Norwegian Orienteering Federation

Official results for Høstgampen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Høstgampen
Organiser: Hedrum OL
Date: Sunday 22 September 2019

N-├ąpen

1 450 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Leah BergsveenLarvik OK23:3016:12
Marte EliassenSandefjord OK56:1438:46
Amalie Bjerke EvensenSandefjord OK42:0629:02
Nelly Bjerke EvensenSandefjord OK43:4030:06
Kristina Stålberg FosslandBø OL44:3930:47
Dougas LindqvistStokke IL35:5824:48
Kevin LindqvistStokke IL39:3227:15
Rebecca LindqvistStokke IL39:3427:17
Elise Nauf BorgersenHedrum OL30:5121:16
Fredrik Nauf BorgersenHedrum OL30:4021:08
Sturla SigurdssonStokke IL26:5518:33
Henriette Holtedahl SimonsenSandefjord OK24:0916:39
Veronica Holtedahl SimonsenSandefjord OK22:1015:17
Halvard Sommerstad-EidAndebu IL20:5214:23
Johan Sommerstad-EidAndebu IL36:4225:18
Aleksander Stålberg FosslandBø OL44:4930:54
Anton WindvikSandefjord OK32:1722:15
Haakon Fugleneb AAmandIdrettslaget Dyre Vaadid not start

D -10

1 450 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Randi Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa16:3111:23
Anna Strøm JuliussenSandefjord OK12:448:46
Karen KlavenesSandefjord OK15:2210:35
Kristin Søndrål ØverbøSandefjord OK42:3829:24
Vigdis SigurdsdottirStokke IL20:3114:08
Solveig Fogt SundelinNotodden OL26:5518:33

D 11-12

2 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniella GjoneSandefjord OK35:1115:09
2Cathrine SognNotodden OL41:14+6:0317:46
3Sofie Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL43:27+8:1618:43
4Sigrid Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa43:41+8:3018:49
5Thea Kåsa VestgårdenPorsgrunn OL45:31+10:2019:37
6Sigrid BruemPorsgrunn OL46:26+11:1520:00
7Lillian Fogt SundelinNotodden OL1:44:11+1:09:0044:54
Anna GjestrudNotodden OLdisqualified

D 13-14

2 830 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Synne Sommerstad RøsteKongsberg OL39:4514:02
2Sofie Solheim UndebergetOppsal Orientering43:56+4:1115:31
3Pernille ZagarLarvik OK44:06+4:2115:34
4Iril RingheimLarvik OK1:01:17+21:3221:39

D 15-16

3 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ingvild JohnsenHedrum OLdid not finish

D 17-

4 380 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid UndstadLarvik OK51:0111:38
2Astrid Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa1:06:07+15:0615:05
3Sunniva Nergaard BergStokke IL1:11:47+20:4616:23
4Ellen Strøm JuliussenSandefjord OK1:20:55+29:5418:28
5Tone StoklandSandefjord OK1:27:55+36:5420:04

D 17-B

2 830 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Celine Vik OlsenLarvik OK46:2216:23
Sigrun GjoneSandefjord OKdid not finish

D 17-C

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elisabeth WindvikSandefjord OK1:02:2026:52

D 40-

4 170 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mariann Øren ArvesenSandefjord OK53:0712:44
2Signe Astrup ArnesenHeming Orientering58:08+5:0113:56
3Ingjerd SommerstadKongsberg OL1:08:03+14:5616:19
4Kari Hasaas KlavenesSandefjord OK1:18:35+25:2818:50
5Kristin BruserudOL Trollo1:24:27+31:2020:15
6Elin BordøyHedrum OL1:52:45+59:3827:02

D 50-

2 730 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Berit BredholtSandefjord OK42:5015:41
2Eli Marie WiigPorsgrunn OL43:13+0:2315:49
3Stine ArntzenSandefjord OK51:58+9:0819:02
4Ida Vår Kierulf MeyerLarvik OK54:17+11:2719:53
5Rita RaastadSkien OK1:00:22+17:3222:06
6Hilde KløvstadSandefjord OK1:01:16+18:2622:26

D 60-

2 730 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grete S B HoviSkien OK37:3713:46
2Unni Strand KarlsenFredrikstad SK56:10+18:3320:34
3Gro EiaOL Trollo1:05:04+27:2723:50
4Grethe Lill RyengSturla, IF1:44:07+1:06:3038:08
Else StordalOL Tønsberg og omegndid not finish

D 70-

2 630 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OL47:2218:00
2Gerd LangsethLarvik OK58:37+11:1522:17
3May Helene HansenSandefjord OK58:54+11:3222:23
4Gun Inger JørgensenPorsgrunn OL1:34:02+46:4035:45
5Hjørdis ØvreåsBotne SK1:34:59+47:3736:06

H -10

1 450 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Alexander DybvikStokke IL18:2112:39
Eirik EliassenSandefjord OK16:2811:21
Halvor GjestrudNotodden OL28:1019:25
Håkon MørkSandefjord OK28:0019:18
Haakon RomnesBø OL24:0816:38

H 11-12

2 320 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rasmus EngehultNotodden OL25:0510:48
2Simen Sommerstad RøsteKongsberg OL26:49+1:4411:33
3Sindre FurlandSandefjord OK26:55+1:5011:36
4Jens G. DybvikStokke IL27:48+2:4311:58
5Magnus SigurdssonStokke IL31:33+6:2813:35
6Lars Haakon ErikssonTyrving IL55:13+30:0823:48
7Marcus WindvikSandefjord OK58:34+33:2925:14
Henrik MathisenOL Tønsberg og omegndid not start
Tollef TjentlandLardal OLdid not start

H 11-12N

1 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Johnny Stålberg FosslandBø OL17:1311:52
2Henrik RomnesBø OL18:05+0:5212:28

H 13-14

2 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gabriel GjoneSandefjord OK37:1213:08
Sindre MathisenOL Tønsberg og omegndid not start

H 15-16

4 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hallvard TjentlandLardal OL1:19:1218:59
2Oscar Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL1:33:37+14:2522:27
Benjamin GjoneSandefjord OKdid not start
Henrik Kaupang LyeLarvik OKdid not start

H 17-

4 380 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik RavnanTyrving IL53:0412:06
2Ludvig JohnsenHedrum OL1:01:01+7:5713:55
3Georg EllilaStokke IL1:02:53+9:4914:21
4Lars Andreas ErikssonTyrving IL1:04:09+11:0514:38

H 17-B

2 830 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigurdur Freyr SigurdssonStokke IL43:2915:21
2Torgrim GjestrudNotodden OL1:03:23+19:5422:23

H 17-C

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Atle MørkSandefjord OK35:0915:09

H 40-

4 380 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jørn SundbyLarvik OK39:299:00
2Sturle FurlandSandefjord OK48:26+8:5711:03
3Espen RøsteKongsberg OL49:28+9:5911:17
4Knut Ivar JohansenSandefjord OK51:48+12:1911:49
5Morten EliassenSandefjord OK55:51+16:2212:45
6Lars Ole ThunoldPorsgrunn OL1:09:21+29:5215:50
7Jesper FlogstadIL Hauken1:11:35+32:0616:20

H 50-

4 170 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per Olav GulbrandsenLarvik OK49:4411:55
2Rune EngehultNotodden OL51:32+1:4812:21
3Lasse ArnesenHeming Orientering56:05+6:2113:26
4Espen RaastadSkien OK57:51+8:0713:52
5Espen JohnsenHedrum OL1:03:58+14:1415:20
6Arne Håkon JørgensenSandefjord OK1:07:42+17:5816:14
7Jan Ivar GundersenHedrum OL1:15:41+25:5718:08
8Erik HøivoldKongsberg OL1:20:04+30:2019:12
9Trond FossSandefjord OK1:22:36+32:5219:48
10Rune RøedStokke IL1:33:11+43:2722:20
11Jon Harald BøvreStokke IL1:42:34+52:5024:35
12Torgeir BrandalKongsberg OL1:50:21+1:00:3726:27
13Per Einar StrømHedrum OL1:54:58+1:05:1427:34

H 60-

3 210 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom A. KarlsenFredrikstad SK39:3212:18
2Øivind FadumSande Sportsklubb53:30+13:5816:40
3Dagfinn TorpePorsgrunn OL58:11+18:3918:07
4Per Chr. HagenBø OL59:06+19:3418:24
5Bjørn A. PaulsenOK Moss1:00:59+21:2718:59
6Martin NaufHedrum OL1:06:28+26:5620:42
7Jan BøhleOL Trollo1:06:56+27:2420:51
Odd Harald NilsenOL Tønsberg og omegndid not finish

H 70-

2 730 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans Roar BakkenEiker OL39:5614:37
2Ragnar HillestadLardal OL42:27+2:3115:32
3Runar KittilsenStokke IL46:15+6:1916:56
4Kay JørgensenPorsgrunn OL49:51+9:5518:15
5Helge FossheimHedrum OL52:17+12:2119:09
6Rolf GjølbergLarvik OK54:19+14:2319:53
7Jiri UrvalekPorsgrunn OL54:51+14:5520:05
8Kåre ThorbjørnsenLarvik OK54:59+15:0320:08
9Atle RemmePorsgrunn OL55:44+15:4820:24
10Magnar ØvreåsBotne SK57:34+17:3821:05
11Ove Gunnar JacobsenStokke IL58:29+18:3321:25
12Frank EliassenSandefjord OK58:51+18:5521:33
13Hans StordalOL Tønsberg og omegn1:02:59+23:0323:04
14Bjørn Willy HansenSandefjord OK1:10:20+30:2425:45
15Roar LøkenSandefjord OK1:27:01+47:0531:52
16Tor Eivind EdvardsenLarvik OK1:31:27+51:3133:29
17Jørgen KvilhaugBotne SK1:34:43+54:4734:41
Bjørn Helge CeebergHedrum OLdisqualified
Lars Martin GjeinStokke ILdisqualified
Ingar HåkonsenKongsberg OLdid not start
Hogne KjæråsAndebu ILdid not start

H 80-

2 630 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Knut KjemhusKongsberg OL58:3322:15
2Oddvar GjelstadSandefjord OK1:01:29+2:5623:22
3Reppesgård MagnarHedrum OL1:05:38+7:0524:57
4Oddvar BruunOL Tønsberg og omegn1:19:27+20:5430:12
Helge HalvorsenLarvik OKdid not finish
Eigil KongsfjellOL Tønsberg og omegndid not start

Direkte A

4 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Harald HoviSkien OK59:4714:20
2Einar KlavenesSandefjord OK1:08:45+8:5816:29
Lars FremstadLarvik OKdisqualified

Direkte B

2 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helge Grenager SolheimOppsal Orientering37:3813:17
Anders WindvikSandefjord OKdid not start

Direkte C

2 320 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Melsom BjerkeStokke IL59:3425:40
2Laure DalongevilleStokke IL59:35+0:0125:40
3Charotte LindqvistStokke IL1:06:05+6:3128:29

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor