Official results for Nyttårsløpet 2015

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nyttårsløpet 2015
Organiser: Sandnes IL (Rogaland)
Date: Thursday 31 December 2015

Damer - kort løype

2 500 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Anna Taksdal Ganddal IL 33:13 13:17
2 Turid Nystrøm Stavanger Orienteringsklubb 38:13 +5:00 15:17
3 Haldis Glendrange Stavanger Orienteringsklubb 39:05 +5:52 15:38
4 Katarina Harestad Haukaas Sola kommune BIL 41:58 +8:45 16:47
5 Marte K Fuglestad Ålgård Orientering 46:53 +13:40 18:45
6 Margaret Malmin SUS 49:13 +16:00 19:41
7 Aslaug Lura Sandnes Sparebank 49:14 +16:01 19:41

Damer - mellomlang løype

3 700 m, 15 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Jorunn Johannesen Sandnes IL (Rogaland) 38:28 10:23
2 Marit Haavardsholm Sandnes IL (Rogaland) 39:12 +0:44 10:35
3 Anne Garsrud Vaulen Orienteringsklubb 40:05 +1:37 10:50
4 Vilde Margrethe Sæbbø Stavanger Orienteringsklubb 49:44 +11:16 13:26
5 Keth Berggraf Statoil BIL 51:28 +13:00 13:54
6 Anne Marie Gausel Ganddal IL 51:39 +13:11 13:57
7 Elisabeth Christie Ørke Stavanger Orienteringsklubb 53:14 +14:46 14:23
8 Barbro Sandal Ganddal IL 54:05 +15:37 14:37
9 Grete Obrestad Vaulen Orienteringsklubb 57:07 +18:39 15:26
10 Vilde Bårdsen Hustoft Stavanger Orienteringsklubb 1:01:41 +23:13 16:40
11 Gry Vikhamar Thengs Stavanger Orienteringsklubb 1:02:07 +23:39 16:47
12 Ingrid O. Foss Stavanger kommune BIL 1:02:09 +23:41 16:47
13 Eli Frafjord Ganddal IL 1:21:31 +43:03 22:01
14 Brit Vivian Meling Sandnes IL (Rogaland) 1:28:49 +50:21 24:00
15 Synnøve Langvik Klubbløs 1:30:46 +52:18 24:31

Damer - lang løype

6 000 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Aud Hognestad Taksdal Ganddal IL 1:01:02 10:10
2 Marie Line Furland Sandnes IL (Rogaland) 1:08:25 +7:23 11:24
3 Hannah Malmei Sandnes IL (Rogaland) 1:10:31 +9:29 11:45
4 Helene Omdal NTNUI 1:13:22 +12:20 12:13
5 Wenche Margrethe Sæbbø Stavanger Orienteringsklubb 1:19:01 +17:59 13:10
6 Marthe Svihus Sandnes IL (Rogaland) 1:19:09 +18:07 13:11
7 Hilde Nordbø Riska Orienteringsklubb 1:26:02 +25:00 14:20
8 Nina Karlsen Stavanger Orienteringsklubb 1:28:50 +27:48 14:48
May Meling Stavanger Orienteringsklubb disqualified
Tone Cecilie Nystrøm Stavanger Orienteringsklubb disqualified
Sara Nystrøm Olsen Stavanger Orienteringsklubb disqualified

Herrer - kort løype

2 500 m, 14 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Alexander Khorunzhiy Capgemini BIL 26:26 10:34
2 Markus Richter Sandnes IL (Rogaland) 26:46 +0:20 10:42
3 Kaja Peikli Sandnes IL (Rogaland) 28:40 +2:14 11:28
4 Svein Eliassen Vaulen Orienteringsklubb 31:18 +4:52 12:31
5 Andreas Nybak Urdal Ganddal IL 31:57 +5:31 12:46
6 Eirik Wathne Sandnes IL (Rogaland) 34:02 +7:36 13:36
7 Arne Jacob Nystrøm Olsen Stavanger Orienteringsklubb 37:08 +10:42 14:51
8 Torjus Lindanger Sandnes IL (Rogaland) 41:13 +14:47 16:29
9 Rhoar Lindanger Sandnes IL (Rogaland) 41:19 +14:53 16:31
10 Bjørnar Peikli Sandnes IL (Rogaland) 46:21 +19:55 18:32
11 Ola Wathne Thingbø Sandnes IL (Rogaland) 53:45 +27:19 21:30
12 Erlend Bremnes Ganddal IL 58:34 +32:08 23:25
12 Aksel Dommersnes Ganddal IL 58:34 +32:08 23:25
Oddgeir Eikeskog Sandnes IL (Rogaland) disqualified

Herrer - mellomlang løype

3 700 m, 41 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Otte Omdal Ganddal IL 34:07 9:13
2 Bjørn Alsaker Stavanger Orienteringsklubb 34:55 +0:48 9:26
3 Asgeir Bell Stavanger Orienteringsklubb 37:07 +3:00 10:01
3 Arnfinn Rømuld Statoil BIL 37:07 +3:00 10:01
5 Inge Løland Klubbløs 37:41 +3:34 10:11
6 Pål H. Gjerden Stavanger Orienteringsklubb 38:16 +4:09 10:20
7 Øivind Berggraf Statoil BIL 41:40 +7:33 11:15
8 Arne Østensen Stavanger Orienteringsklubb 42:26 +8:19 11:28
9 Nils John Vestøl Klubbløs 43:15 +9:08 11:41
10 Finn-Morten Årstad Vaulen Orienteringsklubb 45:12 +11:05 12:12
11 Bjarne Gimre Ganddal IL 45:49 +11:42 12:22
12 Knut Skjæveland Ganddal IL 46:50 +12:43 12:39
13 Per Martin Stokland Ganddal IL 47:55 +13:48 12:57
14 Jonas Årvik Sandal Ganddal IL 48:31 +14:24 13:06
14 Per Frode Sandal Ganddal IL 48:31 +14:24 13:06
16 Paul Andreas Paulsen Stavanger kommune BIL 49:08 +15:01 13:16
17 Ingjald Egeland Stavanger Orienteringsklubb 50:02 +15:55 13:31
18 Svein Glendrange Stavanger Orienteringsklubb 51:53 +17:46 14:01
19 Kjell M. Langvik Vaulen Orienteringsklubb 52:26 +18:19 14:10
20 Ole Kristian Taksdal Ganddal IL 53:20 +19:13 14:24
21 Øivind Hansen Ganddal IL 54:03 +19:56 14:36
22 Cato Molthe S.O.L 54:15 +20:08 14:39
23 212332 U1 Ukjent løper212332 Klubbløs 55:40 +21:33 15:02
24 Ole Auklend Skattesport BIL 55:56 +21:49 15:07
25 Sjur Gausel Laerdal Medical 56:25 +22:18 15:14
26 Sverre Nordal Statoil BIL 57:48 +23:41 15:37
27 Terje Braut Sandnes kommune 57:52 +23:45 15:38
28 Jan Arendal Statoil BIL 58:51 +24:44 15:54
29 Knut Jonas Espedal Stavanger Orienteringsklubb 59:43 +25:36 16:08
30 Gabriel Herigstad Sandnes IL (Rogaland) 1:02:32 +28:25 16:54
31 Tore Karlsen Stavanger Orienteringsklubb 1:03:50 +29:43 17:15
32 Eivind Lars Rake Sandnes IL (Rogaland) 1:08:33 +34:26 18:31
33 Johan Rasmussen Klubbløs 1:08:39 +34:32 18:33
34 Leif Gunnar Wikene Klubbløs 1:09:50 +35:43 18:52
35 Anders Thengs Kristensen Stavanger Orienteringsklubb 1:11:07 +37:00 19:13
36 Torbjørn Dahle Sandnes kommune 1:11:25 +37:18 19:18
37 Jan Henrik Neuenkirchen Ganddal IL 1:13:46 +39:39 19:56
38 Tore Tvedt Vaulen Orienteringsklubb 1:17:58 +43:51 21:04
Stein Arve Finnestad Capgemini BIL disqualified
Gudmund Gausel Vegvesen disqualified
Arne Karlsen Stavanger Orienteringsklubb disqualified

Herrer - lang løype

6 000 m, 43 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Thomas Natvig Årstad Halden SK 44:06 7:21
2 Sjur Gabrielsen Vaulen Orienteringsklubb 44:07 +0:01 7:21
3 Simen Aamodt NTNUI 46:23 +2:17 7:43
4 Jon Duncan Sandnes IL (Rogaland) 48:48 +4:42 8:08
5 Fredrik Omdal NTNUI 51:36 +7:30 8:36
6 Odd Ivar Karlsen Ålgård Orientering 54:47 +10:41 9:07
7 Vegard Peikli Sandnes IL (Rogaland) 56:24 +12:18 9:24
8 Aart Joakim int Veld Ganddal IL 56:45 +12:39 9:27
9 Johan Christie Ørke Stavanger Orienteringsklubb 57:33 +13:27 9:35
10 Odd Fuglestad Ålgård Orientering 57:52 +13:46 9:38
11 Stein Arne Olsen Stavanger Orienteringsklubb 58:16 +14:10 9:42
12 Morten Aamodt Sandnes IL (Rogaland) 59:21 +15:15 9:53
13 Kim Richter Sandnes IL (Rogaland) 59:34 +15:28 9:55
14 Øystein Garsrud Tvedt Vaulen Orienteringsklubb 1:00:53 +16:47 10:08
15 Arne Kristian Espedal Stavanger Orienteringsklubb 1:00:56 +16:50 10:09
16 Morten Bjerga Sundli Ganddal IL 1:04:12 +20:06 10:42
17 Amund Garsrud Tvedt Vaulen Orienteringsklubb 1:04:47 +20:41 10:47
18 Lars Helgeland Ganddal IL 1:05:28 +21:22 10:54
19 Per Olav Haarr Ganddal IL 1:05:30 +21:24 10:55
20 Jan-Rune Larsen Basso Stavanger Orienteringsklubb 1:06:48 +22:42 11:08
21 Sølve Wathne Sandnes IL (Rogaland) 1:08:24 +24:18 11:24
22 Bjarne Monsen Statoil BIL 1:08:56 +24:50 11:29
23 Andreas Segadal Breiland Ålgård Orientering 1:08:58 +24:52 11:29
24 Tallak Langmyr Ganddal IL 1:10:34 +26:28 11:45
25 Pål Bårdsen Stavanger Orienteringsklubb 1:12:22 +28:16 12:03
26 Per Ivar Stokland Ganddal IL 1:13:02 +28:56 12:10
27 Rune Christiansen Sandnes IL (Rogaland) 1:13:19 +29:13 12:13
28 Oddvar Taksdal Ganddal IL 1:14:07 +30:01 12:21
29 Jone Sæbbø Stavanger Orienteringsklubb 1:19:17 +35:11 13:12
30 Sveinung Svebestad Sandnes IL (Rogaland) 1:21:34 +37:28 13:35
31 Ove Oaland Ganddal IL 1:25:05 +40:59 14:10
32 Jakob Karlsen Ganddal IL 1:25:47 +41:41 14:17
33 Espen Karlsen Stavanger Orienteringsklubb 1:27:36 +43:30 14:36
34 Tor Brekken Ganddal IL 1:28:05 +43:59 14:40
35 Knut Feldmann Stavanger Orienteringsklubb 1:33:35 +49:29 15:35
36 Rune Hatle Avinor Sola BIL 1:36:45 +52:39 16:07
37 Kristoffer Jansen Ganddal IL 1:44:14 +1:00:08 17:22
Kjell Dale Sandnes IL (Rogaland) disqualified
Joar Eilevstjønn Ganddal IL disqualified
Jostein Løvås Vaulen Orienteringsklubb disqualified
Mathieu McGuire Stavanger Orienteringsklubb disqualified
Fredrik Sandal Ganddal IL disqualified
Kjetil Wirak Stavanger Orienteringsklubb disqualified

Damer-Ny

1 400 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time
0 Vår Vilde Farset Sandnes IL (Rogaland) 20:09 14:23

Herrer-Ny

1 400 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
0 Lars Nicolay Nygård Basso Stavanger Orienteringsklubb 18:24 13:08
0 Finlay Duncan Sandnes IL (Rogaland) 29:10 +10:46 20:50
0 Oliver Duncan Sandnes IL (Rogaland) 19:38 +1:14 14:01
0 Thomas Duncan Sandnes IL (Rogaland) 17:11 12:16
0 Skjalg K Fuglestad Ålgård Orientering 17:03 12:10
0 Peter Sæbbø Stavanger Orienteringsklubb 16:22 11:41
0 212314 U1 Ukjent løper212314 Klubbløs 37:01 +18:37 26:26
0 Emil Wathne Thingbø Sandnes IL (Rogaland) 32:30 +14:06 23:12

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor