Norwegian Orienteering Federation

Official results for Pokalkamp 2 Bergen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Pokalkamp 2 Bergen
Organiser: IL Gular
Date: Tuesday 15 May 2018

D/H-10N

26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Vegard WollanFana IL44:28
Josefine BlomquistBergens TF29:48
Truls Ragvin SkaretVaregg Fleridrett30:42
Karoline Strand JensenBergens TF28:10
Fredrik BlomquistBergens TF48:51
Thord Nystuen SolliAskøy OL27:35
Marie Egeland StoråGneist, IL24:51
Johanne O EllingsenGneist, IL44:59
Øyunn Bjørkaas MossigeAskøy OL41:01
Jakob Iversen PausAskøy OL40:50
Gard Nystuen SolliAskøy OL39:30
Sigurd Nystuen SolliAskøy OL39:33
Elliot Brage SritharanAskøy OL35:49
Filip HausvikAskøy OL31:52
Markus Heldal HersvikFana IL40:02
Magnus Hennø HaugenFana IL31:59
Live MjeldeTIF Viking30:57
Emilie BreisteinTIF Viking47:47
Katinka SannesTIF Viking49:42
Elise NepstadTIF Viking47:31
Iris Popsueva BuanesTIF Viking30:01
Sjur GrønnevetIL Gular26:11
Emil KragsethIL Gular26:11
Frida Ingeborg EikangerGneist, IL36:31
Kirill EikangerGneist, IL24:18
Sofiya MukhidinovaVaregg Fleridrett46:36

D11-12N

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Åshild Bjørkaas MossigeAskøy OL36:27

H11-12N

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marius GuibertVaregg Fleridrett22:44
2Håvard Serck-HanssenTIF Viking24:27+1:43
3Øystein TuntlandBergens TF27:00+4:16
4Kristian Strand JensenBergens TF28:09+5:25

D13-16N

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Stella S. DahleFana IL23:23

Åpen N

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Knut Erik GulbrandsenFana IL44:29
Øistein Helge JensenBergens TF28:27
Rachel Joy AlbotBergens TF28:19
Astri Ese HoleBergens TF48:52
Erik Krohn-HansenBergens TF26:59
Per MathismoenFana IL39:58
Bjørge SolliAskøy OL39:22
Camilla NystuenAskøy OL39:29
Sven Arild JohannessenAskøy OL32:04
Kristine MerkesvikAskøy OL35:12
Torill Kjenes HauglandVaregg Fleridrett27:11
Kirsti LysakerFana IL40:08
Anders Nydal HaugenFana IL31:59
Ole KragsethIL Gular28:27
Vibeke ØyeIL Gulardisqualified

D-10

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Hedda Jansson RønnestadFana IL54:53
Ingrid BrattbakkFana IL54:17
Erica Juliet EideFana IL54:46
Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett38:59

H-10

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Emil HeksemFana IL33:27

D11-13

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tonje RykkjeVaregg Fleridrett24:33
2Karoline StrandenesFana IL29:03+4:30
3Stine Marie Tefre GriegFana IL29:54+5:21
4Helene NysætherBergens TF35:12+10:39
5Marie ThomassenVaregg Fleridrett44:00+19:27

H11-13

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bendik Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett23:15
2Andreas Strømme LidVaregg Fleridrett26:44+3:29
3Olve Berge AarsandVaregg Fleridrett29:03+5:48
4Dagfinn GjerstadOsterøy IL29:05+5:50
5Kristoffer Heldal HersvikFana IL29:31+6:16
6Sverre Stuland TysværVaregg Fleridrett31:12+7:57
7Mats Askeland HalvorsenGneist, IL34:26+11:11
8Oskar HeksemFana IL35:58+12:43

Åpen C

24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Silje WollanFana IL24:07
2Hanne Sofie WollanFana IL24:24+0:17
3Marie DymbeGneist, IL25:15+1:08
4Ragnhild ErvikVaregg Fleridrett30:14+6:07
5May-lill DammTIF Viking31:14+7:07
6Elin Cecile Kryvi StrandenesFana IL31:38+7:31
7Karen Clementsen KayserFana IL31:44+7:37
8Grete LindBergens TF33:32+9:25
8Geir HeksemFana IL33:32+9:25
10Monica Askeland HalvorsenGneist, IL34:57+10:50
11Marianne DymbeGneist, IL35:17+11:10
12Ragnar VikørenGneist IL36:33+12:26
13Ragnar KayserFana IL36:46+12:39
14Cecilie Heldal HersvikFana IL38:11+14:04
15Bodil HåheimIL Gular38:27+14:20
16Arne RyggBergens TF39:51+15:44
17Aasfrid TysværVaregg Fleridrett44:46+20:39
18Linnea KnudsenTIF Viking47:20+23:13
19Hans Richard BrattbakkFana IL54:19+30:12
20Charlotte PedersenFana IL55:43+31:36
21Roar NordvikFana IL57:50+33:43
22Magne RaadalFana IL57:58+33:51
23Ingrid RollFana IL58:48+34:41
Per Olaf TangenFana ILdisqualified

D12-14

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hedda Erica EikangerGneist, IL33:25
2Iris SkageGneist, IL46:08+12:43

H12-14

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brage Bell LysakerFana IL24:33

D50-

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Turid RognsvågOs Orienteringsklubb31:17
2Britt Kjersti JåstadVaregg Fleridrett35:18+4:01
3Rannveig SolliAskøy OL35:58+4:41
4Liv Sylvi MeyerGneist, IL38:22+7:05
5Mette RogneVaregg Fleridrett40:27+9:10
6Anne FjeldstadÅrstad IL41:35+10:18
7Inger BjergaVaregg Fleridrett48:08+16:51
8Annhild FetveitFana IL51:09+19:52
9Elin Sjødin DrangeDrange55:38+24:21
Anne GjestemoenBergens TFdisqualified

D65-

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nina SoligardBergens TF33:47
2Ingjerd SognnæsBergens TF35:31+1:44
3Berit HegdalBergens TF38:37+4:50
4Bjørg KocbachBergens TF44:37+10:50
5Astrid OrmbergFana IL45:34+11:47
6Kirsten L. EggenFana IL50:05+16:18
7Kjellaug HodnekvamBergens TF50:58+17:11

Åpen B

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Knut UtneFana IL26:02
2Gro MadslienVaregg Fleridrett30:57+4:55
3Lars Stuland LarsenVaregg Fleridrett32:56+6:54
4Espen SeebergOsterøy IL36:53+10:51
5Anette StrandBergens TF39:57+13:55
6Anders SeebergOsterøy IL42:25+16:23
7Per HauglandÅrstad42:35+16:33
8Tone RosenlundVaregg Fleridrett42:59+16:57
9Bjørn BataldenFana IL44:37+18:35
10Halvor Fetveit SundalFana IL44:43+18:41
11Kjell SkageGneist, IL44:59+18:57
12Ivar MichaelsenGneist, IL45:08+19:06
13Karianne AlsakerÅrstad IL45:26+19:24
14Axel IngvaldsenTIF Viking51:32+25:30
15Arild EggenFana IL53:47+27:45
16Gunnar J. AlsakerÅrstad IL56:38+30:36
Sivert Dein Boll ReinertsenIL Gulardisqualified

D15-16

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marie Roll-TørnqvistFana IL51:52
2Ingeborg Rygg EikelandBergens TF1:01:01+9:09
3Kristine Bog VikaneFana IL1:03:01+11:09

H15-16

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andreas DaleBergens TF31:55
2Birk Bell LysakerFana IL33:44+1:49
3Erik BohneVaregg Fleridrett37:36+5:41
4Kristoffer Kjenes HauglandVaregg Fleridrett45:16+13:21
5Tage RosenlundVaregg Fleridrett45:56+14:01
6Oskar Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett47:56+16:01
7Magnus Strømme LidVaregg Fleridrett1:04:25+32:30
8Isak Wendelbo NyreBergens TF1:18:37+46:42
9Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett1:32:04+1:00:09

D17-

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mariann ScheiTIF Viking41:08
2Ragnhild BalsvikOsterøy IL45:56+4:48
3Ragnhild Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett46:57+5:49
4Karianne StrømmeVaregg Fleridrett47:40+6:32
5Linda RykkjeVaregg Fleridrett52:02+10:54
6Marianne NummedalFana IL55:44+14:36
7Tove AasheimVaregg Fleridrett59:42+18:34
8Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular1:07:08+26:00
9Vilde Hopland SkageGneist, IL1:09:38+28:30
10Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett1:21:43+40:35
Ingunn Torød BusetGneist, ILdisqualified
Mari Strømme LidVaregg Fleridrettdisqualified

H50-

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom Eirik EikangerIL Gular38:56
2Ole TørnqvistFana IL41:36+2:40
3Tore Svein NeseAskøy OL43:53+4:57
4Tord Bell MykingFana IL44:35+5:39
5Bjørn HøllelandFana IL44:39+5:43
6Kristian LøvåsVaregg Fleridrett44:48+5:52
7Sverre Johan NærheimIL Gular45:19+6:23
8Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett45:52+6:56
9Helge Tiger HauglandVaregg Fleridrett47:11+8:15
10Helge RosenlundVaregg Fleridrett47:22+8:26
11Sverre OttesenVaregg Fleridrett47:57+9:01
12Øistein BøeFana IL51:08+12:12
13Torgeir StrandFana IL53:51+14:55
14Bjørn-Inge SkageGneist, IL54:18+15:22
15Ove DrangeVaregg Fleridrett54:55+15:59
16Kjetil DammTIF Viking1:01:21+22:25
17Lars SveenBergens TF1:01:26+22:30
18Alfon Harald JohansenBergens TF1:02:41+23:45
19Knut GjestemoenBergens TF1:06:19+27:23
20Johannes GjerstadOsterøy IL1:06:57+28:01
Øistein PaulsenBergens TFdisqualified

H65-

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Magnus NatåsBergens TF52:46
2Atle AlvheimFana IL52:55+0:09
3Dagfinn HoleBergens TF53:01+0:15
4Atle BergsethVaregg Fleridrett59:07+6:21
5Per VoldFana IL1:10:11+17:25
6Per VikaneFana IL1:14:35+21:49
7Jan Harald Helmich PedersenTIF Viking1:20:26+27:40
8Erling StrandBergens TF1:23:02+30:16
9Halvdan Ramberg MoeFana IL1:25:55+33:09
10Jan Olav OrmbergFana IL1:42:30+49:44
Jan Arve SolliAskøy OLdisqualified

Åpen AK

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andreas BergeOs Orienteringsklubb53:46
2Bjørn SteinhaugVaregg Fleridrett56:34+2:48
3Ketil NummedalFana IL1:01:04+7:18
Johan EikangerIL Gulardisqualified

H17-

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Oskar RøenVaregg Fleridrett39:11
2Andreas G. PoldenGneist, IL42:38+3:27
3Vyacheslav MukhidinovVaregg Fleridrett42:44+3:33
4Kristian RykkjeVaregg Fleridrett45:30+6:19
5Scott JuvikIL Gular51:00+11:49
6Tore NymarkVaregg Fleridrett51:11+12:00
7Helge NysætherBergens TF51:40+12:29
8Sveinung RykkjeVaregg Fleridrett52:42+13:31
9Magne KnudsenGneist, IL54:05+14:54
10Arne Wilhelm KnudsenGneist, IL57:26+18:15
11Pål ThomassenVaregg Fleridrett59:16+20:05
12Andreas NysætherBergens TF1:01:59+22:48
13Tom Øyvind JohannessenGneist, IL1:04:14+25:03
13Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrett1:04:14+25:03
15Bjørn FieldGneist, IL1:06:06+26:55
16Jan Kjærner-SembVaregg Fleridrett1:06:46+27:35
17Sturle NordeideGneist, IL1:13:44+34:33
18Mats Jørgen SkageGneist, IL1:15:14+36:03
Eirik BjørkevollOdda OLdisqualified
Erik Serck-HanssenTIF Vikingdisqualified
Jan SteinegerGneist, ILdisqualified

D19-

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Randi HoleBergens TF1:01:51
2Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrett1:08:25+6:34
3Siri Sjødin DrangeVaregg Fleridrett1:13:41+11:50
4Vibeke Tefre GriegFana IL1:22:49+20:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor