Norwegian Orienteering Federation

Official results for Odda 2-dagars 2019 (KM lang Hordaland) (HOK-ranking 5/2019)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Odda 2-dagars 2019 (KM lang Hordaland) (HOK-ranking 5/2019)
Organiser: Odda OL
Date: Sunday 25 August 2019

N-├ąpen

1 600 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Kornelia Bargård AarnesFana ILcompleted
Nora Ryen BertelsenOdda OLcompleted
Fredrik BlomquistBergens TFcompleted
Josefine BlomquistBergens TFcompleted
Vegard Solheim EideOdda OLcompleted
Tony N HansenOdda OLcompleted
Eivind Helgeland VikingstadTorvastad ILcompleted
Steinar KyrkjebøTIF Vikingcompleted
Sigurd Oma LøyningOdda OLcompleted
William ØygardOdda OLcompleted
Emil Solheim ØyreOdda OLcompleted
Nora Sofia Tokheim SmithOdda OLcompleted
Turid VivelidVindafjord Orienteringslagcompleted

D/H -10

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jakob Bargård AarnesFana IL24:4412:22
Emil HeksemFana IL24:4112:20
Emma Fitjar HjelleFitjar IL38:1619:08
Jon Fitjar HjelleFitjar IL30:3715:18
Ola Fitjar HjelleFitjar IL27:3513:47
Anaïs MazyCO Liege35:4017:50

D 11-12

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rannveig Oma LøyningOdda OL24:1412:07
2Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett24:39+0:2512:19
3Marie ThomassenVaregg Fleridrett28:13+3:5914:06
4Anna Fitjar HjelleFitjar IL35:34+11:2017:47
5Anna VivelidVindafjord Orienteringslag41:50+17:3620:55
6Ellinor ØygardOdda OL41:59+17:4520:59
Björk Salvans HansenFana ILdid not start

D 11-12N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nora Ruth WikestadOs Orienteringsklubb21:5913:44

D 13-14

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helene NysæterBergens TF35:2513:37
2Tonje RykkjeVaregg Fleridrett46:49+11:2418:00
3Karoline StrandenesFana IL51:20+15:5519:44
4Mari Fitjar HjelleFitjar IL1:05:47+30:2225:18

D 15-16

3 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingeborg Rygg EikelandBergens TF39:3810:09
2Kristine Bog VikaneFana IL48:35+8:5712:27
3Marie Roll-TørnqvistFana IL1:04:29+24:5116:32

D 17-A kort

3 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Annemarie B. AarnesFana IL44:0911:19
2Stine BjørkevollOdda OL47:33+3:2412:11
3Ingrid EggenHaugesund IL Orientering59:40+15:3115:17
4Sara TokheimOdda OL1:02:02+17:5315:54
5Britt Kari LegårdOdda OL1:03:53+19:4416:22
6Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett1:32:24+48:1523:41
7Marit IgeltjørnOdda OL1:42:48+58:3926:21

D 17-18

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrett57:2111:28
2Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular59:43+2:2211:56

D 19-

6 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne Kari VikingstadTorvastad IL1:10:1711:09
2Helen MartinsenIL Gular1:17:11+6:5412:15
3Christiane TrösseVaregg Fleridrett1:24:04+13:4713:20
4Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular1:46:33+36:1616:54
Marion RyenOdda OLdisqualified
Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrettdid not start

D 40-

5 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karianne StrømmeVaregg Fleridrett58:4611:45
2Randi HoleBergens TF1:01:04+2:1812:12
3Rannveig NordhagenFana IL1:01:50+3:0412:22
4Aline HermansCO Liege1:03:39+4:5312:43
5Tove AasheimVaregg Fleridrett1:08:00+9:1413:36
6Jitka SvobodovaUSK Prague1:09:05+10:1913:49
7Linda RykkjeVaregg Fleridrett1:14:30+15:4414:54
8Vibeke ØyeIL Gular1:15:19+16:3315:03
Venla Arponen SnilstveitOs Orienteringsklubbdid not start

D 50-

3 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lise ChristensenTIF Viking51:4413:15
2Ingrid SandvollGneist, IL56:17+4:3314:25
3Birgitte TorbjørnsenIL Gular1:05:10+13:2616:42
4Hege FjellbirkelandIL Gular1:06:58+15:1417:10
5Solveig HolteHøydalsmo IL1:09:05+17:2117:42
6Marian KjellevoldIL Gular1:14:38+22:5419:08
7Lisbeth AadlandSamnanger IL1:29:28+37:4422:56

D 60-

3 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Turid RognsvågOs Orienteringsklubb56:0414:22
2Siren GreveBergens TF57:03+0:5914:37
3Nina SoligardBergens TF58:13+2:0914:55
Ingjerd SognnæsBergens TFdisqualified

D 70-

2 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edel SlettemarkStord Orientering43:3816:46
2Astri Ese HoleBergens TF1:23:06+39:2831:57

H 11-12

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Olve Berge AarsandVaregg Fleridrett20:5510:27
2Harald Solheim EideOdda OL21:51+0:5610:55
3Bendik Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett21:57+1:0210:58
4Sverre Stualand TysværVaregg Fleridrett22:38+1:4311:19
5Kristoffer Heldal HersvikFana IL22:44+1:4911:22
6Sebastian JørgensenHaugesund IL Orientering30:19+9:2415:09

H 11-12N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arn Viljo WikestadOs Orienteringsklubb25:0515:40
Torstein KristesenOdda OLdid not start

H 13-14

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar HeksemFana IL23:369:04
2Arnaud MazyCO Liege25:43+2:079:53
3Sindre Solheim EideOdda OL37:20+13:4414:21
4Andreas Strømme LidVaregg Fleridrett49:44+26:0819:07
Marius GuibertVaregg Fleridrettdisqualified

D/H 13-16N

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torbjørn HauglandBergens TF17:5111:09
Vårinn HagenOdda OLdisqualified
Ada WikestadOs Orienteringsklubbdid not start

H 15-16

5 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andreas DaleBergens TF43:288:41
2Aleksander JørgensenHaugesund IL Orientering49:09+5:419:49
3Vegard Velle SivertsenBergens TF50:43+7:1510:08
4Brage Bell LysakerFana IL54:42+11:1410:56
5Magnus Strømme LidVaregg Fleridrett55:39+12:1111:07
6Jørgen Rokne DahleVaregg Fleridrett1:05:35+22:0713:07
7Johannes Solheim ØyreOdda OL1:08:20+24:5213:40
8Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett1:56:50+1:13:2223:22
Sondre BataldenFana ILdisqualified

H 19-A kort

6 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular1:27:5413:57
2Knut UtneFana IL1:30:48+2:5414:24

H 17-18

6 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett1:04:2210:13

H 19-

8 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar RøenVaregg Fleridrett1:11:178:00
2Rune NygaardIL Gular1:15:48+4:318:31
3Kenneth WesterheimStord Orientering1:20:29+9:129:02
4Tore NymarkVaregg Fleridrett1:20:42+9:259:04
5Per Arne AadlandSamnanger IL1:30:07+18:5010:07 Download route in GPX format
6Knut KyrkjebøTIF Viking1:32:58+21:4110:26
7Andreas BergeOs Orienteringsklubb1:35:31+24:1410:43
8Magne KnudsenGneist, IL1:36:20+25:0310:49
Eirik BjørkevollOdda OLdisqualified
Scott JuvikIL Gulardisqualified

H 40-

6 300 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan KocbachFana IL56:138:55
2Geir HeksemFana IL1:06:11+9:5810:30
3Asbjørn BygglandHøydalsmo IL1:07:12+10:5910:40
4Jarle SolbakkenSauda Orienteringsklubb1:10:23+14:1011:10
5Alain MazyCO Liege1:12:06+15:5311:26
6Pål ThomassenVaregg Fleridrett1:16:02+19:4912:04
7Svein BuerOdda OL1:20:24+24:1112:45
8Petr Bo¿ánekUSK Prague1:24:02+27:4913:20
Steinar DanielsenOs Orienteringsklubbdid not start

H 50-

5 000 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helge NysæterBergens TF44:498:57
2Bjørn HøllelandFana IL46:10+1:219:14
3Tom Eirik EikangerIL Gular46:38+1:499:19
4Arne JohannesenIL Gular47:56+3:079:35
5Sveinung RykkjeVaregg Fleridrett48:02+3:139:36
6Einar MartinsenVindafjord Orienteringslag50:14+5:2510:02
7Tord Bell MykingFana IL54:54+10:0510:58
8Tore JuvikIL Gular56:35+11:4611:19
9Rolf Atle RolfsnesFitjar IL57:09+12:2011:25
10Bjørn Idar SætranIF Trauma57:22+12:3311:28
11Dag Terje RøenSamnanger IL59:42+14:5311:56
12Ørjan TotlandTIF Viking59:47+14:5811:57
13Kjetil DammTIF Viking59:49+15:0011:57
14Ole TørnqvistFana IL1:00:31+15:4212:06
15Arne Wilhelm KnudsenGneist, IL1:00:49+16:0012:09
16Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett1:00:50+16:0112:10
17Arve LøyningOdda OL1:10:08+25:1914:01
18Tommy SævareidOs Orienteringsklubb1:15:35+30:4615:07
19Kjetil RønhovdeOdda OL1:45:40+1:00:5121:08

H 60-

3 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan SteinegerGneist, IL41:3110:38
2Svein LingaIL Gular47:15+5:4412:06
3Jon Magne BratsethStord Orientering47:27+5:5612:10
4Einar VikingstadTorvastad IL49:53+8:2212:47
5Ørjan Eirik ValestrandFana IL51:13+9:4213:07
6Torgeir StrandFana IL51:44+10:1313:15
7Erik NæssØstmarka OK54:30+12:5913:58
8Leif Gunnar HovdenHalsnøy OL59:35+18:0415:16
Per Øivind HusbyVaregg Fleridrettdid not start

H 70-

3 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jarle HeddelandVindafjord Orienteringslag1:03:2816:16
2Per VoldFana IL1:06:35+3:0717:04
3Jan Ove ØenStord Orientering1:07:43+4:1517:21
4Dagfinn HoleBergens TF1:17:09+13:4119:46
5Jan Harald Helmich PedersenTIF Viking1:20:24+16:5620:36
6Ingolf DybvikStord Orientering1:23:27+19:5921:23
7Roald TellnesTorvastad IL1:29:23+25:5522:55
8Terje Mathias HauglandTIF Viking1:32:59+29:3123:50
9Harald WesterheimFitjar IL1:35:33+32:0524:30
Axel IngvaldsenTIF Vikingdisqualified

A-open3

5 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ottar EideOdda OL1:18:5715:47
Sturle NordeideGneist, ILdid not start

A-open4

3 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bjørn SteinhaugVaregg Fleridrett1:09:5117:54
Johan EikangerIL Gulardid not start
Bjørn-Inge SkageGneist, ILdid not start

D 35-B kort

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Åshild OmaOdda OL31:5012:14
2Marie PontoppidanOs Orienteringsklubb1:02:07+30:1723:53
May-lill DammTIF Vikingdisqualified

B-open

2 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matias Døsen PontoppidanOs Orienteringsklubb33:5613:03
2Tore LidVaregg Fleridrett36:51+2:5514:10
3Roar BergeVaregg Fleridrett38:26+4:3014:46
4Kjetil HjelleFitjar IL41:01+7:0515:46
5Trygve DahleVaregg Fleridrett46:34+12:3817:54
6David Johan TjøswoldBergens TF47:49+13:5318:23
7Bjørn BataldenFana IL48:13+14:1718:32
8Rune DjuveHøydalsmo IL55:05+21:0921:11
9Signe KyrkjebøTIF Viking1:06:09+32:1325:26
10Elin Cecile Kryvi StrandenesFana IL1:06:11+32:1525:27
Steinar SlettemarkStord Orienteringdid not start
Stella S. DahleFana ILdid not start
Lars Olav ToloGneist, ILdid not start

C-open

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cedric Stølen-GuibertVaregg Fleridrett25:5512:57
2Ingfrid LandaBergens TF29:00+3:0514:30
3Trude KyrkjebøTIF Viking29:06+3:1114:33
4Geir RognsvågOs Orienteringsklubb38:08+12:1319:04
5Ingunn EikelandBergens TF43:41+17:4621:50

D/H 13-16C

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julie Horn KvåleBergens TF35:2117:40
2Karina Solheim ØyreOdda OL36:34+1:1318:17
3Synne Marie SandviknesBergens TF39:34+4:1319:47
4Aurora Helena WikestadOs Orienteringsklubb39:55+4:3419:57

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor