Norwegian Orienteering Federation

Official results for Asker ABC 5 - Klubbmesterskap

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Asker ABC 5 - Klubbmesterskap
Organiser: Asker Skiklubb
Date: Thursday 23 August 2018

Nybegynner

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Amalie BirkelundAsker Skiklubb29:18
Ingvild ElvenesAsker Skiklubb24:36
Ingrid Hovdenak EspedalAsker Skiklubb33:51
Håkon Juell LarsenIL Tyrving21:24
Mina LudvigsenAsker Skiklubb27:05
Pernille Hølås MortensenAsker Skiklubb33:57
Eirik NastadAsker Skiklubb22:57
Trym Fuglseth OlsenAsker Skiklubb45:00
Helene Hellerud ØpstadAsker Skiklubb25:52
Julie Hellerud ØpstadAsker Skiklubb35:10
Jasper PedersenAsker Skiklubb32:24
Oskar PedersenAsker Skiklubb29:40

H10

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Sigve Nygård FagervoldAsker Skiklubb26:01
Erlend Hellerud ØpstadAsker Skiklubb38:11 Download route in GPX format

H11-12

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Mathias BirkelundAsker Skiklubb23:27
2Mikkel RastadAsker Skiklubb26:53+3:26
3Simen Dalen EriksenAsker Skiklubb29:19+5:52
4Christian HusbyIL Tyrving39:09+15:42
5Benjamin AlfheimTyrving39:18+15:51
6Brage Fuglseth OlsenAsker Skiklubb55:14+31:47

D11-12

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Astrid YtterbøAsker Skiklubb26:26
2Celia Sophia DaviesAsker Skiklubb30:55+4:29
3Una NastadAsker Skiklubb33:31+7:05

H13-14

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Vilmer NybergAsker Skiklubb37:41
2Jakob RastadAsker Skiklubb40:55+3:14
3Martin Johannessen LinneboAsker Skiklubb46:13+8:32
4Mikael BirkelundAsker Skiklubb56:10+18:29
5Mathias NyhaugAsker Skiklubb1:07:59+30:18
6Emil Ruud FossheimAsker Skiklubb1:11:34+33:53

D13-14

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sara MartiniAsker Skiklubb55:36
2Martha WisløffAsker Skiklubb1:15:12+19:36
3Ragnhild Øfsthus GravirAsker Skiklubb1:15:13+19:37
Anette Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubbdisqualified
Karin Halsaa DolvenAsker Skiklubbdisqualified

H15-16

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sondre YtterbøAsker Skiklubb54:05
2Felix FinsrudAsker Skiklubb1:09:21+15:16
3Jonas MyhrAsker Skiklubb1:10:35+16:30
4Simen Aure SkogedalAsker Skiklubb1:10:42+16:37
5Kristian Juell LarsenIL Tyrving1:13:33+19:28
6Eilev KvaaleAsker Skiklubb1:22:14+28:09
7Olaf Halsaa DolvenAsker Skiklubb1:27:25+33:20
8Ole Henrik WoxholthAsker Skiklubb1:27:31+33:26
Frikk Alvaro EmbergsrudAsker Skiklubbdisqualified

D15-16

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Stella HolmboeIL Tyrving44:56

H17-20

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb44:49
2Per Clemet WisløffAsker Skiklubb46:04+1:15
3Sander ArntzenAsker Skiklubb53:41+8:52
Andreas Juell LarsenIL Tyrvingdisqualified

D17-20

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Synne StrandAsker Skiklubb58:39
2Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb59:34+0:55
3Anna Øfsthus GravirAsker Skiklubb1:16:43+18:04
4Emma Meyer LarssonIL Tyrving1:25:03+26:24
5Mina JørgensenIL Tyrving1:25:51+27:12

H21-39

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Erling SommerfeldtAsker SK48:12
2Kristoffer JacobsenIL Tyrving50:54+2:42
3Per WirehnAsker Skiklubb59:19+11:07
4Magnus Mellbye LarsenAsker Skiklubb1:07:15+19:03

H40

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Øystein RastadAsker Skiklubb54:54
2Pål SkogedalAsker Skiklubb58:27+3:33
3Bjørn MartiniAsker Skiklubb1:02:59+8:05
4Jens Erik MortensenAsker Skiklubb1:06:24+11:30 Download route in GPX format
5Anton PlaianAsker SK1:16:31+21:37
6Torstein KvaaleAsker Skiklubb1:23:21+28:27
Jan Richard EriksenAsker Skiklubbdisqualified

D40

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Toril Fougner WisløffAsker Skiklubb45:55
2Marit EgnerAsker Skiklubb47:42+1:47

H50

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Trond LundIL Tyrving32:18
2Gjermund GravirAsker Skiklubb34:02+1:44
3Tellef Juell LarsenIL Tyrving34:32+2:14
4Svein GranerudAsker Skiklubb36:15+3:57
5Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL37:38+5:20
6Håkon LøvliAsker Skiklubb38:34+6:16
7Hallvard BergIL Tyrving41:58+9:40
8Gunnar PedersenAsker Skiklubb46:02+13:44
9Øyvind Johannessen LinneboAsker Skiklubb59:04+26:46
Per Anders YtterbøAsker Skiklubbdisqualified

D50

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sigrun Hernes YtterbøAsker Skiklubb40:28
2Kjersti SkantzeIL Tyrving48:37+8:09
3Ann Katrin OlsenAsker Skiklubb56:43+16:15
4Marianne ArnesenAsker Skiklubb59:59+19:31
5Unni RyeAsker Skiklubb1:02:46+22:18
6Randi NicolaisenAsker Skiklubb1:04:40+24:12
7Åshild FlatebakkenIL Tyrving1:07:51+27:23
8Kirsti Grundnes BergIL Tyrving1:11:40+31:12
9Sigrun NygårdAsker Skiklubb1:17:48+37:20
10Enikø BertalanAsker SK1:53:36+1:13:08
Edel Sofie NilsenAsker Skiklubbdisqualified

H60

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jon Arvid FossumAsker Skiklubb35:02
2Per SchancheAsker Skiklubb41:11+6:09
3Reidar FossumAsker Skiklubb43:14+8:12

H70

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jørn Bue OlsenAsker Skiklubb40:23
2Tore VaajeAsker Skiklubb1:07:06+26:43

H17B

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Arild NyhaugAsker Skiklubb49:00
2Torleif GaltelandAsker Skiklubb49:47+0:47
3Haakon DolvenAsker Skiklubb56:42+7:42
4Magne AasAsker Skiklubb58:02+9:02

D17B

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ingrid Lund HovdenIL Tyrving50:53
2Ingvild Pedersen BerganAsker Skiklubb54:09+3:16
Ina MartiniAsker Skiklubbdisqualified

D13-16C

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Hedda Sofie RiddervoldAsker Skiklubb40:10

H13-16C

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Marius Juell LarsenIL Tyrving25:12
2Trym Holme Brinch32:51+7:39

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor