Norwegian Orienteering Federation

Official results for Norwegian Spring - Vårspretten

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Norwegian Spring - Vårspretten
Organisers: Halden SK / Sarpsborg OL
Date: Saturday 14 April 2018

N-├ąpen

1 890 m, 91 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Josephine Lin BjørkSandefjord OK27:54+-2:4214:45
0Magnus Aakre-LarsenAndebu IL30:3616:11
0Marte Aakre-LarsenAndebu IL27:05+-3:3114:19
0Lars Jørgen Stordal AalerudOL Tønsberg og omegn26:37+-3:5914:04
0Mathilde Stordal AalerudOL Tønsberg og omegn30:20+-0:1616:02
0Iver AarsethIL Koll17:24+-13:129:12
0Hanna AasHalden SK29:40+-0:5615:41
0Ida AasHalden SK24:14+-6:2212:49
0Emma ÅsheimerOL Tønsberg og omegn23:38+-6:5812:30
0Lars August FjellheimIL Koll28:11+-2:2514:54
0Kinga BanfiÅs-NMBU Orientering26:58+-3:3814:16
0Simen BergstrømIL Tyrving36:48+6:1219:28
0Jo Bogstrand IngvaldsenNittedal OL22:29+-8:0711:53
0Emma BraathenTrøsken IL33:40+3:0417:48
0Joel Bronebakk JohanssonHalden SK25:30+-5:0613:29
0Amelia BryneOK Moss44:00+13:2423:16
0Fredrik BueOL Tønsberg og omegn28:14+-2:2214:56
0Odin Schei DanevadÅs-NMBU Orientering26:57+-3:3914:15
0Vilma DanevadFredrikstad SK24:12+-6:2412:48
0Elida EspenesVarteig OL37:33+6:5719:52
0Gustav FærdenKolbotn og Skimt OL45:12+14:3623:54
0Jonathan FodstadIL Koll17:40+-12:569:20
0Erle FosstveitRaumar Orientering33:16+2:4017:36
0Hans Olav FuglestvedIL Koll28:06+-2:3014:52
0Olle GranefeltOK Tyr19:35+-11:0110:21
0Olav GrevstadFossum IF18:00+-12:369:31
0Julie Økern HågårdKonnerud IL32:20+1:4417:06
0Åse Marie Halaas AppenzellerFossum IF31:33+0:5716:41
0Hanna HaldinHalden SK31:25+0:4916:37
0Elise HaugeSarpsborg OL28:20+-2:1614:59
0Sander Agnalt HeggenesTrøsken IL32:45+2:0917:19
0Emilie HelgesenHalden SK22:58+-7:3812:09
0Thomas Nissen HellerudIL Koll27:35+-3:0114:35
0Ellinor Johansen HickenIL Koll29:49+-0:4715:46
0Henrik Johansen HickenIL Koll28:42+-1:5415:11
0Elise Holm NedrebøOK Moss34:35+3:5918:17
0Marie HoltemannPorsgrunn OL21:55+-8:4111:35
0Alma Rygh HoltenNydalens SK16:04+-14:328:30
0Julia JohanssonEds SK35:27+4:5118:45
0Eva Riddervold KahrsFredrikstad SK39:59+9:2321:09
0Silje Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn22:55+-7:4112:07
0Eivind KjernsmoAsker Skiklubb30:13+-0:2315:59
0Synne KjernsmoAsker Skiklubb26:01+-4:3513:45
0Karen KlavenesSandefjord OK18:54+-11:4210:00
0Ada Josefine KnoopOL Tønsberg og omegn40:00+9:2421:09
0Andrea KongsbergIL Tyrving22:30+-8:0611:54
0Edvinas KontautasOK Moss18:49+-11:479:57
0Ingeborg Rekkertbø KorenNydalens SK27:37+-2:5914:36
0Mathilde Rekkertbø KorenNydalens SK15:32+-15:048:13
0Eline KravdalGjø-Vard OL39:17+8:4120:47
0Signe KvalheimHalden SK17:59+-12:379:30
0Ivar Øen LandstadIL Koll39:42+9:0621:00
0Sverre Øen LandstadIL Koll32:27+1:5117:10
0August Myklebust LeopolderIL Koll24:14+-6:2212:49
0Eirik LestebergKongsberg OL32:39+2:0317:16
0Magnus LestebergKongsberg OL34:58+4:2218:30
0Simen Lian MortensenIL Koll31:12+0:3616:30
0Alice Lindløv SandOK Moss42:04+11:2822:15
0Solan LøkenOK Moss20:57+-9:3911:05
0Alma Lunøe-AkselsenNydalens SK21:47+-8:4911:31
0Ola M. JacobsenIL Tyrving30:00+-0:3615:52
0Henrik MathisenOL Tønsberg og omegn18:26+-12:109:45
0Sondre Meinert RystadKjelsås IL27:09+-3:2714:21
0Trym Meinert RystadKjelsås IL19:49+-10:4710:29
0Ole Jacob MyklebustIL Koll17:05+-13:319:02
0Nils NikolaisenOppsal Orientering27:35+-3:0114:35
0Lauritz Nissen HellerudIL Koll28:01+-2:3514:49
0Tarjei Hausken NordbergNydalens SK24:13+-6:2312:48
0Emma Nordlie MagnussenHalden SK23:01+-7:3512:10
0Esten Valentin NybråtenIL Tyrving30:00+-0:3615:52
0Max Alexander NybråtenIL Tyrving15:38+-14:588:16
0Hermine OddenMåren OK27:30+-3:0614:33
0Isolde OddenMåren OK31:02+0:2616:25
0Adele Øen SkålandTrøsken IL23:28+-7:0812:24
0Josefine Oraug RyghNydalens SK15:59+-14:378:27
0Håkon ØverbyKongsberg OL19:53+-10:4310:31
0Håkon PrangerødSarpsborg OL20:00+-10:3610:34
0Julia Malathi Brox RayamajhiOppsal Orientering28:36+-2:0015:07
0Mathis RenardKongsberg OL23:14+-7:2212:17
0Ada RodemNydalens SK41:30+10:5421:57
0Fredrik Heyerdahl RødstenHeming Orientering46:45+16:0924:44
0Karl Oraug RyghIL Koll14:43+-15:537:47
0Johanne Ragvin RystadNydalens SK41:36+11:0022:00
0Sander Ryste OddenSarpsborg OL26:39+-3:5714:06
0Oda SandvikRaumar Orientering27:05+-3:3114:19
0Agnes SteffensenGimle IF30:05+-0:3115:55
0Troy Victor StoksethHalden SK35:20+4:4418:41
0Jens Vonen SvaeSarpsborg OL16:18+-14:188:37
0Even UlekleivHalden SK37:20+6:4419:45
0Martina VågsnesOppsal Orientering32:49+2:1317:21
Wexia WangAskvoll og Holmedal ILdisqualified
Adele C.S. EdvardsenFredrikstad SKdid not start
India HaavaldsenHalden SKdid not start

D -10

1 940 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Mone Småge-HilsenKonnerud IL36:40+-17:2518:54
0Sara Elina Fristad HämälistöHalden SK42:08+-11:5721:43
0Amalie Myrvold SkovlystKongsberg OL28:09+-25:5614:30
0Ida Amundsen BjørkliRingerike OL54:0527:52
0Helene ScheeleNydalens SK14:16+-39:497:21
0Synne Schei DanevadÅs-NMBU Orientering28:51+-25:1414:52
0Sofie Holm NedrebøOK Moss30:41+-23:2415:48
0Astrid ReuschHeming Orientering30:51+-23:1415:54

D 11-12

2 230 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Selma Størmer-AntonsenNydalens SK19:078:34
2Jenny DanevadFredrikstad SK21:57+2:509:50
3Eira Skaarer WiklundNydalens SK22:41+3:3410:10
4Astrid YtterbøAsker Skiklubb23:02+3:5510:19
5Minna Sofie WingstedtHalden SK23:23+4:1610:29
6Emma Aune JakobsenOK Moss24:53+5:4611:09
7Pernille ZagarLarvik OK26:05+6:5811:41
8Wilma EvensenOL Tønsberg og omegn27:42+8:3512:25
9Sigrid Schmitt GranHalden SK28:33+9:2612:48
10Thelma BrathagenLarvik OK29:38+10:3113:17
11Inger Anne Svendsby BraarudHalden SK29:42+10:3513:19
12Marte EgerKongsberg OL30:53+11:4613:50
13Daniella GjoneSandefjord OK32:40+13:3314:38
14Elise RenardKongsberg OL33:02+13:5514:48
15Iselin HøivoldKongsberg OL33:30+14:2315:01
16Silje Ruud FossheimAsker Skiklubb33:32+14:2515:02
17Anna Elisabeth RyghHeming Orientering35:02+15:5515:42
18Ingrid LestebergKongsberg OL36:18+17:1116:16
19Pernille Nor-WollØstmarka OK36:20+17:1316:17
20Synne Utseth BøhlerengenOppsal Orientering38:33+19:2617:17
21Johanne StorhaugKonnerud IL39:40+20:3317:47
22Elsa Sofie Lysheden-VogtKonnerud IL39:41+20:3417:47
23Nora AkselsenKonnerud IL39:53+20:4617:53
24Eiril Erlien SolerødGjø-Vard OL40:34+21:2718:11
25Ellen Margrete Stubban HygenØstmarka OK41:13+22:0618:28
26Hanna SpangbergKonnerud IL43:21+24:1419:26
27Erle Elise WoldOK Moss45:18+26:1120:18
28Ingrid Pedersen HolmskauTrøsken IL45:31+26:2420:24
29Mari KallesonOppsal Orientering45:46+26:3920:31
30Marte Lillegraven LangsæterTrøsken IL45:52+26:4520:34
31Marie Bjordal VegganOppsal Orientering46:40+27:3320:55
32Ulla Lunøe AkselsenNydalens SK51:57+32:5023:17
33Tuva EspelinAsker Skiklubb53:35+34:2824:01
34Ida Kristine BueOL Tønsberg og omegn55:27+36:2024:51
35Ane MathisenOL Tønsberg og omegn1:01:25+42:1827:32
36Hedda Wessel PettersenBerger og Svelvik OL1:13:50+54:4333:06
Helene StangTrøsken ILdid not start

D 11-12N

2 120 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iben Johansen-BarliOppsal Orientering25:2712:00
2Synne Syversen GihleOppsal Orientering28:57+3:3013:39
3Åse Valero KjerkreitHalden SK32:09+6:4215:09
4Wiona Resvoll SkaugOppsal Orientering33:42+8:1515:53
Thea KvalheimHalden SKdisqualified

D 13

3 280 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marie KravdalGjø-Vard OL41:4412:43
2Marie ScheeleNydalens SK44:19+2:3513:30
3Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering49:30+7:4615:05
4Signe HoloFossum IF51:32+9:4815:42
5Ingrid Johansen-BarliOppsal Orientering54:33+12:4916:37
6Synne Sommerstad RøsteKongsberg OL1:00:48+19:0418:32
7Julie Heyerdahl RødstenHeming Orientering1:03:05+21:2119:13
8Sigrid HaugeSarpsborg OL1:03:09+21:2519:15
9Ane HustvedtOppsal Orientering1:04:59+23:1519:48
10Tiril Ebon EspedalNydalens SK1:05:11+23:2719:52
11Kaja SandvikRaumar Orientering1:12:06+30:2221:58
12Mari AarsethNydalens SK1:14:48+33:0422:48
13Anne ØstvoldHeming Orientering1:15:01+33:1722:52
14Gunde TumelionisFossum IF1:16:21+34:3723:16
15Nora Christine HansenRøyken OL1:19:15+37:3124:09
16Mari Ovidia RanestadHamar OK1:21:36+39:5224:52
17Martha WisløffAsker Skiklubb1:28:12+46:2826:53
18Ingeborg EikåsSandefjord OK1:31:42+49:5827:57
19Marthe Graff-WiikSturla, IF1:34:05+52:2128:41
Sofie Solheim UndebergetOppsal Orienteringdisqualified
Julie BrenåsVarteig OLdisqualified
Helene Margarethe KristensenHeming Orienteringdisqualified
Elma Sagli GudimIndre Østfold OKdid not start
Maren HenriksenHalden SKdid not start

D 13-16C

2 510 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Solveig Pehrsen-LundeSarpsborg OL23:249:19
2Sunniva VienaRingerike OL27:57+4:3311:08
3Agathe BrathagenLarvik OK28:22+4:5811:18
4Tiril HolenKonnerud IL31:26+8:0212:31
5Marie Lien BackstrømHalden SK32:50+9:2613:04
6Selma FærdenKolbotn og Skimt OL33:27+10:0313:19
7Maria GrovanOL Tønsberg og omegn34:00+10:3613:32
8Selma Tørudbakken JendalFossum IF34:47+11:2313:51
9Josefin EylertsenHalden SK35:05+11:4113:58
10Vilde Sabine SkotnesKonnerud IL38:27+15:0315:19
11Sigrid Aaby MøretrøKolbotn og Skimt OL47:11+23:4718:47
12Sille HustvedtOppsal Orientering50:29+27:0520:06
13Amalie SkjønhaugFet OL50:47+27:2320:13
Mia Gjermundsdotter UrsetIL BUL-Tromsødid not start

D 13-16N

2 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helle KvalheimHalden SK20:469:47
2Veronica Elena SvindsethKolbotn og Skimt OL34:07+13:2116:05

D 14

3 280 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mina Akiko JohnsenSturla, IF40:2712:19
2Mathea GløersenOL Tønsberg og omegn41:07+0:4012:32
3Inga Skaarer WiklundNydalens SK42:42+2:1513:01
4Heidi Kristina SebjørnsenFossum IF42:48+2:2113:02
5Ingvild GustafssonKongsberg OL43:45+3:1813:20
6Linnea HolstIL Tyrving46:24+5:5714:08
7Marie KvarmeSturla, IF46:30+6:0314:10
8Mille Baastad BergIL Tyrving47:10+6:4314:22
9Ragnhild Blom-HagenFossum IF49:04+8:3714:57
10Kathinka Zahl HagenFossum IF49:13+8:4615:00
11Marie SaugestadNydalens SK50:26+9:5915:22
12Julie Sophie WoldOK Moss51:10+10:4315:35
13Emma Helene OlsenHalden SK54:05+13:3816:29
14Katrine Bjordal VegganOppsal Orientering55:05+14:3816:47
15Sigrid NermoenØstmarka OK59:04+18:3718:00
16Anne Maren EidstenSturla, IF1:00:24+19:5718:24
17Kajsa Meyer LarssonIL Tyrving1:03:09+22:4219:15
18Hannah Syrdal ØenHeming Orientering1:03:37+23:1019:23
19Emma Sofie SteinslandFredrikstad SK1:03:43+23:1619:25
20Anne FrøislandVang OL1:11:49+31:2221:53
21Amalie LøkkebergFredrikstad SK1:13:46+33:1922:29
22Kristine SolbakkenIL Tyrving1:18:15+37:4823:51
Emilie Pedersen VoldLillomarka OLdisqualified
Ingunn Høst FossgardLillomarka OLdid not start

D 15

3 580 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pia Young VikNydalens SK36:3810:13
2Une HoltermannPorsgrunn OL40:38+4:0011:21
3Mille Vasshaug JægtvikKonnerud IL42:14+5:3611:47
4Birgit Dorthea Kleppa MadslienLillehammer OK44:07+7:2912:19
5Martine SkjelsvikLillehammer OK47:15+10:3713:11
6Anine Kjørholt LiePorsgrunn OL47:42+11:0413:19
7Kristin Melby JacobsenLardal OL47:52+11:1413:22
8Ragnhild Mathea HelmersenFet OL48:36+11:5813:34
9Ida Marie FlågenHeming Orientering50:58+14:2014:14
10Hedda SpangbergKonnerud IL51:21+14:4314:20
11Selma HøivoldKongsberg OL51:22+14:4414:20
12Mari ØverbyKongsberg OL51:46+15:0814:27 Download route in GPX format
13Emma EngehultNotodden OL51:58+15:2014:30
14Netta Bar-NathanLillomarka OL53:40+17:0214:59
15Helene Bjørkvold JendalFossum IF53:45+17:0715:00
16Konstanse MoholthKongsberg OL55:04+18:2615:22
17Frida SolsrudNydalens SK57:04+20:2615:56
18Alva Marika NiklassonKolbotn og Skimt OL58:15+21:3716:16
19Elida Sagli GudimIndre Østfold OK59:22+22:4416:34
20Elise Wærp HaugeNydalens SK1:00:35+23:5716:55
21Astrid RognstadHadeland OL1:01:17+24:3917:07
22Ella BerstadHeming Orientering1:03:11+26:3317:38
23Sofie GammelsæterKolbotn og Skimt OL1:24:43+48:0523:39
24Signe Strand GulbrandsenFredrikstad SK1:28:14+51:3624:38
Ingrid MobråthenBotne SKdisqualified
Mari Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegndisqualified
Lita Lerke Leodine HjelsethOL Tønsberg og omegndisqualified
Mari BrendeFossum IFdisqualified
Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OKdisqualified
Embla ØvretveitFredrikstad SKdisqualified

D 15-16B

3 280 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Synne Marie JenssenHalden SK59:3818:10
2Ida Kristine NordvikAsker Skiklubb1:35:51+36:1329:13

D 16

3 580 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oda ScheeleNydalens SK32:159:00
2Marieluise Schmitt GranHalden SK34:23+2:089:36
3Åsne HaavengenKongsberg OL34:57+2:429:45
4Kristine KravdalGjø-Vard OL38:14+5:5910:40
5Maya Jones ArnesenHeming Orientering42:27+10:1211:51
6Ingrid BlindheimLillomarka OL44:04+11:4912:18
7Tina KallesonOppsal Orientering44:11+11:5612:20
8Mathilde Sæter FlessebergKongsberg OL44:42+12:2712:29
9Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK47:53+15:3813:22
10Ea LunøeNydalens SK48:22+16:0713:30
11Oda Isnes TyseEiker OL54:48+22:3315:18
12Nina PedersenSarpsborg OL56:10+23:5515:41
13Alvilde Lysaker SandenEiker OL56:14+23:5915:42
14Live ØstvoldHeming Orientering57:18+25:0316:00
15Jenny Emilie Brenni HerredsvelaØstmarka OK59:21+27:0616:34
16Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orientering1:00:14+27:5916:49
17Hanna Eckhardt AndersenHeming Orientering1:00:29+28:1416:53
18Inga Cathrin WinsvoldØstmarka OK1:02:56+30:4117:34
19Ingrid Bratland TjernshaugenOK Moss1:03:22+31:0717:42
20Nora Småge HilsenKonnerud IL1:04:46+32:3118:05
21Ina MartiniAsker Skiklubb1:05:20+33:0518:14
22Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OL1:05:50+33:3518:23
23Ida Sofie HjortlandLarvik OK1:06:36+34:2118:36
24Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrett1:09:24+37:0919:23
25Celine YtternesKolbotn og Skimt OL1:09:25+37:1019:23
26Anny Horge RogneOL Tønsberg og omegn1:10:56+38:4119:48
27Iris HolstIL Tyrving1:12:01+39:4620:06
28Silje SlungaardIL Tyrving1:12:50+40:3520:20
29Isabel HandstangerKolbotn og Skimt OL1:13:09+40:5420:25
30Berthe TesloHadeland OL1:20:27+48:1222:28
Vilde RetteraasenIndre Østfold OKdisqualified
Alexandra LinløkkenØstmarka OKdid not start

D 17-

4 240 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Celine RenardKongsberg OL48:1211:22
2Hanna Fiskum NordbrødenFredrikstad SK53:06+4:5412:31
3Anne Marthe PeveriEiker OL1:12:37+24:2517:07
4Ida Bolette EnerhaugenRingerike OL1:15:40+27:2817:50
5Frøya Hauan AndersenHalden SK1:15:42+27:3017:51
6Ane Næsset RamtvedtIL Tyrving1:22:53+34:4119:32
Julie EikelandOL Tønsberg og omegndisqualified
Ida Aabogen HaugaardIndre Østfold OKdisqualified
Siri MoholthKongsberg OLdid not start
Stine AustadRaumar Orienteringdid not start

D 17-B

3 280 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maren Roll PaulsenFredrikstad SK52:5616:08
2Kristin HjortlandLarvik OK54:31+1:3516:37
3Anita MathisenOL Tønsberg og omegn1:01:02+8:0618:36
4Ingunn Lysaker NorbomKonnerud IL1:04:55+11:5919:47
5Kristine RoskifteOK Moss1:11:48+18:5221:53
6Anna Austad SveenRaumar Orientering1:19:44+26:4824:18
7Lene FlessebergKongsberg OL1:23:39+30:4325:30
Ina BlågestadIndre Østfold OKdisqualified
Anne Berg GjølbergLarvik OKdisqualified
Lill BirkelundPorsgrunn OLdisqualified
Ann-Karin LestebergKongsberg OLdisqualified

D 17-C

2 510 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gro SandKongsberg OL35:0013:56
2Anne-Marthe HansenFet OL36:57+1:5714:43
3Tove TesdalIndre Østfold OK40:16+5:1616:02
4Katherine EstepKonnerud IL40:23+5:2316:05
5Vibeke Svendsen MathisenOL Tønsberg og omegn42:52+7:5217:04
6Linda BønesVaregg Fleridrett45:05+10:0517:57
7Else StordalOL Tønsberg og omegn48:20+13:2019:15
8Kristin MortensenIL Koll49:59+14:5919:54
9Marianne LøkenOK Moss51:14+16:1420:24
10Britt Stine StrandFredrikstad SK54:22+19:2221:39
Anne Kathrine AkselsenNydalens SKdisqualified
Aud Kjersti Dalset VienaRingerike OLdisqualified

D 17-N

2 120 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Åse Helen Myklebust LeopolderIL Koll54:4125:47
2Carin Björck FodstadIL Koll55:03+0:2225:58
3Tina BjørnstadRaumar Orientering1:04:23+9:4230:22

D 17-18 E

3 890 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ragne WiklundNydalens SK39:0810:03
2Marlin HaavengenKongsberg OL41:31+2:2310:40
3Lene Berg HanssenByåsen IL44:06+4:5811:20
4Aurora GjølsjøOK Moss45:05+5:5711:35
5Karen Hoel JomaasFossum IF46:49+7:4112:02
6Janne Tjørhom AasheimGanddal IL48:10+9:0212:22
7Ane Sofie KroghOppsal Orientering48:23+9:1512:26
8Jenny BaklidKonnerud IL48:25+9:1712:26
9Andrea RanvikKonnerud IL52:24+13:1613:28
10Mari Strømme LidVaregg Fleridrett52:43+13:3513:33
11Maria Rørvik HaverLillomarka OL52:53+13:4513:35
12Kristine Eide RappRaumar Orientering53:27+14:1913:44
13Marie LilandNydalens SK54:50+15:4214:05
14Hanne VassendPorsgrunn OL55:30+16:2214:16
15Ada WulfsbergNydalens SK55:40+16:3214:18
16Karoline BjørnerødOK Moss57:37+18:2914:48
17Tale StrandKongsberg OL59:35+20:2715:19
18Ragnhild Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett1:00:54+21:4615:39
19Andrea VaneboKongsberg OL1:01:17+22:0915:45
20Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrett1:01:23+22:1515:46
21Marie HansenSarpsborg OL1:04:46+25:3816:38
22Anniken RanvikKonnerud IL1:05:36+26:2816:51
23Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK1:05:54+26:4616:56
24Hanne Eide RappRaumar Orientering1:06:15+27:0717:01
25Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL1:06:58+27:5017:12
26Solveig LetmolieEiker OL1:07:36+28:2817:22
27Anna Øfsthus GravirAsker Skiklubb1:07:56+28:4817:27
28Mina JørgensenIL Tyrving1:08:30+29:2217:36
29Tomine Lysaker SandenEiker OL1:08:53+29:4517:42
30Annette Bjørnås KrogstieKonnerud IL1:08:56+29:4817:43
31Ingeborg RognstadHadeland OL1:10:35+31:2718:08
32Emma Meyer LarssonIL Tyrving1:11:17+32:0918:19
33Ida-Synnøve KristiansenFredrikstad SK1:13:30+34:2218:53
34Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL1:16:29+37:2119:39
35Carmen DirroMåren OK1:16:30+37:2219:39
36Ingeborg KvarmeSturla, IF1:17:00+37:5219:47
37Marie Lindløv JensenSarpsborg OL1:23:55+44:4721:34
Ingrid Lund HovdenIL Tyrvingdisqualified
Elise AusenPorsgrunn OLdisqualified
Kjersti Tønnessen BergstølKongsberg OLdisqualified
Christine HoenEiker OLdisqualified
Frida Bakken UlsethNydalens SKdisqualified
Inga Vestøl StødleKristiansand OKdisqualified
Thea LandKonnerud ILdisqualified
Ingvild LangeggenKongsberg OLdisqualified
Sarah WølloKongsberg OLdisqualified
Ane Ingeborg KalbækkenTynset IFdisqualified
Oda GjerdahlBerger og Svelvik OLdid not start
Helene EgerKongsberg OLdid not start

D 19-20 E

4 240 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Malin SandstadFreidig41:559:53
2Mia Mathisen BekhusFredrikstad SK42:37+0:4210:03
3Synne StrandAsker Skiklubb44:28+2:3310:29
4Ane DyrkornEiker OL45:42+3:4710:46
5Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss46:22+4:2710:56
6Oda J SikkelandIL Tyrving48:51+6:5611:31
7Thea DyrkornEiker OL50:40+8:4511:56
8Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb51:33+9:3812:09
9Thea Sildnes BaklidKonnerud IL56:53+14:5813:24
10Emilie WestinNydalens SK57:31+15:3613:33
11Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK1:02:28+20:3314:43
12Aurora MoholthKongsberg OL1:03:30+21:3514:58
13Emilie Liabakk EriksenByåsen IL1:09:07+27:1216:18
14Helena ÅsbergSarpsborg OL1:18:37+36:4218:32
15Agnethe HasliGjø-Vard OL1:22:47+40:5219:31
Sofie Skyttersæter IversenHeming Orienteringdisqualified

D 21-E

4 510 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marianne AndersenKristiansand OK35:587:58
2Silje Ekroll JahrenRaumar Orientering38:00+2:028:25
3Siri UlvestadNydalens SK38:07+2:098:27
4Marte NarumNydalens SK38:52+2:548:37
5Anne M Hausken NordbergNydalens SK39:58+4:008:51
6Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF40:46+4:489:02
7Ingrid LundanesNTNUI40:52+4:549:03
8Ragnhild HjermstadFossum IF41:48+5:509:16
9Marianne Riddervold KahrsFredrikstad SK42:33+6:359:26
9Tone E LyeNydalens SK42:33+6:359:26
11Marthe GløersenBækkelagets SK42:48+6:509:29
12Marit KahrsFredrikstad SK45:35+9:3710:06
13Pernille KatlaFossum IF46:10+10:1210:14
14Vigdis HobølOppsal Orientering46:48+10:5010:22
15Kristina YakubkinaLillomarka OL47:10+11:1210:27
16Ida TiltnesIL Tyrving47:30+11:3210:31
17Christiane TrösseVaregg Fleridrett47:50+11:5210:36
18Åsne Naadland HoloFossum IF47:54+11:5610:37
19Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SK47:58+12:0010:38
20Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering48:14+12:1610:41
21Agni Fjogstad NielsenIL Tyrving48:42+12:4410:47
22Kristine FjeldboIL Tyrving49:11+13:1310:54
23Ingrid BergeIL Tyrving49:26+13:2810:57
24Jennie RunessonGöteborg Majorna OK50:24+14:2611:10
25Mariann UlvestadBækkelagets SK50:45+14:4711:15
26Emilie Westli AndersenLøten o-lag51:11+15:1311:20
27Karoline AndersenIL Tyrving56:57+20:5912:37
28Ingrid G. KvålsgardFossum IF57:25+21:2712:43
29Marion HuberNydalens SK59:06+23:0813:06
30Marianne DæhliNydalens SK1:00:47+24:4913:28
31Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OL1:01:02+25:0413:31
32Ingunn MartinsenVaregg Fleridrett1:04:16+28:1814:14
Linn HokholtIL Tyrvingdid not start
Karoline SønsterudbråtenLillomarka OLdid not start
Lone BrochmannBækkelagets SKdid not start
Sigrid AlexandersenNTNUIdid not start

D 35-

3 890 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole RagvinNydalens SK46:1211:52
2Tonje RasmussenOL Tønsberg og omegn49:25+3:1312:42
3Dagrun Brox RayamajhiOppsal Orientering54:14+8:0213:56
4Jannicke ØdegårdOL Tønsberg og omegn1:00:40+14:2815:35
5Anette Larsen AkselsenKonnerud IL1:01:40+15:2815:51
6Maren Kaarby RodemNydalens SK1:03:49+17:3716:24
Marion AmundsenRingerike OLdisqualified

D 40-

3 630 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karin Skedsmo DanevadFredrikstad SK37:2510:18
2Ragnhild Myrvold SkovlystKongsberg OL40:55+3:3011:16
3Monica BerglundRingerike OL49:04+11:3913:31
4Audrun UtskarpenOslostudentenes IK50:51+13:2614:00
5Kari StrandKongsberg OL51:58+14:3314:18
6Anny ØenNydalens SK52:53+15:2814:34
7Ellen GustafssonKongsberg OL58:35+21:1016:08
8Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OK1:04:49+27:2417:51
9Kristin Nergaard BergFossum IF1:06:27+29:0218:18
10Mila ZaharinovaOppsal Orientering1:07:41+30:1618:38
11Hanne WoldOK Moss1:08:14+30:4918:47
12Trude HansenBerger og Svelvik OL1:11:51+34:2619:47
13Lene LoftesnesOL Tønsberg og omegn1:19:25+42:0021:52
Heidi BjordalOppsal Orienteringdisqualified
Linda FredhOK Mossdisqualified

D 45-

3 620 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Berit Sofie WiklundNydalens SK39:1010:49
2Jorun RuudAsker Skiklubb40:21+1:1111:08
3Anne UrsetIL BUL-Tromsø42:22+3:1211:42
4Karianne StrømmeVaregg Fleridrett42:55+3:4511:51
5Ingrid KvistadKongsberg OL46:26+7:1612:49
6Anita Sørensen DrageKongsberg OL46:34+7:2412:51
7Arnhild KroghOppsal Orientering48:18+9:0813:20
8Anne-Lene Bakken UlsethNydalens SK48:30+9:2013:23
9Toril Fougner WisløffAsker Skiklubb48:48+9:3813:28
10Ingjerd SommerstadKongsberg OL48:54+9:4413:30
11Anne Guro NøklebyRingerike OL49:45+10:3513:44
12Nora SkauenIL Tyrving50:35+11:2513:58
13Else Kari ScheeleNydalens SK52:27+13:1714:29
14Linda RykkjeVaregg Fleridrett52:31+13:2114:30
15Siri StørmerNydalens SK54:57+15:4715:10
16Elin KallesonOppsal Orientering1:00:14+21:0416:38
17Sara MathisenPorsgrunn OL1:00:59+21:4916:50
18Hilde VassendPorsgrunn OL1:02:18+23:0817:12
19Stine ArntzenSandefjord OK1:02:24+23:1417:14
20Kari Reppesgård HoltHedrum OL1:02:58+23:4817:23
21Line Skjevik ArnevikRingerike OL1:04:16+25:0617:45
22Hilde PoppeFredrikstad SK1:05:03+25:5317:58
23Marit EgnerAsker Skiklubb1:05:25+26:1518:04
24Elisabeth HetlevikKongsberg OL1:07:27+28:1718:37
25Gunn Elin RudiHadeland OL1:09:16+30:0619:08
26Barbara Willkommen EikenKongsberg OL1:09:39+30:2919:14
27Tonje HolmOK Moss1:12:58+33:4820:09
28Lenka WestinPorsgrunn OL1:17:39+38:2921:27
29Katrine BakkeFossum IF1:19:06+39:5621:51
30Elise HafskjoldNydalens SK1:19:10+40:0021:52
31Tone Sølie LysnesHedrum OL1:23:13+44:0322:59
32Ann Elin FlågenHeming Orientering1:24:21+45:1123:18
33Karen Backe LangumRingerike OL1:24:23+45:1323:18
34Marianne ReuschHeming Orientering1:24:28+45:1823:20
35Mette SpangbergKonnerud IL1:24:37+45:2723:22
36Eli Ringstad LienGjø-Vard OL1:27:01+47:5124:02
37Wenche EikåsSandefjord OK1:27:57+48:4724:17
38Charlotte SkourupSturla, IF1:30:03+50:5324:52
39Cora EbnerKongsberg OL1:33:35+54:2525:51
40Kristin FalkFossum IF1:49:04+1:09:5430:07
41Hanne Marthe ØstvoldHeming Orientering1:52:34+1:13:2431:05
Hege FeiringIL Tyrvingdisqualified
Kristin EgerKongsberg OLdid not start
Anne NilsenÅs-NMBU Orienteringdid not start

D 50-

3 620 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Isa HeggedalKonnerud IL41:2311:25
2Monica Tørnqvist HaldenNydalens SK47:20+5:5713:04
3Kirsti KringhaugRingerike OL47:39+6:1613:09
4Sissel SkovlyRingerike OL48:09+6:4613:18
5Anne-Kristin KvammeRingerike OL48:18+6:5513:20
6Tove HeimdalKonnerud IL50:58+9:3514:04
7Tove AasheimVaregg Fleridrett51:10+9:4714:08
8Sigrun Hernes YtterbøAsker Skiklubb52:28+11:0514:29
9Vanja StaffOL Toten-Troll53:04+11:4114:39
10Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL53:22+11:5914:44
11Anne Marit BjergaardNydalens SK55:17+13:5415:16
12Signe Astrup ArnesenHeming Orientering56:21+14:5815:33
13Toini SkyttersæterKonnerud IL57:15+15:5215:48
14Ida SyversenRøyken OL57:47+16:2415:57
15Marianne ArnesenAsker Skiklubb58:36+17:1316:11
16Ingeborg ØderudBækkelagets SK58:47+17:2416:14
17Hege SolerødGjø-Vard OL58:52+17:2916:15 Download route in GPX format
18Lill-Ann TorpSandefjord OK1:00:11+18:4816:37
19Ingunn ScheiÅs-NMBU Orientering1:01:04+19:4116:52
20Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering1:05:49+24:2618:10
21Anita StensethSnertingdal IF Orientering1:07:49+26:2618:44
22Ida Vår DirdalLarvik OK1:08:06+26:4318:48
23Hanne-Kristin Bjerknes KvarmeSturla, IF1:12:30+31:0720:01
24Eldri HoloFossum IF1:22:34+41:1122:48
25Anne Catherine EkrollRaumar Orientering1:31:46+50:2325:20
26Anne-Grete AustadRaumar Orientering1:33:33+52:1025:50
27Gunhild MyhrAsker Skiklubb1:38:23+57:0027:10
28Jane RødderKongsberg OL2:16:52+1:35:2937:48
Christine Roll PaulsenFredrikstad SKdisqualified
Else GrandalIL Tyrvingdisqualified

D 55-

3 250 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tiri RebårdSandefjord OK41:1012:40
2Unn Hilde HeggedalKongsberg OL42:07+0:5712:57
3Bente LineIndre Østfold OK43:13+2:0313:17
4Heidi SchatvetNotodden OL44:40+3:3013:44
5Berit DanielsenIL Tyrving46:44+5:3414:22
6Ragnhild HaldKristiansand OK47:00+5:5014:27
7Eldbjørg G. KalbækkenTynset IF48:14+7:0414:50
8Gunhild HennumLierbygda OL48:36+7:2614:57
9Berit BergeIL Tyrving55:16+14:0617:00
10Sille WinsnesÅs-NMBU Orientering55:23+14:1317:02
11Ingrid NermoenØstmarka OK55:25+14:1517:03
12Runa SkyttersæterHeming Orientering56:38+15:2817:25
13Ida EngenRaumar Orientering56:46+15:3617:28
14Edel Sofie NilsenAsker Skiklubb1:01:46+20:3619:00
15Anna Weckner WestlundOK Tyr1:07:52+26:4220:52
16Ingrid RavnanOL Toten-Troll1:10:47+29:3721:46
17Kristin FleisjeNittedal OL1:18:47+37:3724:14
18Randi Fallbakken BergeLøten o-lag1:22:03+40:5325:14
19Gro Hege LudvigsenMåren OK1:22:51+41:4125:29
Christina AnderssonFredrikstad SKdisqualified
Eva SyversenRøyken OLdisqualified
Bodil HulløenKristiansand OKdisqualified
Ingrid KensbyOK Tyrdisqualified
Eli Tufte HanssenEiker OLdisqualified
Solveig SikkelandIL Tyrvingdisqualified

D 60-

2 690 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helga HaverstadLierbygda OL33:3612:29
2Grete S B HoviSkien OK33:56+0:2012:36 Download route in GPX format
3Mona Bugge HaugOL Vallset/Stange37:21+3:4513:53
4Elisabet ÖströmOK Tyr39:20+5:4414:37
5Lis DæhliLøten o-lag39:24+5:4814:38
6Ellen Marie TurterNydalens SK39:34+5:5814:42
7Liv Inger PrangerødTistedalen FL42:30+8:5415:47
8Lisa AnnersandOK Tyr47:17+13:4117:34
9Elle M. MelbyeHeming Orientering48:04+14:2817:52
10Gunn Astrid JakobsenFredrikstad SK48:50+15:1418:09
11Turid ØdegårdOL Tønsberg og omegn51:20+17:4419:04
12Reidun BraathenOK Moss51:54+18:1819:17
13Anne-Berit RasmussenOL Tønsberg og omegn51:57+18:2119:18
14Randi NilstadIL Tyrving53:59+20:2320:04
15Margrete JørandliGjø-Vard OL55:59+22:2320:48
16Anne SørumIndre Østfold OK1:22:09+48:3330:32

D 65-

2 690 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gabriella AxelssonIdefjordens SK40:2715:02
2Linda VerdeSturla, IF42:36+2:0915:50
3Kari StrandeRingerike OL47:32+7:0517:40
4Marit Bokerød HansenIdd Sportsklubb55:15+14:4820:32
5Bodil BerbyTrøsken IL59:06+18:3921:58
6Aud KjemperudEiker OL1:04:16+23:4923:53
7Marit NilssonKils OK1:05:11+24:4424:13
8Eva TaraldrudIndre Østfold OK1:05:39+25:1224:24
9Elisabeth RødAndebu IL1:18:57+38:3029:20
10Inger NergaardStokke IL1:19:59+39:3229:44
11Vigdis AndersenEiker OL1:23:11+42:4430:55
12Kari BergLarvik OK1:41:27+1:01:0037:42

D 70-

2 490 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sissel OlaisenKolbotn og Skimt OL53:1021:21
2Gerd LangsethLarvik OK55:28+2:1822:16
3Anne Marit FærdenKolbotn og Skimt OL57:35+4:2523:07
4Inger LindløvOK Moss57:36+4:2623:07
5Liv FeiringHamar OK1:04:12+11:0225:46
6Tordis Rytter JakobsenOK Moss1:18:52+25:4231:40
Inger SkaugOppsal Orienteringdisqualified

D 80-

2 490 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Unni Dirro BøhlerengenMåren OK54:4521:59
2Inger E. VamnesHamar OK1:30:24+35:3936:18
Johanna YtterbølGimle IFdisqualified

H -10

1 940 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Johan Fredrik Svendsby BraarudHalden SK29:01+13:4414:57
0Ola Gjermstad PettersenBerger og Svelvik OL25:41+10:2413:14
0Marcus SyvertsenBerger og Svelvik OL32:35+17:1816:47
0Alfred NikolaisenOppsal Orientering27:54+12:3714:22
0Nikolai TesloHadeland OL29:27+14:1015:10
0Eivind VågsnesOppsal Orientering41:28+26:1121:22
0Sondre HafskjoldNydalens SK30:52+15:3515:54
0Ville Emil WingstedtHalden SK18:12+2:559:22
0Håkon Lillegraven LangsæterTrøsken IL1:04:00+48:4332:59
0Selmer LøkenOK Moss19:15+3:589:55
0Malte GranefeltOK Tyr15:177:52
0Håkon Juell LarsenIL Tyrving44:31+29:1422:56
0Jon StrandKongsberg OL22:43+7:2611:42
Sigurd OlaisenKolbotn og Skimt OLdisqualified

H 11-12

2 230 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sondre OlaussenOppsal Orientering16:397:27
2Jarand GustafssonKongsberg OL21:53+5:149:48
3Simen SkeideOppsal Orientering22:01+5:229:52
4Sverre SandvikHalden SK22:05+5:269:54
5Even LienGjø-Vard OL22:20+5:4110:00
6Nov Bar-NathanLillomarka OL22:36+5:5710:08 Download route in GPX format
7Simen Sommerstad RøsteKongsberg OL22:43+6:0410:11
8Håvard Rekve LianFossum IF24:39+8:0011:03
9Henrik KaiserSturla, IF26:33+9:5411:54
10Mathias LinløkkenØstmarka OK26:37+9:5811:56
11Sigurd HobølOppsal Orientering27:19+10:4012:14
12Mats JohnsenSturla, IF27:24+10:4512:17
13Sigurd Størmer-AntonsenNydalens SK27:32+10:5312:20
14Per Noah SommerheinNydalens SK29:26+12:4713:11
15Olaf Blom-HagenFossum IF29:51+13:1213:23
16Jerminias Ryste OddenSarpsborg OL30:41+14:0213:45
17Marius Juell LarsenIL Tyrving33:17+16:3814:55
18Eskil HafskjoldNydalens SK35:20+18:4115:50
19Hans Mathias Økern HågårdKonnerud IL35:32+18:5315:56
20Josef ØhmanGjø-Vard OL35:44+19:0516:01
21Philip Orud HovlandHalden SK38:50+22:1117:24
22Jesper Vonen SvaeSarpsborg OL39:36+22:5717:45
23Anders Hovgaard EisvangOK Moss41:10+24:3118:27
24Erlend BakkeFossum IF41:21+24:4218:32
25Gaute SkjønhaugFet OL47:20+30:4121:13
26Ole Magnus StoremyrIL Hauken1:04:50+48:1129:04
Henrik Elias SebjørnsenFossum IFdid not start
Ask Felland SætnanFossum IFdid not start

H 11-12N

2 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teodor Nysæther MikkelsenIL Koll25:5012:11
2Vilhelm SvarødIdd Sportsklubb44:18+18:2820:53
Aksel Nissen HellerudIL Kolldid not start

H 13

3 560 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henrik Julian Fontes ÅrbuVarteig OL44:4912:35
2Nils Anders NiklassonKolbotn og Skimt OL46:28+1:3913:03
3Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn52:26+7:3714:43
4Gabriel GjoneSandefjord OK53:26+8:3715:00
5Simen Gløgård StensrudNittedal OL54:46+9:5715:23
6Endre SandKongsberg OL57:35+12:4616:10
7Andreas Myrvold SkovlystKongsberg OL57:49+13:0016:14
8Jonas HickenIL Koll59:31+14:4216:43
9Brage EikåsSandefjord OK59:32+14:4316:43
10Henrik Repstad StoremyrIL Hauken1:01:07+16:1817:10
11Rasmus BerglundRingerike OL1:01:16+16:2717:12
12Sebastian Bøhn-BryntesenHalden SK1:04:16+19:2718:03
13Jakob A. GjedeboOppsal Orientering1:04:55+20:0618:14
14Gjermund Taje SkeieRaumar Orientering1:08:12+23:2319:09
15Håvard EikRaumar Orientering1:16:07+31:1821:22
16Lars Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn1:18:58+34:0922:10
17Einar ØstvoldHeming Orientering1:52:18+1:07:2931:32
18Lars Emil BueOL Tønsberg og omegn2:07:26+1:22:3735:47
19Reidar KollstrømRingerike OL2:17:54+1:33:0538:44
Martin Christoffer BorgIL Kolldisqualified
Johannes Salvesen-LundeIL Kolldid not finish

H 13-16C

2 510 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mathias BerganFet OL31:0712:23
2Sigurd Paulsen AskLierbygda OL32:20+1:1312:52
3Petter Kristoffer HusåsOdal OL - Orientering34:52+3:4513:53
4Daniel EngenRaumar Orientering36:01+4:5414:20
5Brage FosstveitRaumar Orientering39:13+8:0615:37
6Johannes ArnøFet OL39:19+8:1215:39
7Tobias Tronbøl LiumIL Koll39:29+8:2215:43
8Erlend Grønlund MoenGimle IF40:29+9:2216:07
9Vetle FosdalGimle IF40:41+9:3416:12
10Emil SkytterenOdal OL - Orientering49:39+18:3219:46

H 14

3 560 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christian Fredrik BorgIL Koll31:148:46
2Alfred BjørnerødOK Moss32:37+1:239:09
3Lars LienGjø-Vard OL36:54+5:4010:21
4Sondre LadimOK Moss37:35+6:2110:33
5Ole Gunnar Kleppa MadslienLillehammer OK39:55+8:4111:12
6Lars Sigurd Baugstø RødnesOppsal Orientering40:02+8:4811:14
7Ask OlaussenOppsal Orientering40:19+9:0511:19
8Jonas KroghOppsal Orientering43:20+12:0612:10
9Eirik Vie StrislandFossum IF43:35+12:2112:14
10Martin Størmer-AntonsenNydalens SK46:13+14:5912:58
11Marius E. AamodtOppsal Orientering47:40+16:2613:23
12Benjamin GjoneSandefjord OK48:31+17:1713:37
13Martin Nøkleby MellingRingerike OL48:55+17:4113:44
14Sindre Vie StrislandFossum IF51:05+19:5114:20
15Annar Erlien SolerødGjø-Vard OL51:07+19:5314:21
16Oliver NilsenFossum IF53:12+21:5814:56
17Hallvard TjentlandLardal OL55:09+23:5515:29
18Reno PapeKonnerud IL57:19+26:0516:06
19Anders KlavenesSandefjord OK58:17+27:0316:22
20Arne BerganKongsberg OL58:44+27:3016:29
21Fridtjof ReuschHeming Orientering1:04:01+32:4717:58
22Emil Ruud FossheimAsker Skiklubb1:06:44+35:3018:44
23Tarje EspelinAsker Skiklubb1:09:56+38:4219:38
24Martin KaiserSturla, IF1:10:07+38:5319:41
25Theodor BjørkSandefjord OK1:11:29+40:1520:04
26Mathias Pedersen HolmskauTrøsken IL1:40:27+1:09:1328:12
Halvor LøkenKongsberg OLdisqualified
Mathias NyhaugAsker Skiklubbdisqualified
Ivar HansenSarpsborg OLdisqualified
Henrik Kaupang LyeLarvik OKdid not start
Jakob Backer-TellnesAsker Skiklubbdid not start
Eskil KolshusOppsal Orienteringdid not start

H 15

4 000 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teodor Mo HjelsethNydalens SK35:348:53
2Kasper Bakken UlsethNydalens SK38:11+2:379:32
3Tobias MathisenPorsgrunn OL38:18+2:449:34
4Andreas DaleBergens TF38:31+2:579:37
5Gaute BerganNydalens SK41:03+5:2910:15
6Sigurd Saxe SandvikHalden SK41:19+5:4510:19
7Anselm ReichenbachOppsal Orientering42:18+6:4410:34
8Sander Tonjer FingarsenElverum OK43:07+7:3310:46
9Hans UrsetIL BUL-Tromsø45:56+10:2211:29
10Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL46:28+10:5411:37
10Lukas KlausenSturla, IF46:28+10:5411:37
12Johan EgerKongsberg OL47:03+11:2911:45
13Birk Felland SætnanFossum IF50:08+14:3412:32
14Thomas BlomkvistFredrikstad SK50:52+15:1812:43
15Magnus Strømme LidVaregg Fleridrett53:51+18:1713:27
16Mats LindaasElverum OK54:36+19:0213:39
17Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK54:47+19:1313:41
18Mikkel BerglundRingerike OL56:07+20:3314:01
19Atle Nikolai WølloKongsberg OL57:32+21:5814:23
20Gustav Andresen SkotteFossum IF58:48+23:1414:42
21Simen Aure SkogedalAsker Skiklubb59:56+24:2214:59
22Elias StubberudNydalens SK59:58+24:2414:59
23Vegard RanestadHamar OK1:00:21+24:4715:05
24Kristoffer HalsnesIndre Østfold OK1:02:02+26:2815:30
25Rolf Andreas BergNydalens SK1:02:17+26:4315:34
26Melker AnderssonEds SK1:02:43+27:0915:40
27Vetle Lysaker NorbomKonnerud IL1:08:49+33:1517:12
28Kristian Juell LarsenIL Tyrving1:11:36+36:0217:54
29Jonas AarsethNydalens SK1:25:15+49:4121:18
30Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett1:27:31+51:5721:52
31Jonathan EylertsenHalden SK1:42:02+1:06:2825:30
Sivert PoppeFredrikstad SKdisqualified
Olav MelheimSturla, IFdisqualified
Gaute LindaasElverum OKdid not start

H 15-16B

3 560 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sigurd Amundsen BjørkliRingerike OL50:4214:14
2Even Amundsen BjørkliRingerike OL1:01:09+10:2717:10
3Amund Øiseth BedinIndre Østfold OK1:11:18+20:3620:01
4Bo Utseth BøhlerengenOppsal Orientering1:18:37+27:5522:05
5Oskar FossåsRingerike OL1:28:43+38:0124:55

H 16

4 000 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK32:328:08
2Sondre YtterbøAsker Skiklubb38:55+6:239:43
3Felix FinsrudAsker Skiklubb39:18+6:469:49
4Viljan van RaaijHedrum OL39:19+6:479:49
5Vetle DrageKongsberg OL39:38+7:069:54
6Ådne SkjærsteinIL Tyrving40:06+7:3410:01
7Cornelius BjørkSandefjord OK40:29+7:5710:07
8Jakob TorgersenHalden SK40:33+8:0110:08
9Kristian ØstermannHeming Orientering41:16+8:4410:19
10Grunde IsaksætreGrue IL42:34+10:0210:38
11Sondre Zahl HagenFossum IF43:34+11:0210:53
12Mikkel KatlaFossum IF43:50+11:1810:57
13Henrik ReuschHeming Orientering44:18+11:4611:04
14Kristoffer B. HelminsenFredrikstad SK44:54+12:2211:13
15Gaute FosstveitRaumar Orientering45:09+12:3711:17
16Mathias Skourup RognebakkeSturla, IF45:11+12:3911:17
17Halvard KornmoPorsgrunn OL45:31+12:5911:22
18Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn46:29+13:5711:37
19Ferdinand FremmingHeming Orientering47:36+15:0411:54
20Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering47:52+15:2011:58
21Christopher LadimOK Moss48:11+15:3912:02
22Eskil FrischknechtAlta OL49:29+16:5712:22 Download route in GPX format
23Erlend BørliFossum IF52:18+19:4613:04
24Vetle MathisenOL Tønsberg og omegn52:25+19:5313:06
25Henrik R HoltHedrum OL54:50+22:1813:42
26Erik BohneVaregg Fleridrett55:12+22:4013:48
27Frikk Alvaro EmbergsrudAsker Skiklubb56:36+24:0414:09
28Jørgen Nøkleby MellingRingerike OL58:18+25:4614:34
29Marius BakkeFossum IF1:00:26+27:5415:06
30Tage RosenlundVaregg Fleridrett1:05:21+32:4916:20
31Theodor LierIndre Østfold OK1:06:30+33:5816:37
32Alf Kristian HelleHalden SK1:09:07+36:3517:16
33Rolf Trygve HaugKongsberg OL1:13:04+40:3218:16
34Eilev KvaaleAsker Skiklubb1:13:54+41:2218:28
35Jonas EikåsSandefjord OK1:14:29+41:5718:37
Martin BrækkeHalden SKdisqualified
Tobias EspedalNydalens SKdisqualified
Vebjørn Blom-HagenFossum IFdisqualified
August Syrdal ØenHeming Orienteringdisqualified

H 17-

4 560 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sondre Ruud BråtenNydalens SK49:0910:46
2Morten TangenOK Moss54:19+5:1011:54
3Damien RenardKongsberg OL56:22+7:1312:21
4Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar Orientering59:46+10:3713:06
5Sondre SkytterenOdal OL - Orientering1:01:00+11:5113:22
6Tor StrandRaumar Orientering1:03:28+14:1913:55
7Marius StaffOL Toten-Troll1:03:54+14:4514:00 Download route in GPX format
8Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:04:47+15:3814:12
9Henrik HaugKongsberg OL1:05:48+16:3914:25
10Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrett1:08:38+19:2915:03
11Henrik Åserud SørensenOdal OL - Orientering1:23:13+34:0418:14
Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrettdisqualified
Remi JohannesenIdd Sportsklubbdisqualified

H 17-B

3 560 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erik NæssØstmarka OK41:2811:38
2Sjur GrindstuenIndre Østfold OK55:54+14:2615:42
3Martin SkytterenOdal OL - Orientering56:03+14:3515:44
4Håvard Sandvoll AskLierbygda OL1:01:33+20:0517:17
5Bjørn NordvikKolbotn og Skimt OL1:07:10+25:4218:52
6Svend Kristian EidstenSturla, IF1:25:44+44:1624:04
Kjetil JacobsenHamar OKdid not start

H 17-C

2 510 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Jarle EikelandOL Tønsberg og omegn27:4511:03
2Roy Roger EspenesVarteig OL37:17+9:3214:51
3Ram RayamajhiOppsal Orientering38:21+10:3615:16
4Stig HjelsethOL Tønsberg og omegn46:48+19:0318:38
5Børre GrovanOL Tønsberg og omegn47:50+20:0519:03
Markus EikåsSandefjord OKdisqualified

H 17-N

2 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stian LillegårdLillomarka OL20:279:38
Hans Georg LeopolderIL Kolldisqualified

H 17-18E

4 550 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sander ArntzenAsker Skiklubb35:377:49
2Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb35:45+0:087:51
3Mats EidsmoFreidig36:10+0:337:56
4Anders VestølVegårshei IL37:26+1:498:13
5Lars SandstadFreidig37:53+2:168:19
6Kristian RykkjeVaregg Fleridrett38:16+2:398:24
7Stian RykkjeVaregg Fleridrett38:24+2:478:26
8Per Clemet WisløffAsker Skiklubb39:05+3:288:35
9Aslak HeimdalKonnerud IL39:06+3:298:35
10Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SK39:46+4:098:44
11Eskil FrøislandVang OL40:18+4:418:51
12Vegard KittilsenFreidig40:32+4:558:54
13Trym B IslandOL Tønsberg og omegn40:54+5:178:59
14Eirik ImrikFredrikstad SK41:42+6:059:09
15Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL43:18+7:419:30
16Bendik EliassenFredrikstad SK43:22+7:459:31
17Sondre OttesenFredrikstad SK44:26+8:499:45
18Even LindaasVang OL44:48+9:119:50
19Andreas RambergØstmarka OK45:12+9:359:56
20Elias Skjolden SørensenLillomarka OL45:14+9:379:56
21Eirik BlågestadIndre Østfold OK45:37+10:0010:01
22Rasmus MathisenPorsgrunn OL46:22+10:4510:11
23Oliver Hagaseth MydskeFredrikstad SK47:12+11:3510:22
24Johan Kristian UndelandSturla, IF47:16+11:3910:23
25Mathias RosenlundVaregg Fleridrett47:18+11:4110:23
26Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn47:39+12:0210:28
27Trygve MyhrAsker Skiklubb49:38+14:0110:54
28Njaal Ellegaard MelbyVang OL49:49+14:1210:56
29Runar Saur ModahlFredrikstad SK51:07+15:3011:14
30Morten Krona HaflanOL Tønsberg og omegn51:29+15:5211:18
31Petter Liabakk EriksenByåsen IL51:54+16:1711:24
32Audun Melby JacobsenLardal OL52:01+16:2411:25
33Håvard SkriubakkenPorsgrunn OL53:36+17:5911:46
34William Resvoll SkaugOppsal Orientering54:16+18:3911:55
35Øistein Fagerli NæssRaumar Orientering54:30+18:5311:58
36Gaute Kvittum NytrøenTynset IF55:15+19:3812:08
37Elias ØhmanGjø-Vard OL55:28+19:5112:11
38Anders HorveiRaumar Orientering56:07+20:3012:20
39Ole Johan BråtenVang OL57:39+22:0212:40
40Oskar ArnevikRingerike OL57:49+22:1212:42
41Mathias Pedersen VoldLillomarka OL1:04:29+28:5214:10
42Fredrik SveenVang OL1:15:59+40:2216:41
43Tor Magnus GrøstadØstmarka OK1:24:03+48:2618:28
Lars Young VikNydalens SKdisqualified
Jostein Svaland DaleVang OLdid not start
Jens Johan BrekkeLillomarka OLdid not start
Eirik Høst FossgardLillomarka OLdid not start

H 19-20E

5 100 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sindre R HoltHedrum OL38:587:38
2Jørgen BaklidKonnerud IL40:15+1:177:53
3Bjørn Anders FlågenHeming Orientering46:08+7:109:02
4Håkon KornmoPorsgrunn OL46:38+7:409:08
5Mathias GløersenBækkelagets SK48:12+9:149:27
6Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett48:20+9:229:28
7Tord StrandKongsberg OL48:34+9:369:31
8Joar GjerdahlKonnerud IL49:02+10:049:36
9Håkon LundKongsberg OL49:46+10:489:45
10Sander H. RogndokkenNydalens SK51:06+12:0810:01
11Axel HoveidAsker Skiklubb51:48+12:5010:09
12Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF53:48+14:5010:32
13Linus OlhansÅs-NMBU Orientering1:04:01+25:0312:33
Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKdisqualified

H 21-E

5 640 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Audun HeimdalNTNUI36:126:25
2Kasper FosserHeming Orientering36:32+0:206:28
3Bjørn EkebergIL Tyrving37:43+1:316:41
4Ralph StreetBækkelagets SK37:48+1:366:42
5Hans Petter MathisenFredrikstad SK38:26+2:146:48
6Torgeir NørbechIL Tyrving38:58+2:466:54
7Ivar LundanesIL Tyrving40:31+4:197:11
8Håvard LucasenFredrikstad SK41:21+5:097:19
9Lukas PetersonIFK Umeå42:18+6:067:30
10Sigve VågsnesOppsal Orientering42:24+6:127:31
11Oskar RøenVaregg Fleridrett42:46+6:347:34
12Espen Nordbrøden FiskumFredrikstad SK43:09+6:577:39
13Einar MelsomFossum IF43:38+7:267:44
14Erling HjermstadFossum IF43:44+7:327:45
15Vyacheslav MukhidinovVaregg Fleridrett43:54+7:427:47
15Anders SkarholtFredrikstad SK43:54+7:427:47
17David GottfridssonLillomarka OL43:55+7:437:47
18Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering43:58+7:467:47
19Olav Johannes DeelstraOppsal Orientering44:27+8:157:52
20Vetle ChristiansenBækkelagets SK45:08+8:568:00
20Karl FremstadIL Tyrving45:08+8:568:00
22Vegard Brun SagaIL Tyrving45:14+9:028:01
23Christian Riddervold KahrsFredrikstad SK45:17+9:058:01
24Sami HämälistöTurun Metsänkävijät45:36+9:248:05
25Øystein PettersenNydalens SK46:00+9:488:09
26Styrk Hundseid KamsvågIL Tyrving46:37+10:258:15
27Andreas HøyeFredrikstad SK46:52+10:408:18
28Thor MellaOppsal Orientering47:24+11:128:24
29Leif StørmerFossum IF47:33+11:218:25
30Trygve HeggedalKongsberg OL47:56+11:448:29
31Ragnar TonjerNydalens SK48:16+12:048:33
32Øyvind HjermstadFossum IF48:18+12:068:33
33Thomas RuudOppsal Orientering48:42+12:308:38
34Martin SchälliBækkelagets SK49:21+13:098:45
35Håvard MyhreBækkelagets SK49:31+13:198:46
36Lavran ThorstensenOppsal Orientering49:33+13:218:47
37Morten Nilstad PettersenIL Tyrving49:53+13:418:50
38Anders BjergaardNydalens SK50:29+14:178:57
39Erik SagvoldenNydalens SK50:57+14:459:02
40Bent Erik SkaugOppsal Orientering51:07+14:559:03
41Martin Borge HeirFossum IF52:08+15:569:14
41Wolfgang KampelBækkelagets SK52:08+15:569:14
43Ludvig RødnesOppsal Orientering52:41+16:299:20
44Olav Halvorsen SikkelandVarteig OL53:19+17:079:27
45Torben Christian WendlerFredrikstad SK55:03+18:519:45
46Simen A BjøringsøyNydalens SK55:29+19:179:50
47Håvard BergetFredrikstad SK55:45+19:339:53
48Emil StørmerFossum IF56:04+19:529:56
49Are WigaardOppsal Orientering57:04+20:5210:07
50Mathias BenjaminsenLillomarka OL57:51+21:3910:15
51Sivert Sande KvermeFossum IF1:01:29+25:1710:54
52Per WiréhnAsker Skiklubb1:01:31+25:1910:54
53Anders StorbratenBækkelagets SK1:02:39+26:2711:06
54Eivind Berner MyhreFossum IF1:03:30+27:1811:15
55Stian BergersenIL Tyrving1:05:11+28:5911:33
56Peter GisholtFossum IF1:08:29+32:1712:08
57Oscar GustafssonIdefjordens SK1:20:05+43:5314:11
58Gard-Martin Udnesseter JohnsonOppsal Orientering1:32:03+55:5116:19
Jim Øystein NybråtenIL Tyrvingdisqualified
Kjell Arild KarlsenFredrikstad SKdisqualified
Oskar StørmerFossum IFdid not start
Kristoffer JacobsenIL Tyrvingdid not start

H 35-

4 560 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonatan Rosengren DrakeVaregg Fleridrett42:519:23
2Erik Rytter JakobsenOK Moss44:08+1:179:40
3Donatas KontautasOK Moss49:40+6:4910:53
4Ole Grini JohansenIL Tyrving50:10+7:1911:00
5Stian OverskeidIndre Østfold OK55:15+12:2412:06
6Øystein RodemNydalens SK56:24+13:3312:22
7Lasse SyvertsenBerger og Svelvik OL1:20:15+37:2417:35

H 40-

4 560 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jörgen GranefeltOK Tyr40:078:47
2Rune RystadNydalens SK43:09+3:029:27
3Per-Ivar NikolaisenOppsal Orientering44:32+4:259:45
4Karl Even RyghHeming Orientering45:07+5:009:53
5Øyvind LøkenOK Moss45:14+5:079:55
6Thomas RoskifteOK Moss46:04+5:5710:06
7Torbjørn KravdalGjø-Vard OL46:39+6:3210:13
8Bjørn Erik GlomsrudIndre Østfold OK49:25+9:1810:50
9Thomas BedinIndre Østfold OK49:45+9:3810:54
10Ola LestebergKongsberg OL52:27+12:2011:30
11Fredrik LarsenIndre Østfold OK56:49+16:4212:27
12Robert BanfiÅs-NMBU Orientering58:59+18:5212:56
13Runar StangTrøsken IL1:03:36+23:2913:56
14Øystein Bieltvedt SkeieRaumar Orientering1:11:27+31:2015:40
15Bernt Christian HellerudIL Koll1:14:00+33:5316:13
16Frode RystadNydalens SK1:14:29+34:2216:20
17Helge Grenager SolheimOppsal Orientering1:16:10+36:0316:42
18Assaf Bar-NathanLillomarka OL1:27:35+47:2819:12
19Sindre ValsgårdIndre Østfold OK1:42:30+1:02:2322:28
Anders LundeSarpsborg OLdisqualified

H 45-

4 310 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thore KornmoPorsgrunn OL34:298:00
2Espen DanevadFredrikstad SK36:28+1:598:27
3Esten KorenNydalens SK38:04+3:358:49
4Odd StrandKongsberg OL38:46+4:178:59
5Charles HalaasFossum IF40:28+5:599:23
6Henrik OttesenFredrikstad SK41:13+6:449:33
7Espen BekhusFredrikstad SK41:14+6:459:34
8Per Øivind EgerKongsberg OL41:23+6:549:36
9André JægtvikKonnerud IL41:38+7:099:39
10Dyre Martin GulbrandsenFredrikstad SK41:47+7:189:41
11Harald BakkeFossum IF42:18+7:499:48
12Christian GløgårdNittedal OL42:31+8:029:51
13Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL42:56+8:279:57
14Anders GrevstadFossum IF44:06+9:3710:13
15Dag AusenPorsgrunn OL44:17+9:4810:16
16Morten MoslandOppsal Orientering44:36+10:0710:20
17Øystein OlsenOK Moss45:05+10:3610:27
18Henning Bratland CarlsenOK Moss45:40+11:1110:35
19Steinar LandeBø OL45:49+11:2010:37
20Knut Jostein SætnanFossum IF45:51+11:2210:38
21Tom BerganFet OL46:18+11:4910:44
21Lars Erik GjeinFossum IF46:18+11:4910:44
23Thomas LieFredrikstad SK47:28+12:5911:00
24Rune BlågestadIndre Østfold OK47:34+13:0511:02
25Terje W. PettersenBerger og Svelvik OL48:50+14:2111:19
26Espen RøsteKongsberg OL49:16+14:4711:25
27Torstein HoleNydalens SK49:23+14:5411:27
28Bjørn HaugeNydalens SK49:28+14:5911:28
29Martin ØhmanGjø-Vard OL51:25+16:5611:55 Download route in GPX format
30Rolf HustvedtOppsal Orientering52:02+17:3312:04
31Ståle HeitmannFossum IF52:13+17:4412:06
32Asle Sagli GudimIndre Østfold OK53:41+19:1212:27
33Øyvind LienGjø-Vard OL55:02+20:3312:46
34Øivind FrøislandVang OL55:05+20:3612:46
35Knut LandstadNydalens SK55:12+20:4312:48
36Espen WigaardOppsal Orientering56:30+22:0113:06
37Håkon BørliFossum IF56:53+22:2413:11 Download route in GPX format
38Anders FærdenKolbotn og Skimt OL57:04+22:3513:14
39Boye Dirro BøhlerengenOppsal Orientering57:46+23:1713:24
40Torgeir SkjønhaugFet OL58:29+24:0013:34
41Dag StrislandKolbotn og Skimt OL58:48+24:1913:38
42Lars BerglundRingerike OL59:22+24:5313:46
43Eilert AamodtOppsal Orientering59:31+25:0213:48
44Kyrre GranFet OL59:46+25:1713:52
45Einar KlavenesSandefjord OK1:02:44+28:1514:33
46Sverre WisløffAsker Skiklubb1:05:29+31:0015:11
47Jon SolsrudNydalens SK1:05:47+31:1815:15
48Ola NilsenOppsal Orientering1:07:09+32:4015:34
49Kent KopperudIndre Østfold OK1:08:46+34:1715:57
50Øyvind ThømtIndre Østfold OK1:08:56+34:2715:59
51Even ErlienGjø-Vard OL1:11:47+37:1816:39
52Håvard ØstbyOL Tønsberg og omegn1:11:56+37:2716:41
53Kjell Petter SmågeKonnerud IL1:13:39+39:1017:05
54Kjell Reidar MydskeFredrikstad SK1:14:55+40:2617:22
55Håvard W. PettersenBerger og Svelvik OL1:15:57+41:2817:37
56Jo Børre EikåsSandefjord OK1:22:32+48:0319:08
57Arild NyhaugAsker Skiklubb1:33:34+59:0521:42
58Eelco van RaaijHedrum OL1:36:58+1:02:2922:29
59Jon Erland FossaasRingerike OL1:42:32+1:08:0323:47
60Knut Johan WinsvoldØstmarka OK1:42:35+1:08:0623:48
Trond RetteraasenIndre Østfold OKdisqualified
Martin ReichenbachOppsal Orienteringdisqualified
Stig MellingRingerike OLdisqualified
Fredrik SaugestadNydalens SKdisqualified
Christian ReuschHeming Orienteringdisqualified
Roger ØstvoldHeming Orienteringdisqualified
Bjørn HaavengenKongsberg OLdisqualified
Runar HafskjoldNydalens SKdisqualified
Hans Olav HygenØstmarka OKdisqualified
Snorre VegganOppsal Orienteringdid not start
Roar MathisenOL Tønsberg og omegndid not start
Christian FrøydSogndal ILdid not start
Sindre LangaasNydalens SKdid not start

H 50-

4 080 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gjermund UrsetIL BUL-Tromsø31:477:47
2Johan IvarssonFreidig33:01+1:148:05
3Svein NygårdLillomarka OL33:58+2:118:19
4Frank LøwengreenFredrikstad SK34:22+2:358:25
5Rune ScheeleNydalens SK34:32+2:458:27
6Lars-Inge ArnevikRingerike OL34:33+2:468:28
7Tore NymarkVaregg Fleridrett34:53+3:068:32
8Are KristiansenIL Tyrving35:35+3:488:43
9Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering36:52+5:059:02
10Helge GisholtOK Skeidi37:49+6:029:16
11Trond LundIL Tyrving38:07+6:209:20
12Hallvard KorenOK Moss38:47+7:009:30
13Juha VienaRingerike OL38:53+7:069:31
14Einar LunøeNydalens SK40:00+8:139:48
15Håkon DanevadÅs-NMBU Orientering42:10+10:2310:20
16Kristian LøvåsVaregg Fleridrett42:12+10:2510:20
17Øystein ØstermannHeming Orientering42:16+10:2910:21
18Per Olav GulbrandsenLarvik OK42:21+10:3410:22
19Børge PedersenNydalens SK42:52+11:0510:30
20Knut Erling ØenHeming Orientering43:02+11:1510:32
21Ottar WiklundNydalens SK43:43+11:5610:42
22Guttorm L EggeOslostudentenes IK43:56+12:0910:46
23Svein GranerudAsker Skiklubb44:12+12:2510:50
24Rune EngehultNotodden OL44:43+12:5610:57
25Espen LunøeNydalens SK44:51+13:0410:59
26Rune StræteWing OK45:07+13:2011:03
27Lars EnerhaugenModum OL45:22+13:3511:07
28Håkon JendalFossum IF46:07+14:2011:18
29Øystein RappRaumar Orientering46:16+14:2911:20
30Odd Arne LianIL Koll47:25+15:3811:37
31Roger LysnesHedrum OL47:33+15:4611:39
32Gert AnderssonEds SK47:36+15:4911:40
33Roger WiikSturla, IF48:50+17:0311:58
34Kjetil EspedalNydalens SK49:13+17:2612:03
35Jan Tore HenriksenNydalens SK49:17+17:3012:04
36Lasse ArnesenHeming Orientering49:28+17:4112:07
37Ole Petter VestølVegårshei IL49:41+17:5412:10
38Jon SkriubakkenPorsgrunn OL50:01+18:1412:15
39Øyvind SchjelderupWing OK50:12+18:2512:18
40Dag BrenåsVarteig OL50:29+18:4212:22
41Per Ola UlsethNydalens SK51:05+19:1812:31
42Jan Erik AalbergBækkelagets SK53:27+21:4013:06
43Hans Otto ØverbyKongsberg OL53:33+21:4613:07
44Einar TesloHadeland OL53:45+21:5813:10
45Jan Erik IsaksenNydalens SK54:17+22:3013:18
46Arild AndresenFossum IF54:50+23:0313:26
47Sven Arne GylterudFossum IF54:55+23:0813:27
48Christian JomaasFossum IF55:03+23:1613:29
49Anders FlågenHeming Orientering55:33+23:4613:36
50Terje LinløkkenØstmarka OK55:47+24:0013:40
51Torstein KvaaleAsker Skiklubb56:32+24:4513:51
52Arild StorheimKongsberg OL58:20+26:3314:17
53Geir PaulsenOL Trollelg59:49+28:0214:39
54Harald Eide-FredriksenHeming Orientering1:00:37+28:5014:51
55Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL1:01:05+29:1814:58
56Roger Andre VaneboKongsberg OL1:01:56+30:0915:10
57Per GustafssonKongsberg OL1:02:37+30:5015:20
58Trond HolterMåren OK1:07:12+35:2516:28
59Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett1:10:13+38:2617:12
60Jørn MoeFet OL1:13:48+42:0118:05
61Pål Kogstad NæssRaumar Orientering1:16:03+44:1618:38
62Atle WølloKongsberg OL1:24:42+52:5520:45
63Terje Ulla EikenKongsberg OL1:35:54+1:04:0723:30
64Martin FrischknechtAlta OL1:49:40+1:17:5326:52
65Yngve MobtåthenBotne SK1:53:19+1:21:3227:46
66Knut Ivar KollstrømRingerike OL1:54:20+1:22:3328:01
Håvard EspelinAsker Skiklubbdid not start

H 55-

3 630 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Øyvind DrageKongsberg OL33:149:09
2Bengt NiklassonKolbotn og Skimt OL33:29+0:159:13
3Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL34:15+1:019:26
4Harald KvisliNotodden OL35:08+1:549:40
5Svein-Erik SøgårdKongsberg OL35:19+2:059:43
6Jussi SilvennoinenKalevan rasti35:46+2:329:51
7Øystein HoloFossum IF36:00+2:469:55
8Nils Petter FremmingHeming Orientering36:46+3:3210:07
9Jon BjørgumKristiansand OK37:01+3:4710:11 Download route in GPX format
10Per SlungaardIL Tyrving37:11+3:5710:14
11Kim Farnes HansenLierbygda OL37:37+4:2310:21
12Kristian KihleRingerike OL38:07+4:5310:30
13Sigurd DæhliLøten o-lag38:52+5:3810:42
14Bjørnar GammelsæterKolbotn og Skimt OL38:55+5:4110:43
15Yngvar ChristiansenBækkelagets SK39:02+5:4810:45
16Nils Harald StaffOL Toten-Troll39:46+6:3210:57
17Ivar MaalenÅs-NMBU Orientering40:13+6:5911:04
18Johan LundeIL Koll40:50+7:3611:14
19Kjell WestinPorsgrunn OL41:28+8:1411:25
20Øyvind Roger HansenRøyken OL42:59+9:4511:50
21Tore KjølsethNydalens SK43:04+9:5011:51
22Frode RobertsenOL Tønsberg og omegn44:27+11:1312:14
23Onno VerberneOL Toten-Troll44:38+11:2412:17
24Petter GullikstadRøros IL44:54+11:4012:22
25Morten HulløenKristiansand OK45:13+11:5912:27
26Frank SvarødIdd Sportsklubb45:30+12:1612:32
27Egil Wickstrand IversenHeming Orientering46:34+13:2012:49
28Harald BergeLøten o-lag46:39+13:2512:51
29Knut EngenRaumar Orientering47:01+13:4712:57
30Even Woldstad HanssenEiker OL47:36+14:2213:06
31Geir Holm GundersenSturla, IF47:39+14:2513:07
32Morten KarlsenMåren OK47:45+14:3113:09
33Arne FossheimAsker Skiklubb48:35+15:2113:23
34Bjørn Henning GrandalIL Tyrving49:06+15:5213:31
35Espen RaastadSkien OK50:24+17:1013:53
36Kjell Einar AndersenVarteig OL51:08+17:5414:05
37Eirik NordhagenÅs-NMBU Orientering51:41+18:2714:14
38Axel BromanderFredrikstad SK51:54+18:4014:17
39Bjørn BaklidKonnerud IL54:16+21:0214:56
40Stein Arne NegårdVang OL54:54+21:4015:07
41Morten KongsbergIL Tyrving57:11+23:5715:45
42Mons Kr. LøvfaldNydalens SK58:53+25:3916:13
43Øystein MelbyVang OL59:23+26:0916:21
44Rune KristiansenIdefjordens SK1:00:53+27:3916:46
45John YtternesKolbotn og Skimt OL1:02:44+29:3017:16
46Trond BaklidKonnerud IL1:04:00+30:4617:37
47Roar TønnessenKongsberg OL1:08:26+35:1218:51
48Mats KensbyOK Tyr1:19:45+46:3121:58
49Per Ivar HalvorsenSandefjord OK1:26:23+53:0923:47
50Erik HøivoldKongsberg OL2:05:47+1:32:3334:39
Christopher SchiveOK Mossdisqualified
Erlend HaugKongsberg OLdisqualified
Knut BjørkeloKolbotn og Skimt OLdisqualified
Øistein BøeFana ILdid not start
Jørn HaugerudIndre Østfold OKdid not start

H 60-

3 250 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nils HæstadFossum IF29:269:03
2Terje Wiig MathisenNydalens SK30:16+0:509:18
3Sture OttesenIndre Østfold OK31:39+2:139:44
4Sixten WestlundOK Tyr31:48+2:229:47
5Harald ThonSturla, IF33:41+4:1510:21
6Ove MartinsenHauketo IF33:48+4:2210:24
7Morten DåsnesRingerike OL34:29+5:0310:36
8Einar JensenNydalens SK34:34+5:0810:38
9Øivind MyhreKongsberg OL35:29+6:0310:55
10Olov ÖströmOK Tyr35:49+6:2311:01
11Harald HoviSkien OK35:55+6:2911:03
12Lars HjermstadFossum IF36:38+7:1211:16
13Trond OlsenLøten o-lag37:18+7:5211:28
14Øystein KildahlØstmarka OK37:25+7:5911:30
15Per Kristian EkebergIL Tyrving37:44+8:1811:36
16Carl-Göran StrutzEds SK38:02+8:3611:42
17Reidar FossumAsker Skiklubb39:25+9:5912:07
18Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OL39:39+10:1312:12
19Einar Kristian LundeVarteig OL41:14+11:4812:41
20Klavs MadsenNydalens SK44:44+15:1813:45
21Harald ØstbyeElverum OK46:08+16:4214:11
22Sigbjørn ModalsliFossum IF47:50+18:2414:43
23Alf PettersenIL Tyrving48:49+19:2315:01
24Roger GustafssonIdefjordens SK49:42+20:1615:17
25John HofossHadeland OL53:14+23:4816:22
26Erik HasliSnertingdal IF Orientering53:30+24:0416:27
27Jan SveenRaumar Orientering1:01:35+32:0918:56
28Roy GjerdingOK Moss1:02:58+33:3219:22
Stein KlyveOK Mossdisqualified
Frank Johannes BjøringsøyIndre Østfold OKdid not start
Bjørn WilladssenHeming Orienteringdid not start

H 65-

2 690 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Are EriksenOslostudentenes IK31:5611:52
2Ola BroxOL Toten-Troll32:15+0:1911:59 Download route in GPX format
3Bjørn HeidenstrømFredrikstad SK33:20+1:2412:23
4Atle RemmePorsgrunn OL36:11+4:1513:27
5Bjørn PaulsenOK Moss37:21+5:2513:53
6Stein NordviElverum OK37:26+5:3013:54
7Bent GalborgenIndre Østfold OK41:32+9:3615:26
7Stein TurtumøygardMåren OK41:32+9:3615:26
9Elling AakreAndebu IL43:21+11:2516:06
10Arvid GalborgenEds SK44:15+12:1916:26
11Ove Gunnar JacobsenStokke IL45:29+13:3316:54
12Rolf ChristensenBerger og Svelvik OL47:49+15:5317:46
13Helge ScheiFørde IL55:45+23:4920:43
14Anders BjørkaasAskvoll og Holmedal IL56:49+24:5321:07
15Håvard ToresenIL Tyrving1:02:38+30:4223:17
16Øystein AndersenEiker OL1:11:29+39:3326:34
Ragnar Niemi BergStokke ILdisqualified
Per Oskar LarsenIndre Østfold OKdisqualified
Per Øivind HusbyVaregg Fleridrettdisqualified
Svein S JacobsenIL Tyrvingdid not start

H 70-

2 690 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eldar BørsumBækkelagets SK32:2812:04 Download route in GPX format
2Øistein HagenOK Øst33:29+1:0112:26
3Knut SkjesetVang OL36:12+3:4413:27
4Jon FærdenKolbotn og Skimt OL36:27+3:5913:33 Download route in GPX format
5Anders Johan KrosbyFredrikstad SK37:37+5:0913:59
6Edvin HelleAskvoll og Holmedal IL37:38+5:1013:59
7Runar KittilsenStokke IL38:02+5:3414:08
8Torodd OsFørde IL38:17+5:4914:13
9Helge RevhaugRingerike OL39:05+6:3714:31
10John Thomas PetersenNittedal OL39:45+7:1714:46
11Kjell Gorm RøkkeIL Tyrving40:56+8:2815:13
12Willy GrønstadGimle IF41:08+8:4015:17
13Rolf GjølbergLarvik OK41:37+9:0915:28
14Trond FeiringHamar OK41:46+9:1815:31
15Hasse BergstrømIL Tyrving41:49+9:2115:32
16Kjell StenstadvoldIL Tyrving42:30+10:0215:47
17Øivind Magne RogndalenByåsen IL43:32+11:0416:11
18Hans StordalOL Tønsberg og omegn45:41+13:1316:58
19Henning GaarderKonnerud IL46:33+14:0517:18
20Erik Johan GrorudHaslum IL48:03+15:3517:51
21Trond WettergreenDriv IL49:09+16:4118:16
22Lars Martin GjeinStokke IL52:19+19:5119:26
23Alf Johan HjelmtvedtEiker OL52:45+20:1719:36
24Per Oscar SaugestadOK Moss54:17+21:4920:10
Leif BokerødIdd Sportsklubbdisqualified
Svein Endre HoveByåsen ILdisqualified
Jimmy NordliTrøsken ILdisqualified
Geir TrøanKolbotn og Skimt OLdisqualified

H 75-

2 490 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingar HåkonsenKongsberg OL32:0712:53
2Anders TaraldrudIndre Østfold OK33:49+1:4213:34
3Harald LundhaugOK Moss33:57+1:5013:38
4Tore LangaardOppsal Orientering34:22+2:1513:48
5Kåre ØstgårdOL Vallset/Stange46:58+14:5118:51
6Bjørn W. LudvigsenSturla, IF47:53+15:4619:13
7Ole Kristoffer ThrondsenKongsberg OL49:14+17:0719:46
8Henry SundsetvikOL Trollelg52:44+20:3721:10
9Trygve FosseGimle IF53:50+21:4321:37
10Thorbjørn Johan BjørloGimle IF1:16:52+44:4530:52
Helge BjaalandHeming Orienteringdisqualified
Steinar RuudKonnerud ILdid not finish

H 80-

2 490 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tore S. RasmussenOL Tønsberg og omegn46:5418:50
2Sveinung FristadAskvoll og Holmedal IL58:40+11:4623:33
3Eigil KongsfjellOL Tønsberg og omegn1:01:58+15:0424:53
Egil RyghOL Tønsberg og omegndisqualified
Odd KletteliBækkelagets SKdisqualified
Stein KorenOK Mossdisqualified

DIR-A

4 910 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jarl Magnus BergeSøgne og Songdalen OK41:538:31
2Betty Ann Bjerkreim NilsenIL Tyrving44:18+2:259:01
3Nils TveiteÅs-NMBU Orientering44:35+2:429:04
4Audun BerganNydalens SK45:23+3:309:14
5Jo Inge FjellstadÅs-NMBU Orientering45:48+3:559:19
6Geir SommerheinOK Horten49:24+7:3110:03
7Johan WestlyAsker Skiklubb50:04+8:1110:11
8Gjermund GravirAsker Skiklubb52:51+10:5810:45
9Asgeir LiumFet OL52:53+11:0010:46
10Eirik JørgensenIL Tyrving54:26+12:3311:05
11Sondre EvensenOL Tønsberg og omegn56:43+14:5011:33
12Frank SandbergFlyfemkamp59:00+17:0712:00
13Trond EvensenOL Tønsberg og omegn1:00:11+18:1812:15
14Kine DirroMåren OK1:01:25+19:3212:30
15Lars ForsbergOK Ravinen1:02:08+20:1512:39
16Gøril FristadHalden SK1:03:27+21:3412:55
17Anne Marie BlekenBækkelagets SK1:05:05+23:1213:15
18Håvar BrevikØstmarka OK1:05:53+24:0013:25
19Morten HeirFossum IF1:05:56+24:0313:25
20Lars Petter GlomsrudIndre Østfold OK1:06:47+24:5413:36
21Tom-Vegard FeltstykketHadeland OL1:07:28+25:3513:44
22Karianne KatlaFossum IF1:07:38+25:4513:46
23Trond BrevikFossum IF1:08:03+26:1013:51
24Bjørn ChristensenØstmarka OK1:08:06+26:1313:52
25Leif BergersenAsker Skiklubb1:08:40+26:4713:59
26Nikoline  BromanderFredrikstad SK1:08:58+27:0514:02
27Glenn MullerFlyfemkamp1:10:16+28:2314:18
28Per KaarbyFossum IF1:11:25+29:3214:32
29Frode KamsvågIL Tyrving1:12:48+30:5514:49
30Pia IversenHeming Orientering1:14:09+32:1615:06
31Audun HelleAskvoll og Holmedal IL1:14:46+32:5315:13
32Camilla StridsklevIL Tyrving1:15:00+33:0715:16
33Terje MelsomFossum IF1:15:06+33:1315:17
34Andreas Juell LarsenIL Tyrving1:15:19+33:2615:20
35Joachim EideFlyfemkamp1:18:56+37:0316:04
36Gunnar EideBjugn1:21:37+39:4416:37
37Bent Sande KvermeFossum IF1:23:51+41:5817:04
38Tore Grønlund MoenGimle IF1:25:28+43:3517:24
39Kjetil KjernsmoAsker Skiklubb1:30:14+48:2118:22
40Egil FrydenlundSturla, IF1:30:46+48:5318:29
41Jo WiklundNydalens SK1:32:00+50:0718:44
42Trond MøretrøKolbotn og Skimt OL1:33:48+51:5519:06
43Snorre FrydenlundSturla, IF1:34:08+52:1519:10
44Selma KristiansenOK Moss1:40:27+58:3420:27
45Eskil SteinSandefjord OK1:51:57+1:10:0422:48
46Adam KristiansenOK Moss1:58:54+1:17:0124:12
47Bendik FalchFlyfemkamp2:01:39+1:19:4624:46
48Ingrid TveiteÅs-NMBU Orientering2:32:01+1:50:0830:57
Jan Edvin BlomkvistFredrikstad SKdisqualified
Kjell BlomsethÅs-NMBU Orienteringdisqualified
Håvard HågårdKonnerud ILdisqualified
Vegar KristiansenOK Mossdisqualified
Tellef Juell LarsenIL Tyrvingdisqualified
Inge RambergØstmarka OKdisqualified
Bjørn ÅrbuVarteig OLdid not start
Magnus JystadØstmarka OKdid not start

DIR-B

3 450 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena ErikssonEds SK44:3212:54
2Leif Arne NytrøenTynset IF45:45+1:1313:15
3Gunilla OtterstenEds SK46:24+1:5213:26
4Erling HobølOppsal Orientering47:23+2:5113:44
5Ragnhild BråtenHeming Orientering48:41+4:0914:06
6Maren KopplandModum OL48:51+4:1914:09
7Morten HelminsenFredrikstad SK50:57+6:2514:46
8Rikke IversenHeming Orientering51:39+7:0714:58
9Arne OlaussenOppsal Orientering53:40+9:0815:33
10Asle JahrenRaumar Orientering53:48+9:1615:35
11Tor Halvor BolkesjøBækkelagets SK54:16+9:4415:43
12Trygve RognstadHadeland OL54:37+10:0515:49
13Jon DaleBergens TF55:48+11:1616:10
14Cathrine SandvikRaumar Orientering56:20+11:4816:19
15May ChristoffersenAsker Skiklubb57:14+12:4216:35
16Jens-Henrik SimonsenOK Øst57:20+12:4816:37
17Stine KaiserSturla, IF59:31+14:5917:15
18Bjørn Sverre GulheimKolbotn og Skimt OL59:50+15:1817:20
19Arnfinn SkålandTrøsken IL1:00:57+16:2517:40
20Gunnar FosstveitRaumar Orientering1:02:52+18:2018:13
21Line Bar-NathanLillomarka OL1:02:59+18:2718:15
22Torun DyrkornEiker OL1:03:24+18:5218:22
23Per Anders YtterbøAsker Skiklubb1:06:22+21:5019:14
24Kathrine LunøeNydalens SK1:08:59+24:2719:59
25Kjetil SolbakkenIL Tyrving1:09:13+24:4120:03
26Martin Hovgaard EisvangOK Moss1:10:01+25:2920:17
27Hege MelbyLardal OL1:11:17+26:4520:39
28Eva SteffesenGimle IF1:11:22+26:5020:41
29Merete RørvikLillomarka OL1:12:13+27:4120:55
30Camilla FosstveitRaumar Orientering1:13:51+29:1921:24
31Anita Østgård OlsenLøten o-lag1:14:25+29:5321:34
32Rune NygårdIndre Østfold OK1:15:28+30:5621:52
33Mai Britt BjørkSandefjord OK1:16:58+32:2622:18
34Bjørn SpjelkavikIL Tyrving1:17:50+33:1822:33
35June HerredsvelaØstmarka OK1:18:23+33:5122:43
36Kristin HygenØstmarka OK1:20:43+36:1123:23
37Trond FossSandefjord OK1:20:54+36:2223:26
38Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegn1:21:52+37:2023:43
39Martin HeitmannGimle IF1:22:14+37:4223:50
40Michal PaskoSturla, IF1:22:23+37:5123:52
41Kenneth EikRaumar Orientering1:23:03+38:3124:04
42Tanja AppenzellerFossum IF1:25:27+40:5524:46
43Ingrid Grønlund MoenGimle IF1:27:21+42:4925:19
44Elisabeth MeyerIL Tyrving1:27:32+43:0025:22
45Sølvi MartiniAsker Skiklubb1:28:11+43:3925:33
46Gina BrevikØstmarka OK1:29:26+44:5425:55
47Stine Therese SjoFlyfemkamp1:32:19+47:4726:45
48Aud I SpjelkavikIL Tyrving1:36:58+52:2628:06
49Arild GimseHeming Orientering1:40:47+56:1529:12
50Hilde MoholthKongsberg OL1:43:28+58:5629:59
Judit BanfiÅs-NMBU Orienteringdisqualified
Elsie BrenneVarteig OLdisqualified
Knut GjoneSandefjord OKdisqualified
Sunniva HalvorsrudLillomarka OLdisqualified
Laila HelminsenFredrikstad SKdisqualified
Hans Jørgen KrogstieKonnerud ILdisqualified
Bernt MyrvoldSarpsborg OLdisqualified
Tove SildnesKonnerud ILdisqualified
Ingrid LuråsOppsal Orienteringdid not finish
Siv Susanne JystadØstmarka OKdid not start
Cecilie Christin KvermeFossum IFdid not start
Alexander RødstenHeming Orienteringdid not start

DIR-C

2 470 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ragne KlavenesSandefjord OK34:2813:57
2Thomas BergIL Tyrving34:43+0:1514:03
3Vetle NorlingNydalens SK36:06+1:3814:36
4Vilhelm Gilhuus-MoeOppsal Orientering36:16+1:4814:40
5Synnøve VonenSarpsborg OL36:30+2:0214:46
6Peter NagtzaamNOTEAM37:03+2:3515:00
7Ellen Horni-JohnsenSturla, IF37:38+3:1015:14
8Anders JohnsenSturla, IF37:39+3:1115:14
9Mari MøretrøKolbotn og Skimt OL39:04+4:3615:48
10Iren BrasethGimle IF40:52+6:2416:32
11Øivind EriksenOK Øst41:03+6:3516:37
12Pål PedersenKonnerud IL45:16+10:4818:19
13Brage KristiansenOK Moss45:29+11:0118:24
14Lisa JørandliNobil46:43+12:1518:54
15Stian Hasli HansenNobil46:44+12:1618:55
16Hans Gøran BjørkSandefjord OK51:24+16:5620:48
17Sigrun GjoneSandefjord OK53:14+18:4621:33
18Kjetil SpangbergKonnerud IL59:32+25:0424:06
19Silje Nilsen BergFossum IF1:03:14+28:4625:36
20Victor IversenHeming Orientering1:08:47+34:1927:50
21Tor SimonsenOK Øst1:09:02+34:3427:56
22Liv SimonsenOK Øst1:09:21+34:5328:04
23Knut AndersenLøten o-lag1:20:39+46:1132:39
24Anne Grethe PapeKonnerud IL1:21:29+47:0132:59
25Tuva Nørgaard BjørsethOL Tønsberg og omegn1:21:34+47:0633:01
26Norah OlsenOL Tønsberg og omegn1:21:43+47:1533:05
27Katrine SolbakkenIL Tyrving1:30:27+55:5936:37
Nina Elise EikRaumar Orienteringdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor