Norwegian Orienteering Federation

Official results for Odda 2-dagars 2019 (KM mellom Hordaland) (HOK-ranking 4/2019)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Odda 2-dagars 2019 (KM mellom Hordaland) (HOK-ranking 4/2019)
Organiser: Odda OL
Date: Saturday 24 August 2019

N-open

1 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Kornelia Bargård AarnesFana ILcompleted
Nora Ryen BertelsenOdda OLcompleted
Josefine BlomquistBergens TFcompleted
Vegard Solheim EideOdda OLcompleted
Tony N HansenOdda OLcompleted
Eivind Helgeland VikingstadTorvastad ILcompleted
Sigurd Oma LøyningOdda OLcompleted
William ØygardOdda OLcompleted
Emil Solheim ØyreOdda OLcompleted
Steinar KyrkjebøTIF Vikingdisqualified
Fredrik BlomquistBergens TFdid not start

D/H -10

1 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jakob Bargård AarnesFana IL26:2715:33
Emil HeksemFana IL29:3917:26
Emma Fitjar HjelleFitjar IL46:2827:20
Jon Fitjar HjelleFitjar IL24:3614:28
Ola Fitjar HjelleFitjar IL23:5014:01
Anaïs MazyCO Liege26:2915:34

D 11-12

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rannveig Oma LøyningOdda OL22:3613:17
2Anna Fitjar HjelleFitjar IL29:26+6:5017:18
3Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett35:03+12:2720:37
4Marie ThomassenVaregg Fleridrett41:55+19:1924:39
5Ellinor ØygardOdda OL1:07:08+44:3239:29
Björk Salvans HansenFana ILdid not start

D 11-12N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nora Ruth WikestadOs Orienteringsklubb19:4612:21
Eirunn HagenOdda OLdid not start

D 13-14

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mari Fitjar HjelleFitjar IL28:4114:20
2Helene NysæterBergens TF29:33+0:5214:46
3Karoline StrandenesFana IL33:26+4:4516:43
4Tonje RykkjeVaregg Fleridrett39:17+10:3619:38

D/H 13-16N

1 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vårinn HagenOdda OL16:0910:05
2Torbjørn HauglandBergens TF23:32+7:2314:42
3Julie Horn KvåleBergens TF27:48+11:3917:22
Synne Marie SandviknesBergens TFdisqualified
Ada WikestadOs Orienteringsklubbdid not start

D 15-16

2 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristine Bog VikaneFana IL28:2212:20
2Ingeborg Rygg EikelandBergens TF31:31+3:0913:42
3Marie Roll-TørnqvistFana IL31:39+3:1713:45

D 17-A kort

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda RykkjeVaregg Fleridrett29:2612:47
2Sara TokheimOdda OL33:28+4:0214:33
3Åshild OmaOdda OL38:30+9:0416:44
Venla Arponen SnilstveitOs Orienteringsklubbdid not finish

D17-

2 900 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne Kari VikingstadTorvastad IL31:4210:55
2Annemarie B. AarnesFana IL33:54+2:1211:41
3Rannveig NordhagenFana IL36:32+4:5012:35
4Randi HoleBergens TF36:56+5:1412:44
5Karianne StrømmeVaregg Fleridrett37:35+5:5312:57
6Christiane TrösseVaregg Fleridrett37:44+6:0213:00
7Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett37:49+6:0713:02
8Helen MartinsenIL Gular38:23+6:4113:14
9Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrett40:25+8:4313:56
10Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular41:05+9:2314:10
11Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular41:37+9:5514:21
12Aline HermansCO Liege41:52+10:1014:26
13Vibeke ØyeIL Gular43:37+11:5515:02
14Stine BjørkevollOdda OL43:39+11:5715:03
15Ingrid EggenHaugesund IL Orientering44:09+12:2715:13
16Marion RyenOdda OL45:57+14:1515:50
17Lise ChristensenTIF Viking46:04+14:2215:53
18Britt Kari LegårdOdda OL47:00+15:1816:12
19Tove AasheimVaregg Fleridrett47:32+15:5016:23
20Jitka SvobodovaUSK Prague53:39+21:5718:30
21Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett1:35:29+1:03:4732:55

D 50-

2 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Turid RognsvågOs Orienteringsklubb32:4314:13
2Birgitte TorbjørnsenIL Gular37:33+4:5016:19
3Ingrid SandvollGneist, IL38:22+5:3916:40
4Ingjerd SognnæsBergens TF39:45+7:0217:16
5Siren GreveBergens TF40:57+8:1417:48
6Lisbeth AadlandSamnanger IL46:47+14:0420:20
7Nina SoligardBergens TF48:36+15:5321:07
8Hege FjellbirkelandIL Gular52:02+19:1922:37
Marian KjellevoldIL Gulardisqualified
Nina Lokøen KnudsenGneist, ILdisqualified

D 70-

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bjørg KocbachBergens TF31:1815:39
2Edel SlettemarkStord Orientering36:37+5:1918:18
3Astri Ese HoleBergens TF58:03+26:4529:01
4Bjørg MostaulBø OL59:50+28:3229:55

H 11-12

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bendik Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett16:599:59
2Olve Berge AarsandVaregg Fleridrett21:26+4:2712:36
3Harald Solheim EideOdda OL21:45+4:4612:47
4Kristoffer Heldal HersvikFana IL22:44+5:4513:22
5Sverre Stuland LarseVaregg Fleridrett25:54+8:5515:14

H 11-12N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arn Viljo WikestadOs Orienteringsklubb19:2812:10
Torstein KristesenOdda OLdid not start

H 13-14

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar HeksemFana IL18:279:13
2Sindre Solheim EideOdda OL21:51+3:2410:55
3Arnaud MazyCO Liege30:38+12:1115:19
4Andreas Strømme LidVaregg Fleridrett36:13+17:4618:06
5Marius GuibertVaregg Fleridrett42:46+24:1921:23

H 15-16

2 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andreas DaleBergens TF28:379:52
2Brage Bell LysakerFana IL31:26+2:4910:50
3Vegard Velle SivertsenBergens TF35:15+6:3812:09
4Magnus Strømme LidVaregg Fleridrett39:30+10:5313:37
5Johannes Solheim ØyreOdda OL40:19+11:4213:54
6Jørgen Rokne DahleVaregg Fleridrett44:11+15:3415:14
7Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett47:58+19:2116:32
Sondre BataldenFana ILdisqualified

H 17-A kort

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johan EikangerIL Gular57:0119:39
2Matias Døsen PontoppidanOs Orienteringsklubb1:02:33+5:3221:34
Steinar DanielsenOs Orienteringsklubbdid not start

H 17-

3 900 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar RøenVaregg Fleridrett31:228:02
2Kenneth WesterheimStord Orientering35:53+4:319:12
3Per Arne AadlandSamnanger IL36:56+5:349:28 Download route in GPX format
4Jan KocbachFana IL37:46+6:249:41
5Tore NymarkVaregg Fleridrett39:58+8:3610:14
6Asbjørn BygglandHøydalsmo IL42:17+10:5510:50
7Jarle SolbakkenSauda Orienteringsklubb42:20+10:5810:51
8Magne KnudsenGneist, IL42:30+11:0810:53
9Scott JuvikIL Gular43:45+12:2311:13
10Oskar Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett46:19+14:5711:52
11Eirik BjørkevollOdda OL46:38+15:1611:57
12Sveinung RykkjeVaregg Fleridrett46:49+15:2712:00
13Andreas BergeOs Orienteringsklubb47:20+15:5812:08
14Knut KyrkjebøTIF Viking47:42+16:2012:13
15Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular48:33+17:1112:26
16Alain MazyCO Liege49:12+17:5012:36
17Geir HeksemFana IL51:26+20:0413:11
18Petr Bo¿ánekUSK Prague53:59+22:3713:50
19Torgeir StrandFana IL54:29+23:0713:58
20Pål ThomassenVaregg Fleridrett57:58+26:3614:51
21Knut UtneFana IL1:04:14+32:5216:28
Rune NygaardIL Gulardid not start

H 50-

2 900 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helge NysæterBergens TF29:0310:01
2Tom Eirik EikangerIL Gular29:52+0:4910:17
3Tore JuvikIL Gular30:02+0:5910:21
4Bjørn HøllelandFana IL31:44+2:4110:56
5Arne Wilhelm KnudsenGneist, IL32:38+3:3511:15
6Rolf Atle RolfsnesFitjar IL33:13+4:1011:27
7Bjørn Idar SætranIF Trauma33:24+4:2111:31
8Tord Bell MykingFana IL33:58+4:5511:42
9Jan SteinegerGneist, IL34:10+5:0711:46
10Arne JohannesenIL Gular35:33+6:3012:15
11Dag Terje RøenSamnanger IL37:26+8:2312:54
12Ørjan TotlandTIF Viking37:50+8:4713:02
13Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett37:55+8:5213:04
14Svein LingaIL Gular39:03+10:0013:27
15Ole TørnqvistFana IL39:09+10:0613:30
16Tommy SævareidOs Orienteringsklubb40:39+11:3614:01
17Jan HauglandÅrstad IL43:01+13:5814:50
18Kjetil DammTIF Viking44:10+15:0715:13
19Einar VikingstadTorvastad IL52:25+23:2218:04
20Leif Gunnar HovdenHalsnøy OL54:22+25:1918:44
21Jon Magne BratsethStord Orientering54:39+25:3618:50
22Per Øivind HusbyVaregg Fleridrett1:12:35+43:3225:01
23Øyvind BjørkevollOdda OL1:28:00+58:5730:20
Alfon Harald JohansenBergens TFdisqualified
Bjørn SteinhaugVaregg Fleridrettdisqualified

H 70-

2 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dagfinn HoleBergens TF45:2219:43
2Axel IngvaldsenTIF Viking50:55+5:3322:08
3Jarle HeddelandVindafjord Orienteringslag51:14+5:5222:16
4Jan Harald Helmich PedersenTIF Viking52:52+7:3022:59
5Ingolf DybvikStord Orientering53:15+7:5323:09
6Harald WesterheimFitjar IL54:29+9:0723:41
7Per VoldFana IL56:04+10:4224:22
8Roald TellnesTorvastad IL1:00:27+15:0526:16
9Jan Ove ØenStord Orientering1:10:10+24:4830:30
10Hallvard MyrvollBø OL1:22:12+36:5035:44
Terje Mathias HauglandTIF Vikingdisqualified

C-open

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingfrid LandaBergens TF26:0115:18
2Geir RognsvågOs Orienteringsklubb36:21+10:2021:22
3Ingunn EikelandBergens TF52:52+26:5131:05
Trude KyrkjebøTIF Vikingdisqualified
Signe KyrkjebøTIF Vikingdisqualified
Torbjørn Nguyen HansenOdda OLdid not start

B-open

2 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roar BergeVaregg Fleridrett21:2410:42
2Tore LidVaregg Fleridrett27:34+6:1013:47
3David Johan TjøswoldBergens TF35:56+14:3217:58
4Marie PontoppidanOs Orienteringsklubb37:39+16:1518:49
5Bjørn BataldenFana IL39:20+17:5619:40
6Kjetil HjelleFitjar IL43:29+22:0521:44
7May-lill DammTIF Viking43:46+22:2221:53
8Ladislav KocbachBergens TF50:19+28:5525:09
9Steinar SlettemarkStord Orientering52:41+31:1726:20
10Elin Cecile Kryvi StrandenesFana IL1:41:08+1:19:4450:34
Stella S. DahleFana ILdid not start

D/H 13-16C

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karina Solheim ØyreOdda OL21:2812:37
2Oda Kjellevold MaldeIL Gular29:15+7:4717:12
Aurora Helena WikestadOs Orienteringsklubbdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor