Norwegian Orienteering Federation

Official results for Ski-o-treff NM Langdistanse

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ski-o-treff NM Langdistanse
Organiser: Nordmarka Skiorienteringsklubb
Date: Sunday 6 January 2019

N-åpen

2 610 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Erik BerganKongsberg OLcompleted
Sivert Høilund DragsethFet OLcompleted
Eline KravdalGjø-Vard OLcompleted
Eirik LestebergKongsberg OLcompleted
Magnus LestebergKongsberg OLcompleted
Sindre Elias Lysheden-VogtKonnerud ILcompleted
Magnhild Kleppa MadslienLillehammer OKcompleted
Solfrid MarthiniussenKonnerud ILcompleted
Synne KjernsmoAsker Skiklubbdid not start

D 11-12

2 610 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helene ScheeleNydalens SK16:296:18
2Eiril Erlien SolerødGjø-Vard OL27:45+11:1610:37
3Marte EgerKongsberg OL29:34+13:0511:19
4Guro BrændenLillomarka OL33:33+17:0412:51

D 13-14

3 350 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Synne SandvenNotodden OL24:177:14
2Marie ScheeleNydalens SK24:30+0:137:18
3Eira Skaarer WiklundNydalens SK25:02+0:457:28
4Marie KravdalGjø-Vard OL25:29+1:127:36
5Ragnhild Øfsthus GravirAsker Skiklubb26:48+2:318:00
6Sara MartiniAsker Skiklubb27:26+3:098:11
7Signe HoloFossum IF28:09+3:528:24
8Hanna SpangbergKonnerud IL29:13+4:568:43
9Astrid YtterbøAsker Skiklubb29:42+5:258:51
10Synne Sommerstad RøsteKongsberg OL30:58+6:419:14
11Mari AarsethNydalens SK32:45+8:289:46
12Johanne StorhaugKonnerud IL35:22+11:0510:33
13Martine Gjermstad PettersenKonnerud IL35:32+11:1510:36
14Martha WisløffAsker Skiklubb37:25+13:0811:10
15Elsa Sofie Lysheden-VogtKonnerud IL51:34+27:1715:23
16Julie BrenåsVarteig OL55:10+30:5316:28
17Ingrid LestebergKongsberg OL1:00:57+36:4018:11
Maren HenriksenVang OLdisqualified

D 15-16

7 050 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristin Melby JacobsenLardal OL37:065:15
2Alina NiggliO'Jura38:41+1:355:29
3Martine SkjelsvikLillehammer OK42:01+4:555:57
4Birgit Dorthea Kleppa MadslienLillehammer OK42:02+4:565:57
5Ane Malene KolstadFreidig42:33+5:276:02
6Netta Bar-NathanLillomarka OL43:06+6:006:06
7Emma EngehultNotodden OL47:33+10:276:44
8Ragnhild Blom-HagenFossum IF47:52+10:466:47
9Tiril HolenKonnerud IL48:17+11:116:50
10Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OK48:25+11:196:52
11Hedda SpangbergKonnerud IL48:26+11:206:52
12Une HoltermannPorsgrunn OL48:33+11:276:53
13Mille Vasshaug JægtvikKonnerud IL49:47+12:417:03
14Maria GrovanOL Tønsberg og omegn49:51+12:457:04
15Tiril KihleKonnerud IL49:56+12:507:04
16Ingrid MobråthenBotne SK49:57+12:517:05
17Ingvild GustafssonKongsberg OL51:31+14:257:18
18Inga Skaarer WiklundNydalens SK51:42+14:367:20
19Heidi Kristina SebjørnsenFossum IF51:44+14:387:20
20June Rogstad BekkevoldLøten o-lag53:59+16:537:39
21Ingeborg Hasle HaslestadRingsaker OK56:42+19:368:02
22Kathinka Zahl HagenFossum IF57:57+20:518:13
23Emilie JohansenSandefjord OK1:07:16+30:109:32
24Anine Kjørholt LiePorsgrunn OL1:07:17+30:119:32
25Henriette BergLøten o-lag1:16:53+39:4710:54
26Selma Mestad HansenLillomarka OL2:15:40+1:38:3419:14
Ingunn Høst FossgardLillomarka OLdid not start
Emilie Pedersen VoldLillomarka OLdid not start

D 17- Kort

7 050 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingvild WangNTNUI42:416:03
2Zsuzsa FeyIL Tyrving43:01+0:206:06
3Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL47:04+4:236:40
4Idunn HaavengenNTNUI47:46+5:056:46
5Ingjerd SommerstadKongsberg OL48:08+5:276:49
6Solveig BlindheimNTNUI49:25+6:447:00
7Ingvild BrekkeNTNUI50:46+8:057:12
8Fanni Jauhojärvi MarkussenNTNUI51:10+8:297:15
9Kristin EgerKongsberg OL57:43+15:028:11
10Line SletnerLillomarka OL59:26+16:458:25
11Kirsten GjermstadBerger og Svelvik OL59:41+17:008:27
12Maria Rørvik HaverLillomarka OL1:00:01+17:208:30
13Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL1:00:02+17:218:30
14Line Bar-NathanLillomarka OL1:15:30+32:4910:42
15Aase MestadLillomarka OL2:15:50+1:33:0919:16
Oda Marie ColquhounLillomarka OLdid not start

D 17-20

11 100 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Synne StrandLierbygda OL1:13:456:38
2Ane Sofie KroghOppsal Orientering1:13:46+0:016:38
3Ina MartiniAsker Skiklubb1:13:47+0:026:38
4Oda ScheeleNydalens SK1:16:44+2:596:54
6Åsne HaavengenKongsberg OL1:17:29+3:446:58
7Kristine KravdalGjø-Vard OL1:17:48+4:037:00
8Anna Øfsthus GravirAsker Skiklubb1:18:33+4:487:04
9Marlin HaavengenKongsberg OL1:19:12+5:277:08
10Kjersti Tønnessen BergstølKongsberg OL1:29:54+16:098:05
11Helene EgerKongsberg OL1:30:03+16:188:06
12Ingvild LangeggenKongsberg OL1:30:37+16:528:09
13Ida Sofie HjortlandLarvik OK1:32:12+18:278:18
14Live ØstvoldHeming Orientering1:32:13+18:288:18
15Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK1:32:16+18:318:18
16Ingrid BlindheimLillomarka OL1:32:17+18:328:18
17Åsne Naadland HoloFossum IF1:33:34+19:498:25
18Andrea VaneboKongsberg OL1:56:03+42:1810:27
Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orienteringdisqualified
Jenny BaklidKonnerud ILdid not start
Idunn StrandIL BUL-Tromsødid not start

D 21-

15 070 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Audhild Bakken RognstadEmblem IL1:36:10+4:546:22
2Maren Jansson HaverstadLierbygda OL1:38:25+7:096:31
3Stine Olsen KirkevikHamar OK1:38:35+7:196:32
4Marta UlvensøenNTNUI1:39:35+8:196:36
5Åsne Skram TrømborgNTNUI1:39:40+8:246:36
6Tilla Farnes HennumLierbygda OL1:39:43+8:276:37
7Evine Westli AndersenLøten o-lag1:43:24+12:086:51
8Margrethe WisløffNTNUI2:01:11+29:558:02
9Anne Willkommen EikenNTNUI2:07:00+35:448:25
10Emilie Westli AndersenLøten o-lag2:08:58+37:428:33
Anniken Eriksrud KarlsenNTNUIdisqualified
Marit Melby JacobsenLardal OLdisqualified
Anna UlvensøenNTNUIdid not start

D 40-

11 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Valborg MadslienLillehammer OK1:18:087:02
2Toril Fougner WisløffAsker Skiklubb1:45:56+27:489:32
3Maiken Skirstad MoNydalens SK1:55:45+37:3710:25
4Daria NiggliO'Jura2:08:29+50:2111:34

D 50-

8 440 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kari MadslienNydalens SK58:186:54
2Gunhild HennumLierbygda OL1:03:22+5:047:30
3Anne MadslienNydalens SK1:07:02+8:447:56
4Hege SolerødGjø-Vard OL1:07:07+8:497:57 Download route in GPX format
5Isa HeggedalKonnerud IL1:07:22+9:047:58
6Ingrid KvistadKongsberg OL1:08:02+9:448:03
7Tone StoklandSandefjord OK1:08:05+9:478:04
8Anne-Lene Bakken UlsethNydalens SK1:08:14+9:568:05
9Tove HeimdalKonnerud IL1:19:09+20:519:22
10Vanja StaffOL Toten-Troll1:24:01+25:439:57
11Astrid BrevikStokke IL1:34:59+36:4111:15
12Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering1:45:45+47:2712:31
Kjersti SmåstuenOL Toten-Trolldisqualified
Mette SpangbergKonnerud ILdisqualified
Kristin Hasle HaslestadRingsaker OKdid not finish

D 60-

7 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne Kathrine SvingheimHadeland OL49:587:05

H 11-12

2 610 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simen Sommerstad RøsteKongsberg OL14:545:42
2Jarand GustafssonKongsberg OL16:17+1:236:14
3Sigmund ØlstadFet OL16:21+1:276:15
4Jonatan Herman Lysheden-VogtKonnerud IL17:33+2:396:43
5Magnus Svaland DaleOL Vallset/Stange17:40+2:466:46
6Jørgen LerFet OL17:42+2:486:46
7Jan Olav BerganKongsberg OL17:56+3:026:52
8Boye WangensteenLillomarka OL18:30+3:367:05
9Ole Solli KvikstadOL Toten-Troll18:49+3:557:12
10Lauritz BrunborgNittedal OL20:28+5:347:50
11Josef ÖhmanGjø-Vard OL20:30+5:367:51
12Gaute SkjønhaugFet OL21:31+6:378:14
13Torgrim Hasle HaslestadRingsaker OK23:09+8:158:52
14Ola Gjermstad PettersenKonnerud IL23:23+8:298:57
15Alfred Holtan SanderudLillomarka OL37:37+22:4314:24
Silas Mestad HansenLillomarka OLdid not start

H 13-14

3 350 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andreas Myrvold SkovlystKongsberg OL24:307:18
2Even LienGjø-Vard OL25:00+0:307:27
3Henrik Julian Fontes AarbuVarteig OL25:06+0:367:29
4Eskil BrændenLillomarka OL26:57+2:278:02
5Torbjørn LundebyLillomarka OL28:58+4:288:38
6Mons Sætre LorentsenFet OL29:17+4:478:44
7Nov Bar-NathanLillomarka OL29:19+4:498:45
8Gabriel GjoneSandefjord OK30:50+6:209:12
9Vebjørn Emil BlindheimLillomarka OL31:06+6:369:17
10Eirik Olsen KirkevikHamar OK31:28+6:589:23
11Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn32:02+7:329:33
12Amund FlaskerudOL Toten-Troll33:35+9:0510:01
13Mikkel RastadAsker Skiklubb33:38+9:0810:02
14Eyvind Hasle HaslestadRingsaker OK34:12+9:4210:12
Jonathan WoodhouseLillomarka OLdisqualified
Rasmus D. EastwoodLillomarka OLdid not start

H 15-16

11 100 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kasper Bakken UlsethNydalens SK1:07:536:06
2Teodor Mo HjelsethNydalens SK1:10:09+2:166:19
3Anders Håvard LarsenNydalens SK1:20:33+12:407:15
4Hallvard TjentlandLardal OL1:20:34+12:417:15
5Fridtjof ReuschHeming Orientering1:20:37+12:447:15
6Axel AaldeNydalens SK1:20:39+12:467:15
7Atle Nikolai WølloKongsberg OL1:20:49+12:567:16
8Tobias MathisenPorsgrunn OL1:23:30+15:377:31
9Jakob RastadAsker Skiklubb1:25:40+17:477:43
10Arne BerganKongsberg OL1:26:13+18:207:46
11Birk Felland SætnanFossum IF1:28:57+21:048:00
12Gaute BerganNydalens SK1:31:34+23:418:14
13Halvor LøkenKongsberg OL1:33:17+25:248:24
14Erlend AuneByåsen IL1:37:39+29:468:47
15Annar Erlien SolerødGjø-Vard OL1:37:44+29:518:48
16Johan EgerKongsberg OL1:42:55+35:029:16
17Simen Aure SkogedalAsker Skiklubb1:47:18+39:259:40
17Gustav Andresen SkotteFossum IF1:47:18+39:259:40
19Benjamin GjoneSandefjord OK1:48:22+40:299:45
20Arthur BrunborgNittedal OL2:00:43+52:5010:52
21Elias StubberudNydalens SK2:03:48+55:5511:09
22Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL2:08:27+1:00:3411:34
23Hallgeir BrevikStokke IL2:09:30+1:01:3711:40
24Jonas AarsethNydalens SK2:11:52+1:03:5911:52
25Henrik Kaupang LyeLarvik OK2:34:47+1:26:5413:56
Mats LindaasElverum OKdisqualified
Vilmer NybergAsker Skiklubbdisqualified
Henning StrandIL BUL-Tromsødid not start

H 17- Kort

8 440 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sondre LorentsenOK Silsand57:486:50
2Mathias BenjaminsenLillomarka OL57:51+0:036:51
3Ola LestebergKongsberg OL59:41+1:537:04
4Steinar EastwoodLillomarka OL1:03:05+5:177:28
5Odd-Ivan LorentsenOK Silsand1:04:14+6:267:36
6Ståle SønsterudbråtenLillomarka OL1:11:55+14:078:31
7Marius StaffOL Toten-Troll1:16:52+19:049:06
8Even ErlienGjø-Vard OL1:17:50+20:029:13
9Kjetil KjernsmoAsker Skiklubb1:23:35+25:479:54

H 17-20

15 070 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jørgen BaklidKonnerud IL1:20:115:19
2Aslak HeimdalKonnerud IL1:23:35+3:245:32
3Styrk Hundseid KamsvågKonnerud IL1:23:57+3:465:34
4Eskil FrøislandVang OL1:25:09+4:585:39
5Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb1:25:10+4:595:39
6Isak JonssonNydalens SK1:25:13+5:025:39
7Trygve MyhrAsker Skiklubb1:26:03+5:525:42
8Per Clemet WisløffAsker Skiklubb1:28:42+8:315:53
9Njaal Ellegaard MelbyVang OL1:32:35+12:246:08
10Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK1:36:04+15:536:22
11Even LindaasVang OL1:45:20+25:096:59
12Kristian ØstermannHeming Orientering1:45:23+25:126:59
13Sondre YtterbøAsker Skiklubb1:45:24+25:136:59
14Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering1:46:50+26:397:05
15Jostein Svaland DaleVang OL1:47:36+27:257:08
16Jens Johan BrekkeLillomarka OL1:52:14+32:037:26
17Eirik Høst FossgardLillomarka OL1:53:51+33:407:33
18Felix FinsrudAsker Skiklubb1:54:16+34:057:34
19Tobias EspedalNydalens SK1:54:36+34:257:36
20Simen BallangrudOL Toten-Troll2:02:20+42:098:07
21Åsmund SlokvikNotodden OL2:04:57+44:468:17
22Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn2:34:08+1:13:5710:13
23Mathias Pedersen VoldLillomarka OL2:41:29+1:21:1810:42
Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKdisqualified
Lavran ThorstensenNTNUIdisqualified
Elias Skjolden SørensenLillomarka OLdid not start

H 21-

17 190 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars Hol MoholdtWing OK1:24:174:54
2Jørgen MadslienNTNUI1:24:47+0:304:55
3Øyvind WiggenByåsen IL1:30:26+6:095:15
4Bjørnar KvåleHadeland OL1:31:16+6:595:18
5Øystein Kvaal ØsterbøWing OK1:31:24+7:075:19
6Håvard HagaNydalens SK1:36:37+12:205:37
7Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb1:37:54+13:375:41
8Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering1:38:48+14:315:44
9Bojan BlumensteinNydalens SK1:38:55+14:385:45
10Audun HeimdalKonnerud IL1:39:23+15:065:46
11Gjermund HaldenNydalens SK1:40:23+16:065:50
12Rasmus Rørholt TheisenNTNUI1:46:24+22:076:11
13Martin Borge HeirFossum IF1:48:22+24:056:18
14Tarjei HoloNTNUI1:51:34+27:176:29
15Håvard Mo VaadalNTNUI1:57:04+32:476:48
16Markus GladEmblem IL2:02:18+38:017:06
Sander H. RogndokkenNydalens SKdisqualified
Ove SætraHadeland OLdisqualified
Øyvind WatterdalHadeland OLdisqualified
Olai Stensland LillevoldNTNUIdid not finish
Aksel MadslienNTNUIdid not finish

H 40-

15 070 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Øyvind LienGjø-Vard OL1:39:116:34
2Knut LandstadNydalens SK1:41:15+2:046:43
3Espen RøsteKongsberg OL1:45:26+6:156:59
4Torgeir AuneByåsen IL1:53:38+14:277:32
5Bjørn WangensteenLillomarka OL1:54:55+15:447:37
6Martin ØhmanGjø-Vard OL1:56:43+17:327:44
7Knut AaldeNydalens SK1:59:32+20:217:55
8Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL2:01:43+22:328:04
9Knut Ivar JohansenSandefjord OK2:10:42+31:318:40
10Jens TjentlandLardal OL2:19:44+40:339:16
Knut Jostein SætnanFossum IFdid not finish
Sverre WisløffAsker Skiklubbdid not finish
Torbjørn Blom-hagenFossum IFdid not start
Øystein RastadAsker Skiklubbdid not start

H 50-

11 100 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erlend SlokvikOL Toten-Troll1:10:116:19
2Morten HeirFossum IF1:10:12+0:016:19
3Bjørn MartiniAsker Skiklubb1:14:10+3:596:40
4Kim Farnes HansenLierbygda OL1:15:29+5:186:48
5Lasse ArnesenHeming Orientering1:15:46+5:356:49
6Jurg NiggliO'Jura1:19:35+9:247:10
7Syver LøkenKongsberg OL1:20:36+10:257:15
8Ole Petter HaugenNydalens SK1:20:39+10:287:15
9Jon Iver BakkenNydalens SK1:20:54+10:437:17
10Romualdas KazimieraitisLillomarka OL1:22:34+12:237:26
11Trond GjelstadSandefjord OK1:22:40+12:297:26
12Øystein HoloFossum IF1:23:03+12:527:28
13Sören JonssonNydalens SK1:26:42+16:317:48
14Harald Eide-FredriksenHeming Orientering1:29:08+18:578:01
15Kjetil EspedalNydalens SK1:35:19+25:088:35
16Nils Harald StaffOL Toten-Troll1:41:13+31:029:07
17Øystein WiggenByåsen IL1:44:52+34:419:26
18Stein Arne NegårdVang OL1:45:44+35:339:31
19Geir Holm GundersenSturla, IF1:46:33+36:229:35
20Dag BrenåsVarteig OL1:53:56+43:4510:15
Terje BlindheimLillomarka OLdisqualified
Björn AlbinssonIFK Mora OKdid not finish
Per Anders YtterbøAsker Skiklubbdid not finish
Magne BrændenLillomarka OLdid not start
Gjermund GravirAsker Skiklubbdid not start
Lars Audun VoldLillomarka OLdid not start

H 60-

8 440 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sigurd DæhliLøten o-lag58:136:53

H 70-

7 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helmut ConradUSV TU Dresden1:04:399:10

B-åpen

3 350 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rune EngehultNotodden OL26:457:59
2Per GustafssonKongsberg OL29:52+3:078:54
3Kristin SandvenNotodden OL32:24+5:399:40
4Eldri HoloFossum IF34:32+7:4710:18
5Laura Csucs-FenyvesiIFK Mora OK35:02+8:1710:27
6Ann-Karin LestebergKongsberg OL36:36+9:5110:55
7Jo Randar HolmøyHadeland OL36:48+10:0310:59
8Erik HaugenRingsaker OK37:42+10:5711:15
9Gaute LindaasElverum OK40:00+13:1511:56
10Kjetil SpangbergKonnerud IL40:26+13:4112:04
11Sigurd KvammeOL Toten-Troll43:32+16:4712:59
12Ingrid SkaarerNydalens SK43:34+16:4913:00
13Hege HeibergHadeland OL43:44+16:5913:03
14Lerke HjelsethOL Tønsberg og omegn47:14+20:2914:05
15Julie EikelandOL Tønsberg og omegn47:18+20:3314:07
16Anny Horge RogneOL Tønsberg og omegn47:27+20:4214:09
17Trond FlaskerudOL Toten-Troll48:13+21:2814:23
18Lars FlaskerudOL Toten-Troll48:20+21:3514:25
19Knut GjoneSandefjord OK54:24+27:3916:14
20Jon Vegard LundeLillehammer OK1:17:25+50:4023:06
21Snorre SlokvikNotodden OL1:19:36+52:5123:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor