Norwegian Orienteering Federation

Official results for Blodslitet eliteklasser

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Blodslitet eliteklasser
Organiser: Fredrikstad SK
Date: Saturday 17 October 2015

D 17-18 E

12 825 m, 44 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Marie Olaussen Fredrikstad SK 1:39:24 7:45
2 Kristin Helland-Hansen IL Tyrving 1:45:32 +6:08 8:13
3 Elin Pettersson IFK Göteborg 1:46:04 +6:40 8:16
4 Ingrid Lundanes Emblem IL 1:52:33 +13:09 8:46
5 Åshild Kolstad Mo OK 1:53:06 +13:42 8:49
6 Vilde Malmei Sandnes IL (Rogaland) 1:57:53 +18:29 9:11
7 Hannah Malmei Sandnes IL (Rogaland) 1:58:18 +18:54 9:13
8 Anine Hallén Nydalens SK 1:58:39 +19:15 9:15
9 Julie Nærestad Vegårshei IL 2:01:04 +21:40 9:26
10 Ronja Björklund Bjursås OK 2:01:16 +21:52 9:27
11 Silje Hauge Hisøy OK 2:01:20 +21:56 9:27
12 Oda Sikkeland IL Tyrving 2:02:40 +23:16 9:33
13 Anne Willkommen Eiken Kongsberg OL 2:02:45 +23:21 9:34
14 Maiken Økern Hågård Stjørdals-Blink Orientering 2:02:52 +23:28 9:34
15 Åse Bergan Nydalens SK 2:02:59 +23:35 9:35
16 Siri Moholth Kongsberg OL 2:03:01 +23:37 9:35
17 Sunniva Omdal Sandnes IL (Rogaland) 2:03:02 +23:38 9:35
18 Rannveig W. Nordhagen Ås-NMBU Orientering 2:03:16 +23:52 9:36
19 Kristin Ottesen Fredrikstad SK 2:03:17 +23:53 9:36
20 Maria Eriksson Eds SK 2:03:37 +24:13 9:38
21 Anniken Helland-Hansen IL Tyrving 2:04:42 +25:18 9:43
22 Tonje Aasheim Nymark Askøy OL 2:06:27 +27:03 9:51
23 Tiril Emilie Ruud Bråten Raumar Orientering 2:11:07 +31:43 10:13
24 Nora Synnøve Woxholth Asker Skiklubb 2:11:25 +32:01 10:14
25 Anniken Eriksrud Karlsen Bækkelagets SK 2:11:31 +32:07 10:15
26 Ingvild C. Fleisje Lillomarka OL 2:12:16 +32:52 10:18
27 Marthe Svihus Sandnes IL (Rogaland) 2:12:21 +32:57 10:19
28 Synne Nesheim Flatebakken IL Tyrving 2:12:32 +33:08 10:20
29 Margrete Krage Sarpsborg OL 2:13:23 +33:59 10:24
30 Kristine Fjeld Ringsaker OK 2:16:23 +36:59 10:38
31 Ida Aurebekk Torridal IL 2:16:24 +37:00 10:38
32 Martha Kalvig Skogan Bodø og Omegn IF Orientering 2:24:24 +45:00 11:15
33 Maren Roll Paulsen Fredrikstad SK 2:24:44 +45:20 11:17
34 Ellen Marie Ariansen Lillomarka OL 2:26:55 +47:31 11:27
35 Dina Sofie Antonsen Fredrikstad SK 2:45:29 +1:06:05 12:54
36 Sigrid Marie Ståhl Vik Fredrikstad SK 2:54:54 +1:15:30 13:38
37 Elise Ullern IL Tyrving 2:55:26 +1:16:02 13:40
38 Andrea Drangsholt Torridal IL 2:55:35 +1:16:11 13:41
39 Johanne Øderud Vatne Bækkelagets SK 3:23:09 +1:43:45 15:50
40 Maiken Sandberg Nydalens SK 3:36:47 +1:57:23 16:54
Gina Granstedt Halden SK disqualified
Marit Melby Jacobsen Lardal OL did not finish
Martine Topstad Larvik OK did not finish
Margrethe Wisløff Asker Skiklubb did not finish

D 19-20 E

13 950 m, 15 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Miri Thrane Ødum OK Pan Århus 1:49:42 7:51
2 Anine Ahlsand Nydalens SK 1:49:59 +0:17 7:53
3 Sigrid Alexandersen Fossum IF 1:51:39 +1:57 8:00
4 Synnøve Bråten Vegårshei IL 1:54:45 +5:03 8:13
5 Stina Nilsson Umeå OK 1:59:03 +9:21 8:32
6 Kaja Winsnes Nordhagen Ås-NMBU Orientering 1:59:08 +9:26 8:32
7 Tonje Vassend Fossum IF 2:03:00 +13:18 8:49
8 Nina Asheim Birkeland Halden SK 2:05:41 +15:59 9:00
9 Aleksandra Hornik OK Kolmården 2:06:06 +16:24 9:02
10 Ingrid Gulbrandsen NTNUI 2:10:57 +21:15 9:23
11 Ragnhild Hjermstad Fossum IF 2:12:30 +22:48 9:29
12 Julie Hjortland Larvik OK 2:12:44 +23:02 9:30
13 Åsne Skram Trømborg Kongsberg OL 2:32:43 +43:01 10:56
14 Silje Arntzen Asker Skiklubb 2:35:38 +45:56 11:09
Arianna Taufer Nydalens SK did not finish

D 21-E

15 825 m, 21 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Helena Jansson OK Ravinen 1:51:24 7:02
2 Mari Fasting Halden SK 1:51:36 +0:12 7:03
3 Kirsi Nurmi IFK Göteborg 1:51:51 +0:27 7:04
4 Maren Jansson Haverstad NTNUI 2:00:28 +9:04 7:36
5 Beata Falk Hagaby GoIF 2:02:06 +10:42 7:42
6 Anna Forsberg Göteborg Majorna OK 2:02:12 +10:48 7:43
7 Kamilla Olaussen Fredrikstad SK 2:02:25 +11:01 7:44
8 Kine Gulliksen Bækkelagets SK 2:02:34 +11:10 7:44
9 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK 2:03:28 +12:04 7:48
10 Maja Alm Dansk Orienterings-Forbund 2:06:59 +15:35 8:01
11 Jo Shepherd Halden SK 2:07:51 +16:27 8:04
12 Alice Hugosso IFK Lidingö SOK 2:07:58 +16:34 8:05
13 Emilie Westli Andersen Løten o-lag 2:14:34 +23:10 8:30
14 Laura Robertson Hutt valley 2:17:44 +26:20 8:42
15 Sofia Adolfsson IFK Lidingö SOK 2:18:05 +26:41 8:43
16 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK 2:18:34 +27:10 8:45
17 Lone Brochmann Bækkelagets SK 2:21:38 +30:14 8:56
18 Gitte Bromander Fredrikstad SK 2:34:49 +43:25 9:46
19 Marianne Dæhli Halden SK 3:17:45 +1:26:21 12:29
Bodil Helgerud Halden SK did not finish
Ane Linde Dansk Orienterings-Forbund did not finish

H 17-18E

15 600 m, 60 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Isac von Krusenstierna OK Kåre 1:41:48 6:31
2 Simon Imark Tullinge SK 1:41:50 +0:02 6:31
3 Alex Carcas OK Ravinen 1:42:00 +0:12 6:32
4 Victor Imark Tullinge SK 1:42:46 +0:58 6:35
5 Audun Heimdal Konnerud IL 1:44:48 +3:00 6:43
6 Håvard Eidsmo Freidig 1:44:53 +3:05 6:43
7 Jesper Svensk Stora Tuna OK 1:44:59 +3:11 6:43
8 Håkon Raadal Bjørlo Halden SK 1:45:11 +3:23 6:44
9 Trygve Kristoffer Løvli Halden SK 1:45:23 +3:35 6:45
10 Anders Haga Raumar Orientering 1:46:44 +4:56 6:50
11 Vegard Gulbrandsen Asker Skiklubb 1:50:56 +9:08 7:06
12 Ulrik Astrup Arnesen Heming Orientering 1:53:31 +11:43 7:16
13 Erik Barr Zeilon Skåneslättens OL 1:53:33 +11:45 7:16
14 Håkon Østraat Sævareid Halden SK 1:53:34 +11:46 7:16
15 Tobias Kristensen Larvik OK 1:53:35 +11:47 7:16
16 Peter Nordbrøden Halden SK 1:53:42 +11:54 7:17
17 Marius Pytten Kristiansand OK 1:53:45 +11:57 7:17
18 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 1:53:47 +11:59 7:17
19 Laurits Bidstrup Møller OK Pan Århus 1:53:50 +12:02 7:17
20 Ivar Jevne Arnesen Hamar OK 1:53:58 +12:10 7:18
21 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 1:54:09 +12:21 7:19
22 Mathias Gløersen OL Tønsberg og omegn 1:54:25 +12:37 7:20
23 Sverre Bang Støeng Hamar OK 1:55:35 +13:47 7:24
24 Eirik Langedal Breivik Nydalens SK 1:55:41 +13:53 7:24
25 Jonas Gustafsson OK Kåre 1:56:10 +14:22 7:26
26 Einar Lund Kongsberg OL 1:58:32 +16:44 7:35
27 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 1:58:39 +16:51 7:36
28 Anders Krona Haflan OL Tønsberg og omegn 1:59:51 +18:03 7:40
29 Johannes Ridefelt OK Linné 2:00:13 +18:25 7:42
30 Olav Milian Schmitt Gran Halden SK 2:04:38 +22:50 7:59
31 Torkel Reinhartsen Kristiansand OK 2:04:56 +23:08 8:00
32 Kjetil Mølnvik Freidig 2:08:03 +26:15 8:12
33 Martin Mörsell OK Kåre 2:08:27 +26:39 8:14
34 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 2:13:37 +31:49 8:33
35 Tarjei Holo Fossum IF 2:15:58 +34:10 8:42
36 Johannes Bakke Aashamar Kristiansand OK 2:19:13 +37:25 8:55
37 Vetle Elias Lynnebakken Kristiansand OK 2:19:35 +37:47 8:56
38 Olle Nilsson OK Linné 2:21:58 +40:10 9:06
39 Magnus Wølneberg IL Tyrving 2:23:58 +42:10 9:13
40 Lars Solli Mo OK 2:27:22 +45:34 9:26
41 Albin Larsson Katrineholms OK 2:30:38 +48:50 9:39
42 Trygve Heggedal Kongsberg OL 2:30:47 +48:59 9:39
43 Fredrik Moe Sandefjord OK 2:31:06 +49:18 9:41
44 Øystein Fruseth Christiansen OL Tønsberg og omegn 2:32:47 +50:59 9:47
45 Amadeus Hansson Gotlands Bro OK 2:33:57 +52:09 9:52
46 Sturla Frydenlund Sturla, IF 2:36:52 +55:04 10:03
47 Ole Martin Edstrøm Oppsal Orientering 2:39:30 +57:42 10:13
48 Jens Didrik Berg Larvik OK 2:39:54 +58:06 10:15
49 Håvard Landro Svingheim Konnerud IL 2:44:55 +1:03:07 10:34
50 Espen Samuelsen Skiri Bodø og Omegn IF Orientering 2:45:49 +1:04:01 10:37
51 Ole Jakob Olsrød Stokke IL 2:47:40 +1:05:52 10:44
52 Skjalg Hundseid Kamsvåg IL Tyrving 3:27:35 +1:45:47 13:18
53 Lars Eliseussen-Skall Harstad Ol 3:40:32 +1:58:44 14:08
André Andersson Västerbergslagens OL disqualified
Bjørnar Løvli Asker Skiklubb disqualified
Emil Løwengreen Fredrikstad SK disqualified
John Runde Kristiansand OK disqualified
Jørgen Vister Indre Østfold OK disqualified
Peter Martinus Freyborg Uran Gimle IF did not finish
Martin Borge Heir Fossum IF did not finish

H 19-20E

16 725 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Jens Rönnols Täby OK 1:50:37 6:36
2 Vetle Christiansen Bækkelagets SK 1:50:41 +0:04 6:37
3 Dane Blomquist Lillomarka OL 1:50:52 +0:15 6:37
4 Markus Holter Halden SK 1:51:05 +0:28 6:38
5 Magnus Dewett Dansk Orienterings-Forbund 1:51:49 +1:12 6:41
6 Erik Andersson OK Orion 1:52:36 +1:59 6:43
7 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:52:41 +2:04 6:44
8 Emil Granqvist OK Ravinen 1:52:51 +2:14 6:44
9 Riccardo Scalet Lillomarka OL 1:53:13 +2:36 6:46
10 Sigur Heggedal Kongsberg OL 1:53:35 +2:58 6:47
11 Vegard Jarvis Westergård Halden SK 1:53:41 +3:04 6:47
12 Elias T. Mølnvik Fossum IF 1:53:49 +3:12 6:48
13 Anders Felde Olaussen Halden SK 1:54:53 +4:16 6:52
14 Will Rigg OK Ravinen 1:55:16 +4:39 6:53
15 Malthe Gaarsdal Halden SK 2:16:42 +26:05 8:10
16 Filip Ivarsson OK Hammaren 2:21:00 +30:23 8:25
17 Endre Aaen Stjørdals-Blink Orientering 3:06:14 +1:15:37 11:08
18 Andreas Alvem NTNUI 3:24:50 +1:34:13 12:14
19 Ola Singsdal Gimle IF 3:42:49 +1:52:12 13:19
Andreas Sølberg OL Trollelg disqualified
Dag Blandkjenn Kristiansand OK did not finish
Harald Larsson Hagaby GoIF did not finish
Øyvind Wiggen Byåsen IL did not finish

H 21-E

23 325 m, 59 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Johan Runesson Göteborg Majorna OK 2:16:05 5:50
2 Anders Nordberg Nydalens SK 2:16:15 +0:10 5:50
3 Jo Forseth Indgaard Frol IL 2:21:24 +5:19 6:03
4 Fredrik Bakkman IFK Lidingö SOK 2:21:44 +5:39 6:04
5 Mårten Boström IFK Lidingö SOK 2:25:38 +9:33 6:14
6 Martin Regborn Hagaby GoIF 2:27:04 +10:59 6:18
7 Andreas Rüedlinger Leksands OK 2:27:11 +11:06 6:18
8 Simon Hodler IFK Mora OK 2:28:21 +12:16 6:21
9 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 2:32:03 +15:58 6:31
10 Olav Lundanes Halden SK 2:32:15 +16:10 6:31
11 Øystein Kvaal Østerbø IFK Lidingö SOK 2:33:25 +17:20 6:34
12 Nicholas Oskarsson Lillomarka OL 2:34:03 +17:58 6:36
13 Bjørn Ekeberg IL Tyrving 2:34:32 +18:27 6:37
14 Bojan Blumenstein Nydalens SK 2:34:40 +18:35 6:37
15 Håvard Lucasen Ås-NMBU Orientering 2:34:51 +18:46 6:38
16 Tiago Aires Halden SK 2:36:08 +20:03 6:41
17 Håvard Haga Nydalens SK 2:36:16 +20:11 6:41
18 Eirik Kamstrup Hovind Halden SK 2:36:29 +20:24 6:42
19 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn Orientering 2:37:19 +21:14 6:44
20 Julian Dent IFK Lidingö SOK 2:40:32 +24:27 6:52
21 Victor Mansner OK Pan Århus 2:40:42 +24:37 6:53
22 Espen Jakobsen IL Tyrving 2:41:07 +25:02 6:54
23 Kalle Bergman OK Ravinen 2:42:16 +26:11 6:57
24 Øyvind Helgerud Halden SK 2:42:52 +26:47 6:58
25 Vegard Brun Saga IL Tyrving 2:43:18 +27:13 7:00
26 Anders Vister Nydalens SK 2:44:03 +27:58 7:01
27 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK 2:45:13 +29:08 7:04
28 Martin Ahlberger Hestra IF 2:46:43 +30:38 7:08
29 Sindre Rønning Fossum IF 2:53:02 +36:57 7:25
30 Niklas Serrander IFK Lidingö SOK 2:53:06 +37:01 7:25
31 Andreas Hougaard Boesen Dansk Orienterings-Forbund 2:54:36 +38:31 7:29
32 Audun Bjerkreim Nilsen Fredrikstad SK 2:56:13 +40:08 7:33
33 Martin Larsson Hestra IF 2:57:06 +41:01 7:35
34 Erik Sagvolden Nydalens SK 3:00:52 +44:47 7:45
35 Torben Christian Wendler Fredrikstad SK 3:01:23 +45:18 7:46
36 Assar Hellström OK Ravinen 3:06:13 +50:08 7:59
37 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 3:06:52 +50:47 8:00
38 Bryan Keely Bendigo Orienteers 3:14:39 +58:34 8:20
39 Erik Feyling Haare Konnerud IL 3:16:06 +1:00:01 8:24
40 Ola Marius Pedersen Oppsal Orientering 3:21:48 +1:05:43 8:39
41 Ola Lesteberg Kongsberg OL 3:22:11 +1:06:06 8:40
42 Markus Living Ulricehamns OK 3:22:12 +1:06:07 8:40
43 Daniel Blomster Varegg Fleridrett 3:22:38 +1:06:33 8:41
44 Mathias Drage Kongsberg OL 3:24:28 +1:08:23 8:45
45 Erik Persson Oppsal Orientering 3:34:02 +1:17:57 9:10
46 Mikael Olausson Oslostudentenes IK 4:11:31 +1:55:26 10:46
47 Giacomo Frattari OK Pan Århus 4:13:50 +1:57:45 10:52
Simen A. Bjøringsøy Nydalens SK disqualified
Niklas Olofsson OK Pan Kristianstad disqualified
Kyongsa Ri Nydalens SK disqualified
Gustav Bergman OK Ravinen did not finish
Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK did not finish
Robert Fredriksen Notodden OL did not finish
Andreas Høye Fredrikstad SK did not finish
Emil Jönsson IL Tyrving did not finish
Tue Lassen Dansk Orienterings-Forbund did not finish
Jacob Lindstam OK Ravinen did not finish
Fredric Portin Halden SK did not finish
Gaute Hallan Steiwer Lillomarka OL did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-ringen 2018