Norwegian Orienteering Federation

Official results for Gjø-Vard-sprinten

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Gjø-Vard-sprinten
Organiser: Gjø-Vard OL
Date: Saturday 1 June 2019

N-├ąpen

1 180 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Joar BrattlidRond OLcompleted
Sanna BrattlidRond OLcompleted
Mina HolmenSnertingdal IF Orienteringcompleted
Elise Libak-FeiringVang OLcompleted
Lone Slotnes LyshaugSnertingdal IF Orienteringcompleted
Isak RimeGjø-Vard OLcompleted
Daniel SkistadGjø-Vard OLcompleted
Sivert Isak TorsethGjø-Vard OLcompleted
Ulrikke Visted-HansenGjø-Vard OLcompleted
Marte Olava BratlienSnertingdal IF Orienteringdid not start
Emma Aaslund JenackGjø-Vard OLdid not start
Jonathan Aaslund JenackGjø-Vard OLdid not start
Tobias SkoglundGjø-Vard OLdid not start

D10

1 620 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Rikke Nordahl ØsterhusGjø-Vard OLdid not start

D11-12

1 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eiril Erlien SolerødGjø-Vard OL22:2411:29
2Marte Libak- FeiringVang OL24:08+1:4412:22
3Karen Haanes StrandlieGjø-Vard OL25:14+2:5012:56
4Emilie Kloppbakken StenbrendenGjø-Vard OL29:57+7:3315:21
5Therese HolmenSnertingdal IF Orientering30:54+8:3015:50
6Elisa Kaderkova MæhlumGjø-Vard OL37:37+15:1319:17

D13-16

2 580 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ida Marie BratlienSnertingdal IF Orientering44:1117:07
2Ruth BratlienSnertingdal IF Orientering45:02+0:5117:27
3Madeleine Aaslund JenackGjø-Vard OL46:03+1:5217:50
Emma Visted-HansenGjø-Vard OLdid not start

D17N

1 620 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tina BjørnstadRaumar Orientering55:4834:26

D17

3 020 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristine Haanes StrandlieGjø-Vard OL29:179:41
2Kristine Sollien FlaskerudOL Toten-Troll29:24+0:079:44
3Hildegunn LindstadOL Toten-Troll30:16+0:5910:01
4Stine AustadRaumar Orientering33:20+4:0311:02
5Charlotte EideGjø-Vard OL38:41+9:2412:48
6Thea SlotnesSnertingdal IF Orientering45:03+15:4614:55
7Astri BrattlidRond OL47:44+18:2715:48
May Lise KloppbakkenGjø-Vard OLdisqualified
Hanne HolmenSnertingdal IF Orienteringdisqualified
Ida HegrebergBodø og Omegn IF Orienteringdid not start

D40

3 020 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terese SyljuåsenRingsaker OK32:4910:51
2Mona BratlienSnertingdal IF Orientering1:05:28+32:3921:40
Line Merete LibakVang OLdisqualified

D50

2 580 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vanja StaffOL Toten-Troll27:0910:31
2Kjersti HovFossum IF28:19+1:1010:58
3Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering29:51+2:4211:34
4Anne-Grete AustadRaumar Orientering30:45+3:3611:55
5Magnhild T. MølnvikFossum IF30:52+3:4311:57
6Anita StensethSnertingdal IF Orientering34:00+6:5113:10
7Tone Sølie LysnesHedrum OL38:55+11:4615:05
8Ingebjørg FeldeSnertingdal IF Orientering1:17:58+50:4930:13

D60

1 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wenche BjørnstadRingsaker OK18:199:23
2Aud Mona RøsteHadeland OL24:56+6:3712:47
Gro SolnørdalRudsbygd ILdisqualified
Kari Elisabeth NatvigNittedal OLdisqualified

D70

1 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Berit Louise EskerudLillehammer OK54:4528:04

H10

1 620 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jo Bogstrand IngvaldsenNittedal OL22:3713:57

H11-12

1 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Johannes HøieGjø-Vard OL17:158:50
2Ole Solli KvikstadOL Toten-Troll17:46+0:319:06
3Josef ÖhmanGjø-Vard OL22:39+5:2411:36
4Lars FlaskerudOL Toten-Troll25:15+8:0012:56

H13-16

2 580 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Even LienGjø-Vard OL21:358:21
2Amund FlaskerudOL Toten-Troll27:41+6:0610:43
3Mats LigaardenGjø-Vard OL44:52+23:1717:23
Erik WallinSnertingdal IF Orienteringdid not start

H13-16N

1 620 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ole Petter Visted-HansenGjø-Vard OL26:4216:28

H17N

1 620 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stian LillegårdLillomarka OL11:377:10
Jo Falck-YtterRingsaker OKdid not start
Elias Falck-YtterRingsaker OKdid not start

H17

3 350 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars LienGjø-Vard OL23:417:04
2Erlend SlokvikOL Toten-Troll24:08+0:277:12
3Åsmund SlokvikNotodden OL24:46+1:057:23
4Annar Erlien SolerødGjø-Vard OL27:15+3:348:08
5Robert FredriksenNotodden OL28:35+4:548:31
6Marius StaffOL Toten-Troll29:54+6:138:55
7Anders Kvamme FeldeSnertingdal IF Orientering34:23+10:4210:15
Steinar LyshaugSnertingdal IF Orienteringdisqualified
Siggen YtrehusBø O-Lagdisqualified
Haakon IngvaldsenNittedal OLdisqualified
Sigurd KvammeOL Toten-Trolldisqualified
Bjørnar KvåleHadeland OLdid not start

H40

3 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond FlaskerudOL Toten-Troll33:249:58
2Roar SkoglundGjø-Vard OL48:06+14:4214:21
Håvard KvammeOL Toten-Trolldisqualified
Anders SollienOL Toten-Trolldisqualified

H50

3 020 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Onno VerberneOL Toten-Troll23:347:48
2Nils Harald StaffOL Toten-Troll23:36+0:027:48
3Ivar MølnvikFossum IF26:19+2:458:42
4Roger LysnesHedrum OL27:44+4:109:10
5Stein Arne NegårdVang OL28:00+4:269:16
6Trond BrevikFossum IF32:55+9:2110:53
7Lars Ivar UlmoRingsaker OK37:17+13:4312:20
8Jørn Rune MoeGjø-Vard OL54:37+31:0318:05

H60

2 580 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bård NatvigNittedal OL27:2710:38
2Tor StrandRaumar Orientering28:10+0:4310:55
3Roy GjerdingOK Moss31:20+3:5312:08
4Erik HasliSnertingdal IF Orientering31:29+4:0212:12
5Jan SveenRaumar Orientering33:13+5:4612:52
Øystein HolmenSnertingdal IF Orienteringdisqualified

H70

1 950 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Einar LundHamar OK15:307:56
2Helge RevhaugRingerike OL15:50+0:208:07
3Paul Martin BergRudsbygd IL16:56+1:268:41
3Knut WikstrømRingsaker OK16:56+1:268:41
5Olav HøiåsVang OL19:28+3:589:58
6Hans A. TingvoldRaufoss IL Orientering20:34+5:0410:32
7Terje MalmHamar OK21:27+5:5711:00
8Svein SolerødOL Toten-Troll23:09+7:3911:52
9Jon Vegard LundeLillehammer OK28:16+12:4614:29

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor