Norwegian Orienteering Federation

Official results for Vårløpet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vårløpet
Organiser: Stjørdals-Blink Orientering
Date: Sunday 5 May 2019

N-├ąpen

1 400 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Eystein AskeFreidigcompleted
Endre KroghFreidigcompleted
Emil KveenNOTEAMcompleted
Kristine KveenNOTEAMcompleted
Live Marie LangøygardFrol ILcompleted
Linus Fossum MalmringFreidigcompleted
Anton NomelandByåsen ILcompleted
Una NomelandByåsen ILcompleted
Gharam RashidSelbu OKcompleted
Maram RashidSelbu OKcompleted
Guro SævikStjørdals-Blink Orienteringcompleted
Sigurd Skoglund LeitheFrol ILcompleted
Irene Storler SnøfuglFreidigcompleted
Marit Storler SnøfuglFreidigcompleted
Sander TørumSelbu OKcompleted

D 9-10

1 570 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Selma LangøygardFrol IL27:2017:24
Malin RianStjørdals-Blink Orientering17:3511:11
Solveig Skoglund LeitheFrol IL29:5819:05
Martine Nubdal FrøsethVerdal OKdid not start

D 11-12

1 680 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emilie StandalStjørdals-Blink Orientering15:589:30
2Ingrid Wollan BenumByåsen IL20:52+4:5412:25
3Mia ReinåsFrol IL21:02+5:0412:31
4Nora Sofie AarnesStjørdals-Blink Orientering26:08+10:1015:33
5Idun AaenStjørdals-Blink Orientering26:42+10:4415:53
6Noelle HendersonSteinkjer OK28:48+12:5017:08
7Helmine Laksholm GrindbergVerdal OK29:07+13:0917:19
8Emilie Nubdal FrøsethVerdal OK29:13+13:1517:23
9Maja Sæterhaug KnudsenFreidig33:07+17:0919:42

D 13-14

2 490 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marie Wollan BenumByåsen IL26:4510:44
2Una KittilsenFreidig28:39+1:5411:30
3Maria Strømdal WikFreidig29:14+2:2911:44
4Tora KittilsenFreidig31:21+4:3612:35
5Sigrid HaugskottOL Trollelg32:06+5:2112:53
6Ine Bohnhorst TegdanFreidig34:16+7:3113:45
7Lina Storler SnøfuglFreidig35:06+8:2114:05
8Nora HalvorsenFreidig47:16+20:3118:58
Marita AskeFreidigdisqualified
Ane SkulbørstadStjørdals-Blink Orienteringdisqualified

D 15-16

3 140 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Trude MarkhusVerdal OKdid not start

D 17-20

4 130 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Frida HaugskottOL Trollelg35:538:41
2Signe Bredholt JørgensenNTNUI40:44+4:519:51
3Ane Nielsen SolbergNTNUI43:15+7:2210:28
4Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss44:05+8:1210:40
5Stine AuneNidarøst OK58:08+22:1514:04
6Hanne Helmine RogstadNidarøst OK1:03:05+27:1215:16
7Andrine VikenByåsen IL1:05:34+29:4115:52
8Maren VikenByåsen IL1:10:29+34:3617:03
Ragnhild EideByåsen ILdid not start

D 21-

5 140 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hanne SandstadFreidig43:538:32
2Anna UlvensøenNTNUI45:56+2:038:56
3Tilla Farnes HennumNTNUI51:07+7:149:56
4Marta UlvensøenNTNUI52:47+8:5410:16
5Solveig BlindheimNTNUI1:01:44+17:5112:00
6Marit SchmidOL Trollelg1:07:25+23:3213:06
Ingvild WangNTNUIdisqualified
Eirin Mari FossøyNTNUIdisqualified
Guro TorpeFrol ILdid not start
Kristin JægerWing OKdid not start
Ingrid OkkenhaugNTNUIdid not start

D 40-

4 130 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristin HaugskottOL Trollelg41:119:58
2Kari Solem AuneByåsen IL48:06+6:5511:38
3Tina Strømdal WikFreidig1:05:12+24:0115:47
Gøril EideByåsen ILdid not start

D 50-

3 140 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heidi ArnesenFreidig38:4212:19
2Nina-Beate LiabakkByåsen IL44:29+5:4714:10
3Tone AlmåsIL Leik45:21+6:3914:26
4Mai Iren AlmåsIL Leik51:49+13:0716:30

D 60-

2 480 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kjellrun SporildMalvik IL28:4611:35
2Guri BjørndalByåsen IL31:00+2:1412:30
3Ruth SchmidOL Trollelg39:51+11:0516:04
Magnhild ForsethFrol ILdid not start

H 9-10

1 570 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Mateo HendersonSteinkjer OK23:2814:56
Brage ReinåsFrol IL20:2212:58
Petter SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering27:0717:16
Gustav StandalStjørdals-Blink Orientering21:3913:47
Sigve Bohnhorst TegdanFreidig23:3114:58

H 11-12

1 680 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonas AlstadFrol IL19:5911:53
2Sigurd SævikStjørdals-Blink Orientering24:10+4:1114:23
3Sondre Skoglund LeitheFrol IL36:51+16:5221:56
Ludvig LangøygardFrol ILdisqualified

H 13-14

2 490 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristoffer Strømdal WikFreidig19:327:50
2Alf Petter LynumFreidig29:00+9:2811:38
3Aleksander Tanem IversenVerdal OK31:04+11:3212:28
4Tristan HalvorsenFreidig31:11+11:3912:31
5Magnus AlstadFrol IL31:55+12:2312:49
6Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL32:49+13:1713:10
7Filip Mitchell IversenVerdal OK34:03+14:3113:40 Download route in GPX format
8Ludvik Storler SnøfuglFreidig52:42+33:1021:09
9Ole Andreas VeskeOK Skøynar59:26+39:5423:52
Ludvik Laksholm GrindbergVerdal OKdid not start
Håkon HallanOK Skøynardid not start

H 15-16

4 130 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niklas Landsem MelhusSteinkjer OK38:169:15
2Vemund MølnvikFreidig46:03+7:4711:09
3Kasper Sæterhaug KnudsenFreidig46:38+8:2211:17
4Erlend AuneByåsen IL51:20+13:0412:25
Petter Andreas LonaWing OKdid not start

H 17-20

5 140 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tobias AlstadFrol IL38:297:29
2Anders HaugskottOL Trollelg39:01+0:327:35
3Vegard KittilsenFreidig39:34+1:057:41
4Trym Nergård RønningOK Skøynar41:04+2:357:59
5Kristian Fredrik LynumFreidig42:43+4:148:18
6Mats EidsmoFreidig43:13+4:448:24
7Lars SandstadFreidig44:03+5:348:34
8Ole Jørgen Bogen ArenthNTNUI48:50+10:219:30
9Håvard VeieOK Skøynar52:37+14:0810:14
10Hallvar HallanOK Skøynar56:20+17:5110:57
11Einar EideByåsen IL56:27+17:5810:58
12Aksel VeskeOK Skøynar1:10:01+31:3213:37
Håkon HolstadFreidigdid not start
Petter Liabakk EriksenByåsen ILdid not start

H 21-

7 620 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin VisterFrol IL55:567:20
2Carl Petter LyngenFrol IL56:38+0:427:25
3Morten JørgensenKristiansand OK59:48+3:527:50 Download route in GPX format
4Mattis HoltFreidig1:00:56+5:007:59
5Sindre Jansson HaverstadLierbygda OL1:02:47+6:518:14
6Jonas RessemFrol IL1:03:36+7:408:20
7Jan SchmidOL Trollelg1:04:40+8:448:29
8Are WigaardNTNUI1:05:24+9:288:34
9Espen Samuelsen SkiriNTNUI1:05:52+9:568:38
10Kjetil MølnvikFreidig1:07:13+11:178:49
11Vegard RessemFrol IL1:08:06+12:108:56
12Nicholas MorganMalvik IL1:08:31+12:358:59
13Kristoffer NeslandNTNUI1:09:07+13:119:04
14Åsmund Aamodt ResellNTNUI1:10:17+14:219:13
15Matias Hodne HanischKristiansand OK1:10:48+14:529:17
16Jostein TandbergNTNUI1:11:39+15:439:24
17Brage JørumNTNUI1:11:48+15:529:25
18Jørgen FiskumFreidig1:12:23+16:279:29
19Hermann LeitheFrol IL1:13:42+17:469:40
20Sigurd StenvikByåsen IL1:18:16+22:2010:16
21Simen Bog VikaneNTNUI1:20:21+24:2510:32
22Agnar RenolenWing OK1:27:52+31:5611:31
Ulf Forseth IndgaardFrol ILdisqualified
Simen Eid NielsenNTNUIdid not start

H 40-

5 140 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tomas EidsmoFreidig40:137:49
2Johan IvarssonFreidig40:57+0:447:58
3Jørgen TegdanFreidig42:29+2:168:15
4Pål KittilsenFreidig42:40+2:278:18
5Svein Anders MelhusSteinkjer OK45:09+4:568:47
6Torgeir AuneByåsen IL49:22+9:099:36
7Eivind LonaWing OK51:24+11:1110:00
8Ingebrigt FuglemMalvik IL53:36+13:2310:25
9Bjørn Åge ReinåsFrol IL1:08:13+28:0013:16

H 50-

4 130 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rune StræteWing OK37:129:00
2Øyvind SchjelderupWing OK37:58+0:469:11
3Frode HaugskottOL Trollelg39:05+1:539:27
4Terje RønningOK Skøynar40:42+3:309:51
5Haakon ArnesenByåsen IL41:46+4:3410:06
6Jostein AlvestadWing OK43:19+6:0710:29
7Øystein WiggenByåsen IL47:28+10:1611:29
8Geir PaulsenOL Trollelg52:31+15:1912:42
9Egil Petter StræteStjørdals-Blink Orientering1:00:42+23:3014:41
Stein MarkhusVerdal OKdid not start
Gisle JohansonFreidigdid not start
Per Einar PedersliOL Trollelgdid not start
Per Ivar SkinderhaugWing OKdid not start

H 60-

3 140 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Olav Martin IndgaardFrol IL41:0213:04
2Rolf WærnesOrkanger IF43:09+2:0713:44
Karl Arne MelbyeVerdal OKdid not start

H 70-

2 480 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roar ForbordMalvik IL31:4512:48
2Egil RepvikOL Trollelg34:05+2:2013:44
3Anders WaageFreidig34:25+2:4013:52
4Nils Olav VennevikFreidig37:23+5:3815:04
5Rolf KarsetSteinkjer OK38:53+7:0815:40
6Svein Endre HoveByåsen IL44:30+12:4517:56
7Henry SundsetvikOL Trollelg49:13+17:2819:50
8Robert StrømWing OK1:01:49+30:0424:55
Tom BuggeByåsen ILdid not start

H 80-

2 480 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arne SæterhaugByåsen IL40:2016:15
2Stig Arild HaugskottOL Trollelg43:39+3:1917:36
3Jardar SandstadSelbu OK49:49+9:2920:05
4Paul ForsethOL Trollelg51:00+10:4020:33
5Anders LaugloOL Trollelg54:34+14:1422:00
6Johannes SollidVerdal OK58:53+18:3323:44

Utvikling C

1 680 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William Mitchell IversenVerdal OK39:4723:40
2Tina UglemsmoSelbu OK41:57+2:1024:58

Utvikling B

2 490 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jone Ingebrigt Sirum SamlandSelbu OK50:4720:23
2Anders TørumSelbu OK1:02:06+11:1924:56

Direkte A

4 130 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arild NomelandByåsen IL29:557:14
2Endre AaenNMBUI36:53+6:588:55
3Vegard HansenByåsen IL40:26+10:319:47
4Sindre Engzelius GylverNTNUI41:24+11:2910:01
5Jo LangøygardFrol IL41:37+11:4210:04
6Fredrik PerssonWing OK44:58+15:0310:53
7Olle MalmringFreidig49:16+19:2111:55
8Triin JäädmaaNTNUI51:30+21:3512:28
9Fanni MarkussenNTNUI55:51+25:5613:31
10Marte SkoglundFrol IL1:00:26+30:3114:37
11Are RogstadNidarøst OK1:11:00+41:0517:11
12Jon Marius IversenVerdal OK1:12:19+42:2417:30
Helge EriksenByåsen ILdisqualified

Direkte C

1 680 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mari Karoline Nubdal FrøsethVerdal OK22:0213:06
2Ingrid TanemVerdal OK23:11+1:0913:47

Direkte B

2 490 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lena AlstadFrol IL40:3216:16
2Karin GalaaenSelbu OK42:30+1:5817:04
3Lars HalvorsenFreidig43:10+2:3817:20
4Elisabeth StørsethSelbu OK48:45+8:1319:34
5Ingvil SnøfuglFreidig49:28+8:5619:51
6Sarah BrynhilsenWing OK54:35+14:0321:55
7Marianne LangøygardFrol IL56:59+16:2722:53
Hege HallanOK Skøynardisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

O-Festivtival
IOF Eventor