espen Aarnes1:01:3116+20:363:39:4617-1+1:26:37+16:57
18Wing OK 14:06:13+1:53:04
1. Andreas Haaland52:4811+9:4552:4811+9:45
2. Petter Andreas Lona1:24:0418+40:412:16:5217+6+48:17+38:32
3. August Hopstad Nykvist1:49:2119+1:08:264:06:1318+1+1:53:04+1:04:47
19Freidig 14:39:55+2:26:46
1. Håkon Holstad1:07:2818+24:251:07:2818+24:25
2. Kasper Sæterhaug Knudsen1:55:2819+1:12:053:02:5619+1+1:34:21+1:09:56
3. Vetle Grønvik Ekra1:36:5918+56:044:39:55190+2:26:46+52:25
NTNUI 10disqualified
1. Erik Gustafssondisqualifieddisqualified
2. Ola Singsdaldisqualifieddisqualified
3. Olav Milian Schmitt Grandisqualifieddisqualified
Wing OK 2disqualified
1. Eivind Lonadisqualifieddisqualified
2. Nikolai Renolendisqualifieddisqualified
3. Erling Eide Hustvedtdisqualifieddisqualified

D15

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NTNUI 42:14:27
1. Åsne Skram Trømborg36:17136:171
2. Solveig Blindheim48:382+4:511:24:55100:00
3. Marta Ulvensøen49:324+5:452:14:27100:00
2Freidig 12:17:10+2:43
1. Mari Angell-Petersen43:493+7:3243:493+7:32
2. Randi Lillealtern49:343+5:471:33:2330+8:28+0:56
3. Heidi Arnesen43:4712:17:102-1+2:43-5:45
3NTNUI 12:19:00+4:33
1. Anna Ulvensøen39:012+2:4439:012+2:44
2. Åse Bergan55:135+11:261:34:144+2+9:19+6:35
3. Ingunn Egeberg Vári44:462+0:592:19:003-1+4:33-4:46
4NTNUI 32:26:53+12:26
1. Jorunn Kvakland46:255+10:0846:255+10:08
2. Marit Rønning Skoglund52:064+8:191:38:3150+13:36+3:28
3. Gry Granstedt48:223+4:352:26:534-1+12:26-1:10
5Frol IL 12:30:45+16:18
1. Mathilde Rundhaug45:064+8:4945:064+8:49
2. Line Sundsvik43:4711:28:532-2+3:58-4:51
3. Randi Johanne Skjerve1:01:526+18:052:30:455+3+16:18+12:20
6NTNUI 22:46:22+31:55
1. Sunniva Omdal51:177+15:0051:177+15:00
2. Ingvild C. Fleisje1:00:316+16:441:51:486-1+26:53+11:53
3. Kristin Brekke54:345+10:472:46:2260+31:55+5:02
7NTNUI 53:03:08+48:41
1. Camilla Öhman51:096+14:5251:096+14:52
2. Signe Sveen Gussgard1:09:327+25:452:00:417+1+35:46+20:54
3. Malena Asheim Birkeland1:02:277+18:403:03:0870+48:41+12:55

DH13-16

10 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Freidig 651:54
1. Maria Strømdal Wik17:54117:541
2. Solveig Louise Nissen14:583+0:3632:52100:00
3. Emil Grønli19:025+5:3351:54100:00
2Freidig 253:44+1:50
1. Anna Aurora Nolte22:145+4:2022:145+4:20
2. Ludvik Storler Snøfugl14:292+0:0736:433-2+3:51-0:29
3. Iver Dalsaune Thun17:013+3:3253:442-1+1:50-2:01
3Freidig 557:51+5:57
1. Tora Kittilsen21:484+3:5421:484+3:54
2. Nora Halvorsen16:126+1:5038:005+1+5:08+1:14
3. Magnus Alstad19:516+6:2257:513-2+5:57+0:49
4Freidig 757:54+6:00
1. Marita Aske20:373+2:4320:373+2:43
2. Tristan Halvorsen14:22134:592-1+2:07-0:36
3. Sverre Hellevik22:558+9:2657:544+2+6:00+3:53
5Freidig 159:27+7:33
1. Lina Storler Snøfugl25:567+8:0225:567+8:02
2. Hallvard Hellevik15:144+0:5241:1070+8:18+0:16
3. Emil Reinertsen Leroyer18:174+4:4859:275-2+7:33-0:45
6Freidig 359:33+7:39
1. Vegard Lereim Storli20:082+2:1420:082+2:14
2. Alf Petter Lynum17:247+3:0237:324+2+4:40+2:26
3. Mathea Spets Storhov22:017+8:3259:336+2+7:39+2:59
7Verdal OK 31:01:34+9:40
1. Aleksander Tanem Iversen30:309+12:3630:309+12:36
2. Anne Eline Vehus Skjerve17:358+3:1348:058-1+15:13+2:37
3. Martin Vehus Skjerve13:2911:01:347-1+9:40-5:33
8Freidig 41:02:45+10:51
1. Vilde Talgø-Kristiansen29:258+11:3129:258+11:31
2. Agnes Vatterholm Jernberg18:459+4:2348:109+1+15:18+3:47
3. Kristoffer Strømdal Wik14:352+1:061:02:458-1+10:51-4:27
9Verdal OK 21:05:56+14:02
1. Fredrikke Baglo Bjørkeng23:166+5:2223:166+5:22
2. Filip Mitchell Iversen15:545+1:3239:1060+6:18+0:56
3. Mathea Baglo Bjørkeng26:469+13:171:05:569+3+14:02+7:44
Verdal OK 1disqualified
1. Iver Gjedrem Lunddisqualifieddisqualified
2. Torstein Gjedrem Lunddisqualifieddisqualified
3. Olav Gjedrem Lunddisqualifieddisqualified

DH11-12

4 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Freidig 244:48
1. Sven Nevin15:362+1:1415:362+1:14
2. Oliver V Jernberg Emil A Nolte15:302+1:0831:061-1-1:14
3. Mathias Leroyer13:42144:48100:00
2Frol IL 149:19+4:31
1. Jonas Alstad14:22114:221
2. Sondre Skoglund Leithe17:033+2:4131:253+2+0:19+0:19
3. Mia Reinås17:542+4:1249:192-1+4:31+4:12
3Byåsen IL 151:12+6:24
1. Dagfinn Stenvik16:553+2:3316:553+2:33
2. Frida Holmqvist14:22131:172-1+0:11-2:22
3. Vilde Nordgård Leiren19:554+6:1351:123+1+6:24+6:13
4Freidig 158:08+13:20
1. Annika Lund Eikrem19:034+4:4119:034+4:41
2. Olise Hammer20:114+5:4939:1440+8:08+3:27
3. Sivert Sæther Levin18:543+5:1258:0840+13:20+5:12

H135

3 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Wing OK 12:22:46
1. Rune Stræte48:152+2:0148:152+2:01
2. Agnar Renolen46:4311:34:581-1-2:01
3. Morten Strand47:4812:22:46100:00
2Verdal OK 12:55:25+32:39
1. Vidar Skjerve46:14146:141
2. Einar Lund55:522+9:091:42:062+1+7:08+7:08
3. Jon Marius Iversen1:13:192+25:312:55:2520+32:39+25:31
Malvik IL 1disqualified
1. Nicholas Morgandisqualifieddisqualified
2. Sunniva Morgandisqualifieddisqualified
3. Kyrre Aurandisqualifieddisqualified

H175

3 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Byåsen IL 11:45:04
1. Øystein Wiggen32:522+2:1232:522+2:12
2. Guri Bjørndal34:2311:07:151-1-2:12
3. Tom Bugge37:492+2:101:45:04100:00
2Freidig 11:55:45+10:41
1. Geir Owren30:40130:401
2. Nils Olav Vennevik49:262+15:031:20:062+1+12:51+12:51
3. Helge Rustad35:3911:55:4520+10:41-2:10
3Wing OK 12:37:00+51:56
1. Lars Skrøvseth41:433+11:0341:433+11:03
2. Bjørn Gunnar Paulsen51:183+16:551:33:0130+25:46+14:43
3. Robert Strøm1:03:593+28:202:37:0030+51:56+26:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor