Norwegian Orienteering Federation

Official results for AAOK-karusellen løp 4

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AAOK-karusellen løp 4
Organiser: Vegårshei IL
Date: Wednesday 9 May 2018

D1 Nybegynner

1 590 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miriam NielsenNOTEAM46:5829:32
2Julie LøvdalSonge SK46:59+0:0129:32
3Anne RingvollIK Grane Arendal Orientering47:59+1:0130:10
4Julia Nes HaganeVegårshei IL1:04:40+17:4240:40
Anniken FossnesHisøy OKdisqualified
Signe HageliaVegårshei ILdisqualified

D2 C-nivå

2 470 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Laila Wiberg JohnsenØyestad IF allianse35:0414:11
2Mariann SlettenIK Grane Arendal Orientering53:55+18:5121:49
3Rikke WernersenØyestad IF allianse1:36:46+1:01:4239:10
4Marita AanonsenØyestad IF allianse1:36:51+1:01:4739:12
Ida Smeland NygårdseterVegårshei ILdisqualified
Ingrid RingvollIK Grane Arendal Orienteringdid not finish

D3 B-nivå

2 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ranveig KvifteNOTEAM45:2617:44
2Anne-Heidrun RisdalIK Grane Arendal Orientering49:22+3:5619:17
3Kristin KrafftHisøy OK1:12:20+26:5428:15
Cathrine FossnesHisøy OKdisqualified

D4 A-nivå kort

3 530 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pernille KatlaFossum IF45:1812:49
2Hanne NøvikNydalens SK47:27+2:0913:26
3Marianne HaugeHisøy OK49:43+4:2514:05
4Karianne KatlaFossum IF52:35+7:1714:53
5Ine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering53:16+7:5815:05
6Lise MikkelsenIK Grane Arendal Orientering54:36+9:1815:28
7Christiane Ruud BøckmanKristiansand OK56:03+10:4515:52
8Arnhild U. BråtenVegårshei IL56:06+10:4815:53
9Amalie RingvollIK Grane Arendal Orientering1:03:14+17:5617:54
10Inga Vestøl StødleKristiansand OK1:06:05+20:4718:43
11Johanne TerjesenØyestad IF allianse1:17:24+32:0621:55
12Tuva Krafft MyhrenHisøy OK1:30:47+45:2925:43

D5 A-nivå lang

4 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marianne AndersenKristiansand OK44:069:11
2Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering54:24+10:1811:20
3Malin HaugeHisøy OK1:00:30+16:2412:36

H1 Nybegynner

1 590 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Johan HagerupIF Trauma42:4726:54
2Peter SvenningNOTEAM42:48+0:0126:55
3Olav Magne MoheimIK Grane Arendal Orientering45:07+2:2028:22
3Magnus Torsdalen HeggeIK Grane Arendal Orientering45:07+2:2028:22
5Torbjørn LøddesølNOTEAM57:02+14:1535:52
6Otto Johansen SmedsaasHisøy OK1:02:53+20:0639:32
7Haakon S. BlakstadHisøy OK1:03:32+20:4539:57
8Jonas Hagane-LagerVegårshei IL1:04:40+21:5340:40
9Ivar FlatenVegårshei IL1:13:07+30:2045:59
Jørgen FlatenVegårshei ILdisqualified
Oskar HageliaVegårshei ILdisqualified

H2 C-nivå

2 470 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Herman S. BlakstadHisøy OK1:02:4925:25
2Torgeir Andreas MoheimIK Grane Arendal Orientering1:21:52+19:0333:08
3Peder Kristen PedersenIK Grane Arendal Orientering1:26:56+24:0735:11
4Morten RognmoIK Grane Arendal Orientering1:26:58+24:0935:12
Heine Johansen SmedsaasHisøy OKdisqualified

H3 B-nivå

2 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnar FremmerlidIK Grane Arendal Orientering41:1216:05
2Bjørn BratlandIF Trauma1:08:02+26:5026:34
3Rune LandsverkØyestad IF allianse1:19:42+38:3031:07
Torjus Larsen LægeidIF Traumadisqualified

H4 A-nivå kort

3 530 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erling FredriksenIF Trauma36:2810:19
2Kjell Walter SørensenIK Grane Arendal Orientering47:12+10:4413:22
3Karl Tore SundquistØyestad IF allianse47:54+11:2613:34
3Gunnar Dag TøråIK Grane Arendal Orientering47:54+11:2613:34
5Øyvin SimonsenIL Imås51:25+14:5714:33
6Finn PettersenGjerstad IL51:44+15:1614:39
7Inge SkjæveslandIF Trauma52:26+15:5814:51
8Paul JensenBirkenes IL55:13+18:4515:38
9Magnus FossumIK Grane Arendal Orientering55:40+19:1215:46
10Kristen DalandIL Imås57:24+20:5616:15
11Inge HaugeHisøy OK59:00+22:3216:42
12Trond FossnesHisøy OK1:00:35+24:0717:09
13Andreas SommerfeldtVegårshei IL1:00:37+24:0917:10
14Stein R. JensenLia IL1:02:47+26:1917:47
15Kjell SandåkerIL Imås1:02:54+26:2617:49
16Sivert Møklegård PihlIK Grane Arendal Orientering1:08:29+32:0119:24
17Odd UtstumoIK Grane Arendal Orientering1:13:49+37:2120:54
18Einar Krafft MyhrenHisøy OK1:16:50+40:2221:45
19Sverre ValvikIK Grane Arendal Orientering1:26:55+50:2724:37

H5 A-nivå lang

4 800 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vegard DanielsenKristiansand OK34:117:07
2Sebastian DalandKristiansand OK34:25+0:147:10
3Håvard Wedege IrgensKristiansand OK35:28+1:177:23
4Hans Gunnar OmdalIL Vindbjart36:15+2:047:33
5Marius AurebekkKristiansand OK37:50+3:397:52
6Per Olav NærestadIF Trauma43:02+8:518:57
7Anders VestølVegårshei IL45:57+11:469:34
8Mads Henrik SandnesHope IL51:07+16:5610:38
9Terje UrfjellIL Imås52:20+18:0910:54
10Asgeir Reiersen JensenBirkenes IL53:26+19:1511:07
11Kristian PyttenKristiansand OK54:35+20:2411:22
12Ole Petter VestølVegårshei IL1:02:45+28:3413:04
13Jan Vidar WernersenØyestad IF allianse1:05:03+30:5213:33
14Einar EskiltHisøy OK1:18:40+44:2916:23
15Per Torstein TerjesenØyestad IF allianse1:22:42+48:3117:13
16Geir Jonny RingvollIK Grane Arendal Orientering1:26:15+52:0417:58
17Daniel Røskar ReedIK Grane Arendal Orientering1:38:42+1:04:3120:33
18Egil FossumIK Grane Arendal Orientering1:41:38+1:07:2721:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor