Norwegian Orienteering Federation

Official results for Ski-o-nærløp på Selbuskogen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ski-o-nærløp på Selbuskogen
Organiser: Nordmarka Skiorienteringsklubb
Date: Sunday 12 February 2017

Damer 5 km

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Audhild Bakken RognstadNTNUI30:17
2Ida LindkvistNTNUI31:11+0:54
3Marta UlvensøenNTNUI31:12+0:55
4Maren Jansson HaverstadNTNUI35:35+5:18
5Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering38:27+8:10
6Eirin Svanøe-HafstadFrol IL38:47+8:30
7Ingvild BrekkeNTNUI40:16+9:59
8Vera MelkildFreidig40:42+10:25
9Britt Ingunn NydalNTNUI41:52+11:35
10Eirin Mari FossøyNTNUI42:23+12:06
11Dina ReitanFreidig43:26+13:09
12Lene Berg HanssenByåsen IL43:58+13:41
13Aurora FossøyNTNUI46:54+16:37
14Sofia HaglundStjørdals-Blink Orientering47:13+16:56
15Åsne Skram TrømborgNTNUI54:28+24:11
16Kajsa Stina SandstadNTNUI59:56+29:39
17Karoline Dahl FosbyNTNUI1:02:33+32:16
Anna UlvensøenNTNUIdisqualified

Herrer 5 km

31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Øystein Kvaal ØsterbøWing OK27:27
2Olav VestølNTNUI27:43+0:16
3Jørgen MadslienNTNUI30:05+2:38
4Simen Eid NielsenNTNUI30:19+2:52
5Jørund ValaNTNUI32:12+4:45
6Jakob Kalvig SkoganNTNUI33:05+5:38
7Ole Wanvik HaugenFreidig33:19+5:52
8Jo Even KolstadFreidig33:45+6:18
9Jonas GrønliFreidig34:02+6:35
10Lukas MeierNTNUI34:50+7:23
11Adrian OpheimNTNUI35:16+7:49
12Sindre Østgulen DeiszNTNUI35:48+8:21
13Didrik Graham HenriksenNTNUI35:55+8:28
13Jonas RisethNTNUI35:55+8:28
15Petter Liabakk EriksenByåsen IL36:28+9:01
16Anders HaugskottOL Trollelg37:22+9:55
17Markus GladNydalens SK38:54+11:27
18Matias Hodne HanischKristiansand OK40:06+12:39
19Bård Øyvind SolbergStjørdals-Blink Orientering40:57+13:30
20Agnar RenolenWing OK41:50+14:23
21Sebastian KvithammerWing OK41:52+14:25
22Øystein WiggenByåsen IL42:34+15:07
23Andreas JohanssonIFK Göteborg48:28+21:01
24Eivind KlokkehaugNTNUI1:00:52+33:25
25Espen StornesNTNUI1:05:38+38:11
Didrik Graham HenriksenNTNUIdisqualified
Dag BlandkjennKristiansand OKdisqualified
Torgeir AuneByåsen ILdisqualified
Øyvind Hansen BauerNTNUIdisqualified
Emil GranqvistNTNUIdisqualified Download route in GPX format
Per Arne TrosetWing OKdisqualified
Anders EmilssonNTNUIdid not start
Anders Felde OlaussenNTNUIdid not start
Olav Andreas RemmenOL Trollelgdid not start

Damer 3 km

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Vilde Lereim StorliFreidig21:48
2Frida HaugskottOL Trollelg29:11+7:23
3Ane Malene KolstadFreidig30:52+9:04
4Gry GranstedtNTNUI31:59+10:11
5Lene Therese MyrlandNTNUI32:56+11:08
6Karin GalaaenSelbu OK34:30+12:42
7Gunn Marit WanvikSelbu OK39:57+18:09
8Elisabeth StørsethSelbu OK53:02+31:14
Tina UglemsmoSelbu OKdid not start

Herrer 3 km

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Erlend AuneByåsen IL30:11
2Anders TørumSelbu OK45:14+15:03
Emil GrønliFreidigdid not finish
Lars Erik UglemsmoSelbu OKdid not finish

N-├ąpen 2 km

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Eskil KulsetSelbu OK43:15
2Markus TørumSelbu OK43:27+0:12
3Malva KvithammerWing OK1:17:20+34:05

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor